Bezpłatne warsztaty prawne dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego

Jak wynika z badań, ponad 20 proc. kobiet w Polsce doznało gwałtu, ale ponad 90 proc. z nich nie zgłosiło tego na policję. Centrum Praw Kobiet w Gdańsku organizuje w sobotę, 26 maj, bezpłatne warsztaty prawnicze dla kobiet doświadczających różnych form molestowania seksualnego. W ramach warsztatów radca prawny Izabela Duczyńska wyjaśni, jakie kroki prawne można podjąć przeciwko sprawcom. Są jeszcze wolne miejsca.

Bezpłatne warsztaty prawne dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego
A
A
data publikacji: 22 maja 2018 r.
Pomoc dla kobiet doświadczających molestowania
Pomoc dla kobiet doświadczających molestowania
Centrum Praw Kobiet Gdańsk

Jak mówi Aleksandra Mosiołek, dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku, zdecydowana większość kobiet w Polsce doświadczyła co najmniej jednej formy molestowania seksualnego – natarczywych rozmów o podtekście seksualnym, obscenicznego zachowania, obnażania się, obraźliwych uwag dotyczących ciała lub seksualności, czy dotykania wbrew swojej woli. Znacząca część kobiet (prawie 40%) doświadczyła tzw. innej niechcianej czynności seksualnej (jak na przykład dotykania genitaliów). Prawie jedna czwarta Polek doświadczyła próby zgwałcenia, a ponad 20% zostało zgwałconych.

W stosunku do skali przemocy seksualnej wobec kobiet w dalszym ciągu notuje się zbyt mało zgłoszeń przestępstw na tle seksualnym. Z badań wynika, że zdecydowana większość kobiet, która doświadczyła zgwałcenia (ponad 90%) nie zgłosiła tego na policję. W ponad połowie przypadków kobiety nie powiedziały o zgwałceniu swoim bliskim*.

Kluczową kwestią w upowszechnianiu praw człowieka w stosunku do kobiet oraz w przeciwdziałaniu i reagowaniu na przemoc i dyskryminacje jest świadomość przysługujących nam praw oraz sposobów ich dochodzenia. Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku zaprasza na bezpłatny warsztat poświęcony prawom i możliwościom pomocy, jakich może oczekiwać osoba doświadczająca przemocy seksualnej. Warsztat organizowany jest w ramach projektu CPK w GdańskuPrawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek.

 

WARSZTAT PRAWA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY SEKSUALNEJ

Kiedy: sobota, 26 maja, godz.: 10:00-14:30.

Miejsce: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku, ul. Gdyńskich Kosynierów 11, 80-866 Gdańsk (I piętro, sala konferencyjna).

Prowadzenie: radca prawny Izabela Duczyńska.

Liczba miejsc: 10-20.

Udział bezpłatny!

Obowiązują zapisy! Na zgłoszenia czekamy do 23 maja 2018 do końca dnia.

Program warsztatu:

  1. Definicja przemocy seksualnej.
  2. Przemoc seksualna wobec kobiet.
  3. Przemoc seksualna wobec dzieci.
  4. Molestowanie seksualne – możliwe kroki prawne i poza prawne.
  5. Zgwałcenie: zawiadomienie odpowiednich władz, postępowanie przygotowawcze, co się dzieje na policji i podczas przesłuchania, badania lekarskie, osoby występujące w postępowaniu karnym.
  6. Prawa osoby pokrzywdzonej w postępowaniu karnym.
  7. Prawa osoby pokrzywdzonej w postępowaniu cywilnym.
  8. Omówienie rodzajów przestępstw.
  9. Inicjatywy prawne dotyczące przeciwdziałania przemocy seksualnej.

Zapisy:
// Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZXExIO0gdBMjJWJyqascjidjO8V_p6xhmtS2uBfSxxOektA/viewform.

// Jeśli osoba chętna do udziału nie ma możliwości wypełnienia formularza przez Internet, to może zapisać się na warsztat pisząc na adres e-mail: cpkgdansk@gmail.com, dzwoniąc pod numer tel. 58 341 79 15, lub zapisując się osobiście w biurze CPK Gdańsk w godzinach otwarcia oddziału (od poniedziałku do czwartku od godz 10:00 do 18:00 i w piątki od godz. 10:00 do 15:00).
// O udziale w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.

Wydarzenie na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/229551961136798/ 

* Przełamać tabu. Raport o przemocy seksualnej, pod redakcją Magdaleny Grabowskiej i Agnieszki Grzybek, Stowarzyszenie na rzecz Równości i Emancypacji STER, Warszawa, 2016.

Organizatorzy: Fundacja Centrum Praw Kobiet - Oddział Gdańsk.

Warsztat odbywa się w ramach projektu Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl