PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Weź bilet i skasuj długi” – w poniedziałek bezpłatne porady specjalistów w tramwaju

„Weź bilet i skasuj długi” – w poniedziałek bezpłatne porady specjalistów w tramwaju
Masz problemy finansowe, długi? Nie możesz spłacić pożyczki czy kredytu? Potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu domowym budżetem? W poniedziałek 18 listopada otrzymasz bezpłatną pomoc podczas V Gdańskiego Dnia bez Długów.
V Gdański Dzień bez Długów. Akcja pomocy prowadzona będzie w tramwaju
V Gdański Dzień bez Długów. Akcja pomocy prowadzona będzie w tramwaju
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W poniedziałek 18 listopada w godzinach 9.00-14.00 na trasie Strzyża PKM – Siedlce kursuje tramwaj, w którym specjaliści udzielają bezpłatnych porad osobom borykającym się z problemami finansowymi. Pod hasłem „Weź bilet i skasuj długi” w tramwaju prowadzona jest kolejna akcja poradniczo-edukacyjna.


MOPR, policja, urząd pracy

Wsiadający pasażerowie mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji m.in. z prawnikami oraz specjalistami Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji oraz Pomorskiej Izby Adwokackiej i Wojewódzkiego Urzędu Pracy.


Życiowe dramaty

Tematem przewodnim tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów są kryzysy psychiczne związane z długami, których spłata często prowadzi do poważnych, życiowych dramatów. Specjaliści podpowiedzą m.in. jak wyjść z pętli kredytowej, rozłożyć spłatę czy prawidłowo zaplanować domowy budżet. Doradcy wskażą, gdzie i na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny, które nie radzą sobie z wydatkami, mające długi wynikające np. ze zmiany sytuacji życiowej, uzależnień czy zaciągniętych zobowiązań.

Do dyspozycji osób potrzebujących wsparcie będzie grono specjalistów
Do dyspozycji osób potrzebujących wsparcia będzie grono specjalistów
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Miasto wychodzi z pomocą

Media od dłuższego czasu regularnie alarmują o narastających zadłużeniach Polaków. Długi mają i młodsi i starsi, często na niebagatelne sumy. Z pomocną dłonią postanowiło wyjść Miasto Gdańsk, które w tym roku, już po raz piąty wraz z partnerami wdrażanego w mieście Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych organizuje Gdański Dzień Bez Długów.

- Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Bezpieczeństwo mieszkańców, także to ekonomiczne, jest dla nas niezwykle ważne. Każda rodzina, która wpadnie w finansowe tarapaty musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama. Może liczyć na fachową, kompleksową pomoc między innymi instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.


Po zakończeniu kursowania o godz. 15.00 w Galerii Metropolia (ul. Jana Kilińskiego 4 - na poziomie „-1” w Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych) odbędzie się konferencja prasowa. Weźmie w niej udział m.in. Krzysztof Olkowicz z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Na pytania odpowiedzą też Piotr Kowalczuk – zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, Piotr Puchalski – Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych / Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej, Roman Pomianowski – psycholog ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych w Poznaniu.