• Start
  • Wiadomości
  • Warunki mieszkaniowe w Gdańsku? 16. miejsce w kraju, na 218 miast

Warunki mieszkaniowe w Gdańsku? 16. miejsce w kraju, na 218 miast

Portal RynekPierwotny.pl po raz trzeci przygotował ranking warunków mieszkaniowych w polskich miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Gdańsk znalazł się na 16. pozycji - o oczko wyżej niż rok temu. Niewiele przed naszym miastem jest Kraków, sporo dalej Szczecin i Lublin. Zwycięzcą całego rankingu okazał się Sopot, co opatrzono dodatkowym komentarzem.
30.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku poprawa warunków mieszkaniowych w ostatnich latach jest niemal wyłącznie efektem boomu inwestycyjno-deweloperskiego. Nz. osiedle Garnizon, jedna z wizytówek nowego Gdańska

Statystyki wszystkich wymienionych powyżej miast i tak są znacznie ponad średnią krajową. W Gdańsku na każdy tysiąc mieszkańców przypada 466 mieszkań, co daje powierzchnię 27,7 m kw. na jedną osobę. Tymczasem średnia w Polsce w ostatnich trzech latach to:

  • koniec 2014 roku - 381 mieszkań/1000 osób, 24,7 m kw./osobę
  • koniec 2015 roku - 385 mieszkań/1000 osób, 25,0 m kw./osobę
  • koniec 2016 roku - 391 mieszkań/1000 osób, 25,4 m kw./osobę

Autorzy rankingu komentują: “Tak duża coroczna poprawa przeciętnych wyników z miast liczących ponad 20 000 mieszkańców, może wydawać się imponująca. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko boom deweloperski odpowiada za coraz lepsze statystyki. Kluczowe znaczenie ma także spadek populacji wielu analizowanych ośrodków miejskich”.

Jednak w przypadku Gdańska poprawa warunków mieszkaniowych jest nieml wyłącznie efektem boomu inwestycyjno-deweloperskiego ostatnich lat: Gdańsk to jedno z nielicznych miast w Polsce, gdzie liczba mieszkańców nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie.

W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy metropolie: Warszawa, Wrocław i Poznań. Dwa pierwsze miejsca zajęły Sopot i Zakopane. W pierwszej dziesiątce znalazły się dodatkowo Kołobrzeg I Świnoujście, a także Józefów, Piaseczno i Marki.

Dlaczego akurat te miasta znalazły się w czołówce? Autorzy rankingu interpretują to następująco: “(...) takie miasta jak Sopot, Zakopane, Kołobrzeg oraz Świnoujście zawdzięczają wysoką pozycję dużej liczbie kwater dla turystów. W przypadku Warszawy, Wrocławia i Poznania, spore znaczenie mają mieszkania nabywane z myślą o wynajmie. Z kolei Józefów, Piaseczno oraz Marki to lokalizacje często wybierane przez zamożnych warszawiaków, którzy mogą sobie pozwolić na zakup lub budowę dużego lokum”.

Według jakich zasad portal RynekPierwotny.pl sporządził swój ranking?

Punktem wyjścia były dane Głównego Urzędu Statystycznego. Uwzględniono wyłącznie miasta powyżej 20 tys. mieszkańców - jest ich w Polsce obecnie 218 (o 4 mniej niż w 2014 r., co związane jest właśnie z ubywaniem mieszkańców). Następnie obliczono liczbę mieszkań (tzn. lokali i domów) przypadającą na 1000 osób oraz powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę. Następnie wyznaczono medianowe wartości dwóch analizowanych wskaźników (liczba mieszkań/1000 osób i metraż na 1 osobę). Dla 218 analizowanych miast obliczono odchylenia w stosunku do mediany. Za dodatnie lub ujemne odchylenie wyniku danego miasta o 1% (względem medianowej wartości), zostało przyznanych odpowiednio +10 punktów oraz -10 punktów. Dlatego przykładowe miasto (Kielce) z liczbą mieszkań na 1000 osób o 8,18% wyższą od mediany i metrażem na 1 osobę o 2,36% niższym od mediany, w końcowej klasyfikacji otrzymało +58,2 punktu (81,8 pkt. + (- 23,6 pkt.)).

TV

Bajpas kartuski działa