• Start
  • Wiadomości
  • Różne religie - jeden Bóg. Wspólna modlitwa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy

Różne religie - jeden Bóg. Wspólna modlitwa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy

To już tradycja, że 1 listopada, w samo południe, na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy zbierają się przedstawiciele różnych związków wyznaniowych z Gdańska, by wziąć udział we wspólnej modlitwie za "Tych, co imion nie mają na grobie".
01.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy znajduje się nieopodal dworca PKS, przy ul. 3 Maja. W II połowie XIV wieku na tym terenie znajdował się Cmentarz Bożego Ciała, który został zamknięty w 1956 roku. Cztery lata później, w roku 1960, w tym miejscu nie było już cmentarza, lecz park. Obiekt był jedną z 27 gdańskich nekropolii, które zostały zlikwidowane po 1945 roku. By upamiętnić "Tych, co imion nie mają na grobie" (taki napis znajduje się na cmentarnym pomniku) - powstał Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy. Inicjatywa stworzenia tego miejsca wyszła od Kaliny Zabuskiej - kustoszki z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Otwarcie cmentarza miało miejsce 24 maja 2002 roku w dniu Światowego Zjazdu Gdańszczan.

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. 1 listopada, każdego roku, w samo południe, stają obok siebie ksiądz, imam, rabin i pastor i łączą się we wspólnej modlitwie. Kto nie był w tym miejscu, nigdy nie poczuje panującej tu atmosfery. Gospodarzem wydarzenia jest co roku prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. W tegorocznym spotkaniu udział wzięli duchowni z kościołów: rzymskokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego, greckokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego. Obecni byli także przedstawiciele gmin wyznania muzułmańskiego i żydowskiego. Każdy z duchownych po zmówieniu modlitwy złożył zapalony znicz na płycie upamiętniającej dawnych gdańszczan. Po uroczystości wszyscy zebrani przeszli pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie Parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Tam także zapalono znicze pamięci.

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim