• Start
  • Wiadomości
  • Wichura - dzień drugi. Powoli cichnie wiatr i sztorm, piątek ma być spokojniejszy RAPORT

Wichura - dzień drugi. Powoli cichnie wiatr i sztorm, piątek ma być spokojniejszy

Silnie wiejący wiatr i sztorm na Bałtyku sprawiły w środę, 2 stycznia, dużo kłopotów w Gdańsku i innych miejscowościach województwa pomorskiego. Ze względu na tzw. cofkę powodziową nastąpiły miejscowe podtopienia. Na szczęście woda opadła już poniżej poziomu alarmowego. W czwartek, 3 stycznia, problemy z każdą godziną powinny być mniejsze, prognozy pogody są optymistyczne.
03.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


AKTUALIZACJA, godz. 15.00

Komunikat Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Stany wód i prognoza pogody - aktualna sytuacja

Poziom wód ok. godziny 14.00 w Porcie Północnym spadł poniżej stanu ostrzegawczego i wynosił 544 cm, przy tendencji malejącej. W Sobieszewie również mamy odczynienia z tendencją malejącą. Poziom wody spadł tu do 553 cm, czyli 3 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Sytuacja w dalszym ciągu stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.

Miejskie służby nadal pozostają w gotowości i w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania. Aktualnie trwa szacowanie strat i ocena uszkodzeń w infrastrukturze znajdującej się na terenie miasta. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego spływają raporty od służb i jednostek organizacyjnych zaangażowanych w akcje.

Z informacji uzyskanych od przedstawicieli IMGW w Gdyni na sobotę, 5 stycznia, przewidywany jest ponowny wzrost siły wiatru, który nie powinien już być tak silny jak w dniu 2 stycznia ale jego podmuchy mogą osiągać 50 do 60 km/h. Dlatego, na wszelki wypadek, podjęto decyzję o nieusuwaniu postawionych dotychczas zabezpieczeń. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plażę.

IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.

Temperatura maksymalna około 0°C. Wiatr północny, od 10 m/s do 15 m/s, do południa w porywach do 22 m/s, po południu słabnący, ale porywy wiatru nadal do 17 m/s.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 2 cm. Temperatura minimalna od -3°C w dzielnicach wyżej położonych do około 1°C nad morzem. Wiatr północny 6 do 8 m/s, w porywach do 14 m/s, północno-zachodni. Nad ranem wiatr zachodni, 3 do 6 m/s.

Prognoza na czwartek i piątek (4 i 5 stycznia) przewiduje występowanie opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.


AKTUALIZACJA, godz. 13.10

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, wiatr słabnie, już wieczorem spodziewane jest wyraźna poprawa pogody. Piątek, 4 stycznia, ma być spokojny.

Co dalej?

Na sobotę, 5 stycznia, przewidywany jest ponowny wzrost siły wiatru - choć już nie tak duży, jak ostatnio: maksymalnie 28 km/h (w porywach do 45 km/h).

- Dlatego, na wszelki wypadek, nie usuwamy postawionych dotychczas zabezpieczeń - mówi Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku.

Na niedzielę, 6 stycznia (święto Trzech Króli), przewidywane jest ponowne uspokojenie pogody.


AKTUALIZACJA, godz. 12.45

Sytuacja drogowa. Przejazd samochodem w południe, trasą: Szadółki - obwodnica Trójmiasta - Obwodnica Południowa - Trasa Sucharskigo:


AKTUALIZACJA, godz. 11.55

Raport Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni o podjętych działaniach (m.in. w celu łagodzenia skutków zimy na drogach miasta):

"Pełna gotowość służb drogowych obowiązuje już od 2.00 w nocy w środę. Łącznie na gdańskie drogi wyjechało blisko 100 pojazdów o różnym przeznaczeniu.
W ciągu dnia na bieżąco zabezpieczaliśmy wygrodzeniami ulice wzdłuż Motławy i Potoku Oliwskiego. Monitorowaliśmy drzewostan na Cmentarzach komunalnych, w pasach drogowych, parkach i zieleńcach.

Prognozowane opady śniegu i ostrzeżenie przed silnym wiatrem spowodowały najwyższą gotowość służb drogowych. Na gdańskie ulice wyjechało blisko 100 jednostek: pługoposypywarek, pługów i ciągników. Akcja na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego (28 tras, 584 km) prowadzona była od wczoraj od 2 w nocy i w ciągu dnia. Działania zintensyfikowano od godz. 20.00. W nocy na głównych trasach i tych prowadzących komunikację autobusową pracowało 46 jednostek. W tej chwili nadal pracują 32 pojazdy.

Na drogach o znaczeniu lokalnym wykonawcy rozpoczęli akcję po godz. 20.00 i z przerwami pracują do chwili obecnej. Ilość sprzętu, która została zadysponowana na Drogi Układu Uzupełniającego (357 km) to 48 jednostek.

Ponadto utrzymaniem zimowym objęte zostały obiekty infrastruktury: przystanki, schody, kładki, tunele, chodniki oraz główne trasy rowerowe. Szacowane koszty akcji to ok. 320-350 tysięcy zł.

Działania służb GZDiZ poza utrzymaniem zimowym obejmowały wczoraj także:

  • wygrodzenie zejść na dolny taras w ciągu ul. Długie Pobrzeże, na odcinku od Zielonej Bramy do Hotelu Hilton
  • zabezpieczenie placu w rejonie Hotelu Hilton i ul. Wartkiej przed wejściem pieszych
  • zabezpieczenie przed wjazdem pojazdów na odcinek ul. Kutnowskiej, w rejonie połączenia z ul. Łańcucką. Zabezpieczenie we współpracy z Policją oraz SNG
  • zabezpieczenie przed wejściem pieszych na mostki w Parku Jelitkowskim, nad Potokiem Oliwskim
  • wyłączenie z ruchu ul. Wiślnej
  • wygrodzenie zejść na poziom dolny w ciągu ul. Wiosny Ludów
  • ze względów bezpieczeństwa - tak aby nikt nie został porażony prądem elektrycznym - wyłączona została części słupów z oprawami oświetleniowymi wzdłuż Długiego Pobrzeża.

Stale prowadzone są działania interwencyjno-bieżące w zakresie oczyszczania zarówno w wyniku działań cofającej się wody jak również intensywnych opadów śniegu
oraz występujących gwałtowanych zmian temperatur.

Wczoraj zdjęte zostały około godz. 21.00  flagi z masztów na Węźle Groddecka. Dziś zdjęliśmy flagi z masztów przy Ergo Arenie.

Mimo ogromnej siły wiatru nie odnotowaliśmy dużych strat w drzewostanie. To wynik corocznych przeglądów i większych wydatków na prace sanitarne w drzewostanie.
Od wczoraj zgłoszonych zostało 14 zdarzeń dotyczących drzewostanu:

  1. Ul. Lenartowicza – pętla autobusowa – konar na jezdni.
  2. Park Brzeźnieński J.J. Haffnera – 2 wykroty drzewa.
  3. Zieleniec Dmowskiego – 1 wykrot drzewa.
  4. Zieleniec Mariacka/ św. Ducha – konar.
  5. Ul. Litewska 5 – złamany konar.
  6. Ul. Polanki 125 – drzewo z terenu leśnego spadło na ogrodzenie posesji Nadleśnictwa Gdańsk.
  7. Westerplatte trzy wykroty drzew, 1 upadło na budynek Wartowni nr 1.
  8. Ul. Turystyczna – wykrot drzewa na jezdnię.
  9. Cmentarz Centralny Srebrzysko – wykrot drzewa – uszkodzone 2 pomniki.
  10. Kozacza Góra – wykrot drzewa z terenu parku leśnego na ogrodzenie nie zabudowanej działki przy ul. Orląt Lwowskich.
  11. Ul. Olszyńska 29 – gałęzie.
  12. Ul. Stogi – dojazd do Centrum Żeglarstwa – konary.
  13. Park Jelitkowski – wykrot drzewa na kładkę na ciągu pieszo-rowerowym w ciągu ul. Jelitkowskiej.
  14. Park Akademicki – pęknięte drzewo w parku vis a vis Teatru.

Wstępny szacunkowy koszt usuwania szkód w drzewostanie to blisko 6 tysięcy zł. Ostateczny będzie znany za kilka dni".

Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni


AKTUALIZACJA, godz. 09.35

Komunikat Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Poziom wody wraca do bezpiecznych stanów

Stan wód ok. godziny 7.00 w Porcie Północnym wynosił 554 cm przy tendencji malejącej,  natomiast w Sobieszewie 568 cm również z tendencją malejącą. Obie wartości spadły ze stanów alarmowych do stanów ostrzegawczych. Sytuacja powoli stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.

Miejskie służby nadal pozostają w pełnej gotowości i w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plaże.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia nadal ostrzega o możliwości wystąpienia silnych wiatrów. Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45km/h do 60 km/h w porywach do 90 km/h z północy. Taki stan może utrzymać się do godziny 12.00. Natomiast do godziny 16.00  w części wschodniej strefy brzegowej utrzymywać się może sztorm. Wiatr z kierunków północnych może wiać z siłą 6 do 7, w porywach 8 do 9, powoli słabnący na 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali B.

IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna około 0°C. Takie warunki mogą powodować utrudnienia na drogach. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.


AKTUALIZACJA, godz. 09.17

Udrożniono wjazd na ul. Leśna Góra, autobusy linii 136 i 283 wróciły na stałe trasy.


AKTUALIZACJA, godz. 08.40

Z powodu trudnych warunków drogowych autobusy linii 268 nie kursują do Smęgorzyna.

Nieobsługiwane są przystanki Borska (n/ż) [1083], Brodnicka [1085] i [1086], Smęgorzyno [172]


Tak rano, 3 stycznia, wyglądała sytuacja na ul. Małomiejskiej (Górna Orunia). Drogowcy szybko poradzili sobie z usunięciem oblodzeń na głównych arteriach komunikacyjnych. Kierowcy muszą zachować czujność, bowiem sytuacja jest dynamiczna - synoptycy zapowiadają opady śniegu i deszczu ze śniegiem
Tak rano, 3 stycznia, wyglądała sytuacja na ul. Małomiejskiej (Górna Orunia). Drogowcy szybko poradzili sobie z usunięciem oblodzeń na głównych arteriach komunikacyjnych. Kierowcy muszą zachować czujność, bowiem sytuacja jest dynamiczna - synoptycy zapowiadają w ciągu dnia opady śniegu i deszczu ze śniegiem
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl



PROGNOZA POGODY IMGW NA REJON GDAŃSKA:

ważność od godz. 08:00 dnia 03.01.2019 do godz. 08:00 dnia 04.01.2019

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczające widzialność poniżej 500 m. Zawieje śnieżne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna około 0°C. Wiatr północny, od 10 m/s do 15 m/s, do południa w porywach do 22 m/s, po południu słabnący, ale porywy wiatru nadal do 17 m/s.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 2 cm. Temperatura minimalna od -3°C w dzielnicach wyżej położonych do około 1°C nad morzem. Wiatr północny 6 do 8 m/s, w porywach do 14 m/s, północno-zachodni. Nad ranem wiatr zachodni, 3 do 6 m/s.

Opracował dyżurny synoptyk: Agnieszka Drwal-Tylmann, 03.01.2019

Jak wynika z prognozy portalu windy.com, wiatr ma stopniowo słabnąć. Do południa ma wiać z prędkością ok. 34 km/godz (w porywach do 66 km/h). Wieczorem, ok. godz. 21 zapowiadana prędkość wiatru to ok. 22 km/h (w porywach do 51). W piątek rano, o godz. 9, powinno wiać 18 km/h (w porywach do 31).

Kierunek wiatru jest północny, co ma ogromne znaczenie dla poziomu wód w Motławie i Martwej Wiśle (efekt tzw. cofki). Malejąca siła wiatru oznacza, że woda w gdańskich rzekach będzie opadać.


KLIKNIJ W NAZWĘ MIASTA na stronie windy.com:


AKTUALIZACJA, godz. 8.20

IMGW podał stan wód na czwartek, 3 stycznia, godz. 7.20. Poziom wody: 

  • na Martwej Wiśle w Sobieszewie - 560 cm (10 cm poniżej stanu alarmowego) 
  • w Porcie Północnym 559 cm (11 cm poniżej stanu alarmowego)


JAK ZMIENIAŁ SIĘ POZIOM WODY NA MARTWEJ WIŚLE W SOBIESZEWIE (kliknij w obrazek, aby powiększyć)

sobieszewo stan wody MALA


JAK ZMIENIAŁ SIĘ POZIOM WODY W PORCIE PÓŁNOCNYM (kliknij w obrazek, aby powiększyć)

port stan wody MALA




Śliska jezdnia na ul. Grunwaldzkiej późnym wieczorem w środę, 2 stycznia
Szklanka na jezdni al. Grunwaldzkiej, wieczorem w środę, 2 stycznia
fot. Tomasz / czytelnik www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, godz. 6.20

Z powodu trudnych warunków drogowych rano w czwartek, 3 stycznia, autobusy linii 136 i 283 nie wjeżdżają na ul. Leśna Góra.

Nieobsługiwane są przystanki:

  • Góralska n/ż [1745] [1746],
  • Leśna Góra - Przychodnia [1428] [1427],
  • Leśna Góra [192].

Zmiana obowiązuje do odwołania. 


Środa, 2 stycznia, godz. 9.30, Długie Pobrzeże zalewane
Środa, 2 stycznia, godz. 9.30 - zalane niższe partie chodnika na Długim i Rybackim Pobrzeżu
fot. www.gdansk.pl


W Gdańsku i w całym pasie nadmorskim wiało w środę, 2 stycznia, momentami z prędkością około 100 km/godz. Na Bałtyku był sztorm do 10 st. w skali Beauforta, podniósł sie poziom wody w rzekach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o godz. 16.00 notował na Martwej Wiśle w Sobieszewie - 636 cm (o 66 cm powyżej stanu alarmowego) oraz w Porcie Północnym 627 cm (o 57 cm powyżej stanu alarmowego). 

Motława zaczęła zalewać niżej położone partie chodnika na Długim i Rybackim Pobrzeżu, nastąpiło zalanie posesji przy ul. Sobieszewskiej w Wiślince. Wichura uszkodziła dach kamienicy w Nowym Porcie, w Przegalinie strażacy zabezpieczyli stodołę, z której wiatr zerwał część dachu. Zamknięto molo w Brzeźnie. 


TAK INFORMOWALIŚMY O SYTUACJI W GDAŃSKU W ŚRODĘ, 2 STYCZNIA 


Do wieczora sytuacja zaczęła się poprawiać. W czwartek, 3 stycznia, poziom wody spadł poniżej stanu alarmowego.

IMGW podał stan wód na czwartek, 3 stycznia, godz. 5.00. Poziom wody: 

- na Martwej Wiśle w Sobieszewie - 563 cm (7 cm poniżej stanu alarmowego) 

- w Porcie Północnym 560 cm (10 cm poniżej stanu alarmowego)


Górki Zachodnie, Długie Pobrzeże, Twierdza Wisłoujście - silny wiatr, wysoka woda. ZOBACZ zdjęcia i film


W środę wieczorem spadł śnieg. Wieczorne opady i minusowa temperatura sprawiły utrudnienia na drogach. W wielu miejscach kierowcy musieli jeździć bardzo wolno. Z powodu śliskich dróg wystąpiły opóźnienia w kursowaniu autobusów, na niektórych liniach wprowadzono objazdy. Na drogi wyjechały pługopiaskarki. 


Samochody jechaly z prędkością poniżej 20 km/godz
Samochody jechaly z prędkością poniżej 20 km/godz
fot. Tomasz / czytelnik www.gdansk.pl


- Coraz więcej dróg jest w Gdańsku przejezdnych - mówił nam w środę wieczorem Krzysztof Domagalski z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. - Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wypuścił na ulice pługopiaskarki, które sypią sól i udrażniają drogi. Trzeba dać pracownikom trochę czasu, żeby zdążyli odśnieżyć ulice.

Z powodu trudnych warunków drogowych rano w czwartek, 3 stycznia, autobusy linii 136 i 283 nie wjeżdżają na ul. Leśna Góra. Nieobsługiwane są przystanki Góralska n/ż [1745] [1746], Lesna Góra - Przychodnia [1428] [1427], Leśna Góra [192]. Zmiana obowiązuje do odwołania. 


AKTUALIZACJA, godz. 22:20

Ruch autobusowy na ul. Wileńskiej został wznowiony (linie 127 i 184). Linia 115 wróciła na stała trasę.


AKTUALIZACJA, godz. 21:45

Linia 115 kursuje przez ul. Do Studzienki - Traugutta - Sobieskiego - Cygańska Góra - Powstańców Warszawskich. Linie 127 i 184 omijają przystanek Wileńska. Z powodu wypadku kolejowego linia 123 nie dociera do ul. Równej.

Z powodu śliskich dróg występują opóźnienia w kursowaniu linii 115, 127, 130, 136, 162, 168, 169, 171, 179, 184, 199, 262

Aktualnie ruch wstrzymany jest na ulicy Jarowej (linie 115, 283). Nieprzejezdne są ulice Wileńska i Smoluchowskiego - autobusy 115, 127, 184 i 283 kursują objazdami.

Część kursów linii 199 została zastąpiona linią 139. Linie 127 i 162 kierowane są na ul. Słowackiego, ul. Potokową. Linia 115 kierowana jest na Al. Zwycięstwa, ul. Kartuską. 210 kursuje przez Siedlce.


Część linii autobusowych wieczorem miała opóźnienia
Część linii autobusowych wieczorem miała opóźnienia
fot. www.gdansk.pl


Problemy pojawiały się także na gdańskim lotnisku w Rębiechowie, gdzie przekierowano część lotów do innych portów, nie obyło się bez opóźnień. Ale tam także sytuacja jest już unormowana. 


W całym województwie strażacy interweniowali około 300 razy, w tym kilkadziesiąt w Gdańsku.  


CZYTAJ TAKŻE:

Powieje do czwartku przed południem, spadnie też śnieg. Nawet kilka centymetrów

Górki Zachodnie, Długie Pobrzeże, Twierdza Wisłoujście - silny wiatr, wysoka woda. ZOBACZ zdjęcia i film



TV

Światowa stolica bursztynu