Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Weekend w Gdańsku pełen atrakcji. Sprawdź, dokąd warto pójść

Pierwszy piątek marca w Gdańsku upłynie przede wszystkim pod znakiem koncertu, o którym długo będzie głośno. Fisz Emade Tworzywo zagrają w Starym Maneżu. Bilety niestety dawno sprzedane. Jednak ci, którym nie udało się kupić wejściówki, nie muszą spędzać weekendu w domu. W tym samym czasie odbędzie się w naszym mieście bowiem wiele atrakcji, dla melomanów i miłośników sztuki, dla dużych i dla małych. Jednym słowem - dla każdego coś przygotowaliśmy.

Weekend w Gdańsku pełen atrakcji. Sprawdź, dokąd warto pójść
A
A
data publikacji: 03 marca 2017 r.

Po 25 latach od utworzenia Illusion nadal jest w świetnej muzycznej formie
Po 25 latach od utworzenia Illusion nadal jest w świetnej muzycznej formie
mat. prasowe

Klub B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) zaprasza w piątek 3 marca na koncert zespołu Illusion. Grupa została założona w 1992 r. w Gdańsku przez Tomasza „Lipę” Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka „Jerrego” Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja), do których wkrótce dołączył Jarek Śmigiel (bas).

Zaledwie rok po założeniu Illusion zagrał w konkursie Marlboro Rock-in, wystąpił na festiwalu w Jarocinie i Festiwalu Sztuki w Żarnowcu, i pojawił się w Szwajcarii na festiwalu Gampel. W latach 90. wydał pięć albumów, a piosenkami, takimi jak „Nóż”, „Vendetta” czy „Cierń” szybko i na długo zyskał uznanie fanów ciężkiego brzmienia. Za swoją twórczość Illusion nominowany był do Fryderyków i zdobył trzy złote płyty.

Po różnych roszadach, zawieszeniu działalności zespołu i powrocie, w 2011 r. Illusion zaskoczył fanów nową płytą „The Best Of”. A rok później zespół rozpoczął pracę już nad nowym materiałem, który trafił na pierwszą od 16 lat studyjną płytę „Opowieści”, i ruszył w trasę koncertową promującą nowy krążek. I to właśnie te nowe utwory, ale i także te najsłynniejsze, kultowe, jeszcze z lat 90., będzie można usłyszeć w Gdańsku w piątek, o godz. 20. Zespół wystąpi w składzie: Tomasz „Lipa” Lipnicki, Paweł Herbasch, Jerzy „Jerry” Rutkowski oraz Jarek Śmigiel. Bilety: 60 zł.

Dzień później scenę klubu B90 przejmie grający rock alternatywny zespół Happysad, który zagra koncert w ramach trasy promującej nowy album „Ciało obce”.

- Jesteśmy sekstetem. Cała płyta to energia sześciu osób, z których każda miała realny wpływ na jej kształt, ale także na atmosferę podczas komponowania materiału i jego nagrywania - mówią o nowym materiale muzycy. - Dzieliliśmy się inspiracjami, pomysłami, ale także problemami i nastrojami. Wszystko, co jest na tej płycie jest nasze, wspólne. Pewnie dlatego mamy nieodparte wrażenie, że jest to najbardziej eklektyczna, szalona, nieskrępowana, ale dalej bardzo szczera, płyta w naszym dorobku.

Happysad na scenie zobaczymy o godz. 20, a od godz. 19 publiczność będzie rozgrzewał warszawski zespół Tekno, który w swojej muzyce łączy punk, alternatywę i elektronikę. Bilety: w przedsprzedaży 50 zł, w dniu koncertu 60 zł.

L.U.C. & Rebel Babel - imponująca orkiestra wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
L.U.C. & Rebel Babel - imponująca orkiestra wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Łukasz Gawroński

Również w sobotę 4 marca, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) odbędzie się koncert L.U.C.-a, czyli Łukasza Rostkowskiego, który wystąpi w ramach międzynarodowego projektu Rebel Babel, z którym podróżuje po całej Europie.

Rebel Babel Ensemble to międzynarodowa, transkulturowa i wielojęzyczna orkiestra orkiestr dętych – jak zapowiadają jego założyciele wkrótce być może największy zespół świata. Powstał w 2015 roku z inicjatywy Johna Feat. (Jana Eleńskiego), a od początku współprowadzi go L.U.C. Celem projektu jest „kreowanie dialogu, łączenie kultur i stylistyk, zawodowców i amatorów, przaśności i futuryzmu”.

Obecnie Rebel Babel podróżuje po Europie z serią koncertów, performensów i fleszmobów, które poprzez muzykę mają nieść pozytywne wibracje do społeczeństwa, unowocześniać tradycje oraz docierać do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. Jak deklarują liderzy projektu: „Chcemy udrażniać przepływ kultury europejskiej w duchu hip-hopu i funku, docelowo miksując indywidualności brzmieniowe regionalnych orkiestr dętych z urokami werbalnymi różnych języków.”

Początek koncertu L.U.C. & Rebel Babel o godz. 20. Bilety: 50 zł.

Artur Andrus - poeta, kabareciarz, piosenkarz, konferansjer... Człowiek-orkiestra!
Artur Andrus - poeta, kabareciarz, piosenkarz, konferansjer... Człowiek-orkiestra!
mat. prasowe

W Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) sobota 4 marca należeć będzie natomiast do Artura Andrusa. Artysta wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej pod batutą Andrzeja Borzyma Jr., z recitalem kabaretowym, w którym usłyszymy piosenki z płyty „Myśliwiecka” i „Cyniczne córy Zurychu” w zupełnie nowych aranżacjach.

W programie wieczoru na pewno nie zabraknie takich piosenek, jak „Piłem w Spale, spałem w Pile”, „Królowa nadbałtyckich raf”, czy „Cyniczne córy Zurychu”, które, można już śmiało powiedzieć, stały się niekwestionowanymi przebojami piosenki kabaretowej. Melodie wzbogaci brzmienie orkiestry symfonicznej, a w przerwach między utworami pojawią się humorystyczne anegdoty, a nawet wiersze. Będzie to wieczór pełen lekkiej, ale szlachetnej muzyki, humoru, relaksu i zabawy.

Początek koncertu „Artur Andrus - Człowiek Orkiestra” o godz. 18. Bilety: 85-145 zł.

Nie tylko melomani będą mieli co robić w ten weekend. W piątek 3 marca w Domu Sztuki - placówce Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Stryjewskiego 25) będzie można zobaczyć 16 krótkometrażowych - trwających do 3. minut - filmów z całej Polski, które zakwalifikowały się do VII edycji konkursu „Nakręć się”.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzyć film obrazujący pasję autora lub wydarzenie, które zainspirowało go do twórczego działania, przy czym mogły być to zarówno filmy wykonane profesjonalnie, jak i te stworzone przy użyciu domowych technik.

- W ubiegłych latach napływało do nas mnóstwo prac z całej Polski. Różnorodność tematyki nadsyłanych filmów jest ogromna. Prace z poprzednich lat dotyczyły podróżowania, tańca, sportu, poezji, czytelnictwa, gier komputerowych, a nawet rolnictwa! - zdradziła Marta Frąszczak z GAK.

Pokaz 16 wyróżnionych przez jury filmów rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny. Więcej: W 3 minuty o swojej pasji. Amatorskie filmy, które inspirują - obejrzysz w GAK

W ten weekend rozpoczną się także dwie wystawy przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury. W piątek 3 marca, w Projektorni GAK (Gdańsk, ul. Dworska 29a) zainaugurowana zostanie wystawa „W ślady mistrzów”. To jubileuszowa ekspozycja organizowana w ramach obchodów pięćdziesięciolecia GAK-u. W Projektorni GAK zestawione zostaną fotografie z czasów dzieciństwa oraz zdjęcia przedstawiające najważniejsze osiągnięcia dziesiątki artystów: Danuty Żurkowskiej, Iwony Żurkowskiej, Eweliny Keller, Klaudii Korpan, Krzysztofa Rymera, braci Kajetana i Tymona Laskowskich, Marty Borczakowskiej, Miłki Rozwadowskiej, Pauliny Groszek (z domu Borczakowskiej) i Sandry Tryby. Wystawa będzie okazją do podsumowania dróg rozwoju tancerzy reprezentujących różnorodne style i techniki: od gimnastyki sportowej do street dancu.

Wernisaż, podczas którego będzie można osobiście poznać bohaterów fotografii i usłyszeć opowieści o ich artystycznych losach, odbędzie się w piątek 3 marca, o godz. 18. Wstęp wolny. Ekspozycja potrwa do 3 kwietnia 2017.

Lucilla Kossowska - IT Obiekt (2015 r.)
Lucilla Kossowska - IT Obiekt (2015 r.)
mat. prasowe

Tymczasem w Wyspie Skarbów GAK (Gdańsk, ul. Turystyczna 3) odwiedzający będą mogli podziwiać drogę do odnalezienia tożsamości. - Cykl prac prezentowanych na wystawie jest konsekwencją realizowania przeze mnie twórczej biografii - mówi Lucilla Kossowska, autorka wystawy „Poszukiwanie tożsamości poprzez malarstwo, performans i na Śląsku Opolskim”.

Na ekspozycji artystka zaprezentuje prace porównujące twórczość i podążanie za odkrywaniem własnego ja do cyklu przyrody i zmian. Wystawę tworzą obrazy, badające jestestwo malarki, sfilmowane oraz animowane performance i prezentacja działań autorki na Śląsku Opolskim, na przykładzie dwóch projektów: filmu animowanego „Tożsamość Śląska Opolskiego” (2015 r.) i projektu „Zmieniam więc Zostaję” (2010 r.).

Wernisaż odbędzie się w sobotę 4 marca, o godzinie 18. Wstęp wolny. Ekspozycja potrwa do 31 marca 2017 r.

Lekcje Niegrzeczności, czyli nauka i rozrywka w jednym
Lekcje Niegrzeczności, czyli nauka i rozrywka w jednym
Dominik Werner

W niedzielę 5 marca na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (Gdańsk, Targ Węglowy) odbędzie się 30. Lekcja Niegrzeczności. To przeznaczony dla dzieci od 6. roku życia przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań, z domieszką magii teatru. Wspólnym mianownikiem każdej lekcji jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze „bohater niepokorny”.

Tematem najbliższego spotkania będzie druga część „Kajtusia Czarodzieja” Janusza Korczaka. „To trudna książka. Tę trudną książkę poświęcam niespokojnym chłopcom, którym się trudno poprawić. Trzeba chcieć i silnie, i wytrwale. Trzeba wolę hartować. Trzeba być pożytecznym. Dziwne jest życie. Zycie jest jak dziwny sen. Kto ma silną wolę i silną chęć służby ludziom, temu życie pięknym będzie snem. Choćby droga do celu była poplątana, a myśli niespokojne” - tak o swojej książce pisał sam autor.

Lekcję poprowadzą: Anna Kociarz, Małgorzata Oracz, Michał Kowalski, Jakub Nosiadek i Maciej Szemiel. Początek o godz. 12. Bilet: 15 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje w kasach biletowych).

A po lekcji, w tym samym miejscu odbędą się warsztaty teatralne nawiązujące do tematyki czytanego tekstu. Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona, konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl.

Zobacz też: Chcesz nauczyć się malować murale? Przyjdź na warsztaty do ASP

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora