PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Water Show i Runmageddon. Gdańsk zyskuje dwie nowe duże imprezy sportowe

Water Show i Runmageddon. Gdańsk zyskuje dwie nowe duże imprezy sportowe
- Jeżeli te projekty się powiodą, jeśli będą z nich zadowoleni mieszkańcy Gdańska, to myślę, że wpiszemy je na stałe do naszego kalendarza wydarzeń sportowych - mówi Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu w gdańskim magistracie. Obie imprezy odbędą się tego lata, po raz pierwszy w Gdańsku.
Uczestnicy Runmageddonu - choć amatorzy - muszą wykazać się dużą sprawnością i hartem ducha, by pokonać trasę tego biegu terenowego. Na zdjęciu: jeden z uczestników Górskiego Festiwalu Runmageddonu Myślenice 2016
Uczestnicy Runmageddonu - choć amatorzy - muszą wykazać się dużą sprawnością i hartem ducha, by pokonać trasę tego biegu terenowego. Na zdjęciu: jeden z uczestników Górskiego Festiwalu Runmageddonu Myślenice 2016
Runmageddon

Water Show w sierpniu ściągnie do Gdańska światową czołówkę zawodników, którzy specjalizują się w wodnych sportach ekstremalnych.

Gdańska odsłona Runmageddonu odbędzie się we wrześniu. To impreza amatorska, dla miłośników biegów przełajowych.

Zarówno Water Show Gdańsk 2018, jak i Runmageddon, wspófinansowane są przez Urząd Miejski w Gdańsku. We wtorek, 31 lipca, w gdańskim magistracie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano szczegóły obu imprez..

WATER SHOW GDAŃSK 2018

Najlepsi na świecie zawodnicy, specjalizujący się w wodnych sportach ekstremalnych, zaprezentują swoje umiejętności 12 sierpnia między Ołowianką a Wyspą Spichrzów.

- W ramach Water Show Gdańsk przeprowadzimy turnieje pokazowe rozgrywane symultanicznie we flyboardingu, wakeboardingu, blob jumpingu, splash divingu, jet ski freestyle i dragon boats - mówiła reprezentująca organizatora Marta Szadowiak.

O co chodzi w poszczególnych dyscyplinach, które zostaną zaprezentowane na Water Show Gdańsk 2018?

  • Flyboarding polega na unoszeniu się nad wodą i wykonywaniu akrobacji w wodzie i powietrzu. Zawodnicy wzbijają się dzięki flyboadowi, czyli specjalnemu urządzeniu, które wytwarza dwa strumienie wody pod dużym ciśnieniem. Na gdańskiej imprezie, po raz pierwszy w tej części globu wystąpi Daniel Guerra – aktualny mistrz świata w kategorii Pro i Simon Desira – II wicemistrz świata w kategorii Weteran. Swój przyjazd zapowiedział też Petr Civin nr 16 na świecie. Dzięki trzystukonnym skuterom flyboardziści wzniosą się na wysokość 20 metrów nad wodą.
  • Wakeboarding to prężnie rozwijająca się w Polsce dyscyplina. - Jest połączeniem snowboardu i nart wodnych. Zawodnik płynie na specjalnej desce za motorówką, skuterem wodnym lub wyciągiem - tłumaczył na konferencji Rafał Płaza zawodnik i konstruktor wyciągu do wakeboardingu. Zawodnicy w ramach tej dyscypliny mogą pokonywać rozmaite przeszkody. Podczas Water Show Gdańsk 2018 zostanie zainstalowana specjalna 80 metrowa konstrukcja, składająca się z wyciągu do wakeboardingu z przeszkodami.
  • Blob jumping to w swobodnym przekładzie na język polski - ludzka katapulta. Gigantyczna poducha stanie na wodzie przy Muzeum Morskim. Zasada działania jest prosta. Zawodnik leży na poduszce, czekając na wystrzał, dwie osoby skaczą z wysokości na poduchę i wybijają go nawet na 12 metrów. Ewolucje, jakie można wykonywać w locie, są praktycznie nieograniczone. Od salt po obroty. Podczas Water Show Gdańsk rywalizujemy w konkurencji best trick. Udział biorą kobiety i mężczyźni - wyjaśnia finalista mistrzostw świata w akrobatyce gimnastycznej, Artur Zakrzewski.
  • Jet ski freestyle to niezwykle efektowna dyscyplina, która polega na wykonywaniu akrobacji na skuterze wodnym. Formuła freestyle pozostawia zawodnikom dużą swobodę, dzięki czemu wykonywane ewolucje mogą być bardzo widowiskowe. W Gdańsku zobaczymy ponadto splash diving, czyli tzw. skoki na bombę z wysokości 6 metrów. W konkursie tym może wziąć udział każdy, kto wcześniej przeszedł wideo kwalifikacje.

Organizatorzy nie zapomnieli o konkurencjach przeznaczonych dla drużyn.

- Dla fanów rywalizacji zespołowej przygotowaliśmy turniej smoczych łodzi. Popularne dragony zmierzą się w trzech konkurencjach: sprint na dystansie 200 m, wyścig po okręgu i przeciągnie - mówi Włodzimierz Szmyd, prezes klubu MRKS Gdańsk. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się nocna parada zwycięskich zawodników. Night Led Show to kolorowe, pełne efektów wizualnych widowisko, które będzie mocnym punktem wieńczącym całą imprezę.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.

RUNMAGEDDON

W dniach 15-16 września 2018 nadmorskie oraz leśne tereny Gdańska staną się areną zmagań śmiałków startujących w biegu Runmageddon.

- Bardzo się cieszymy, że tegoroczna jesienna, nadmorska edycja biegu odbędzie się Gdańsku. Runmageddon to kolejna wielka impreza biegowa, odbywająca się w naszym mieście, którą Gdańsk wspiera finansowo. Mamy szczęście być miastem o zróżnicowanym krajobrazie, bardzo dobrej infrastrukturze biegowej i doświadczeniu w organizacji imprez biegowych - zapowiadał przed konferencją prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Uczestnicy pierwszego Runmageddonu w Gdańsku będą mogli konkurować na kilku dostępnych dystansach. Dla osób dorosłych przewidziano trzy wersje biegu o zróżnicowanej długości oraz ilości przeszkód: najkrótszy, 3-kilometrowy Intro, odbywający się na dystansie 6-kilometrów Rekrut oraz 12-kilometrowy Classic z co najmniej 50 przeszkodami.

- Uczestnicy naszego biegu bardzo lubią nadmorskie trasy, dlatego bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogliśmy wrócić nad nasze piękne morze. Tym razem po raz pierwszy w historii bieg odbędzie się w Gdańsku. Cieszymy się, że przedstawiciele miasta zdecydowali się podjąć wraz z nami to wyjątkowe sportowe wyzwanie. Fanów biegów ekstremalnych, którzy na Runmageddon Gdańsk przyjadą z całej Polski czeka niezwykłe doświadczenie. Serdecznie zapraszam również kibiców, dla których także przygotowaliśmy wiele atrakcji - powiedział Jaro Bieniecki, prezes Runmageddonu.

Podczas gdańskiej edycji Ranmageddonu chętni będą mogli wesprzeć Szlachetną Paczkę. Zainteresowane osoby będą mogły wystartować w specjalnie temu dedykowanej serii: Runmageddon Biznes, gdzie zawodnicy zmierzą się trasą 4 km i z 15 przeszkodami.

W Formule biznesowego Runmageddonu zespoły pracownicze wspólnie pokonują przeszkody, pomagając sobie nawzajem, a jednocześnie biegną dla ważnego społecznie celu, jakim jest pomoc potrzebującym.

Organizator nie zapomniał również o młodszych śmiałkach, dla nich przygotował dwie konkurencje. Młodzież po 16. roku życia, za osobistą zgodą prawnego opiekuna może wziąć udział w formule Intro (3 km, 15 przeszkód). Dla dzieci w wieku 4–11 lat przygotowana będzie specjalna trasa Kids licząca kilometr, mająca 10 przeszkód.

Na wszystkich gości, oprócz tras biegowych, czekać będą pełne atrakcji strefy kibica.

Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze
Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze