Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Weekend w Gdańsku pod znakiem aż czterech festiwali! Zobacz, gdzie nie może ciebie zabraknąć

Jazz Jantar 2016, przegląd teatralny, premiera w Teatrze Miniatura i międzynarodowy festiwal poświęcony kinu animowanemu - to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na mieszkańców Trójmiasta i okolic w Gdańsku w weekend 4-6 listopada 2016.

Weekend w Gdańsku pod znakiem aż czterech festiwali! Zobacz, gdzie nie może ciebie zabraknąć
A
A
data publikacji: 04 listopada 2016 r.

Christian Scott podczas 12. edycji Jazz Jantar w 2013 roku
Christian Scott podczas 12. edycji Jazz Jantar w 2013 roku
Paweł Wyszomirski

Ten weekend upłynie mieszkańcom Trójmiasta przede wszystkim pod znakiem jazzu, a to zasługa 15. już edycji festiwalu Jazz Jantar, która trwa w gdańskim klubie Żak (aleja Grunwaldzka 195/197). Od piątku 4 listopada do niedzieli 6 listopada odbędzie się tam aż 6 koncertów z udziałem gwiazd z USA i Wielkiej Brytanii, a także z Polski i Bliskiego Wschodu. Bilety: 25-120 zł. Więcej o festiwalu piszemy tu: Amerykańskie i brytyjskie gwiazdy jazzu na Jazz Jantar 2016. Nie przegap!

XVIII-wieczna Polska w przededniu swojego upadku - w spektaklu Od przodu i od tyłu
XVIII-wieczna Polska w przededniu swojego upadku - w spektaklu Od przodu i od tyłu
Marcin Pietrusza

Od piątku do soboty 4-5 listopada „Plama” Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk, ul. Pilotów 11) zaprasza do swojej siedziby na wyjątkowe spotkania z teatrem jednego aktora, czyli VII edycję Festiwalu Monodramu „Monoblok”.

Podczas tegorocznej odsłony trójmiejscy widzowie na deskach sceny Teatru w Blokowisku będą mogli obejrzeć pięć monodramów zrealizowanych w różnych formach teatralnych. Będą to spektakle, które powstały zarówno w oparciu o własne teksty autorskie, jak: „Mamy problem. Monodram Macierzyński” w wykonaniu Magdaleny Bochan-Jachimek czy „3XTAK/RUDNICKI” w wykonaniu Wojtka Kowalskiego, adaptacje powieści - „Od przodu i od tyłu” w wykonaniu Mateusza Nowaka, jak i realizacje dramatów, czyli „Amor Omnia Vincit” w wykonaniu Rafała Domagały i „Medea, moja sympatia” w wykonaniu Katarzyny Siergiej. Po każdym spektaklu zaplanowano krótkie spotkania widzów z aktorami. Bilety na pojedynczy spektakl: 10 zł.

Program
Piątek, 4 listopada:
- godz. 19 - „Amor Omnia Vincit” - wyk. Rafał Domagała / sala teatralna;
- godz. 20.15 - Spotkanie z Rafałem Domagałą / sala klubowa;
- godz. 21 - „Od przodu i od tyłu” - wyk. Mateusz Nowak / sala teatralna;
- godz. 22.15 - Spotkanie z Mateuszem Nowakiem / sala klubowa.

Sobota, 5 listopada:
- godz. 17 - „Medea, moja sympatia” - wyk. Katarzyna Siergiej / sala teatralna;
- godz. 18.15 - Spotkanie z Katarzyną Siergiej / sala klubowa;
- godz. 19 - „Mamy problem. Monodram macierzyński” - wyk. Magdalena Bochan-Jachimek / sala teatralna;
- godz. 20 - Spotkanie z Magdaleną Bochan-Jachimek / sala klubowa;
- godz. 21 - „3XTAK/RUDNICKI” - wyk. Wojciech Kowalski / sala teatralna;
- godz. 22.15 - Spotkanie z Wojciechem Kowalskim / sala klubowa.

Baranek Shaun - nominowany do Oskara film twórców Uciekających kurczaków, oraz Wallace'a i Gromita
Baranek Shaun - nominowany do Oskara film twórców Uciekających kurczaków, oraz Wallace'a i Gromita
MFFA

Przez cały weekend trwa także Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku, prezentujący najciekawsze dokonania w tej dziedzinie z Polski i ze świata. Na widzów, zarówno tych dorosłych, jak i najmłodszych, czeka ponad 100 projekcji filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty oraz specjalna niespodzianka: koncert jednego z trójmiejskich zespołów na żywo do animowanego filmu niemego.

Pokazy odbywają się w dwóch miejscach: w Kinie Watra (Dom Harcerza - Gdańsk, ul. Za Murami 2/10) i w Akademii Sztuk Pięknych (Gdańsk, Targ Węglowy 6). Bilety: 0-12 zł. Więcej: Premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku! Nie przegap.

Wiesław Geras - pomysłodawca i dyrektor najstarszego festiwalu monodramów na świecie
Wiesław Geras - pomysłodawca i dyrektor najstarszego festiwalu monodramów na świecie
Teatr w Oknie

Sobota 5 listopada będzie kolejną okazją, by dowiedzieć się więcej o sztuce, jaką jest monodram. O godz. 17.30 w Teatrze w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51) odbędzie się spotkanie z Wiesławem Gerasem - pomysłodawcą i dyrektorem najstarszego festiwalu monodramów na świecie. Mowa o powołanym do życia w 1966 roku Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (OFTJA), przekształconym we Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, czyli znane w całej Europie WROSTJA.

Spotkanie odbędzie się w ramach „Monoteatru” - cyklu o charakterze artystycznym i edukacyjnym, eksplorującym unikalną formę teatru jednego aktora. Wiesław Geras, który podczas sobotniego wydarzenia podzieli się swoją rozległą wiedzą w tym temacie i wieloletnimi doświadczeniami, jest zarazem kuratorem cyklu. Ideą spotkania jest przybliżenie historii polskiego monodramu i rzucenie nowego światła na percepcję teatru jednego aktora w czasach współczesnych. Wstęp wolny.

Widziało mnie to, co myślałam, że widzę - wystawa w GGM2
Widziało mnie to, co myślałam, że widzę - wystawa w GGM2
Gdańska Galeria Miejska

W sobotę i niedzielę, w godz. 11-19, w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) można będzie zobaczyć i posłuchać pracy dźwiękowej angielskiej artystki współczesnej Bronwen Buckeridge, zatytułowanej „Widziało mnie to, co myślałam, że widzę”.

To najnowszy projekt Buckeridge, która pracowała jako producent w mediach cyfrowych, a dziś specjalizuje się w nietypowych instalacjach dźwiękowych. Nietypowa jest także i ta wystawa - oparta na archiwach londyńskiej galerii Matt's Gallery, kuratorowana jest przez… duchy przywołane przez medium spirytystyczne. Wstęp wolny.

Bruno Paetsch, ilustracja do powieści Kuzyn Pons - Honoré de Balzaca, 1920 r.
Bruno Paetsch, ilustracja do powieści Kuzyn Pons - Honoré de Balzaca, 1920 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku

W tych samych dniach, w godz. 10-17 warto również udać się do Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Toruńska 1). Trwa tam wystawa „Max Slevogt (1861-1932 ) i Bruno Paetsch (1891-1976). Dwa pokolenia niemieckiej ilustracji”, będąca trzecią i zarazem ostatnią z cyklu wystaw „Między słowami”.

Wystawa prezentuje prace artystów tworzących w dwóch różnych stylach charakterystycznych dla sztuki początku XX wieku. 19 rycin autorstwa czołowego reprezentanta niemieckiego impresjonizmu - Maxa Slevogta został uzupełniony o rysunki Brunona Paetscha, wpisujące się w nurt ekspresjonistyczny. Wystawa ta jest jedną z nielicznych okazji do zapoznania się z wybitnymi dziełami wykonanymi na papierze, wchodzącymi w skład muzealnej kolekcji, ponieważ prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, które na co dzień ze względu na specyficzne wymagania konserwatorskie są niedostępne dla szerszej publiczności.

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł.

Fragment jednego z obrazów Maxima Kantora, które można oglądać w Pałacu Opatów
Fragment jednego z obrazów Maxima Kantora, które można oglądać w Pałacu Opatów
Muzeum Narodowe w Gdańsku

W innym oddziale Muzeum Narodowego - mieszczącym się w Pałacu Opatów (Gdańsk, ul. Cystersów 18) Oddziale Sztuki Nowoczesnej trwa natomiast wystawa „Maxim Kantor. Rodzina kontra Imperium”, na której ten jeden z najciekawszych artystów rosyjskich prezentuje nie tylko namalowane przez siebie obrazy, ale również litografie, rzeźby i zaprojektowane przez siebie lalki.

Artysta urodził się w 1957 roku w Moskwie, jako syn rosyjskiego filozofa, Karla Kantora. Ukończył moskiewską politechnikę artystyczną, ale obecnie mieszka i pracuje w różnych miejscach Europy: we Francji, Oxfordzie, Berlinie oraz Moskwie. Jest znanym malarzem, pisarzem, eseistą oraz komentatorem życia publicznego. Stał się znany m.in. z założenia ruchu „Krasny Don” („Czerwony Dom”) w 1983 roku. Była to grupa dysydenckich artystów, których celem było ukazanie desperacji komunistycznych oprawców, poprzez organizowanie jednodniowych przedstawień. Najgłośniejsze z nich pokazane było w 1982 roku w Moskiewskim Instytucie Filozofii. Jego prace są pokazywane na całym świecie.

Wystawę w Pałacu Opatów można oglądać w sobotę i niedzielę 5-6 listopada, w godz. 10-17. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł.

Chór Kameralny 441 Hz wystąpił już podczas Koncertu Inaugurującego I Festiwal Muzyki Współczesnej. Co zaprezentuje w tym roku?
Chór Kameralny 441 Hz wystąpił już podczas Koncertu Inaugurującego I Festiwal Muzyki Współczesnej. Co zaprezentuje w tym roku?
Ewa Wróbel

W niedzielę 6 listopada czas na kolejny festiwal - w Gdańsku tego dnia rozpoczyna się II Festiwal Muzyki Współczesnej Nowe Fale organizowany przez Fundację Sinfonietta Pomerania, którego ideą jest prezentowanie bieżących prac polskich kompozytorów, reprezentujących różne pokolenia i środowiska.

Koncert Inauguracyjny odbędzie się w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) o godz. 19.30. Wystąpi laureat nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych - Chór Kameralny „441 Hz”, pod batutą Anny Wilczewskiej. W programie koncertu znalazła się m.in. kompozycja Gabriela Jacksona „Salus aeterna”, Erica Whitacre’a „Oculi omnium”, Sławomira Kaczorowskiego „Otcze nasz”, Andrzeja Dziadka „Lacrimosa” I Randalla Stroope’a „The Conversion of Saul”. Wstęp wolny.

Tasmy gdańskie - nowy spektakl Teatru Miniatura na podstawie wspomnień i materiałów rodzinnych, materiałów archiwalnych i wywiadów
Tasmy gdańskie - nowy spektakl Teatru Miniatura na podstawie wspomnień i materiałów rodzinnych, materiałów archiwalnych i wywiadów
Piotr Pędziszewski

Teatr Miniatura (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 16) zaprasza na niedzielną premierę swojego nowego spektaklu, pt. „Taśmy gdańskie”, który opowiada, jak wyglądało życie w powojennym Gdańsku. Odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię Wojtek Zrałek-Kossakowski - na co dzień związany z warszawskim Teatrem Studio - stworzył przedstawienie na podstawie wspomnień i materiałów rodzinnych, materiałów archiwalnych, książek „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej i „Gdańsk - miasto od nowa” Piotra Perkowskiego, oraz wywiadów przeprowadzanych przez Teresę Torańską. Spektakl po raz pierwszy zostanie pokazany 6 listopada o godz. 18. Przeznaczony jest dla widzów powyżej 13. roku życia. Bilety: 30 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora