• Start
  • Wiadomości
  • Weekend: kino nieme i mroczne, koncerty jazzowe, festiwal sztuki i święto ulicy

Weekend: kino nieme i mroczne, koncerty jazzowe, festiwal sztuki i święto ulicy

W ten weekend w Gdańsku nie zabraknie atrakcji filmowych i muzycznych - coś dla siebie znajdą miłośnicy jazzu i kultowych horrorów, warto też skorzystać z ostatnich dni trwania festiwalu NeoArte. Halloweenowe imprezy przygotował Gdański Teatr Szekspirowski i położona nieopodal ulica Ogarna.
29.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-biały kadr z filmu
Upiór w operze to amerykański film niemy z 1925 roku, należący do klasyki filmów grozy. Nz. Lon Chaney jako Eryk
Movie still scan, Public domain, via Wikimedia Commons

 

 

Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy zaprasza na pierwszy pokaz w ramach nowego cyklu "Amerykańskie Kino Nieme". W piątek, o godzinie 18.00 zobaczymy klasyk z 1925 roku - "Upiór w operze" w reżyserii Ruperta Juliana, Edwarda Sedgwicka i Lona Chaney'a, będący adaptacją powieści Gastona Leroux.

To zachwycająca rozmachem historia z dreszczykiem, której akcja dzieje się w podziemiach Opery Paryskiej, gdzie kryje się labirynt piwnic, używany niegdyś jako lochy i sale tortur. Myśli mieszkańców miasta zwrócone są w stronę nowego repertuaru, a kuluarowe dyskusje ożywiają legendy krążące na temat tajemniczej postaci Upiora - w którego rolę w filmie wcielił się Lon Chaney Senior - jedna z pierwszych gwiazd horroru. Gdy dochodzi do serii dziwnych zdarzeń, bohaterowie zostają wplątani w historię z pogranicza jawy i snu, a rozległy gmach opery tylko potęguje rosnące napięcie. Jak zakończy się ta historia?

Prelekcję wprowadzającą wygłosi prof. Mirosław Przylipiak. Seans odbędzie się w sali kinowej Centrum Filmowego UG - w gmachu Biblioteki Głównej (ul. Wita Stwosza 53, wejście główne). Wjazd na kampus UG możliwy jest bramą od strony al. Grunwaldzkiej (przy Castoramie).

Bilety: 15 zł. Kolejne seanse z cyklu Amerykańskie Kino Nieme 3 grudnia ("Zaginiony świat" z 1925 roku) oraz 7 stycznia ("Dziesięcioro przykazań" z 1923 roku).

NeoQuartet to polski zespół wykonujący współczesną muzykę poważną. W jego skład wchodzą absolwenci akademii muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie
NeoQuartet to polski zespół wykonujący współczesną muzykę poważną. W jego skład wchodzą absolwenci akademii muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie
fot. Tamara Wyrzykowska

 

Przez cały weekend muzyczne doznania zapewni festiwal NeoArte - Syntezator Sztuki. Idea festiwalu skupia się na artystycznej syntezie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

W piątek w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, o godzinie 20.00 z projektem Modern Multicultural Quartet wystąpi trójmiejski zespół NeoQuartet, inicjator i pomysłodawca festiwalu. W programie koncertu znalazło się sześć premierowych kompozycji napisanych na kwartet smyczkowy z elektroniką oraz na elektryczny kwartet smyczkowy z looperami i syntezatorami. Autorami kompozycji są: Mohammad H. Javaheri, Idin Samimi Mofakham (Iran), Agnes Ida Pettersen, Tze Yeung Ho (Norwegia), Martyna Kosecka, Anna Sowa (Polska).

- Modern Multicultural Quartet to projekt, którego celem jest ukazanie najnowszego oblicza królewskiego składu instrumentalnego jakim jest kwartet smyczkowy. Punktem wyjścia są cztery klasyczne akustyczne instrumenty, które w procesie ewolucji muzyki i postępu technologicznego stają się medium elektronicznym z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi. To wszystko przedstawione jest z perspektywy kulturowej perskiej, środkowo europejskiej oraz skandynawskiej - zapraszają muzycy.

Dzień później, w sobotę, w Centrum Hevelianum w Gdańsku w godzinach 23.00 - 6.00 Stefan Wesołowski wystąpi z projektem "Śnienie" - całonocnym koncertem-hapenningiem. Muzyk, któremu towarzyszyć będzie siedmioosobowy zespół instrumentalny, specjalnie na zamówienie festiwalu NeoArte stworzy 7-godzinną elektroakustyczną kompozycję przeznaczoną do słuchania, kontemplowania i śnienia. Widownia będzie miała do dyspozycji specjalnie przygotowane materace, by móc spędzić całą noc w otoczeniu dźwięków i obrazów, które stworzy trójmiejski artysta sztuk wizualnych Filip Ignatowicz.

W niedzielę, na zakończenie festiwalu NeoArte odbędą się aż dwa koncerty. O godzinie 17.00 w Ratuszu Staromiejskim wystąpi Moscow Contemporary Ensemble, który wykona utwory takich twórców, jak Horatiu Radulescu, Gérard Grisey i Jonathan Harvey.

- Moskiewski zespół jest najbardziej znanym rosyjskim ensemblem muzyki współczesnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach, a swoje utwory dedykują im najwybitniejsi kompozytorzy i kompozytorski z całego świata. Na specjalne zamówienie festiwalu NeoArte, Moscow Contemporary Ensemble wprowadzi widzów w świat muzyki spektralnej. Rosyjscy artyści to ścisła czołówka światowych ensembli muzyki współczesnej, a muzyka Radulescu, Grisey i Harveya z pewnością zabrzmi w ich wykonaniu na najwyższym poziomie artystycznym - zapraszają organizatorzy.

O godzinie 20.00 scena w ratuszu stanie się miejscem Neo Kooperacji z okazji jubileuszu 15-lecia NeoQuartet. Trójmiejski zespół zaprosił do kooperacji i stworzenia czterech piętnastominutowych wspólnych kompozycji najbardziej cenionych i wszechstronnych trójmiejskich muzyków, wśród których są: Małgorzata Walentynowicz, Emil Miszk, Marsija i Jacaszek.

Więcej o festiwalu: X Festiwal NEO ARTE - artystyczna synteza wielu sztuk. Sprawdź PROGRAM.

 

Zespół JAH Trio usłyszymy w ramach festiwalu Jazz Jantar w niedzielę, 31 października, w klubie Żak
Zespół JAH Trio usłyszymy w ramach festiwalu Jazz Jantar w niedzielę, 31 października, w klubie Żak
mat. prasowe

 

Trwa też wielkie święto muzyki jazzowej - Jazz Jantar w klubie Żak. W ten weekend czekają nas aż trzy koncerty. W piątek o godz. 20 wystąpią: trio_io - Zofia Ilnicka - flet / Łukasz Marciniak - gitara / Jakub Wosik - skrzypce), a o godz. 21.30 - Emil Pietrzyk - gitara elektryczna, aerofony / Ula Świątek – fortepian / Lila Waszkiewicz - skrzypce. W sobotę o godz. 20 usłyszymy grupę Jerry & The Pelican System (Jerzy Mączyński - saksofon, elektronika / Katarzyna Dębska - VJ), a o godz. 21.30 - Training (Max Andrzejewski - perkusja, syntezator, gitara / Johannes Schleiermacher - saksofon, flet, syntezator). Niedziela należeć będzie natomiast do JAH Trio (Jan Jarecki - fortepian / Michał Aftyka - kontrabas / Marcin Sojka - perkusja) a także USO 9001 / Unidentified Sonoristic Object (Jan Gałosz - gitara / Miłosz Pieczonka - saksofon / Jan Pieniążek - perkusja). Pierwszy niedzieln koncert o 20, drugi - 21.30.

Bilety: 30-60 zł. Więcej o festiwalu Jazz Jantar: Muzyczna jesień w Żaku to 24. Festiwal Jazz Jantar. Wystąpią Molvær, Iyer, Trzaska. PROGRAM.

 

Metropolis to kultowy dziś, niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku, w reżyserii Fritza Langa
Metropolis to kultowy dziś, niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku, w reżyserii Fritza Langa
mat. prasowe

 

Z okazji Halloween w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w sobotę i niedzielę, nie zabraknie magii, czarów i zjaw - stacjonarnie i online.

Na początek, w sobotę o godz. 14.00 na Facebooku i YouTube GTS zaplanowano wykład „Spooky Shakespeare, czyli Halloween po elżbietańsku”, w którym prof. Małgorzata Grzegorzewska zdradzi, co przerażało Szekspira i dlaczego zombie, to pikuś. A o godz. 19.00 już w siedzibie teatru widzowie przeniosą się w świat filmowego mroku i wampirów za sprawą filmu „Nosferatu - symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua z 1922 roku. Projekcję uświetnią dźwięki lutni holenderskiego kompozytora Jozefa Van Wissema, który wsławił się, nagrodzoną na festiwalu w Cannes, muzyką do „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha.

Druga noc w Teatrze Szekspirowskim - niedziela - będzie świętem science-fiction. Na godzinę 19.00 w GTS zaplanowano seans klasyki filmu niemego z 1927 roku - „Metropolis” w reżyserii Fritza Langa. Warstwę dźwiękową do filmu stworzy na żywo psychofolkowa formacja Czerwie, mistrzowie muzyki do filmów niemych.

Szczegóły dotyczące wydarzeń i bilety dostępne na stronie www.teatrszekspirowski.pl.

 

Ogarnia się! - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę Halloweenowe Święto Ulicy Ogarnej
Ogarnia się! - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę Halloweenowe Święto Ulicy Ogarnej
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

A skoro o Halloween mowa, to warto zajrzeć w ten weekend także na położoną nieopodal teatru ulicę Ogarną - dawniej platea Canum, czyli ulicę Psią. Niegdyś z tej ulicy, o zmroku wyprowadzano sfory psów, które strzegły na Wyspie Spichrzów magazynów i spichlerzy. Podczas Halloweenowego święta ulicy Ogarnej, które odbędzie się w sobotę, będzie można poznać historię owej ulicy „Psiej”.

W programie wydarzenia znajdziemy wycinanie dyń, zwiedzanie ulicy, muzykę na żywo i rozgrzewający poczęstunek od lokalnych restauracji. Halloweenowy Sąsiedzki Duch nie ominie też lokalnych barberów i tatuatorów - to dla lubiących ekstremalne przeżycia. Warto zabrać swojego czworonożnego pupila - w końcu to święto ulicy Psiej.

Wstęp wolny. Szczegółowej informacje o wydarzeniu pojawiać się będą na Facebooku - w wydarzeniu poświęconym Święcie ulicy Ogarnej.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska