PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Harcerze przekażą gdańszczanom Betlejemskie Światło Pokoju, niech zapłonie na wigilijnych stołach

Harcerze przekażą gdańszczanom Betlejemskie Światło Pokoju, niech zapłonie na wigilijnych stołach
Harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP zapraszają gdańszczanki i gdańszczan 19 grudnia (wtorek) pod Fontannę Neptuna, gdzie o godz. 17 rozpocznie się ceremonia przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju delegacjom harcerskich hufców z województwa pomorskiego i mieszkańcom Gdańska.

Betlejemskie Światełko Pokoju na Długim Targu
Betlejemskie Światełko Pokoju na Długim Targu
Maciej Kołek

W miniony weekend w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem odbył się Betlejemski Zlot, w którym wzięło udział 2,5 tys. harcerzy i harcerek z całej Polski. Wszyscy oni wzięli udział w ceremonii przekazania Światła i zabrali je w rodzinne strony. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją drogę po Polsce, by trafić na wigilijne stoły tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów, także w Gdańsku.

Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafił najpierw do Wiednia, następnie, niesiony rękoma skautów, przez Słowację dotarł do Polski.

- 19 grudnia zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska pod fontannę Neptuna, gdzie zobaczymy krótki program artystyczny pokazujący, że „Światło jest w nas”. Harcerze i harcerki z całego województwa wezmą Światło ze sobą do swoich lokalnych społeczności. Warto wziąć ze sobą lampiony, by przechować ten symbol międzynarodowego pojednania aż do wigilijnej kolacji – mówi harcmistrz Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce zapłonie już po raz 27. Tegoroczne hasło przedświątecznej sztafety brzmi „W Tobie jest światło”.

ZHP


Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów. Przekazanie go odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Słowaków. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.


IDEA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU

Historia zaczyna się w Betlejem gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę zatrzymać się, powstrzymać złość i gniew.

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl