Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Weekend pod znakiem Gdańska. Niezłomni, Wałęsa i Głódź...

Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, manifestacja poparcia dla Lecha Wałęsy i msza św. z okazji 25 rocznicy święceń biskupich abp Sławoja Leszka Głódzia. Oj, głośno będzie w ten weekend o Gdańsku w całej Polsce.

Weekend pod znakiem Gdańska. Niezłomni, Wałęsa i Głódź...
A
A
data publikacji: 26 lutego 2016 r.

Tak maszerowali w Gdańsku rok temu.
Tak maszerowali w Gdańsku rok temu.
Jerzy Pinkas

Defilada ma związek z ustanowionym pięć lat temu Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych, który obchodzony jest 1 marca. Z tej okazji w Gdańsku - już po raz drugi - odbędzie się przemarsz grup rekonstrukcyjnych wzorowanych na jednostkach wojskowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz ugrupowaniach Armii Krajowej i partyzanckich oddziałach antykomunistycznego podziemia w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Defilada odbędzie się w niedzielę, 28 lutego. Początek - w samo południe, tuż po mszy św. w Bazylice św. Brygidy, którą zaplanowano na godz. 11. Rekonstruktorzy ruszą spod świątyni i przejdą ulicami: Katarzynki, Podmłyńską, Pańską, Węglarską,  Kołodziejską, Tkacką i Długą. Swój udział zapowiedziało kilkanaście grup z całej Polski. Paradzie przewodniczyć będzie, jadący na białym koniu, generał Władysław Anders (w tę rolę wcieli się członek Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego z Gniewa). Za nim maszerować będą rekonstruktorzy nawiązujący swoim umundurowaniem i uzbrojeniem m.in. do II Korpusu gen. W. Andersa, I Dywizji Pancernej gen. W. Maczka, 3 Wileńskiej Brygady AK kpt. "Szczerbca" i 5  Wileńskiej Brygady AK mjr "Łupaszki". Towarzyszyć im będzie... czołg z rekonstruktorami Powstańców Warszawskich. Będzie to replika czołgu "Panther" zdobytego podczas działań powstańczych.

W zeszłym roku Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych ściągnęła tłumy na ul. Długą i Długi Targ.
W zeszłym roku Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych ściągnęła tłumy na ul. Długą i Długi Targ.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Jednym z najbardziej wzruszających momentów tej uroczystości będzie zapewne oddanie hołdu ostatnim żyjącym kombatantom AK przez zrekonstruowane "oddziały niezłomne". Nastąpi to około godz. 12.30 przed Ratuszem Głównego Miasta. Następnie, na Długim Targu, rozpocznie się inscenizacja uroczystych meldunków formacji niezłomnych składanych generałowi Andersowi. Zakończy je wspólne odśpiewanie hymnu Polski przez wszystkich obecnych. Około godz. 13.15 na scenie w pobliżu Dworu Artusa rozpocznie się koncert zespołu "Wilczy ślad - Piosenki Niezłomnych".

- W naszej gdańskiej Defiladzie Niezłomnych szczególne miejsce zajmują Żołnierze Wyklęci. Tak często nazywa się dziś tzw. drugą partyzantkę niepodległościową, która po zakończeniu wojny z Niemcami kontynuowała walkę z okupantem sowieckim. Ta trwała aż do roku 1963 - przypomina Adam Hlebowicz, prezes Stowarzyszenia SUM, które organizuje niedzielną defiladę.

 

W piątek - Droga Krzyżowa w intencji Niezłomnych

26 lutego, z kolei, o godz. 17, rozpocznie się Droga Krzyżowa w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Zbiórka - przy bramie Aresztu Śledczego (ul. 3 Maja). Jej uczestnicy przejdą na Cmentarz Garnizonowy (ul. Gen. Giełguda).

 

Ile tysięcy osób stanie murem przy Lechu Wałęsie?

Na jakie poparcie gdańszczan może liczyć w niedzielę Lech Wałęsa?
Na jakie poparcie gdańszczan może liczyć w niedzielę Lech Wałęsa?
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W niedzielę, na Placu Solidarności, odbędzie się demonstracja w obronie Lecha Wałęsy. To reakcja na "opluwanie jego dobrego imienia", czego przejawem są m.in. ostatnie oskarżenia byłego prezydenta RP o to, że jako przywódca Sierpnia był podstawionym przez SB agentem peerelowskich władz. Organizatorzy wydarzenia spodziewają się ponad 20 tysięcy osób. Swoją obecność zapowiedział sam Wałęsa. Początek o godz. 14.

Więcej na ten temat: TUTAJ.

 

Metropolita gdański świętuje 25-lecie biskupstwa

Abp Sławoj Leszek Głódź w sierpniu zeszłego roku, podczas uroczystej mszy św. z okazji jego 70. urodzin.
Abp Sławoj Leszek Głódź w sierpniu zeszłego roku, podczas uroczystej mszy św. z okazji jego 70. urodzin.
Grzegorz Mehring

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który od ośmiu lat zarządza Archidiecezją Gdańską, świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia święceń biskupich. W niedzielę 21 lutego, uroczystości z tej okazji odbyły się na Jasnej Górze w Częstochowie. W najbliższą niedzielę, 28 lutego, msza św. dziękczynna w intencji jubilata odprawiona zostanie w Archikatedrze Oliwskiej. Przewodniczyć jej będzie, a także wygłosi homilię, ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Polski w latach 2010-14. Początek o godz. 13. Więcej na ten temat: TUTAJ

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora