PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Weekend: kino nieme i mroczne, koncerty jazzowe, festiwal sztuki i święto ulicy

Weekend: kino nieme i mroczne, koncerty jazzowe, festiwal sztuki i święto ulicy
W ten weekend w Gdańsku nie zabraknie atrakcji filmowych i muzycznych - coś dla siebie znajdą miłośnicy jazzu i kultowych horrorów, warto też skorzystać z ostatnich dni trwania festiwalu NeoArte. Halloweenowe imprezy przygotował Gdański Teatr Szekspirowski i położona nieopodal ulica Ogarna.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Upiór w operze to amerykański film niemy z 1925 roku, należący do klasyki filmów grozy. Nz. Lon Chaney jako Eryk
Upiór w operze to amerykański film niemy z 1925 roku, należący do klasyki filmów grozy. Nz. Lon Chaney jako Eryk
źródło: Wikipedia

 

 

Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy zaprasza na pierwszy pokaz w ramach nowego cyklu "Amerykańskie Kino Nieme". W piątek, o godzinie 18.00 zobaczymy klasyk z 1925 roku - "Upiór w operze" w reżyserii Ruperta Juliana, Edwarda Sedgwicka i Lona Chaney'a, będący adaptacją powieści Gastona Leroux.

To zachwycająca rozmachem historia z dreszczykiem, której akcja dzieje się w podziemiach Opery Paryskiej, gdzie kryje się labirynt piwnic, używany niegdyś jako lochy i sale tortur. Myśli mieszkańców miasta zwrócone są w stronę nowego repertuaru, a kuluarowe dyskusje ożywiają legendy krążące na temat tajemniczej postaci Upiora - w którego rolę w filmie wcielił się Lon Chaney Senior - jedna z pierwszych gwiazd horroru. Gdy dochodzi do serii dziwnych zdarzeń, bohaterowie zostają wplątani w historię z pogranicza jawy i snu, a rozległy gmach opery tylko potęguje rosnące napięcie. Jak zakończy się ta historia?

Prelekcję wprowadzającą wygłosi prof. Mirosław Przylipiak. Seans odbędzie się w sali kinowej Centrum Filmowego UG - w gmachu Biblioteki Głównej (ul. Wita Stwosza 53, wejście główne). Wjazd na kampus UG możliwy jest bramą od strony al. Grunwaldzkiej (przy Castoramie).

Bilety: 15 zł. Kolejne seanse z cyklu Amerykańskie Kino Nieme 3 grudnia ("Zaginiony świat" z 1925 roku) oraz 7 stycznia ("Dziesięcioro przykazań" z 1923 roku).

NeoQuartet to polski zespół wykonujący współczesną muzykę poważną. W jego skład wchodzą absolwenci akademii muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie
NeoQuartet to polski zespół wykonujący współczesną muzykę poważną. W jego skład wchodzą absolwenci akademii muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie
fot. Tamara Wyrzykowska

 

Przez cały weekend muzyczne doznania zapewni festiwal NeoArte - Syntezator Sztuki. Idea festiwalu skupia się na artystycznej syntezie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

W piątek w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, o godzinie 20.00 z projektem Modern Multicultural Quartet wystąpi trójmiejski zespół NeoQuartet, inicjator i pomysłodawca festiwalu. W programie koncertu znalazło się sześć premierowych kompozycji napisanych na kwartet smyczkowy z elektroniką oraz na elektryczny kwartet smyczkowy z looperami i syntezatorami. Autorami kompozycji są: Mohammad H. Javaheri, Idin Samimi Mofakham (Iran), Agnes Ida Pettersen, Tze Yeung Ho (Norwegia), Martyna Kosecka, Anna Sowa (Polska).

- Modern Multicultural Quartet to projekt, którego celem jest ukazanie najnowszego oblicza królewskiego składu instrumentalnego jakim jest kwartet smyczkowy. Punktem wyjścia są cztery klasyczne akustyczne instrumenty, które w procesie ewolucji muzyki i postępu technologicznego stają się medium elektronicznym z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi. To wszystko przedstawione jest z perspektywy kulturowej perskiej, środkowo europejskiej oraz skandynawskiej - zapraszają muzycy.

Dzień później, w sobotę, w Centrum Hevelianum w Gdańsku w godzinach 23.00 - 6.00 Stefan Wesołowski wystąpi z projektem "Śnienie" - całonocnym koncertem-hapenningiem. Muzyk, któremu towarzyszyć będzie siedmioosobowy zespół instrumentalny, specjalnie na zamówienie festiwalu NeoArte stworzy 7-godzinną elektroakustyczną kompozycję przeznaczoną do słuchania, kontemplowania i śnienia. Widownia będzie miała do dyspozycji specjalnie przygotowane materace, by móc spędzić całą noc w otoczeniu dźwięków i obrazów, które stworzy trójmiejski artysta sztuk wizualnych Filip Ignatowicz.

W niedzielę, na zakończenie festiwalu NeoArte odbędą się aż dwa koncerty. O godzinie 17.00 w Ratuszu Staromiejskim wystąpi Moscow Contemporary Ensemble, który wykona utwory takich twórców, jak Horatiu Radulescu, Gérard Grisey i Jonathan Harvey.

- Moskiewski zespół jest najbardziej znanym rosyjskim ensemblem muzyki współczesnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach, a swoje utwory dedykują im najwybitniejsi kompozytorzy i kompozytorski z całego świata. Na specjalne zamówienie festiwalu NeoArte, Moscow Contemporary Ensemble wprowadzi widzów w świat muzyki spektralnej. Rosyjscy artyści to ścisła czołówka światowych ensembli muzyki współczesnej, a muzyka Radulescu, Grisey i Harveya z pewnością zabrzmi w ich wykonaniu na najwyższym poziomie artystycznym - zapraszają organizatorzy.

O godzinie 20.00 scena w ratuszu stanie się miejscem Neo Kooperacji z okazji jubileuszu 15-lecia NeoQuartet. Trójmiejski zespół zaprosił do kooperacji i stworzenia czterech piętnastominutowych wspólnych kompozycji najbardziej cenionych i wszechstronnych trójmiejskich muzyków, wśród których są: Małgorzata Walentynowicz, Emil Miszk, Marsija i Jacaszek.

Więcej o festiwalu: X Festiwal NEO ARTE - artystyczna synteza wielu sztuk. Sprawdź PROGRAM.

 

Zespół JAH Trio usłyszymy w ramach festiwalu Jazz Jantar w niedzielę, 31 października, w klubie Żak
Zespół JAH Trio usłyszymy w ramach festiwalu Jazz Jantar w niedzielę, 31 października, w klubie Żak
mat. prasowe

 

Trwa też wielkie święto muzyki jazzowej - Jazz Jantar w klubie Żak. W ten weekend czekają nas aż trzy koncerty. W piątek o godz. 20 wystąpią: trio_io - Zofia Ilnicka - flet / Łukasz Marciniak - gitara / Jakub Wosik - skrzypce), a o godz. 21.30 - Emil Pietrzyk - gitara elektryczna, aerofony / Ula Świątek – fortepian / Lila Waszkiewicz - skrzypce. W sobotę o godz. 20 usłyszymy grupę Jerry & The Pelican System (Jerzy Mączyński - saksofon, elektronika / Katarzyna Dębska - VJ), a o godz. 21.30 - Training (Max Andrzejewski - perkusja, syntezator, gitara / Johannes Schleiermacher - saksofon, flet, syntezator). Niedziela należeć będzie natomiast do JAH Trio (Jan Jarecki - fortepian / Michał Aftyka - kontrabas / Marcin Sojka - perkusja) a także USO 9001 / Unidentified Sonoristic Object (Jan Gałosz - gitara / Miłosz Pieczonka - saksofon / Jan Pieniążek - perkusja). Pierwszy niedzieln koncert o 20, drugi - 21.30.

Bilety: 30-60 zł. Więcej o festiwalu Jazz Jantar: Muzyczna jesień w Żaku to 24. Festiwal Jazz Jantar. Wystąpią Molvær, Iyer, Trzaska. PROGRAM.

 

Metropolis to kultowy dziś, niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku, w reżyserii Fritza Langa
Metropolis to kultowy dziś, niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku, w reżyserii Fritza Langa
mat. prasowe

 

Z okazji Halloween w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w sobotę i niedzielę, nie zabraknie magii, czarów i zjaw - stacjonarnie i online.

Na początek, w sobotę o godz. 14.00 na Facebooku i YouTube GTS zaplanowano wykład „Spooky Shakespeare, czyli Halloween po elżbietańsku”, w którym prof. Małgorzata Grzegorzewska zdradzi, co przerażało Szekspira i dlaczego zombie, to pikuś. A o godz. 19.00 już w siedzibie teatru widzowie przeniosą się w świat filmowego mroku i wampirów za sprawą filmu „Nosferatu - symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua z 1922 roku. Projekcję uświetnią dźwięki lutni holenderskiego kompozytora Jozefa Van Wissema, który wsławił się, nagrodzoną na festiwalu w Cannes, muzyką do „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha.

Druga noc w Teatrze Szekspirowskim - niedziela - będzie świętem science-fiction. Na godzinę 19.00 w GTS zaplanowano seans klasyki filmu niemego z 1927 roku - „Metropolis” w reżyserii Fritza Langa. Warstwę dźwiękową do filmu stworzy na żywo psychofolkowa formacja Czerwie, mistrzowie muzyki do filmów niemych.

Szczegóły dotyczące wydarzeń i bilety dostępne na stronie www.teatrszekspirowski.pl.

 

Ogarnia się! - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę Halloweenowe Święto Ulicy Ogarnej
Ogarnia się! - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę Halloweenowe Święto Ulicy Ogarnej
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

A skoro o Halloween mowa, to warto zajrzeć w ten weekend także na położoną nieopodal teatru ulicę Ogarną - dawniej platea Canum, czyli ulicę Psią. Niegdyś z tej ulicy, o zmroku wyprowadzano sfory psów, które strzegły na Wyspie Spichrzów magazynów i spichlerzy. Podczas Halloweenowego święta ulicy Ogarnej, które odbędzie się w sobotę, będzie można poznać historię owej ulicy „Psiej”.

W programie wydarzenia znajdziemy wycinanie dyń, zwiedzanie ulicy, muzykę na żywo i rozgrzewający poczęstunek od lokalnych restauracji. Halloweenowy Sąsiedzki Duch nie ominie też lokalnych barberów i tatuatorów - to dla lubiących ekstremalne przeżycia. Warto zabrać swojego czworonożnego pupila - w końcu to święto ulicy Psiej.

Wstęp wolny. Szczegółowej informacje o wydarzeniu pojawiać się będą na Facebooku - w wydarzeniu poświęconym Święcie ulicy Ogarnej.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze