PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Weekend w Gdańsku pełen atrakcji. Nowe muzeum, Narracje, premiera teatralna, opera

Weekend w Gdańsku pełen atrakcji. Nowe muzeum, Narracje, premiera teatralna, opera
Co prawda pogoda w weekend 22-24 października nas nie rozpieszcza - uważać musimy szczególnie na porywisty wiatr, któremu mogą towarzyszyć opady i niskie temperatury, ale okazji do tego, by wyjść z domu nie zabraknie. Podpowiadamy, czego na pewno nie można przegapić.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Narracje to festiwal prezentujący sztukę w miejskiej przestrzeni, często w nieoczywistych miejscach - warto mieć oczy i uszy otwarte, oraz zaopatrzyć się w mapę przygotowaną przez organizatora
Narracje to festiwal prezentujący sztukę w miejskiej przestrzeni, często w nieoczywistych miejscach - warto mieć oczy i uszy otwarte, oraz zaopatrzyć się w mapę przygotowaną przez organizatora
fot. Michał Algebra / mat. organizatora

 

W ten weekend: 3. edycja Nocy Księgarń. Wieczorne rozmowy o książkach i ludziach

Muzyczny Skarb Średniowiecza. Muzyka iberyjska z XIII wieku w Kościele św. Mikołaja

 

W piątek, 22 października, rozpoczynają się długo wyczekiwane Narracje - organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską dwudniowy festiwal artystyczny w przestrzeni publicznej, w ramach którego artyści z Polski i zagranicy przygotowują instalacje i performansy.

Tegoroczna edycja, już 12., odbywa się we Wrzeszczu Dolnym i poświęcona jest zmianom klimatycznym - kuratorzy Karina Kottova i Piotr Sikora zapraszają do podróży w czasie, do roku 2080, kiedy zgodnie z prognozami ekologów, część Gdańska zostanie zalana przez wody Bałtyku. W myśl fantastycznej koncepcji kuratorów nie wywoła to jednak ekologicznej katastrofy, jaką znamy z czarnych scenariuszy. Co w zamian? O tym opowiedzą artysci poprzez swoje prace: Mark Fridvalszki (HU), Barbora Kleinhamplová (CZ), Kateřina Konvaliová (CZ), Magda Lazar (PL) i Michalina Bigaj (PL), Cecylia Malik (PL), Kateřina Olivová (CZ), Jan Matysek (CZ), The Melancholy of Marissa Cooper: Zuzanna Žabková i Nik Timkova (SK), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur (PL), Tatuator Maciej (PL), Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek (PL), Egill Sæbjörnsson (ISL), Lucia Sceranková (SK), Julita Wójcik (PL) oraz Iza Tarasewicz (PL).

Prace i instalacje artystyczne znajdziemy m.in. przy ulicy Kochanowskiego, Mierosławskiego, Wyspiańskiego i Wajdeloty, oraz w Parku Kuźniczki i w okolicy Parku „Nad Strzyżą”, a także w sali gimnastycznej XIX Liceum Ogólnokształcącego. Jak zawsze wstęp jest wolny, instalacje czynne są w piątek i sobotę, w godzinach 18:00-24:00.

Więcej: NARRACJE - 12. edycja. Kongres Futurologiczny w Dolnym Wrzeszczu w piątek i sobotę

 

Na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej otwiera się w weekend 22-24 października NOMUS- nowe miejsce dla sztuki współczesnej w Gdańsku
Na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej otwiera się w weekend 22-24 października NOMUS- nowe miejsce dla sztuki współczesnej w Gdańsku
fot. Dominik Werner / mat. NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku

 

Także w piątek rozpocznie się szumnie zapowiadane otwarcie NOMUS-u - nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku, dzięki czemu nasze miasto na kilka dnia stanie się stolicą sztuki współczesnej. W programie m.in. otwarcie dwóch wystaw: „Kolekcja w działaniu” z dziełami Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, i „Niech poprzedza Cię płomień” - wystawa współczesnej sztuki kurdyjskiej w Zielonej Bramie; niesamowite performansy, koncerty Floriana Tuercke oraz grupy Trupa Trupa, czy ciekawe spotkania i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Dla nieprzekonanych, w sobotę o godz. 13.00 odbędzie się debata „Po co nam dziś muzea sztuki współczesnej?” z udziałem ważnych postaci świata sztuki: Bogny Burskiej, Andy Rottenberg, Piotra Stasiowskiego, Jarosława Suchana i Bogny Świątkowskiej.

Wstęp wolny. Warto też mieć na uwadze, że z okazji otwarcia NOMUS-u, od piątku do niedzieli włącznie Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza nieodpłatnie do wszystkich swoich oddziałów.

Pełen program: W weekend otwarcie NOMUS-u, nowego miejsca dla sztuki współczesnej

 

W najnowszej premierze Teatru Wybrzeże - spektaklu „Resztki” w reżyserii Eweliny Marciniak, na podstawie sztuki Jarosława Murawskiego, zobaczymy m.in. Dorotę Kolak i Piotra Chysa
W najnowszej premierze Teatru Wybrzeże - spektaklu „Resztki” w reżyserii Eweliny Marciniak, na podstawie sztuki Jarosława Murawskiego, zobaczymy m.in. Dorotę Kolak i Piotra Chysa
fot. Natalia Kabanow

 

Ponadto w piątek Teatr Wybrzeże zaprasza na swoją nową premierę w reżyserii cenionej twórczyni teatralnej, Eweliny Marciniak, która realizuje spektakle m.in. w Niemczech, a w Gdańsku wyreżyserowała m.in. „Amatorki” i „Portret damy”. Jej najnowszy spektakl, zatytułowany „Resztki”, to sceniczna adaptacja tekstu Jarosława Murawskiego, który sztukę napisał na podstawie książek „Stramer” Mikołaja Łozińskiego, i „Wyjechali” W. G. Sebalda, uznawanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy europejskich drugiej połowy XX wieku.

- Nie chcemy opowiadać o wielkiej historii, tylko o pogubionych losach zwykłych ludzi, przypatrzeć się śladom ich dawnej bytności, zbadać miejsca, gdzie wciąż odczuwamy ich brak. Spojrzeć na ich stare fotografie, starając się przywołać świat, w którym żyli. Spróbować wywołać wstyd za to, że tak szybko uporaliśmy się z pamięcią o nich - zaprasza reżyserka spektaklu, Ewelina Marciniak.

W głównej roli zobaczymy Dorotę Kolak. Premiera odbędzie się w piątek 22 października na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże, o godzinie 19:00. Kolejne spektakle w ten weekend odbędą się w sobotę i niedzielę, również o godzinie 19:00. Czas: 2 godziny (bez przerw). Bilety: 60-80 zł.

Więcej o spektaklu: Teatr Wybrzeże. Premiera „Resztek” Jarosława Murawskiego w reżyserii Eweliny Marciniak

 

„Opera? Si!” to niezwykłe spotkanie melomanów ze znawcą opery, Jerzym Snakowskim, przeznaczone dla każdej grupy wiekowej
„Opera? Si!” to niezwykłe spotkanie melomanów ze znawcą opery, Jerzym Snakowskim, przeznaczone dla każdej grupy wiekowej
mat. Opery Bałtyckiej

 

W sobotę, 23 października, w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędzie się muzyczne spotkanie w ramach nowej odsłony popularnego cyklu Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”. W trakcie pełnych humoru wykładów widz będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami.

Podczas jesienno-zimowej odsłony będzie mowa o losach Mozarta, i Carusa, przedstawione zostaną historie śpiewaczek heroicznie walczących z uprzedzeniami, zaprezentowany zostanie także operowy serial pt. „La traviata". Jerzy Snakowski zdradzi sekrety powstania takich hitów, jak „Poławiacze pereł", „Halka" i innych. A operetka? Oczywiście będzie i operetka! Ale nietypowa.

- W tym sezonie chcemy reaktywować pamięć o dziełach i kompozytorach, o których wszyscy zapomnieli. Z orkiestronu na scenę zaprosimy muzyków, którzy wraz z wokalistami snuć będą tę niekończąca się opowieść, jaką jest teatr operowy. A na zakończenie sezonu zaprosimy najwytrwalszych słuchaczy na Wielka Galę - zaprasza gospodarz imprezy.

Początek o godzinie 12:00. Bilety: 30-35 zł.

 

Radosław Bekieler będzie jednym z gości 6. Święta Światła na Wyspie Sobieszewskiej. Wystąpi o godzinie 19:00
Radosław Bekieler będzie jednym z gości 6. Święta Światła na Wyspie Sobieszewskiej. Wystąpi o godzinie 19:00
mat. artysty

 

GAK Wyspa Skarbów zaprasza w sobotę, 23 października, na Wyspę Sobieszewską, do siedziby przy ulicy Turystycznej 3. na 6. Święto Światła.

- Na tydzień przed Sollemnitas Omnium Sanctorum GAK Wyspa Skarbów zachęca do wspólnego przeżywania czasu zadumy, odważnego stawiania egzystencjalnych pytań i cichej refleksji - zachęcają do współuczestnictwa organizatorzy. - Im bliżej Święta Zmarłych, tym częściej sięgamy myślami ku śmierci - tęsknimy za utraconymi bliskimi, zastanawiamy się nad własnym czasem spędzonym z bliskimi tu i teraz. Zapraszamy na wydarzenie kulturalne pełne ciepła, skupienia i atmosfery wyciszenia.

W ramach tej edycji Święta Światła organizatorzy i uczestnicy wspólnie poszukają odpowiedzi na pytania: jak rozmawiać o umieraniu, nieodwracalnym doświadczeniu czekającym każdego z nas, szczególnie bliskim w obliczu pandemii, kto z nas jest najbardziej narażony na suicydalną formę śmierci w atmosferze społecznej izolacji, w jakiej skali pandemia przyczyniła się do kryzysów psychicznych u dzieci i nastolatków zakończonych śmiercią samobójczą, jak radzić sobie z nieodwracalnymi skutkami śmierci samobójczej wśród najbliższych, jak zatroszczyć się o umysł zmęczony poczuciem zagubienia, zagrożenia, osamotnienia, i wreszcie - jak budować swoje wewnętrzne światło w potrzebie duchowego ciepła i psychologicznej opieki w tym trudnym czasie, a także co każdy z nas może zrobić dla siebie i swoich bliskich będących w kryzysie.

Program 6. Święta Światła, sobota, 23 października:

  • godz. 17.00-18.30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY - debata z udziałem gości: Marleny Stradomskiej (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego o. Lublin), Alicji Redlickiej psychotraumatolog, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sobieszewie), Renaty Naprawy (psychologa-terapeuty) oraz reprezentanta młodzieży. Prowadzenie Tomasz Kot (pisarz, trójmiejski dziennikarz). Wstęp wolny.
  • godz. 19.00 - Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO - podróż dźwiękowa w wykonaniu Radosława Bekielera (RB Sound Touch) - z użyciem RAV Drum, mis tybetańskich oraz gongu. Bilety 20 zł.

Zobacz też:

W sobotę i niedzielę Bałtyckie Spotkania Ilustratorów: warsztaty dla dzieci

Rodzinna Gra Miejska „Ultima Thule”

„Gaje Matek i Ojców” w sobotę i niedzielę w pięciu gdańskich parkach. Drzewa upamiętnią najmłodszych gdańszczan

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze