• Start
  • Wiadomości
  • Weekend w Gdańsku: projekcje koncertów Beyonce i Joe Cockera, i wiele innych

Weekend w Gdańsku: projekcje koncertów Beyonce i Joe Cockera, i wiele innych

Weekend 14-16 sierpnia upłynie w Gdańsku pod znakiem Święta Wolności i Solidarności, które rozpoczyna się w ten piątek, i potrwa aż do końca sierpnia. W ramach wydarzenia z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i wydarzeń Sierpnia '80 odbędzie się m.in. koncert poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego w Europejskim Centrum Solidarności.
14.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jackowi Kaczmarskiemu będzie poświęcony niedzielny koncert w ramach Święta Wolności i Demokracji. Nz. artysta podczas koncertu „Wojna postu z karnawałem” w Gdańsku, 7 listopada 1992 roku
Jackowi Kaczmarskiemu będzie poświęcony niedzielny koncert w ramach Święta Wolności i Demokracji. Nz. artysta podczas koncertu „Wojna postu z karnawałem” w Gdańsku, 7 listopada 1992 roku
fot. Paweł Plenzner

 

Znakomita muzyka w zabytkowych wnętrzach. Festiwal „EUROPA +/- 1700” od 14 sierpnia online

 

W kilkunastodniowym programie Święta Wolności i Demokracji znajdziemy liczne wydarzenia, które odbywać się będą w Europejskim Centrum Solidarności, a także wokół budynku, i w wielu innych punktach miasta. Zaplanowano wydarzenia kulturalne, wystawy plenerowe, widowisko i koncerty, spotkania ze świadkami historii i autorami książek reportażowych, a także spacery dla całych rodzin.

Obchody zainaugurowało w piątek, 14 sierpnia, o godzinie 6 rano, zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Pierwszy dzień święta zakończy się natomiast artystyczną interpretacją opowieści osnutych na zapisie rozmów z pracownicami i pracownikami byłej Stoczni Gdańskiej - czytanie performatywne „My tam budowaliśmy statki”.

- Czytanie performatywne, na które Państwa zapraszamy, to pokłosie projektu „Na styku”, realizowanego w ECS od 2017 roku. Za cel obraliśmy sobie łączenie historii byłych pracowników Stoczni Gdańskiej z talentem i wrażliwością artystów. Podczas spotkań w ECS poznajemy życie byłych stoczniowców, inicjujemy spotkania dotąd nieznających się osób, szukamy miejsc i zdarzeń, w których ich historie się łączą, stykają. Zbieramy historie po to, aby za chwilę oddać je za pomocą sztuki - mówi Magdalena Fryze-Seroka z Działu Projektów Obywatelskich ECS.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Kto nie zdążył, może skorzystać z transmisji na żywo na www.gdansk.pl, ecs.gda.pl oraz na profilach gdansk.pl i ECS na Facebooku.

Dzień kolejny - sobota, 15 sierpnia - upłynie pod znakiem wystaw. Oprócz wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności (czynna w godzinach 10:00-19:00) zwiedzić będzie można ekspozycję w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (czynna w godzinach 12:00-18:00).

„Cała Polska. Wyprawa do źródeł sztuki (nieinstytucjonalne przestrzenie sztuki w Polsce) Vol. 2” to powstała z rozmów telefonicznych, licznych spotkań w małych mieszkaniach, ogrodach, na placach budowy i w innych miejscach, w których bije serce polskiej sztuki, opowieść o świecie znanym nie z mediów, sieci czy instytucjonalnych przekazów, ale z bezpośredniego, naocznego kontaktu, spotkań i rozmów.

A w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (czynne w godzinach 12:00-18:00) na wystawie zatytułowanej „Vice Versa” Kyungwoo Chun - jeden z czołowych artystów zajmujących się fotografią oraz performansem - zaprosi publiczność do współtworzenia dwóch prac performatywnych: „Krzesło słuchacza / The Listener’s Chair” oraz „Wspomnienia/Reminiscene”.

Na wystawy w GGM i Łaźni wstęp wolny. Na wystawę stałą w ECS bilety do kupienia w cenie: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł.

W niedzielę, 16 sierpnia, do trzech wystaw w programie dołączy niezwykłe wydarzenie muzyczne. O godzinie 18:00 w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się koncert zatytułowany „Jacek Kaczmarski - mury”, który uczci wydarzenia Sierpnia ’80. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego.

- Wykonując tytułowe „Mury”, Jacek Kaczmarski porywał tłumy - opisują organizatorzy. - Na scenie artysta występował ponad 25 lat. Napisał ponad 600 wierszy, 5 powieści i 2 libretta, choć sam unikał nazywania siebie poetą. Był kompozytorem muzyki do swoich wierszy i pieśniarzem. Uprawiał tzw. piosenkę autorską, czyli taką, która wyszła z warsztatu jednego twórcy, zarówno w warstwie tekstowej, muzycznej, jak i wykonawczej. Powszechnie kojarzony jest z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym – kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, była głosem antykomunistycznej opozycji.

Wystąpią: Jacek Bończyk (wokal, gitara klasyczna), Klementyna Umer (wokal), Renia Gosławska (wokal), Wojciech Brzeziński (wokal), Konrad Wantrych (piano) i Wojciech Gumiński (kontrabas).

Wydarzenie będzie transmitowane online - na Youtubie, Facebooku i stronie www.gdansk.pl.

 

Cykl koncertowy Muzyczne Lato, z udziałem zespołu VHS - to propozycja klubu Stary Maneż na koncertowy piątek w plenerze
Cykl koncertowy Muzyczne Lato, z udziałem zespołu VHS - to propozycja klubu Stary Maneż na koncertowy piątek w plenerze
mat. prasowe

 

To nie jedyny ciekawy koncert w ten weekend. Ci, którzy cenią sobie mniejsze atrakcje muzyczne, powinni odwiedzić w ten piątek - 14 sierpnia - scenę plenerową przed budynkiem Starego Maneżu (ul. Juliusza Słowackiego 23). W ramach kolejnej odsłony popularnego wakacyjnego cyklu: Muzyczne Lato, wystąpi zespół VHS.

Mimo że są na początku swojej drogi, bo w obecnym składzie funkcjonują zaledwie od roku, to udało im się całkiem sporo osiągnąć. Zwyciężyli w IV edycji Festiwalu Supportów, w której pokonali ponad 400 zespołów z całej Polski i wywalczyli kontrakt sponsorski na nagranie debiutanckiej płyty. Zostali wyróżnieni jako półfinaliści Jarocińskich Rytmów Młodych, byli gościem specjalnym dwóch tras koncertowych zespołu Sonbird. Oprócz tego wystąpili m.in. w ramach Festiwalu OFF CAMERA w Krakowie, LART Festiwalu czy Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Reprezentują szeroko pojętą scenę alternatywną, trudno jest jednak precyzyjnie określić ich muzyczną przynależność bo balansują na pograniczu wielu gatunków. Starają się znaleźć kompromis pomiędzy klasycznymi inspiracjami, a tym co nowe i świeże. Ich twórczość charakteryzuje uniwersalność i przebojowość, która oparta jest na niebywałej jak na ich młody wiek muzycznej intuicji.

Początek koncertu o godz. 20:00. Wstęp wolny.

 

Kino pod chmurką z niezwykłym tłem znajdziemy podczas Jarmarku na Ołowiance. Seanse są bezpłatne. Niestety, wraz z zakończeniem jarmarku dobiegają końca i filmowe pokazy
Kino pod chmurką z niezwykłym tłem znajdziemy podczas Jarmarku na Ołowiance. Seanse są bezpłatne. Niestety, wraz z zakończeniem jarmarku dobiegają końca i filmowe pokazy
mat. AmberSky Gdańsk

 

Miłośnicy filmowych atrakcji weekend powinni spędzić w Kinie na Ołowiance, które właśnie dobiega końca. To artystyczna inicjatywa organizowana w ramach corocznego święta handlu - Jarmarku św. Dominika, oferująca seanse pod chmurką z podświetlonym kołem widokowym AmberSky w tle. Ostatni seans w tym roku odbędzie się w piątek, 14 sierpnia.

O godzinie 21:30 wyświetlony zostanie amerykański komediodramat uwielbiany przez widzów na całym świecie i nagradzany przez krytyków: „Green Book” w reżyserii Petera Farrelly'ego (Oscar w kategorii Najlepszy Film). To pełna ciepła i humoru, prawdziwa historia niewiarygodnej przyjaźni. Wybitny muzyk jazzowy (Mahershala Ali) zatrudnia jako swojego szofera byłego włosko-amerykańskiego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego (Viggo Mortensen) i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa z pozoru nieprzystające do siebie światy.

Film przeznaczony jest dla widzów od lat 15. Wstęp wolny.

 

Ergo Arena przez całe wakacje zaprasza w weekendy do swojej strefy relaksu pod chmurką, w której odbywają się projekcje koncertów polskich i światowych gwiazd
Ergo Arena przez całe wakacje zaprasza w weekendy do swojej strefy relaksu pod chmurką, w której odbywają się projekcje koncertów polskich i światowych gwiazd
mat. Ergo Areny

 

Także w piątek rozpoczyna się kolejna odsłona weekendowej - trwającej trzy dni - inicjatywy ERGO #wPlenerze. Tym razem na trawie przed gdańsko-sopocką Ergo Areną (plac Dwóch Miast 1) odbędą się projekcje niezapomnianych koncertów największych amerykańskich gwiazd muzyki - wyświetlane będą na ekranie zewnętrznym LED HD na elewacji hali.

Koncertowy weekend rozpocznie się w piątek, 14 sierpnia, o godzinie 19:30 - zobaczymy występ George'a Michaela „Live in London”. Dzień później - w sobotę, 15 sierpnia, o tej samej godzinie obejrzymy koncert Beyonce „I am... World Tour”. Niedziela, 16 sierpnia, należeć będzie do Joe Cockera - o godzinie 18:00 wyświetlony zostanie jego koncert „Fire It Up”.

Wstęp wolny. Widzom udostępnione zostaną leżaki (odpłatnie), chętni mogą przynieść własne krzesełka i koce. Znajdziemy tu ponadto strefę relaksu oraz miejsce z przekąskami i napojami.

 

A3Teatr w niedzielę zaprosi najmłodszych widzów wraz z rodzicami do uczestnictwa w interaktywnej instalacji w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim
A3Teatr w niedzielę zaprosi najmłodszych widzów wraz z rodzicami do uczestnictwa w interaktywnej instalacji w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim
fot. archiwum A3Teatr

 

Teatralną propozycję dla najmłodszych jak co niedzielę znajdziemy w Amfiteatrze Orana, położonym w samym sercu Parku Oruńskiego, przy ulicy Raduńskiej. Miejsce powróciło do działalności w nowej, podyktowanej koronawirusem rzeczywistości, zapraszając w tym sezonie nie na koncerty piosenki aktorskiej, jak było to w poprzednich latach, a spektakle dla całych rodzin. W każdą niedzielę, w ramach plenerowego teatru dla dzieci - „Teatr w samo południe” możemy oglądać przedstawienia Teatru Miniatura, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”.

W tę niedzielę, 16 sierpnia, ten ostatni z wymienionych zaprezentuje spektakl „Sweet Dreams”. To spektakl-instalacja, zbudowany z wygodnych łóżek z baldachimami, z których każde proponuje widzowi odrębną historię w czekającej na niego parze słuchawek.

- Zapraszamy na próbę zderzenia zastanej rzeczywistości zurbanizowanej z czymś, zdawać by się mogło, kompletnie do niej nie przystającym, a jednocześnie zdecydowanie kuszącym - prywatną przestrzenią totalnej wolności i relaksu. Łóżkiem. Ta wyjątkowa okazja na ukojenie skołatanych miejską gonitwą nerwów i obudzenia uśpionej wrażliwości to uroczy dysonans - czas bezczelnie wykradziony utylitarnej codzienności. Przy kojących dźwiękach wody, wiatru albo przenoszących wprost we wspomnienia dzieciństwa pięknie czytanych baśniach i bajkach, to artystyczna podróż do nie tak odległych czasów, gdy wybrańcom losu wolno było wszystko, wbrew konwenansom, na pohybel szarości - zachęcają twórcy z Teatru A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

 

Zobacz też: XXII Gdański Festiwal Carillonowy do końca sierpnia. Muzyka czasu pandemii, duety carillonowe i wiele więcej

 

TV

To przedszkole jest wzorem