• Start
  • Wiadomości
  • Westerplatte. Obchody rocznicy wybuchu wojny w zgodzie, ponad podziałami

Westerplatte. Obchody rocznicy wybuchu wojny w zgodzie, ponad politycznymi podziałami

Wspólna konferencja prasowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha przed obchodami 1 września na Westerplatte okazała się manifestacją zgody i wzajemnego szacunku. - Bardzo cieszę się, że spór, który wybuchł, został zażegnany. Jestem pewny, że scenariusz uroczystości będzie zrealizowany - mówi wojewoda. Prezydent Adamowicz: “Oczywiście mam w pamięci wydarzenia sprzed roku, ale wierzę, że zgodnie i wspólnotowo spędzimy w sobotę czas uroczystości”.
29.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ponad podziałami, z okazji 1 września i Westerplatte
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ponad podziałami, z okazji 1 września i Westerplatte
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na dowód porozumienia wojewoda Drelich i prezydent Adamowicz z uśmiechem uścisnęli sobie ręce.

Konferencja odbyła się w środę, 29 sierpnia, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Prezydent Adamowicz był jej gospodarzem, bowiem magistrat jest też gospodarzem i głównym organizatorem obchodów rocznicy wybuchu wojny na Westerplatte. Prócz prezydenta Gdańska i wojewody pomorskiego, w konferencji uczestniczyli harcmistrz Artur Glebko jako komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP i Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Kilka razy przewijały się kwestie drażliwe - jak np. skandaliczne zachowanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej podczas ubiegłorocznej uroczystości na Westerplatte. Wówczas to wojskowi (ministrem obrony narodowej był Antoni Macierewicz) nie dopuścili harcerza do odczytania apelu pamięci, mimo wcześniejszych uzgodnień z Miastem.

ZOBACZ, CO NA WESTERPLATTE STAŁO SIĘ PRZED ROKIEM:


W tym roku uroczystości mają przebiegać bez takich gorszących sytuacji. Po kilkudniowym sporze między MON a prezydentem Gdańska, strona rządowa i Miasto uzgodniły wspólny scenariusz przebiegu obchodów 79. rocznicy wybuchu wojny na Westerplatte.

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu RP, minister obrony narodowej oraz minister spraw wewnętrznych i administracji.

Odczytany zostanie list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W obchodach udział wezmą ponadto: przedstawiciele duchowieństwa, rodziny Westerplatczyków, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, wojsko, harcerze, poczty sztandarowe szkół im. Bohaterów Westerplatte, Kadeci 318 Dywizjonu Powietrznych Sił Szkoleniowych z Wielkiej Brytanii, uczestnicy Zlotu Polskich i Polonijnych Żeglarzy z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, mieszkańcy i turyści.

Wśród gości będą też m.in. Niemcy - przedstawiciele władz samorządowych Lipska, z liczna grupą młodzieży.

- Warto o tym wspomnieć, w kontekście potrzeby prowadzenia dialogu polsko-niemieckiego - mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Trzy nowe elementy na Westerplatte

- Z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że udało nam się dojść do porozumienia - mówił podczas konferencji, występujący w imieniu rządu i Ministerstwa Obrony Narodowej, wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Z roku na rok obchody są wzbogacane o nowe elementy.

W tym roku po raz pierwszy w trakcie uroczystości zostanie odczytane przesłanie od harcerzy: - Ta odezwa będzie przede wszystkim podkreślać w swojej treści ważność wkładu harcerzy w odzyskiwanie niepodległości przed Polskę. W ramach niej będziemy odczytywać również nazwiska poległych harcerzy i instruktorów. Stulecie odzyskania niepodległości łączy się ze stuleciem powołania ZHP. Dla nas obchody na Westerplatte są też uhonorowaniem naszego wkładu w odzyskanie suwerenności. Już od kilku dni drużyna harcerzy trenuje z Marynarką Wojenną, żeby godnie uczcić tę uroczystość - mówił komendant Chorągwi Gdańskiej Artur Glebko.

ZOBACZ ZAPIS WIDEO KONFERENCJI WOJEWODY I PREZYDENTA:

Nowością jest także modlitwa międzywyznaniowa. Do jej odczytania zaproszono duchownych wyznania rzymsko- i greckokatolickiego, prawosławnego, a także przedstawicieli kościoła ewangelicko-augsburskiego i gminy wyznaniowej żydowskiej.

Trzecim innowacyjnym elementem tegorocznych obchodów jest wspólne odczytanie Apelu Pamięci. Oficer wojska będzie odczytywał odezwę, na którą wspólnie odpowiadali będą harcerze i żołnierze.

- To rozwiązanie jest wypracowane kompromisowo. Młodzi ludzie to przyszłość każdego społeczeństwa i dlatego jest tak ważne, aby oni przenosili tę pamięć podczas obchodów. Jest to niezwykle ważny precedensowy przekaz ideowy. Szukamy nowej formuły patriotyzmu XXI wieku - komentował prezydent Gdańska.

Artur Glebko dodał, że obecność harcerzy na Westerplatte jest też ich służbą: - 1 września harcerze stoją z pochodniami, pomagają w sprawach medycznych. Ta służba, która jest wryta w rotę przyrzeczenia harcerskiego, jest tutaj namacalna - podkreślił.

Zobacz program, sprawdź jak dojechać

Główne uroczystości na Westerplatte będą transmitowane przez portal Gdańsk.pl.

Scenariusz tegorocznych obchodów obejmuje m.in.:

  • o godz. 4:10 - wprowadzenie wojskowej asysty honorowej
  • 4:39, 4:40 - odegranie sygnału „Baczność” i złożenie meldunku o rozpoczęciu I części uroczystości
  • 4:45 - włączenie syren alarmowych
  • 4:53-5:15 - powitanie uczestników uroczystości przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz przemówienia okolicznościowe: List od Prezydenta RP, Marszałek Sejmu, Prezes Rady Ministrów lub jego przedstawiciel
  • 5:15 - modlitwa międzywyznaniowa (zaproszeni zostali przedstawiciele wyznania rzymsko- i greckokatolickiego, prawosławnego, kościoła ewangelicko-augsburskiego i gminy wyznaniowej żydowskiej)
  • 5:35 - odczytanie przesłania Westerplatte przez harcerza
  • 5:38 - odczytanie Apelu Pamięci (odczytuje wyznaczony oficer, odpowiadają żołnierze i harcerze)
  • 5:45 - oddanie salwy honorowej
  • 6:05 - rozpoczęcie składania kwiatów przy pomniku Obrońców Wybrzeża
  • 6:30 - zakończenie uroczystości.

Jak dojechać na miejsce uroczystości?

Można oczywiście prywatnym samochodem (na zainteresowanych czekają parkingi). Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie podróż specjalnym autobusem miejskim z napisem “WESTERPLATTE”.  

- Chcemy, aby wszyscy ci, którzy chcą wziąć udział w obchodach, mogli bez problemu dojechać naszą komunikacją. Będzie taka możliwość, więc zachęcamy do skorzystania z transportu publicznego - mówi prezydent Adamowicz.

Rozkład jazdy autobusów “WESTERPLATTE” wygląda następująco:

  • godz. 3:15 - pętla tramwajowa w Oliwie z przystankami
  • godz. 3:25 - Wrzeszcz PKP
  • godz. 3:30 - przy Galerii Manhattan
  • godz. 3:40 - Gdańsk Główny – Dworzec PKP
  • godz. 3:45 - przystanek Akademia Muzyczna ul. Łąkowa

Po zakończeniu uroczystości, około godz. 06:30 z przystanku „Westerplatte” autobusy z napisem „Dworzec Główny” odjadą w kierunku Dworca Głównego. Kursy są płatne, obowiązuje cena biletów wg taryfikatora ZTM Gdańsk.

Przed konferencją i po niej było widać, że obie strony zadowolone są z porozumienia w sprawie obchodów na Westerplatte - zarówno wojewoda Drelich (PiS), jak i opozycyjny wobec rządów PiS prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Przed konferencją i po niej było widać, że obie strony zadowolone są z porozumienia w sprawie obchodów na Westerplatte - zarówno wojewoda Drelich (PiS), jak i opozycyjny wobec rządów PiS prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa uczestnicy uroczystości nie mogą zabierać ze sobą przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu.

Po zakończeniu części oficjalnej, uczestnicy uroczystości są zaproszeni na tradycyjną polską grochówkę serwowaną z oryginalnej przedwojennej kuchni polowej.

W tym roku, z uwagi na to, że 1 września przypada w sobotę, cały weekend poświęcony będzie pamięci o Westerplatte. Odbędzie się tu mnóstwo różnych wydarzeń, m.in z udziałem rekonstruktorów, a także pokazy pirotechniczne. Więcej na ten temat.

Już za rok - 80. rocznica wybuchu wojny

- Tegoroczne obchody są próbą generalną przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, którą Gdańsk zamierza uczcić szczególnie uroczyście - zauważył prezydent Paweł Adamowicz.

Podobnie jak w 2009 roku (na 70. rocznicę), do wzięcia udziału w obchodach zostaną zaproszeni premierzy i prezydenci wielu krajów Europy i świata. Gdańsk w kwietniu tego roku zwrócił się do marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o ustanowienie roku 2019 Rokiem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej. O objęcie patronatem honorowym nad przyszłorocznymi obchodami miasto zwróciło się do Prezydenta Polski. Przedstawiciele miasta dodatkowo zwrócili się do władz państwowych z apelem o wsparcie działań związanych ze wspólnymi, międzynarodowymi obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej właśnie na Westerplatte.

TV

120-letnia kamienica jak nowa