• Start
  • Wiadomości
  • WESTERPLATTE. 45 lat muzeum Wartowni nr 1 - unikatowy film i inne atrakcje

WESTERPLATTE. 45 lat muzeum Wartowni nr 1 - unikatowy film i inne atrakcje

Na sobotę, 29 czerwca 2019 r., Muzeum Gdańska przygotowało dla mieszkańców i turystów atrakcje z okazji 45-lecia utworzenia placówki muzealnej w Wartowni nr 1 na Westerplatte. W programie: premiera nieznanego archiwalnego filmu o ocaleniu Wartowni nr 1, wielkoformatowa gra planszowa, poszerzająca ofertę zwiedzania półwyspu, a także prezentacja armaty polowej kal. 75 mm, którą kupili rekonstruktorzy. Wśród gości Andrzej Januszajtis. Od godz. 11.00 do obejrzenia transmisja z tych wydarzeń na gdansk.pl.
28.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rok 1967, czas ratowania Wartowni nr 1 na Westerplatte. W akcji inż. Aleksander Ślusarz
Rok 1967, czas ratowania Wartowni nr 1 na Westerplatte. Kadr z filmu: w akcji inż. Aleksander Ślusarz
Muzeum Gdańska

 

Hasło “ocalenie wartowni nr 1” należy traktować dosłownie. W 1967 roku, wykonywano zakrojone na szeroką skalę prace budowlane, w związku z poszerzaniem kanału portowego. Wartownia nr 1 miała być po prostu zburzona, bowiem władze PRL nie wykazywały wówczas żadnego zainteresowania historią “sanacyjnej” Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Garstka zapaleńców postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Ówczesne władze Miasta ostatecznie udzieliły wsparcia - dały sprzęt i ludzi. Wykonano skomplikowaną operację inżynieryjną, która polegała na przesunięciu Wartowni nr 1 w całości, o 77 metrów.  

Od 45 lat Wartownia nr 1 służy jako placówka muzealna. I właśnie z tej okazji przygotowano atrakcje. W tę sobotę zwiedzający będą mogli bezpłatnie zwiedzić Wartownię nr 1 oraz wziąć udział w projekcie edukacyjnym Westerplatte - Szlak Pamięci.

 

Wartownię nr 1 uratowano razem ze śladami po kulach
Wartownię nr 1 uratowano razem ze śladami po kulach
Muzeum Gdańska

 

- Zapraszamy na 45-tą rocznicę otwarcia Wartowni nr 1 na Westerplatte. Pierwszego muzeum na Westerplatte, które powstało tu z woli westerplatczyków i które niebawem zostanie wywłaszczone na mocy specustawy zakładającej budowę skansenu pod egidą Muzeum II Wojny Światowej - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - To ostatnia okazja do zobaczenia munduru majora Sucharskiego, pamiątek po obrońcach Westerplatte z 1939 r. w miejscu, z którym są związane. To także możliwość wzięcia udziału w nowych projektach edukacyjnych, przygotowanych z myślą o odwiedzających i zobaczenia wyjątkowego archiwalnego filmu z 1967 r. 

W sobotę, 29 czerwca 2019 r., od godziny 10:00 do 18:00 każdy z odwiedzających będzie mógł zwiedzić nieopłatnie Wartownię nr 1, a także bez opłat pozostały teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej wzdłuż „Szlaku Pamięci”.

 

Unikatowy film z przesunięcia Wartowni nr 1

Muzeum Gdańska zaprezentuje film dokumentalny „Wartownia nr 1 - ocalenie”, który opowiada o uratowaniu Wartowni nr 1 w 1967 r. Przeniesienia budynku o 77 metrów dokonali m.in. prof. Andrzej Januszajtis oraz Aleksander Ślusarz. Ich prace filmował wówczas Jan Markiewicz. Materiał nie był nigdzie publikowany. Po premierze filmu bohaterowie nagrania i jego autor podzielą się refleksjami o latach 60. XX w., a także o obecnej sytuacji na Westerplatte. Za swoje zasługi na rzecz ratowania zabytków na Westerplatte prof. Januszajtis oraz inż. Ślusarz otrzymali w 2018 r. jako pierwsi Medale Niepodległości z rąk Prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza.

 

Wartownia została przesunięta w całości o 77 matrów
Wartownia została przesunięta w całości o 77 metrów
Muzeum Gdańska

 

Wielkoformatowa gra o Westerplatte

Muzeum Gdańska przygotowało nowy projekt edukacyjny o prostej nazwie „Westerplatte”. Nadchodzące urodziny to okazja do zapoznania się z Westerplatte od niecodziennej strony.

- Wielkoformatowa gra edukacyjna pozwoli odwiedzającym poznać proces przygotowywania Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte do obrony, a także siedmiu dni bohaterskich walk we wrześniu 1939 r. I choć wynik walki prowadzonej przez uczestnika jest z góry przesądzony, to prosta gra pozwala nam w prosty i czytelny zrozumieć działania podejmowane przez obrońców Westerplatte na rzecz umocnienia półwyspu przed atakiem wojsk nazistowskich Niemiec - mówi dr Bartosz Odorowicz, autor gry i były pracownik Muzeum II Wojny Światowej.

Po premierze gry, będzie z niej można skorzystać do 29 września 2019 r. zwiedzając Pole Bitwy w ramach projektu „Szlak Pamięci”. Dzięki projektowi można zwiedzić i poznać historię innych miejsc na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, a także przejechać się drezyną. Udział w projekcie jest odpłatny (8 zł / osoby). Podczas 45-lecia Wartowni nr 1 z oferty edukacyjnej będzie można skorzystać bez opłat.    

 

Uczestnicy operacji ratowania Wartowni nr 1, którą przeprowadzono na Westerplatte w 1967 r.
Uczestnicy operacji ratowania Wartowni nr 1, którą przeprowadzono na Westerplatte w 1967 r.
Muzeum Gdańska

 

Armata za grochówkę

Sprzedający bilety wstępu do Wartowni nr 1 rekonstruktorzy za pieniądze ze sprzedaży grochówki zakupili armatę polową kalibru 75 mm, która we wrześniu 1939 r. prowadziła ogień w kierunku stanowisk wojsk niemieckich. Miała ona zostać przekazana do zbiorów Muzeum Gdańska, a także być pokazywana na Westerplatte.

– W Muzeum Gdańska pracuje wielu fantastycznych ludzi, którzy przyjęli nas i widzą w nas członków rodziny. Właśnie tu na Westerplatte. A każdy człowiek pomaga rodzinie… Dlatego sprzedawaliśmy przy Wartowni nr 1 grochówkę. Dlatego zakupiliśmy armatę 75 mm. Prawdziwymi darczyńcami są jednak wszyscy, którzy odwiedzili Westerplatte i zatrzymali się na dłużej przy Wartowni nr 1 - mówi Wojciech Minczykow z Kuchni Polowej.

Poza prezentacją armaty polowej zapowiadane są także przejażdżki zabytkowym Fiatem 508 z 1936 r.


Od godz. 11.00 do obejrzenia transmisja z tych wydarzeń na gdansk.pl. Zapraszamy

ZOBACZ TEASER ZAPOWIADAJĄCY PREMIERĘ FILMU:

 

PROGRAM SOBOTNICH OBCHODÓW NA WESTERPLATTE 

29 czerwca 2019 r., godz. 11:00 - 12:00

  • przekazanie do zbiorów Muzeum Gdańska filmu z 1967 r. o przenosinach Wartowni nr 1 / Jan Markiewicz
  • pokaz filmu dokumentalnego „Wartownia nr 1 – ocalenie”
  • „Westerplatte – wczoraj, a dziś” dyskusja z prof. Andrzejem Januszajtisem, Aleksandrem Ślusarzem oraz Janem Markiewiczem / Janusz Marszalec, pełnomocnik Dyrektora Muzeum Gdańska ds. Westerplatte
  • urodzinowy tort z okazji 45-lecia Wartowni nr 1 na Westerplatte

 

Atrakcje w godzinach 11:00 - 18:00

  • wolny wstęp do Wartowni nr 1 na Westerplatte
  • nieodpłatna możliwość skorzystania z bezpłatnego zwiedzania Westerplatte w ramach „Szlaku Pamięci”
  • wielkoformatowa gra „Westerplatte”
  • pokazy filmu „Wartownia nr 1 - ocalenie” (12:00-18:00)
  • przejażdżki zabytkowym Fiatem 508 z 1936 r.
  • armata polowa 75 mm

 

TV

120-letnia kamienica jak nowa