• Start
  • Wiadomości
  • Wciąż mamy lekcje do odrobienia. Wideoczat na temat czystości powietrza

Wciąż mamy lekcje do odrobienia. Wideoczat na temat czystości powietrza

Gdańsk - w odróżnieniu od wielu innych aglomeracji w Polsce - nie ma problemów ze smogiem, ale i tak Miasto podejmuje działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Medialna histeria czy rzeczywiste zagrożenie? Karać czy edukować trucicieli? Co my, jako mieszkańcy, powinniśmy zrobić, by zadbać o jakość atmosfery? ZOBACZ zapis rozmowy ze specjalistami.
16.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Uczestnicy rozmowy o czystości powietrza w Gdańsku

 

Do studia zaproszeni zostali: Krystyna Szymańska, dyrektor Fundacji Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji (ARMAAG), Dorota Gwizdalska, inspektor ds. środowiska w Straży Miejskiej w Gdańsku oraz Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Prowadził Marek Wałuszko.

- Kontroli w tym roku mieliśmy dużo więcej niż w ubiegłym. Ma to związek z tym, że temat smogu był żywy w mediach - mówiła w studiu Dorota Gwizdalska ze Straży Miejskiej. Dodała, że ludzie palą w piecach domowych miałem węglowym, bo jest taniej. - Ogrzanie standardowego domu o pow. 100 m2 miałem czy śmieciami, daje czasami oszczędność 1500  zł w sezonie.

Sławomir Kiszkurno przedstawił cały pakiet działań, które inicjuje Miasto po to, by poprawić jakość powietrza. A jest to nie tylko gospodarka odpadami, ale też nowoczesne ogrzwanie, termoizolacja czy wreszcie prowadzona na szeroką skalę edukacja.

Krystyna Szymańska, szefowa Fundacji ARMAAG z kolei tłumaczyła, jak działa system pomiarów, które prowadzi podległa jej instytucja. - Jakość powietrza w Gdańsku jest dużo lepsza niż w miastach na południu kraju. Mamy nie tylko dobrą lokalizację z otwartą przestrzenią i silnymi wiatrami, ale też w ostatnich latach bardzo dużo zainwestowano w poprawę jakości powietrza - mówiła dyrektor Szymańska. Jej zdaniem kolejny ważny krok to zmiana w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i przyzwyczajeń kierowców. - Chodzi o to, by ograniczyć przenikanie do atmosfery szkodliwych substancji z naszych aut - tłumaczyła.

Widzowie mieli możliwość zadawania pytań za pośrednictwem Facebooka i Twittera. Nasz widz pan Jakub - szczególnie dziś aktywny - pytał przede wszystkim o możliwość zgłaszania do Straży Miejskiej przypadków palenia miałem węglowym lub śmieciami. 


Zobacz zapis całego programu

 


Po programie "Wszystkie strony miasta" o godz. 14.00 miało miejsce losowanie 56 osób (plus ośmiu rezerwowych) zaproszonych do udziału w drugim gdańskim Panelu Obywatelskim, który dotyczyć będzie właśnie jakości powietrza.

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku