PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Weekend w Gdańsku pełen atrakcji - dla dużych i małych
Weekend w Gdańsku pełen atrakcji - dla dużych i małych
Ostatni weekend lutego będzie obfitował w wydarzenia muzyczne: w Filharmonii Bałtyckiej będziemy m.in. świętować karnawał, a w Starym Maneżu zabrzmi swing w najlepszym wykonaniu. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci - ciekawe zajęcia przygotowało m.in. Europejskie Centrum Solidarności i Gdański Teatr Szekspirowski.
Nelson Goerner
Nelson Goerner
mat. prasowe

Romantycy niemieccy i pianista z Argentyny wystąpią w piątek, 22 lutego, w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, Ołowianka 1).

Tytułowy pianista to ulubieniec publiczności na Konkursie Chopinowskim w 1995 roku, Argentyńczyk Nelson Gorner, choć ostatecznie. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia i niezrównanego chopinistę. 

Artysta, który często sięga po kameralistykę i rzadko grywany repertuar, w Gdańsku przedstawi wielkie dzieło Brahmsa - świetnie znany melomanom, choć dostępny tylko dla elity pianistycznej, symfonicznie zakrojony koncert B-dur.

W drugiej części koncertu zabrzmi symfonia odkrywcy Brahmsa - Roberta Schumanna. Podobnie jak Brahms, Schumann napisał 4 symfonie. Symfonia d-moll jest w rzeczywistości drugą chronologicznie symfonią Schumanna. Jednak po blisko dziesięciu latach, kompozytor dokonał w niej pewnych zmian i stąd późny numer dzieła.

Wystąpią: Nelson Goerner (fortepian) i Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą George'a Tchitchinadze.

Początek o godz. 19:00. Bilety: 16-60 zł.
Adam Wendt Acoustic Set
Adam Wendt Acoustic Set
mat. prasowe

Dzień później, w sobotę, 23 lutego, Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, Ołowianka 1) zaprasza na VIII Bal Gdański: Hiszpańska Dusza, Polskie serce.

Zabrzmią utwory napisane przez saksofonistę Adama Wendta pod wpływem fascynacji muzyką hiszpańską, a dokładniej twórczością i talentem Laury Cubi Villena. Villena jest rodowitą hiszpanką, mieszka na stałe w Valencii, gdzie prowadzi szkołę muzyczną. Udziela się jako solistka w licznych estradach koncertowych, śpiewając zarówno typową muzykę hiszpańską, w której zawarte są cechy muzyki jej prowincji, jak i jazz i rhythm' blues.

W Gdańsku Villena wystąpi z zespołem Adam Wendt Acoustic Set, w składzie: Laura Cubi Villena (śpiew), Adam Wendt (saksofon sopranowy, saksofon tenorowy), Paweł Zagańczyk (akordeon) i Jarosław Stokowski (kontrabas). Zespołowi towarzyszyć będzie para taneczna.

Rozpoczęcie o godz. 19:00. Bilety: 60-90 zł.


Jazz Band Młynarski - Masecki
Jazz Band Młynarski - Masecki
mat. prasowe

A w Starym Maneżu (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23) w sobotę, 23 lutego, zabrzmi przedwojenny polski jazz w wykonaniu Jazz Bandu Młynarski - Masecki.

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie.

Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Aranżacje Marcina Maseckiego i głos Janka Młynarskiego nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową - do tańca i wzruszeń.

Zespół Jazz Band Młynarski - Masecki wystąpi w składzie: Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola), Marcin Masecki (pianino), Jerzy Rogiewicz (perkusja), Piotr Wróbel (suzafon), Tomasz Duda (saksofon), Jarosław Bothur (saksofon) i Michał Fetler (saksofon).

Koncert rozpocznie się o godz. 20:00. Bilety: 79 zł.


Spacery po Gdańsku pod okiem przewodników to obecnie bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu
Spacery po Gdańsku pod okiem przewodników to obecnie bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W ostatnią sobotę lutego Galeria Handlowa Madison (Gdańsk, ul. Rajska 10) zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach bezpłatnego cyklu miejskich spacerów z historią w tle pod hasłem: Śladem Gdańskich tajemnic.

- Historia miasta w cegle zaklęta, portowe życie Gdańska, gdańskie romanse, tropem gdańskich zakonów, kim był Conwentz - to tylko kilka wybranych tematów, którymi będziemy częstować Państwa podczas naszych spacerowych spotkań - zapraszają organizatorzy.

Spacery poprowadzą przewodnicy PTTK. Dla uczestników przygotują ciekawe historie, ale nie te znane z przewodników czy ze szkoły.

- Dla uczestników wybraliśmy 11 inspirujących tematów i historii, które zachwycają, zadziwiają i niezwykle kształcą. To idealna alternatywa na rodzinne, sobotnie przedpołudnie - zachęcają przewodnicy.

Pierwszy spacer poświęcony będzie gdańskim zegarom, kurantom i karylionom. Na uczestników spaceru czekają miłe prezenty - niespodzianki. Początek o godz. 11:00. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, obowiązuje lista zgłoszeń - zapisy odbywają się pod numerem telefonu 58 766 75 75 lub w Punkcie Informacji Obiektowej, zlokalizowanej na parterze Galerii Madison.


Wspólnoteka to cykl wartościowych spotkań dla dzieci i ich opiekunów, organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności
Wspólnoteka to cykl wartościowych spotkań dla dzieci i ich opiekunów, organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Atrakcję na ostatnią sobotę miesiąca, tym razem dla dzieci, przygotowało także Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1). W sobotę, 23 lutego, w Wydziale Zabaw ECS odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Wspólnoteka”.

- Zapraszamy dzieci z opiekunami, którzy wierzą, że książki przenoszą w magiczny świat, rozwijają i pobudzają wyobraźnię. Raz w miesiącu, w sobotę, spotykamy się po to, aby przeczytać jedną książeczkę i poszukać w niej różnorodności świata i nas samych, a przy tym doskonale się bawić. Podobno w bajce prawda jest ukryta, a kto chce, ten bajkę czyta! - zapraszają organizatorzy.

Najbliższe spotkanie, zatytułowane „Ważna kolekcja”, poświęcone będzie książce Lotty Geffenblad „Kamyki Astona”. - Czy kamienie potrzebują opieki? Czy można wszędzie wszystkie zbierać? Ozdobimy kamyczki, fasolki, orzeszki i stworzymy z nich kolorowy obraz - zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00. Przeznaczone jest dla dzieci w wieku 3-5 lat z opiekunami. Zbiórka w ogrodzie zimowym przed wejściem do Wydziału Zabaw ECS. Wstęp: 9 zł / opiekun + nie więcej niż dwoje dzieci, każde kolejne dziecko 9 zł (bilet należy kupić w kasach ECS przed warsztatami). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze rezerwacje online: ecs.gda.pl/Formularz.


Warsztaty w teatrze to świetna okazja, by poznać teatr od kulis
Warsztaty w teatrze to świetna okazja, by poznać teatr od kulis
mat. prasowe

Dzień później, w niedzielę, 24 lutego, Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) zaprasza na Rodzinne warsztaty u Szekspira - cykliczne zajęcia, podczas których dzieci i ich rodzice we wspólnej twórczej zabawie poznają tajniki teatru.

- Podczas Rodzinnych warsztatów u Szekspira poznajemy historię teatru, rekwizyty i sposób ich tworzenia, rodzaje teatrów i ich charakterystykę, typy scen teatralnych, elementy scenografii, postaci i wątki z dzieł Williama Szekspira oraz wiele innych ciekawostek związanych z teatrami na całym świecie i w różnych kulturach - tłumaczą organizatorzy.

Jak zdradzają, najbliższe spotkanie poświęcone będzie czasom elżbietańskim. - Przyjrzymy się, jak wyglądał spektakl teatralny w czasach Szekspira. Porozmawiamy o scenografii i wykonamy jej elementy. Poznamy ciekawostki związane z Szekspirem i jego sztukami oraz zwyczajami i codziennym życiem w epoce elżbietańskiej. Wspólnie zaaranżujemy przedstawienie rodem z teatru elżbietańskiego, przygotujemy bilety, a także obsłużymy widownię.

Warsztaty przeznaczone są dla rodzin z dziećmi powyżej 4. roku życia. Odbywają się o godz. 11:30, 13:30 i 16:30. Bilety: 10 zł.


 Wróbelek Elemelek - spektakl Teatru Klapa, czyli Koperek i Kminek
"Wróbelek Elemelek" - zabawny spektakl Teatru Klapa, czyli Koperek i Kminek
mat. prasowe

Dzieci w niedzielę nie będą się nudzić dzięki Teatrowi Klapa, czyli Koperkowi i Kminkowi, którzy wystąpią ze spektaklem gościnnym w Teatrze w Blokowisku w klubie Plama (ul. Pilotów. 11). 

Tym razem aktorzy na warsztat wezmą „Wróbelka Elemelka” - wierszowaną prozę Hanny Łochockiej. Wszyscy chyba pamiętamy tytułowego wróbelka, który znalazł kartofelka. Ale przecież ten sympatyczny bohater miał jeszcze wiele innych przygód, bo Elemelek nie lubi siedzieć w miejscu. Choć jest trochę psotnikiem i lekkoduchem, zawsze udaje mu się wyjść z opresji, a każde doświadczenie czegoś go uczy... „Nauki” te w spektaklu Teatru Klapa przekazywane są w lekkiej formie, bez moralizatorstwa, za to z wdziękiem i humorem.

Reżyseria: Eugeniusz Sienkiewicz, obsada: Eugeniusz Sienkiewicz, Ewa Zbikowska. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku: 3-12 lat. Początek o godz. 17. Bilety: 10 zł.


Jedna z prac Kohei Sugiura
Jedna z prac Kohei Sugiura
mat. prasowe

Ostatni weekend lutego to także ostatnia okazja, by w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) zobaczyć wystawę „Fluorescent Chrystanthemum Remembered”

- Tytuł wystawy nawiązuje do efektu fluorescencji wykorzystywanego w pracach japońskich artystów oraz do monshō - japońskiego odpowiednika herbu w formie chryzantemy - wyjaśnia Emilia Golnik z CSW „Łaźnia”, koordynatorka wystawy. 

Odwiedzający mogą na niej zobaczyć m.in. prace Kohei Sugiury - projektanta londyńskiej wystawy, oraz Katsushiro Yamagochiego - prekursora  nurtu video artu w Japonii. Poza zdjęciami, książkami, plakatami i okładkami płyt winylowych, wśród eksponatów znalazły się również kalendarze, grafiki i zapisy nutowe.

Wystawa „Fluorescent Chrystanthemum Remembered” trwa do 24 lutego. Prace można oglądać od piątku do niedzieli, w godz. 12:00-18:00. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze