• Start
  • Wiadomości
  • #ważne wybory. O emocjach, potrzebach i uzależnieniach warsztaty dla młodzieży

#ważne wybory. O emocjach, potrzebach i uzależnieniach młodzież porozmawia na warsztatach

Co dzieje się z organizmem pod wpływem alkoholu, dlaczego uzależnienia to złodziej wolności, a także o konsekwencjach jazdy na "podwójnym gazie". To niektóre z tematów, o których rozmawiać będzie młodzież z Gdańska podczas warsztatów profilaktycznych dotyczących zachowań ryzykownych. Szkoły chętnie przyłączyły się do akcji i zarezerwowały wszystkie dostępne terminy.
08.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Warsztaty poprowadzą doświadczeni psychologowie i pedagodzy, którzy będą uczyć młodzież jak rozpoznawać emocje, jak się komunikować, stawiać granice w relacjach i podejmować decyzje
Warsztaty poprowadzą doświadczeni psychologowie i pedagodzy, którzy będą uczyć młodzież jak rozpoznawać emocje, jak się komunikować, stawiać granice w relacjach i jak podejmować decyzje
mat. pras.

 

Program #ważne wybory organizowany przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, oparty jest o cykl sześciu warsztatów dotyczących różnych sfer życia nastolatków. Na ich omówienie raz w tygodniu poświęcana jest godzina lekcyjna. Głównym celem programu jest kształtowanie postaw prospołecznych i prozdrowotnych w kontekście zachowań ryzykownych związanych z używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, poprzez m.in. rozwój umiejętności rozpoznawania emocji, komunikacji, stawiania granic w relacjach i podejmowania decyzji.

Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych psychologów i pedagogów, specjalistów w obszarze profilaktyki uzależnień. Podczas zajęć poruszane są tematy:

  1. Myślę, analizuję, decyduję
  2. Moje zasady - dlaczego potrzebne są w moim życiu?
  3. Uczuć moc
  4. Czas zmian - moje ciało
  5. Uzależnienia - złodzieje wolności
  6. Ja w świecie dorosłych.

W wielu zgłoszonych szkołach warsztaty #ważne wybory będą realizowane od września w nowym roku szkolnym.


Piłem - nie jadę

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzone są profilaktyczne warsztaty "Trzeźwa jazda". Ich realizacja odbywa się we współpracy Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień z Pomorską Szkołą Profilaktyki Społecznej. 

Od kwietnia ich realizacja przebiegała w formule online w aplikacji Teams. W czerwcu możliwe będą spotkania z młodzieżą na terenie szkół. Warsztaty są prowadzone przez doświadczonych policjantów i psychologów. Ich realizacja odbywa się w ramach kampanii „Kieruj bez procentów”, jako jedno z zadań w Szczegółowym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska w 2021 roku. 

Celem warsztatów jest uwrażliwienie młodych lub przyszłych kierowców, uczniów gdańskich szkół, na problem kierowania pojazdami pod wpływem substancji psychoaktywnych.

W trakcie dwugodzinnych warsztatów młodzież zyskuje wiedzę m.in. o tym:

  • Co dzieje się z organizmem pod wpływem alkoholu?
  • Jak sprawdzić zawartość alkoholu we krwi?
  • Jakie ryzyko niesie jazda samochodem „dzień po”?
  • Jakie mity funkcjonują w społeczeństwie na temat używania alkoholu i jego wpływu na organizm człowieka?
  • Co dzieje się z naszą koordynacją ruchową, wzrokiem czy szybkością reakcji pod wpływem alkoholu?
  • Jak asertywnie odmawiać, kiedy np. pada pytanie: „Ze mną się nie napijesz?”
  • Jakie są aktualne przepisy prawne dotyczące alkoholu i narkotyków w kontekście kierowania pojazdami?
  • Jakie są konsekwencje jazdy na "podwójnym gazie"?

 

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień

Jest to jednostka budżetowa Miasta Gdańska, która powstała 1 kwietnia 2020 r. w wyniku połączenia dwóch instytucji: Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Siedziba Ośrodka GOPZiPU mieści się w Gdańsku przy ul. Wrzeszczańskiej 29. Kontakt tel. 58 320 02 56, kom. +48 609 901 097, email: sekretariat@opz.gdansk.pl.

Więcej informacji o realizowanych programach dostępnych jest na stronie Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. Ośrodek podejmuje zadania interdyscyplinarne na rzecz zdrowia w tym m.in. ocenę potencjału zdrowotnego dzieci 6-letnich, promocję aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i higieny cyfrowej oraz profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych.

oprac. AU

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku