PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Weź udział w zajęciach sportowych finansowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019!

Weź udział w zajęciach sportowych finansowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019!
W Gdańsku trwa nabór wniosków i projektów do Budżetu Obywatelskiego 2020. Tymczasem realizowane są już pierwsze zwycięskie projekty z BO 2019. To przede wszystkim zajęcia sportowe, które organizowane są na zielonych terenach rekreacyjnych w naszym mieście: na Przymorzu, Zaspie oraz Chełmie. Są bezpłatne i dostępne dla każdego mieszkańca Gdańska.
Zachęcamy do aktywności fizycznej, w ramach zajęć finansowanych z BO 2019, także z dziecięcymi wózkami
Zachęcamy do aktywności fizycznej, w ramach zajęć finansowanych z BO 2019, także z dziecięcymi wózkami
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 realizowane będą w sumie 82 projekty. Wśród nich dominują, oczywiście, inwestycje w lokalną infrastrukturę, ale jest też ponad 20 projektów związanych m.in. z otwartymi treningami i zajęciami sportowymi (a więc dostępnych dla każdego). Realizację projektów sportowych nadzoruje Gdański Ośrodek Sportu, który ogłasza i rozstrzyga przetargi na prowadzenie poszczególnych zajęć.

Z których, w ramach środków z BO 2019, mogą skorzystać gdańszczanie i gdańszczanki?

 

Treningi ogólnorozwojowe i wzmacniające "Biegaj bez kontuzji"

- Zajęcia odbywają się w poniedziałki i piątki, o godz. 18.30, w Parku Nadmorskim im. R. Reagana, wejście D do parku, teren przy parkingu rowerowym.

Te treningi odbywają się niezależnie od pogody, trwają 90 minut. Wszyscy zainteresowani powinni zabrać na zajęcia wygodne buty i strój sportowy. Więcej informacji znajdziecie tutaj. 

 

Treningi aktywizujące (odbywają się w dwóch dzielnicach)

* Przymorze Wielkie, Park im. Ronalda Reagana, wejście na wysokości ul. Jagiellońskiej i Dąbrowszczaków, zbiórka na placu naprzeciwko Krainy Zabawy
Zajęcia odbywają się w środy, godz. 9.00 - 10.30 (grupa 50+) i w soboty, w godz. 11.00 - 12.30.

* Zaspa Rozstaje, Park im. Jana Pawła II, zbiórka naprzeciwko budynku Przedszkola nr 88.

Zajęcia odbywają się w środy, w godz. 18.00 – 19.30 i w piątki, w godz. 9.00 – 10.30 (grupa 50+). Rozpoczynają się rozgrzewką, po czym następuje slow jogging, stretching i trening stabilizacyjny. Trenerzy udzielają też wskazówek dotyczących żywienia, jak i samych treningów.

Te treningi (zarówno za Zaspie, jak i Przymorzu) odbywają się również niezależnie od pogody i trwają 90 minut. Wszyscy zainteresowani powinni zabrać na zajęcia wygodne buty i strój sportowy.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj. 

 

Aktywne spacery z bobasem "BuggyGym"

- Chełm, przy zbiorniku retencyjnym, ul. Madalińskiego.

Zajęcia organizowane są w czwartki, o godz. 12. Są to ćwiczenia ogólnorozwojowe, a także aktywne formy spaceru z dziecięcym wózkiem. Na zajęcia należy zabrać wygodne obuwie i strój sportowy. Odbywają się one niezaleznie od pogody. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. 

 

UDZIAŁ WE WSZYSTKICH OPISANYCH ZAJĘCIACH JEST BEZPŁATNY

 

Projekty infrastrukturalne, które zwyciężyły w głosowaniu na BO 2019, realizowane będą, zgodnie z nowymi zasadami, w latach 2019-2020. Takie rozwiązanie przyjęto m.in. ze względu na trudną sytuację na rynku wykonawców usług, ale też trwające czasem kilka miesięcy procedury. Większość inwestycji, związanych np. z budową boiska, bądź jakąkolwiek przebudową czy modernizacją w miejscu publicznym, poprzedzone muszą zostać przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. Takie prace trwają czasem kilka miesięcy. Dopiero, kiedy gotowa jest dokumentacja można ogłaszać przetarg na wykonanie samej inwestycji.

 

Budżet Obywatelski 2020. Projekty można zgłaszać do 16 kwietnia!

 

Co ważne, każdy zwycięski projekt BO związany z miejską infrastrukturą, jest też konsultowany przez miejskich urzędników z danym wnioskodawcą.

Dlatego obecnie trwają przygotowania do realizacji większości tzw. "twardych" projektów inwestycyjnych. Nadzoruje je Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. W ostatnim czasie, w ramach BO 2019, udało się rozpocząć prace przy układaniu płyt typu yomb na ul. Kutnowskiej.

 

W ramach BO 2019 rozpoczął się kolejny etap układania płyt typu yomb na ul. Kutnowskiej w Krakowcu
W ramach BO 2019 rozpoczął się kolejny etap układania płyt typu yomb na ul. Kutnowskiej w Krakowcu
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Przypominamy, że jeszcze przez dwa tygodnie, do 16 kwietnia, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą zgłszać projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2020. Zachęcamy!

Kwota BO na 2020 rok to 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku - w sumie 543 609 zł.

 

Budżet Obywatelski 2020. Skorzystaj z praktycznych porad przy pisaniu projektu

 

Przez cały czas trwania naboru projektów urzędnicy pomagają mieszkańcom, w razie potrzeby, w ustalaniu wartości finansowych projektów, pomogą sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego czy własność działek. Lista osób do kontaktu dostępna jest na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Na tej stronie znajduje się także praktyczny poradnik składania projektów i szczegółowy podział kwot dla dzielnic.

Z kolei w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 czynny jest Punkt Konsultacyjny budżetu obywatelskiego. Można skonsultować swój pomysł, złożyć projekt lub wydrukować gotowy wniosek.

Do 16 kwietnia można zgłaszać projekty do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020
Do 16 kwietnia można zgłaszać projekty do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Od 2013 roku w Gdańsku odbyło się 6 edycji budżetu obywatelskiego. Łącznie ponad 77 milionów złotych zostało przekazanych do decyzji mieszkańców. Spośród 2079 projektów złożonych w latach 2013 – 2018 do realizacji wybranych zostało 393 projektów na łączną kwotę prawie 58 milionów zł.

Powstało m.in. 13 siłowni zewnętrznych, 13 boisk, zmodernizowano kilometry dróg i chodników a także zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez monitoring zewnętrzny. To tylko mała część z propozycji gdańszczan.

 

Harmonogram BO2020:

  • 20 marca - 16 kwietnia 2019 r. - zgłaszanie projektów

  • 17 kwietnia - 31 lipca 2019 r. - weryfikacja projektów

  • do 20 sierpnia 2019 r. - losowanie numerów projektów do głosowania

  • 9-23 września 2019 r. - głosowanie

  • do 30 września 2019 r. - ogłoszenie wyników głosowania

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze