PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Wideoczat o ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta Gdańska - dziś, godz. 11.00
Wideoczat o ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta Gdańska - dziś, godz. 11.00
Grudniowa sesja zawsze jest wyjątkowa. Z jednej strony mamy dyskusję o budżecie miasta, z drugiej - zbliżające się święta Bożego Narodzenia i obyczaj łamania się opłatkiem. Czy w tym roku radni obu klubów - PO i PiS - zdobędą się na ten piękny i zobowiązujący gest, mimo zdarzających się osobistych niechęci, podlewanych politycznym sosem? O poniedziałkowej, XLVI sesji RMG rozmawiać będą przed kamerami portalu gdańsk.pl radni Kazimierz Koralewski i Piotr Borawski. Początek - dziś, godz. 11.00.

Od lewej: Kazimierz Koralewski (przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości) i Piotr Borawski (przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej)
Od lewej: Kazimierz Koralewski (przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości) i Piotr Borawski (przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej)
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Zaplanowaną na poniedziałek, 18 grudnia, ostatnią w tym roku sesję RMG warto obejrzeć z kilku powodów. W programie jest m.in.:

Wystąpienie prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Gdańska i uchwalenia budżetu Miasta Gdańska na 2018 rok. Towarzyszyć temu będzie temu zapewne gorąca dyskusja przedstawicieli obu klubów (PO i PiS). Miejski budżet na rok przyszły przekroczyć ma w Gdańsku po raz pierwszy granicę 3 mld zł. 

Warto zwrócić uwagę na uchwałę "w sprawie wyrażenia woli objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym jednoosobowej spółki Gminy Miasta Gdańska działającej pod firmą Arena Gdańsk Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" - jest to bowiem wstęp do m.in. realizacji planowanej budowy wielkiego oceanarium przy Gdańsk Energa Stadionie w Letnicy.

Kiedy radni PO i PiS mieliby się wspólnie przełamać świątecznym opłatkiem? W przerwie obrad, którą zaplanowano na godz. 13. Zwykle ta przedświąteczna uroczystość - swoisty gest dobrej woli - odbywała się bez większych zgrzytów, aż do zeszłego roku, gdy większość radnych PiS zbojkotowała ją. Jak będzie w tym roku? 

Początek poniedziałkowej sesji też jest interesujący. W programie znalazły się:

  • Informacja nt. realizacji programu wyborczego w trzecim roku V kadencji Prezydenta Miasta Gdańska oraz Platformy Obywatelskiej” (referuje Paweł Adamowicz - prezydent Miasta Gdańska).
  • Informacja nt. wdrożenia założeń Programów Operacyjnych w ramach Strategii Rozwoju Gdańsk 2030 Plus (przedstawia Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej)
  • Informacja nt. Międzynarodowego Dnia Migrantów (referują: Yulia Shavlovskaya, współprzewodnicząca Rady Imigrantów i Imigrantek; Majed Tinawi – członek Rady Imigrantów i Imigrantek).

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę - o tym będą mówić przewodniczący obu klubów radnych w RMG: Piotr Borawski (PO) i Kazimierz Koralewski (PiS). Program poprowadzi red. Roman Daszczyński. Początek emisji - dziś, o godz. 11.00.

Oficjalny Portal Miasta Gdańska gdansk.pl jak zwykle przeprowadzi transmisję sesji RMG na żywo - początek o godz. 9.00, w poniedziałek, 18 grudnia 2017 r. 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl