Weekend w domu? Skorzystaj z kultury i rozrywki online

Światowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Lalkarstwa, urodziny Jana Sebastiana Bacha z Capellą Gedanensis w prestiżowym europejskim projekcie kulturalnym - okazji do świętowania w ten weekend nie zabraknie. W Gdańsku, podobnie jak w całej Polsce, kina, teatry, galerie sztuki i inne instytucje kultury pozostają zamknięte z powodu obostrzeń w związku z epidemią, ale ciekawe wydarzenia znajdziemy w internecie.
20.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rodzina Papetów pojawiła się w Teatrze Miniatura z inicjatywy aktora Wojciecha Stachury (na zdjęciu po prawej stronie, z Dziadkiem Ryszardem). Inspirowane słynnymi Muppetami postaci biorą udział w różnych projektach w Trójmieście
Rodzina Papetów pojawiła się w Teatrze Miniatura z inicjatywy aktora Wojciecha Stachury (na zdjęciu po prawej stronie, z Dziadkiem Ryszardem). Inspirowane słynnymi Muppetami postaci biorą udział w różnych projektach w Trójmieście
mat. Teatru Miniatura

O czym myślą lalki? Co sądzą o lalkarzach? Czy lubią teatr? Jak wygląda scena z ich punktu widzenia? Tego wszystkiego dowiemy się podczas spotkania na żywo z lalkami z Teatru Miniatura organizowanego w niedzielę, 21 marca, z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa. Spotkanie na Facebooku poprowadzi Ryszard Papet z popularnego miniserialu „Papety: z ostatniej chwili”, stworzonego przez aktora Wojciecha Stachurę.

Senior rodziny wzorowanej na słynnych Muppetach porozmawia z mieszkańcami rekwizytorni Teatru Miniatura, wśród których są pacynki, jawajki, kukły, lalki stolikowe, planszetowe i formy mieszane - słowem różnego typu eksperymenty współczesnych scenografów i lalkarzy, czyli artystów specjalizujących się w tworzeniu spektakli lalkowych. Dziadek Ryszard obiecuje, że wyciągnie ze swoich rozmówców różne tajemnice, o których nie wiedzą nawet sami lalkarze. Zada lalkom także pytania, które przyjdą do głowy internautom.

Wydarzenie skierowane jest do dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych fanów Papetów i wszystkich miłośników teatru lalkowego. Początek o godzinie 12:00. Pytania do lalek można już zadawać w komentarzach pod postem na Facebooku: TUTAJ. Ryszard je przeczyta i zada swoim rozmówcom. Udział w zabawie jest bezpłatny.

 

Nagrodzone na festiwalu w Cannes „Nigdy cię tu nie było” to propozycja klubu Żak na kino w domu
Nagrodzone na festiwalu w Cannes „Nigdy cię tu nie było” to propozycja klubu Żak na kino w domu
mat. dystrybutora

Klub Żak przygotował kolejną propozycję filmową w ramach swojego kina online. W sobotę, 20 marca, będzie można zobaczyć film "Nigdy cię tu nie było" w reżyserii Lynne Ramsey z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. To krwawy dramat psychologiczny na pograniczu koszmaru sennego i halucynacji, traktujący o zemście na porywaczach trzynastolatki sprzedanej do domu publicznego. Fabuła nie jest skomplikowana, ale i tak trzyma w napięciu. To zasługa głównego bohatera, który jest postacią nieoczywistą i niepokojącą, przepełnioną melancholią i mrokiem. Wraz z kolejnymi scenami powoli poznajemy jego tajemniczą, zagmatwaną przeszłość, która niejako usprawiedliwia jego przemocowość i buzującą w nim wściekłość.

"Nigdy cię tu nie było" to opowieść o człowieku próbującym ułożyć sobie życie po traumie, borykającym się z próbami samobójczymi i problemami emocjonalnymi, ukazana w poetycki sposób. Nie wszystkie metafory są czytelne, podobnie jak odniesienia do amerykańskiej literatury i czarnych kryminałów, jednak pewne niejasności i niedomówienia czynią ten obraz jeszcze bardziej interesującym. Trzeba mieć tylko na uwadze, że to zdecydowanie tytuł dla właścicieli mocnych nerwów, odpornych na przemoc na ekranie, jednocześnie będących miłośnikami kina artystycznego.

Początek o godzinie 20:00. Bilety: 14 zł. Szczegóły na stronie klubu Żak.

 

Cappella Gedanensis to zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie. Znów to zrobi - tym razem dzięki udziałowi w projekcie muzycznym organizacji „Eurocities”
Cappella Gedanensis to zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie. Znów to zrobi - tym razem dzięki udziałowi w projekcie muzycznym organizacji „Eurocities”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Cappella Gedanensis w niedzielę, 21 marca, zaprasza na koncert okolicznościowy - tego dnia obchodzone są urodziny Jana Sebastiana Bacha. Gdańska grupa wraz z innymi znakomitymi europejskimi zespołami weźmie udział we wspólnym nagraniu kantaty „Jesu bleibet meine Freude” w ramach projektu muzycznego organizacji „Eurocities”.

- W roku czterdziestolecia istnienia, Cappella Gedanensis znajdzie się w gronie najbardziej prestiżowych europejskich zespołów muzycznych biorąc udział w projekcie o międzynarodowym zasięgu, przyczyniając się w ten sposób do umacniania pozytywnego wizerunku miasta Gdańska, tak istotnego na kulturalnej mapie Europy - cieszy się Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensi.

Organizacja „Eurocities” zrzesza 190 miast z 39. krajów. Jej celem jest aktywizowanie ważnych ośrodków do wzajemnej współpracy, w tym także między innymi poprzez tworzenie wspólnych nagrań wybitnych dzieł muzyki klasycznej. W ubiegłym roku tematem była „Oda do radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, w tym zaś jest to kantata „Jesu bleibet meine Freude” Jana Sebastiana Bacha.

- Będzie to wspaniała promocja przede wszystkim miasta Gdańska, którego znaczenie gospodarcze i kulturalne na mapie Europy było od zarania dziejów bardzo istotne. Dzieło mistrza wszechczasów wykonamy pod batutą współpracującego z nami od lat, jednego z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia Rafała Kłoczko, dla którego Gdańsk stał się nowym domem - dodaje dyrektor.

Wydarzenie będzie transmitowane na YouTubie oraz na Facebooku Cappelli Gedanensis, i na www.gdansk.pl w niedzielę, 21 marca, o godzinie 20:00. Pokazywane będzie ponadto w dziewięciu krajach europejskich biorących udział w projekcie. Kantata „Jesu bleibet meine Freude” w wykonaniu Cappelli Gedanensis zostanie nagrana w Refektarzu Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Kościoła św. Józefa.

 

„Nic nas tu nie trzyma” to realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki Adama i Ewa” Marka Twaina. Na pokaz online zaprasza Plama w niedzielę
„Nic nas tu nie trzyma” to realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki Adama i Ewa” Marka Twaina. Na pokaz online zaprasza Plama w niedzielę
mat. Plamy GAK

Miłośnicy sztuki teatralnej będą mieć kolejną okazję, by zobaczyć spektakl „Nic nas tu nie trzyma” w reżyserii Marka Branda, z Teatru Zielony Wiatrak. Na pokaz spektaklu w niedzielę, 21 marca, zaprasza Teatr w Blokowisku, działający w Plamie - oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury.

To komediodramat inspirowany powieścią „Pamiętniki Adama i Ewy”, którą napisał Mark Twain w 1906 roku. W sposób humorystyczny ukazał w niej losy naszych prarodziców od momentu stworzenia aż do momentu wygnania z Raju. Marek Brand w swoim dramacie „Nic nas tu nie zatrzyma” kładzie większy nacisk na relacje, jakie zachodzą pomiędzy naszymi bohaterami. Mówi o rodzącym się jednym z najsilniejszych uczuć w relacji ludzi - miłości. Akcja sztuki dzieje się w ogrodzie, którego właścicielem jest tajemniczy Pan. Czy Pan to Bóg? Czy losy naszych bohaterów są zdeterminowane kaprysami tajemniczego Pana? Brand przedstawia własną, czasami nostalgiczną, ale nie pozbawioną humoru wersję Księgi Rodzaju.

Tekst - Marek Brand, obsada: Karolina Arczewska (Ewa), Marek Brand (Adam), muzyka - Paweł Zagańczyk.

Początek spektaklu o godz. 18:00. Transmisja na Facebooku GAK Plama oraz na kanale YouTube.

 

Jan Heweliusz obchodzi w tym roku 410. rocznicę urodzin. Z tej okazji Hevelianum postara się sprawić, abyśmy zakochali się w astronomii. Nz. pomnik naukowca, który znajduje się przy ulicy Korzennej
Jan Heweliusz obchodzi w tym roku 410. rocznicę urodzin. Z tej okazji Hevelianum postara się sprawić, abyśmy zakochali się w astronomii. Nz. pomnik naukowca, który znajduje się przy ulicy Korzennej
fot. Dawid Linkowski / mat. Hevelianum

Tradycyjnie jak co niedzielę, także i 21 marca do wspólnego obserwowania nieba zaprasza Hevelianum. Pokaz astronomiczny odbędzie się online - prowadzony będzie na żywo ze studia wideo.

Wystarczy o godzinie 13:00 połączyć się z edukatorem za pośrednictwem platformy Zoom, gdzie czeka nas pokaz nocnego nieba z prezentacją aktualnych wydarzeń w astronomii i obiektów możliwych do zobaczenia na nocnym niebie w danym miesiącu. Będzie można sprawdzić położenie Słońca, poznać gwiazdozbiory, czy przekonać się, jaki astronomiczny znak zodiaku dominuje w danym miesiącu na niebie. Spotkania mają charakter interaktywny - możliwe jest zadawanie pytań i dyskusja z prowadzącym edukatorem.

Aby wziąć udział w pokazie, należy kupić bilet w cenie 10 zł na stronie Hevelianum. Po dokonaniu płatności, na adres mailowy podany przy zakupie przyjdzie link do połączenia za pośrednictwem platformy Zoom. Wydarzenie przeznaczone jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 8. roku życia.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim