Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Warunki mieszkaniowe? Gdańsk lepszy niż reszta miast

Gdańsk jest krajowym liderem pod względem poprawy warunków mieszkaniowych - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, opracowanego na podstawie danych z lat 2010-2014. Nasze miasto okazało się najlepsze aż w czterech z sześciu kategorii.

Warunki mieszkaniowe? Gdańsk lepszy niż reszta miast
A
A
data publikacji: 12 grudnia 2015 r.

Gmina Gdańsk od lat stymuluje wzrost liczby mieszkań m.in. poprzez inwestowanie w tzw. TBS-y. Na zdjęciu: budynek postawiony w 2011 r. przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przy ul. Jeleniogórskiej.
Gmina Gdańsk od lat stymuluje wzrost liczby mieszkań m.in. poprzez inwestowanie w tzw. TBS-y. Na zdjęciu: budynek postawiony w 2011 r. przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przy ul. Jeleniogórskiej.
Bartłomiej Borowczak

NBP uwzględnił w rankingu 16 miast wojewódzkich, które niemal bez wyjątku są zarazem największymi miastami Polski (nie uwzględniono Gdyni). Wzięto pod uwagę czas „od końca 2010 r. do końca 2014”. Uwzględniono zarówno domy jednorodzinne, jak wyodrębnione lokale mieszkalne w budownictwie wielorodzinnym - niezależnie od ich formy własności. Z porównania danych statystycznych za ten okres wynika, że w ciągu czterech lat Gdańsk osiągnął:

- największy wzrost liczby mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób (o 35 mieszkań - podobnie jak Wrocław i Łódź)

- największy procentowy wzrost liczby mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób (o 8,45%)

- największy wzrost średniej powierzchni użytkowej w przeliczeniu na 1 osobę (o 2,4 mkw.)

- największy procentowy wzrost średniej powierzchni użytkowej w przeliczeniu na 1 osobę (o 9,88%)

Dom mieszkalny oddany do użytku w tym roku przez GTBS, przy ul. Człuchowskiej na Ujeścisku.
Dom mieszkalny oddany do użytku w tym roku przez GTBS, przy ul. Człuchowskiej na Ujeścisku.
Jerzy Pinkas

Nieco gorzej - bo na drugim miejscu w kraju - Gdańsk plasuje się pod względem „zmiany liczby mieszkań od końca 2010 r. do końca 2014 r.”. Jest to wynik nieco powyżej 8,1 proc. Zwycięzcą tej kategorii niespodziewanie okazał się Rzeszów: 10,29 proc. - specjaliści tłumaczą to dobrą prosperity stolicy Podkarpacia, która wiąże się głównie z rozwojem tzw. Doliny Lotniczej.

Jeśli chodzi o całkowitą liczbę lokali mieszkalnych w mieście - niespodzianki nie było. Najwięcej mieszkań jest w Warszawie: 900 tys. 359. Gdańsk zajmuje pod tym względem szóste miejsce w kraju z liczbą 207 tys. 168 mieszkań. Prócz stolicy Polski, przed naszym miastem znajdują się także: Kraków (353 755), Łódź (349 893), Wrocław (296 100) i Poznań (247 808).

Prócz Gdańska pod względem poprawy warunków mieszkaniowych wyróżniają się Kraków, Wrocław i wspomniany już Rzeszów.

Więcej o rankingu NBP - czytaj TUTAJ.

-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora