• Start
  • Wiadomości
  • Weekend pełen muzyki - i nie tylko. Sprawdź, co dzieje się w instytucjach kultury

Weekend pełen muzyki - i nie tylko. Sprawdź, co dzieje się w instytucjach kultury

Jak zwykle jesienią w Gdańsku nie zabraknie wielu koncertowych propozycji. W ten weekend do muzycznych uniesień w swoich wnętrzach zaprasza m.in. Akademia Sztuk Pięknych, Forum Gdańsk i Teatr Miniatura. Mamy też coś dla miłośników innych sztuk.
18.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Patio ASP w Gdańsku. Koncerty odbywają się pod szklanym dachem
Patio ASP w Gdańsku. Koncerty odbywają się pod szklanym dachem
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zapraszają na koncert musicalowy „Gospel Truth”, organizownay w ramach cyklu „Akademickie Wieczory Muzyczne”.

W piątek, 18 października, na Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (ul. Targ Węglowy 6) zabrzmią songi musicalowe. W programie przeboje artystów i zespołów, takich jak: Godspell, The Color Purple, Michael Jackson, John Lennon, Out Of Our Heads, Hamilton, Dreamgirls, Ghost i Elegies For Angels Punks And Raging Queens.

Zaśpiewają: Agata Walczak, Patrycja Ziniewicz, Julia Ostaszewska, Anita Kostyńska, Elżbieta Węgrzynowska, Krzysztof Chorzelski i Jeremi Jakubowski, a na fortepianie akompaniować będzie Andrzej Sienkiewicz. Koncert poprowadzi Agata Walczak.

Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

Sonny Saname Matos będzie gościem kolejnej odsłony cyklu „Piątki Po Pracy”
Sonny Saname Matos będzie gościem kolejnej odsłony cyklu „Piątki Po Pracy”
mat. Forum Gdańsk

 

Na kolejny koncert w cyklu „Piątki Po Pracy” zaprasza Forum Gdańsk (Targ Sienny 7). To cieszący się dużym zainteresowaniem projekt muzyczny, który współtworzą lokalni artyści prezentujący swój koncertowy repertuar na muzycznej scenie Forum.

W piątek, 18 października, wystąpi Sonny Saname Matos - gdańszczanin urodzony na Kubie w 1992 roku. Ukończył Akademię Muzyczną w Guantanamo. Jest artystą wszechstronnym: śpiewa, gra na gitarze oraz na perkusji kubańskiej. Płynnie porusza się w różnych gatunkach muzycznych, od klasyki, muzyki latynoskiej po rap i trap.

Koncert rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

„Włóczędzy” reż. Simone Basani
„Włóczędzy” reż. Simone Basani
Fot. Alina Żemojdzin

 

Ciekawe wydarzenie muzyczno-teatralne odbędzie się w piątek, 18 października w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (ul. Jaskółcza 1) gdzie artysta Simone Bassani zaprezentuje performance pt. „Włóczędzy”.

Poszuka w nim odpowiedzi na pytanie o to, co dzieje się z naszym ciałem i pamięcią, kiedy doświadczamy zmiany miejsca. - Czy za każdym razem, gdy przychodzi moment wyjazdu, opuszczenia naszego dotychczasowego domu musimy pozostawić coś za sobą, aby przetrwać? Gdzie możemy się dalej udać? Czy odnajdziemy nowe schronienie? - pyta artysta.

W performansie „Włóczędzy” dwoje tancerzy i jeden muzyk podejmują próbę zbadania współczesnej kondycji nomadycznej jednostki. Artyści spotykają na swojej drodze wiele różnych miejsc, wciąż poszukują kolejnych, wiążą je ze sobą poprzez napotkane obrazy, pragnąc przekształcić się w inną istotę, stać się kimś lub czymś odrębnym. Niczym nędzarze czy zagubieni trubadurowie, starają się zrozumieć własną wędrówkę.

„Włóczędzy” to niepowstrzymany przepływ słów, dźwięków i ruchu. W warstwie tekstowej znalazły się fragmenty zaczerpnięte z powieści "Bieguni" Olgi Tokarczuk, połączone z autobiograficznymi opowieściami gdańszczan i gdańszczanek, cytatami filozofek feministycznych oraz osobistymi wspomnieniami samych performerów.

Początek o godz. 20:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest częścią „Biografii Gdańskich”, festiwalu podczas którego odbędzie się też wiele atrakcji muzycznych - koncerty artystów z Polski, Litwy i Izraela w Teatrze Miniatura. Więcej: XVI Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych. W programie koncerty, spektakl i degustacje

 

13. All About Freedom Festival odbywa się w dniach 11-19 października 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności
13. All About Freedom Festival odbywa się w dniach 11-19 października 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Jeszcze tylko do soboty, 19 października, w Europejskim Centrum Solidanorności w Gdańsku (Plac Solidarności 1) trwa All About Freedom Festival - wyjątkowe wydarzenie, którego głównym punktem programu są projekcje filmowe, wpisujące się w ideę szeroko rozumianego pojęcia wolności.

W piątek, 18 października, czekają nas dwa pokazy filmowe w audytorium ECS: o godz. 18:00 zobaczymy dokument „EXIT. Pułapki radykalizmu” w reżyserii Karen Winther (2018 r., czas trwania 1 godz. 20 min), a o godz. 20:00 „Symfonię fabryki Ursus”. Po obu pokazach będzie czas na rozmowy po filmie - dyskusje z udziałem twórców. Bilety na pojedynczy seans: 12 zł.

Na zakończenie tego dnia, o godz. 21:30, w Ogrodzie Zimowym ECS odbędzie się performance audiowizualny pt. „Sen Żółwia”, inspirowany postacią Tadeusza Mazowieckiego, w reżyserii Martyny Miller z udziałem Piotra Kosewskiego oraz Izabeli Smelczyńskiej. Wstęp wolny.

Ostatni dzień festiwalu (19 października) rozpocznie się o godz. 10.00 pokazem dla najmłodszych. W programie na ten dzień znalazł się też koncert grupy Czereśnie dla całych rodzin i trzy pokazy filmowe. O godz. 17:00 organizatorzy zapraszają na uroczystą galę, podczas której poznamy laureata Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska AAFF 2019. Festiwal zakończy Potańcówka Wolności o godz. 20.00, w ogrodzie zimowym ECS. Bilety na filmy i galę zakończenia: 12 zł, na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

 

Więcej: All About Freedom Festival 2019 od piątku. Jaki obraz wolności zobaczymy w tym roku?

 

On Kawara „Million Years”
On Kawara „Million Years”
mat. GGM

 

W ten weekend warto też bliżej zapoznać się ze sztuką współczesną - na przykład w Gdańskiej Galerii Miejskiej, która świętuje jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji, w oddziale GGM2 (ul. Powroźnicza 13/15) oglądać można interdyscyplinarną wystawę z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych twórców, m.in. Romana Opałki czy Dana Reisingera.

Celem wystawy, zatytułowanej „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas”, który przyświecał jej kuratorowi i pomysłodawcy - Pawłowi Sosnowskiemu z warszawskiej galerii sztuki współczesnej Propaganda, jest pokazanie różnorodnego i wnikliwego podejścia do kategorii przemijania, odliczania czasu i trwania, poprzez zestawienie ze sobą dzieł polskich oraz światowej sławy, zagranicznych artystów.

Prace, które na nią trafiły, doskonale wpisują się w tematykę upływającego czasu. Jest to przy tym rodzaj eksperymentu - wybrane na ekspozycję dzieła sztuki współczesnej, wykonane w różnych technikach i za pomocą różnych środków, służą jako narzędzia do zapamiętywania i dokumentowania aktualnych zagadnień społecznych. „Ale czy to wystarczy, by zapewnić im ponadczasowość?” - zdają się zastanawiać twórcy.

Wystawa potrwa do 10 listopada 2019 r. Galeria jest czynna codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 12:00 - 18:00. Wstęp wolny.

 

Więcej: „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas” - wystawa na 10-lecie Gdańskiej Galerii Miejskiej

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej