• Start
  • Wiadomości
  • Wideoczat o Muzeum Gdańska. Dyrektor Waldemar Ossowski o jubileuszu i planach

Wideoczat o Muzeum Gdańska. Dyrektor Waldemar Ossowski o jubileuszu i planach

Muzeum Gdańska za rok obchodzić będzie jubileusz 50-lecia powstania. Już teraz rozpoczynają się imprezy, które mają uświetnić tę rocznicę. Gościem wideoczatu Wszystkie Strony Miasta był dyrektor Waldemar Ossowski, który przybliżył z jednej strony historię i dorobek tej ważnej miejskiej instytucji, a z drugiej strony przedstawił plany i projekty, które są wyzwaniem na najbliższy czas.
02.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W programie Wszystkie Strony Miasta  gościliśmy Waldemara Ossowskiego, dyrektora Muzeum Gdańska
W programie "Wszystkie Strony Miasta" gościliśmy Waldemara Ossowskiego, dyrektora Muzeum Gdańska
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Za rok Muzeum Gdańska obchodzić będzie swoje półwiecze. 2 kwietnia 1970 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku przekazało Ratusz Głównego Miasta powołanemu Muzeum Historii Miasta Gdańska – obecnemu Muzeum Gdańska. Wcześniejsze projekty z lat 60. ubiegłego stulecia przewidywały, że ratusz Głównego Miasta będzie wykorzystywany jako pałac ślubów w urzędzie stanu cywilnego.

- W którymś momencie, dokładnie nie wiadomo kiedy ani kto tak postanowił, została podjęta decyzja, że w Ratuszu nie będzie pałacu ślubów a muzeum. Muzeum, które będzie opowiadać o związkach z Rzeczpospolitą, o tym najwierniejszym mieście Rzeczpospolitej. Takie były początki – mówi dyrektor Ossowski.

Podczas rozmowy była też okazja do podsumowania dotychczasowych inwestycji w Muzeum Gdańska, a także na przybliżenie planów dotyczących projektów na najbliższe lata. Najbardziej widocznymi realizowanymi właśnie zadaniami jest remont Wielkiego Młyna, który docelowo ma się stać siedzibą Muzeum Bursztynu. Z kolei w zabytkowej Kuźni Wodnej w Oliwie również trwają prace. Wymieniany jest dach, wykonywane są zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Muzeum ma również w planach zagospodarowanie obiektów, sąsiadującego z Kuźnią Wodną, dworu.

Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie w Wielkim Młynie ma wg. prognoz odwiedzać rocznie 130 tys osób
Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie w Wielkim Młynie ma wg prognoz odwiedzać rocznie 130 tys. osób
zdj. Dariusz Kula/Muzeum Bursztynu


Cały czas trwają prace konserwatorskie w unikatowej warowni jaką jest Twierdza Wisłoujście. Tu dużą szansą na pozyskanie środków na inwestycje remontowe jest fakt, że zabytek trafił na prestiżową polską listę Pomników Historii. Są też jednak pewne ograniczenia. Okazuje się bowiem, że na terenie Twierdzy mieści się obszar chroniony przyrodniczo. Zimują tu nietoperze i właśnie z tego powodu obiekt dostępny jest do zwiedzania jedynie w sezonie letnim. Kolejnym wyzwaniem jest też projekt dotyczący terenu Westerplatte.


Teraz Muzeum Gdańska to 10 oddziałów, z których osiem udostępnionych jest do zwiedzania. W ubiegłym roku – jak zaznacza dyrektor Ossowski – wszystkie oddziały Muzeum Gdańska odwiedziła rekordowa liczba ponad 400 tys. zwiedzających. Dziś ta ważna miejska instytucja kultury opiekuje się również fragmentami średniowiecznych murów okalających Główne Miasto, a także zarządza Bramą Wyżynną.

Zabytkowa Kuźnia Wodna to jedna z największych atrakcji muzealnych. Trwa jej remont
Zabytkowa Kuźnia Wodna to jedna z największych atrakcji muzealnych. Trwa jej remont
zdj. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska


- Muzea miejskie, muzea samorządowe rozwijają się -tłumaczy dyrektor Ossowski. - Można powiedzieć, że ich rozwój to przykład sukcesu samorządów, bo utrzymywane są ze środków samorządów. Tak jak rozwija się Muzeum Gdańska, tak w Polsce bardzo intensywnie rozwija się Muzeum Krakowa czy Muzeum Warszawy. Muzeum Krakowa ma już 18 oddziałów.

Okrągły złoty jubileusz za rok, ale już rok 2019 będzie obfitował w wiele wydarzeń i imprez, które mają uświetnić tę datę. Cały cykl rozpoczęła 2 kwietnia uroczysta sesja „Od Ratusza do Muzeum”, w której wzięli udział naukowcy zajmujący się historią powojennego Gdańska.

 

Zobacz całą rozmowę:

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska