PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Weekend pod znakiem muzyki i teatru. Tych wydarzeń nie możesz przegapić
Weekend pod znakiem muzyki i teatru. Tych wydarzeń nie możesz przegapić
Najnowsza premiera Teatru Miniatura i atrakcje z okazji Dnia Teatru Publicznego - miłośnicy sztuki teatralnej w ten weekend w Gdańsku będą mieli w czym przebierać. Nie zabraknie też wydarzeń muzycznych: rozpoczyna się Gdański Festiwal Muzyczny, a Scena Muzyczna Gdańska zaprasza na inaugurację cyklu koncertów w amfiteatrze Parku Oruńskiego.
Spektakl Z pamiętnika chomika  to najnowsza propozycja Teatru Miniatura, przeznaczona dla dzieci od 4. roku życia
Spektakl "Z pamiętnika chomika" to najnowsza propozycja Teatru Miniatura, przeznaczona dla dzieci od 4. roku życia
Fot. Piotr Pędziszewski

„Z pamiętnika chomika” - premiera spektaklu pod takim tytułem odbędzie się w piątek, 11 maja, w Teatrze Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16). Jego bohaterowie: Chomik Oskar, Wąż James Blond, Mysz Pelagia i Pies bez imienia w zabawny sposób opowiedzą małym widzom, jak opiekować się pupilami.

Pełen humoru spektakl dla dzieci od 4. lat powstał w ramach Inicjatyw Aktorskich Teatru Miniatura. Jego twórcami są Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka - autorzy popularnego „Jaśka i Małgośki, czyli uważaj, robaczku!”.

- Dzieci często nie rozumieją, że posiadanie zwierzątka to też wzięcie odpowiedzialności za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Każde zwierzę, podobnie jak człowiek, ma swój charakter, zalety i wady, które trzeba zaakceptować - mówi Magdalena Żulińska.

Lalki do spektaklu zaprojektowała Karolina Michałek, absolwentka malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w scenografii zostaną wykorzystane rysunki pięcioletniej Jagi Smoleń. Muzykę tworzy Przemysław Bartoś, gitarzysta związany z zespołem The Fruitcakes, mający na swoim koncie również współpracę m.in. z Tymonem Tymańskim w zespole Tymon & The Transistors.

Pokazom spektaklu będzie towarzyszyć krótka rozmowa z dziećmi o podstawowych zasadach opiekowania się zwierzętami przygotowana we współpracy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek, 11 maja, o godz. 17, na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł. Kolejne pokazy w ten weekend odbędą się w sobotę, 12 maja, i w niedzielę, 13 maja, o godz. 15. Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 18 zł.

Andrzej Sikorowski z córką Mają wystąpi a gdańskim Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim
Andrzej Sikorowski z córką Mają wystąpi a gdańskim Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim
mat. prasowe

Także w piątek Scena Muzyczna Gdańsk otwiera wiosenno-letni cykl koncertów piosenki aktorskiej w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim (Gdańsk, ul. Raduńska). O godz. 18.00 odbędzie się pierwszy koncert, podczas którego na scenie wystąpi Andrzej Sikorowski wraz ze swoją córka Mają oraz zespołem.

Andrzej Sikorowski - autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider Grupy Pod Budą i twórca większości jej piosenek. Napisał kilkaset utworów, nagranych na kilkunastu płytach złotych i platynowych. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap. Kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” czy „Ale to już było” - dla Maryli Rodowicz, śpiewa od lat cała Polska.

Od 2005 roku występuje także u boku swojej córki, wieloletniej wokalistki zespołu „Pod Budą” - Mai Sikorowskiej, jako autor, kompozytor, akompaniator i partner wokalny. Wspólnie nagrali polsko-grecką płytę „Kraków-Saloniki” (platynowa płyta) nominowaną w 2006 r. do Fryderyków, płytę z kolędami i pastorałkami „Śniegu cieniutki opłatek”, w 2010 roku płytę „Sprawa rodzinna”. W 2016 roku ukazał się ich najnowszy album „Okno na Planty”.

Wstęp wolny.

Zobacz, kto jeszcze wystąpi w Amfiteatrze Orana: Sikorowscy i inni w amfiteatrze. Letnie koncerty w Parku Oruńskim [PROGRAM]

Yaga Kowalik (właśc. Jadwiga Kowalik) zabierze publiczność do świata francuskiej piosenki
Yaga Kowalik (właśc. Jadwiga Kowalik) zabierze publiczność do świata francuskiej piosenki
mat. prasowe

Dzień później, w sobotę, 12 maja, propozycję dla miłośników twórczości Edith Piaf przygotowała Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25), która zaprasza w swoje progi na kolejny koncert w ramach cyklu piosenki francuskiej.

Gościem sobotniej odsłony będzie Yaga Kowalik - kompozytorka i wokalistka, laureatka wielu festiwali piosenki. W latach 90. wyjechała na stypendium piosenkarskie do Paryża, tam uczęszczała do prestiżowego „Conserwatoire Mobel” prowadzonego przez Alice Dona. Od wielu lat śpiewa największe przeboje gwiazd francuskiej estrady. Szerszej publiczności może być znana z występów w programach telewizyjnych.

Podczas sobotniego recitalu zatytułowanego „Yaga w repertuarze Juliette Greco...”, artystka zaprezentuje repertuar takich twórców klasyki piosenki francuskiej, jak: Juliette Greco, Edith Piaf czy Charles Aznavour.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: w przedsprzedaży 20 zł normalny, 14 zł ulgowy, w dniu koncertu 30 zł.

Duo del Gesù to unikalne połączenie skrzypiec i altówki, Francji i Polski, muzyki XVIII-wiecznej i współczesnej
Duo del Gesù to unikalne połączenie skrzypiec i altówki, Francji i Polski, muzyki XVIII-wiecznej i współczesnej
mat. prasowe

Natomiast miłośnicy muzyki skrzypcowej sobotni wieczór powinni spędzić w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), gdzie wystąpi Duo del Gesù - polsko-francuski duet skrzypcowy.

Zespół został założony w 2010 roku przez francuskiego skrzypka Arnauda Kaminskiego i polskiego altowiolistę Krzysztofa Tymendorfa. Niedługo później zdobył pierwszą nagrodę na 25. Young Musician International Competition „Città di Barletta'” we Włoszech - sukces ten zainicjował międzynarodową karierę zespołu.

Obecnie duet koncertuje na całym świecie, zapraszany jest na międzynarodowe festiwale. Na koncie mają współpracę m.in. z Christophem Hartmannem (Berliner Philharmoniker), Bertrandem Braillardem (Orchestre National d'Île-de-France), Giuseppe Nova, Januszem Wawrowskim, Joanną Woś, Tytusem Wojnowiczem, Antoinem de Grolée, Maciejem Gańskim, Bartoszem Koziakiem, NeoQuartet, i z ikoną polskiej muzyki elektronicznej - Władysławem „Gudonisem” Komendarkiem.

W swojej twórczości Duo del Gesú przywiązuje wielką wagę do nieodkrytych muzycznych perełek z przełomu XVIII i XIX wieku, ale czerpią i ze współczesności. Nie inaczej będzie i podczas koncertu w Oliwskim Ratuszu Kultury: tego wieczoru zabrzmią utwory Bacha, Martinu, Halvorsena i Pendereckiego.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu, 25 zł.

Dzień później warto ponownie udać się w gościnne progi Oliwskiego Ratusza Kultury - w niedzielę, 13 maja, wystąpią tam bowiem studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, z repertuarem m.in. Kaliny Jędrusik, Ewy Bem i Kabaretu Starszych Panów.

Podczas koncertu zatytułowanego „Popatrz, popatrz wiosna już na świecie” zabrzmi muzyka pachnąca kwiatami i różnymi odcieniami tej pięknej pory roku. W programie, oprócz wymienionych nazwisk usłyszymy m.in. arie operowe, pieśni Mieczysława Karłowicza, przeboje musicalowe i filmowe oraz piosenki neapolitańskie.

Wystąpią: Magdalena Skorupska (sopran) - Studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Piotr Gryniewiecki (tenor) - Student Akademii Muzycznej W Gdańsku, Robert Dziekański (baryton) - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku I Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz Aleksandra Bieg-Piaseczna (fortepian) - pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Koncert rozpocznie się o godz. 17. Bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 20 zł.

Stefan Wesołowski jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców, J&A Solo Bach Competition w Londynie (Wielka Brytania) oraz Johannes Brahms Wettbewerb w Poertschach (Austria)
Stefan Wesołowski jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców, J&A Solo Bach Competition w Londynie (Wielka Brytania) oraz Johannes Brahms Wettbewerb w Poertschach (Austria)
mat. prasowe

Również w niedzielę, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1) na scenie wystąpi laureat Paszportu „Polityki”, znakomity skrzypek, kompozytor i producent Stefan Wesołowski.

Związany z Trójmiastem (urodził się w Gdyni) muzyk może pochwalić się dziś imponującą międzynarodową karierą. Ukończył Absolwent Academie Musicale de Villecroze we Francji, związany był m.in. z amerykańską wytwórnią płytową Important Records (w której wydawali Coil, Merzbow, Jozef Van Wissem czy Eliane Radigue), francuską Ici D'ailleurs (Matt Elliot, Chapelier Fou, Dalek, Yann Tiersen) i brytyjskim publisherem Mute Song (Nick Cave, Swans, Max Richter, Jóhann Jóhannsson).

Na swoim koncie trzy autorskie albumy: „Kompleta” (2008), „Liebestod” (2013) oraz „Rite Of The End (2017)”. 2 marca 2018 ukazała się, stworzona wspólnie z Piotrem Kalińskim, płyta „Nanook of the North” - album, przygotowywany na Islandii, inspirowany jest dokumentem „Nanuk z Północy” (1922) Roberta J. Flaherty'ego.

Koncert Stefana Wesołowskiego rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 35 zł.

Dominik Lejman specjalizuje się w wideofreskach, które do złudzenia przypominają ruchome dzieła malarskie
Dominik Lejman specjalizuje się w wideofreskach, które do złudzenia przypominają ruchome dzieła malarskie
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

A skoro o Paszportach „Polityki” mowa, przypominamy także, że w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) można jeszcze oglądać znakomite prace Dominika Lejmana - laureata tej nagrody oraz prestiżowej Berlin Art Prize.

„Opatrzenie/Healing Loop” to pierwsza przeglądowa wystawa Dominika Lejmana w Gdańsku, prezentująca w ujęciu problemowym ważniejsze prace artysty z ostatniej dekady. Zobaczymy przypominające dzieła malarskie wideofreski, w których specjalizuje się Lejman - m.in. „YoLoVi”, „Basic Training”, „Płot” - projekt prezentowany na Biennale w Wenecji 2017 - jak też i specjalnie przygotowany na wystawę w Gdańsku „Równia pochyła (Inclined Plane)”.

Więcej o wystawie pisaliśmy tutaj: Warto zobaczyć: Dominik Lejman - laureat Paszportu „Polityki” w Łaźni.

Wystawa potrwa do 27 maja 2018 r. Można ją oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków: wt-śr oraz pt-niedz w godz. 12-18, i w czw. w godz. 12-20. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, uczniowski 1 zł.

Czytaj też: 

Dzień Teatru Publicznego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Gdański Festiwal Muzyczny. Od 11 do 19 maja. Na część koncertów wstęp wolny

Co nowego we francuskim kinie? W dniach 11-17 maja przegląd filmów znad Sekwany

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze