Wakacje tuż, tuż. Co zaplanowano w Gdańsku w ramach "Akcji Lato 2022"?

24 czerwca uczniowie wszystkich szkół rozpoczną letnie wakacje. Tradycyjną ofertę opiekuńczo-wychowawczą przygotowały gdańskie szkoły podstawowe, które przygotowały tygodniowe turnusy dla blisko 10 tysięcy dzieci. Oferta wakacyjna obejmuje także zajęcia sportowe i kulturalne. Właśnie ruszyły zapisy.
08.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2

Akcja lato - wypoczynek letni w Gdańsku

- Już za chwilę 70 tysięcy dzieci w Gdańsku rozpocznie wakacje. Jak wszyscy wiemy, nasze miasto to najlepsze miejsce do spędzania wakacji: plaża, las, ale także wspaniała oferta gdańskich szkół, placówek kulturalnych i sportowych. Jest w czym wybierać. Gdańskie szkoły przygotowały ofertę dla dziesięciu tysięcy uczennic i uczniów. 71 szkół przygotowało tygodniowe półkolonie dla łącznie 658 grup dzieci, którym opieka będzie zapewniona nawet do dziesięciu godzin. Ciekawą ofertę ma Pałac Młodzieży. Nie zabraknie także atrakcji sportowych. Myślę, że zarówno rodzice, jak i dzieci będą zadowoleni - mówiła podczas konferencji inaugurującej Akcję Lato Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W gdańskich szkołach w okresie wakacyjnym zorganizowane zostaną bezpłatne półkolonie. W każdej grupie dla dzieci młodszych z klas I-III może uczestniczyć 15 dzieci, a od klasy IV - po 20 dzieci. Każdy z zaplanowanych turnusów trwać będzie po 5 dni. Dzieciom zapewniona zostanie opieka w wymiarze od 8 do 10 godzin. W ich trakcie najmłodsi będą spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu, czekać na nich będą atrakcje sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych. Nad Akcją Lato 2022 w każdej ze szkół czuwać będzie kierownik półkolonii.

Program Przywództwa Społecznego - rekrutacja do 26 czerwca

Co ważne, dzieci mogą korzystać tylko z oferty półkolonijnej szkoły, w której się uczą. Zapisy odbywają się za pośrednictwem szkół.

O tegorocznej ofercie wakacyjnej przygotowanej przez miejskie instytucje opowiadała w środę, 8 czerwca, m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
O tegorocznej ofercie wakacyjnej przygotowanej przez miejskie instytucje opowiadała w środę, 8 czerwca, m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pałac Młodzieży w Gdańsku - wakacje 2022

- Unikatowość gdańskiej Akcji Lato polega na tym, że biorą w niej udział wszystkie szkoły podstawowe, w tym również szkoły specjalne. Niemal 2 mln zł z budżetu Gdańska zostało przeznaczonych na organizację w szkołach fantastycznej oferty kreatywnych zajęć półkolonijnych. To, co uzupełnia ofertę przygotowaną przez szkoły, to oferta Pałacu Młodzieży. Oprócz standardowych warsztatów, począwszy od zajęć wokalnych, instrumentalnych, kulinarnych, skończywszy na zajęciach artystycznych, to również półkolonie organizowane w okresie wakacyjnym przez Pałac Młodzieży. Zachęcamy do zgłaszania się zarówno w pierwszym, jak i w drugim tygodniu wakacji - zachęcał Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego.

Podczas wakacji w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbędą się półkolonie letnie w dwóch turnusach. Pierwszy w dniach 27.06.-01.07 a drugi turnus w dniach 04.07.- 08.07.

Pałac Młodzieży podczas tegorocznych półkolonii letnich zabierze uczestników „w podróż po Europie”. Będzie to okazja, aby poznać kilka krajów europejskich, ich kulturę, zwyczaje, kulinaria. Uczestnicy poznają w kilku językach przydatne zwroty grzecznościowe, zdobędą podstawowe informacje o pięciu krajach europejskich. Zatańczą hiszpańskie flamenco, zjedzą włoską pizzę i francuskie croissanty oraz zagrają w starożytnym greckim teatrze. Podróżnicy będą poznawać, tworzyć, smakować, odkrywać i rozwijać własne talenty w ramach różnorodnych warsztatów. 

Dla najmłodszych przygotowano także warsztaty tematyczne w terminach: 27.06.-09.07 oraz 22.08-26.08. Obejmują one zajęcia: wokalne, instrumentalne (gitara, perkusja, keyboard), taneczne (dancehall, hip-hop), grafiki komputerowej, robotyki, majsterkowania, karate, plastyczne, malarskie i  żeglarskie.

Cena od osoby: 300 zł. Zajęcia będą odbywały się w godzinach 8:00 - 16:00.

Rekrutacja na półkolonie odbędzie się w okresie 8.06.2022–14.06.2022 drogą internetową za pośrednictwem systemu Enola (enola.net.pl). Wygenerowane w systemie karty (rekrutacyjna i kwalifikacyjna) należy wydrukować, podpisać i wrzucić do urny w Pałacu Młodzieży w dniach 8.06.2022–14.06.2022 w godz. 8.00-19.00. 

Szczegóły można znaleźć na stronie: Zapisy na półkolonie - Pałac Młodzieży

 Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego - lato 2022

- Gdański Zespół Schronisk na okres wakacji przygotował 350 miejsc dla dzieci w wieku szkolnym. Część turnusów będzie realizowana w Gdańskim Zespole Schronisk, a pozostała część w placówkach oświatowych, dając tym samym szansę na udział w zajęciach mieszkańcom różnych dzielnic Gdańska. Rekrutacja rozpocznie się w środę, 8 czerwca, od godziny 18.00. W tym roku rusza także 3. edycja kolonii do Jawornika. Poza ofertą półkolonii i kolonii GZSiSS przygotował też kontynuację dzielnicowych centrów sportu. Wszystkie zajęcia prowadzone będą na boiskach sportowych. Dodatkowo wprowadzamy zajęcia na deskach SUP i tenisa ziemnego - poinformował Łukasz Tomkiewicz, przedstawiciel Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

W programie półkolonii przewidziano wiele atrakcji m.in.:  zajęcia i animacje rekreacyjno-sportowe, treningi pokazowe, gry planszowe, zabawy terenowe oraz warsztaty artystyczne. Każda grupa weźmie też udział w jednodniowej wycieczce autokarowej - aby poznać walory turystyczne regionu. Te wyjazdy mają też rozbudzić ciekawość poznawczą wśród dzieci. Nie zabraknie również okazji do integracji z rówieśnikami - dla każdego turnusu przygotowany zostanie piknik z ogniskiem na świeżym powietrzu.

Szczegółowe plany zajęć rodzice uczestników otrzymają do 3 dni przed rozpoczęciem półkolonii.  Osoby zainteresowane ofertą proszone są o śledzenie strony internetowej organizatora - www.gzsiss.pl. Ewentualne zapytania można kierować na adres: biuro@ssm.gda.pl.

Spotkania z Polskim Językiem Migowym

Lato z kulturą w Gdańsku

- Wakacyjną ofertę dla dzieci, młodzieży, ale też całych rodzin przygotowały miejskiej instytucje kultury. Ciekawe warsztaty i zajęcia zaplanowały m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Gdański Archipelag Kultury. Z tej ostatniej instytucji, która liczy dziewięć oddziałów, wyruszy także Mobilny Dom Kultury, który odwiedzi gdańskie dzielnice - zapowiedziała Beata Dunajewska, przewodnicząca Klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska.

- Oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych w okresie wakacyjnym jest w Gdańsku bardzo bogata. Warto też zwrócić uwagę na nietypowe wydarzenia i aktywności. Taką ciekawą inicjatywą jest przygotowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną Biblioteka na plaży, dzięki której właśnie podczas letniego wypoczynku również nad morzem można skorzystać z dobrodziejstw kultury. Bardzo dużo ciekawych wydarzeń związanych z kosmosem, z astronomią czeka w Hevelianum. Tradycyjnie też można wybrać się na spacer Gdańskim Szlakiem Wodociągowym. To bardzo nietypowa atrakcja w skali całej Polski i warto zapoznać się z tą ciekawostką w naszym mieście - zachęcała Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG.

Gdański Archipelag Kultury

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury odbywać się będą przez całe wakacje, w dziewięciu oddziałach rozlokowanych po całym mieście. W ofercie - wydarzenia przygotowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będą to m.in. kina plenerowe, spacery, warsztaty artystyczne, wieczorki muzyczne, teatrzyki dla dzieci czy wystawy plenerowe. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Mobilny Dom Kultury 

"Jakie to zwierzę? - to warsztaty dla dzieci oraz działania społeczne na terenie Stogów, realizowane przez Dom Sztuki GAK, w miesiącach czerwiec-sierpień. Grupa dzieci prowadzona przez artystkę Izę Rutkowską (Zoochitecture) zaprojektuje instalację w przestrzeni dzielnicy - zamieni budynek Domu Sztuki GAK w zwierzę. Wspólne spotkanie wokół transformacji przestrzeni, dokonanej przez artystkę i dzieci będzie tylko zaczynem do nawiązania sąsiedzkich relacji, a finalnie oddania sprawczości mieszkańcom, którzy poczują, że mają moc urządzenia dzielnicy tak, żeby żyło im się w niej po prostu lepiej.

Młodzi gdańszczanie rządzili przez jeden dzień w Nowym Ratuszu

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

W dniach 7-10 lipca, po pandemicznej przerwie, wraca Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W 2022 roku teatry z całej Europy zagarną, wchłoną i przetworzą teren zielonego Przymorza i nadmorskiego Parku Reagana. Wszystkie wydarzenia będą wpisywać się w przestrzeń natury, która współistnieje z prężnie rozwijającym się miastem.

W programie festiwalu znalazły się zarówno wielkie widowiska plenerowe, kameralne spektakle z pogranicza nowej sztuki cyrkowej, teatru tańca, ruchu, nowych mediów i lalkowe, korzystające ze środków ożywionej formy. Znajdziecie w nim przedstawienia dla dzieci, dorosłych i takie bez ograniczeń wieku odbiorców. Do Gdańska przyjadą artyści teatralni z Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Holandii, Finlandii i Litwy.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 i 2

Wakacje w Łaźni to seria warsztatów interdyscyplinarnych, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zamieszkującej Gdańsk. CSW Łaźnia 1 mieści się przy ul. Jaskółcza 1 na Dolnym Mieście, natomiast CSW Łaźnia 2 przy ul. Strajku Dokerów 5 w Nowym Porcie. Wakacje zostały podzielone na tygodniowe cykle warsztatowe - każdy dotyczy innych tematów i kwestii, podejmując zagadnienia kreatywności z różnych stron. Zajęcia rozpoczynają się 27 czerwca, a kończą 19 sierpnia. Trwają od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-15.00.

Szczegółowy program:

Gdański Teatr Szekspirowski

Warsztaty aktorskie, malarskie i muzyczne, improwizacje teatralne, koncerty plenerowe – to tylko niektóre aktywności zaplanowane w ramach projektu "Szekspir: Rozgrzewka!".
28 czerwca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystartują zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone w języku polskim i ukraińskim. Ich celem jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz włączenie do niej mniejszości ukraińskiej. Projekt zakończy się 27 lipca, w dniu rozpoczęcia 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Uczestnicy będą mogli zgłębić tajniki sztuki charakteryzacji, pracy aktora na scenie, tańca z ogniem czy sztuki kuglarskiej. Warsztaty muzyczne to szansa, by poznać przeróżne instrumenty, bawić się głosem i słowem. Wszystko po to, by później zagrać wspólny koncert. Fani sztuk plastycznych - możecie wziąć udział w warsztatach malarstwa oraz tworzenia lalek. W programie także spektakl improwizowany „A’la Hamlet” - polskiej grupy teatralnej 7 Kobiet w Różnym Wieku oraz warsztaty improwizacji teatralnych pod okiem Małgorzaty Różalskiej, improwizatorki i reżyserki. 

Wstęp na wszystkie warsztaty jest nieodpłatny. Warsztaty prowadzone będą w języku polskim i ukraińskim. Szczegółowy program i informacje o zapisach dostępne są na stronie Szekspir: Rozgrzewka! | Gdański Teatr Szekspirowski.

Kino na dachu 

11 czerwca, po raz siódmy, rusza najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje odbędą się 22 seanse w wyjątkowej scenerii - z widokiem na dachy gdańskich kamienic.

Repertuar Kina na Szekspirowskim

Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska zaprasza mieszkańców i turystów do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy Akcja Lato. W programie cztery spacery śladami historycznego Gdańska, dwie gry terenowe i kreatywne zwiedzania dwóch oddziałów: Domu Uphagena i Ratusza Głównego Miasta.

Oferta przygotowana przez Muzeum Gdańska jest skierowana dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania będą organizowane od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.30-14.00 i potrwają do 90 minut. Jak się umówić? Wystarczy zadzwonić pod numer 48 514 222 205 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl. Oferta może być realizowana w 3 językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Cena to 4 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty. UWAGA! Grupa musi liczyć minimum 4 osoby. Szczegółowe opisy spacerów można znaleźć: na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.

Gdańska Galeria Miejska - SZTUKA POD LUPĄ

GGM w Pracowni Artystycznej przy ul. Grobla I szykuje turnus artystyczny pod hasłem „Sztuka pod lupą”. W trakcie zajęć, które odbędą się w dniach 11-15 lipca, uczestnicy wezmą pod lupę trzy podstawowe dziedziny sztuki - grafikę, malarstwo i rzeźbę. Różnorodne działania praktyczne poprzedzone będą tematycznymi prezentacjami. Wszystko w kontekście wystaw prezentowanych w trzech oddziałach Gdańskiej Galerii Miejskiej. Staną się one pretekstem do przybliżenia najmłodszym fascynującego świata sztuki i uruchomienia pokładów naturalnej, twórczej kreatywności pod fachowym okiem artystów edukatorów.

Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl / wstęp płatny - 200 zł / 5 dni (materiały i upominki w cenie)
Dla kogo? 12 osób / dzieci 7-13 lat

Biblioteka na plaży

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z Gdańskim Ośrodkiem Sportu ustawi na gdańskich plażach specjalne sezonowe biblioteczki. Wybór lektur będzie urozmaicony: od literatury pięknej, poprzez powieści obyczajowe, romanse, wciągające thrillery, aż po książki fantasy i science fiction. Nie zapomniano również o propozycjach dla dzieci i młodzieży. "Biblioteka na plaży” ma zachęcać do spędzania czasu z lekturą i częstszego sięgania po książki. Zasada projektu jest prosta: wystarczy wybrać interesujący tytuł, oddać się lekturze, a następnie zwrócić książkę na regał, aby mogły skorzystać z niej inne osoby Można także podzielić się własną książką i udostępnić ją w „Bibliotece na plaży”.

Lista punktów zostanie udostępniona wkrótce.

Hevelianum

Hevelianum zaprasza do swoich dwóch lokalizacji. Na Górze Gradowej będzie można przeżyć kosmiczną przygodę i wciąć udział w science show. W programie także zwiedzanie z przewodnikiem Fortu Nocą, czyli spotkanie z duchami Góry Gradowej oraz musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk.

Po raz pierwszy wakacje będzie można spędzić w Domu Zdrojowym W programie m.in. wystawa plenerowa „Moda w dawnym kurorcie”, spektakl teatralny inspirowany opowieściami z Brzeźna, pierwsza w sezonie potańcówka – walce tradycyjne połączone z warsztatem tanecznym, familijna gra w krokieta, trening Tai Chi, zajęcia przyrodnicze w terenie i spacery historyczne oraz ekologiczne warsztaty rodzinne.

Szczegółowe informacje o ofercie pojawią się wkrótce na stronie hevelianum.pl

Pokazy fontanny Heweliusza z carillonem

Od 10 czerwca na Stare Miasto powrócą koncerty znanego duetu Fontanny Heweliusza i carillonu kościoła św. Katarzyny. Wieczorne plenerowe pokazy wody, światła i dźwięku będą odbywać się w czerwcowe, lipcowe oraz sierpniowe weekendy.

Fontanna Heweliusza to nowoczesne urządzenie, które umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych wizualnie obrazów wodnych i świetlnych. Zapewnia letnie orzeźwienie oraz miły wypoczynek gdańszczanom i turystom. Do tego kameralnego widowiska w 2016 roku dołączył unikatowy gdański instrument - carillon Kościoła św. Katarzyny. Ten ostatni posiada 50 dzwonów i jest największym carillonem koncertowym w Polsce. Najpotężniejszy dzwon o imieniu „Katarzyna” waży dokładnie 2835 kg.

Repertuar koncertów i godziny rozpoczęcia pokazów można znaleźć na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności w dniach 27.06-15.07 przygotowało zajęcia tylko dla grup zorganizowanych: dzieci przebywające na koloniach, półkoloniach, w świetlicach pobytowych i innych miejscach. Warsztaty plastyczne i wędrówki po stoczni, przybliżające jej fenomen, miejsce w życiu Gdańska i opowiadające o ECS.

  • Koszt od jednego dziecka – 12 zł
  • Razem – 30 warsztatów, każda grupa warsztatowa może liczyć do 30 osób
  • Zapisy przez formularz na stronie ecs.gda.pl, ruszają 15 czerwca
  • Zajęcia będą prowadzone tylko w języku polskim

Gdański Szlak Wodociągowy - Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Noc Nietoperzy, Urodziny Króla Jana III Sobieskiego i inne atrakcje czekają na tegorocznych zwiedzających w oryginalnym zbiornikowym trio, czyli Gdańskim Szlaku Wodociągowym.

Zbiornik Wody Stary Sobieski i Zbiornik Wody Kazimierz można odwiedzić do końca września, a cieszący się olbrzymią popularnością Zbiornik Wody Stara Orunia będzie dostępny do końca sierpnia. Wejście do każdego z rezerwuarów kosztuje 15 zł, zwiedzanie zbiornika Kazimierz jest bezpłatne. Zapisy i bilety tylko on-line na www.szlak.gda.pl. Dla osób, które zwiedzą trzy zbiorniki i zbiorą trzy naklejki, przewidziano nagrody w postaci puzzli. Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach z przewodnikiem, który jest źródłem unikatowej wiedzy.

Rezerwacja oraz zakup biletu na stronie internetowej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo