• Start
  • Wiadomości
  • Wakacje to więcej czasu na kulturę i dla rodziny. Zobacz, co dzieje się w weekend

Wakacje to więcej czasu na kulturę i dla rodziny. Zobacz, co dzieje się w weekend

Dwa teatry - Szekspirowski i Wybrzeże - przygotowały kolejny, z potencjałem na brawurowy, spektakl "Zakochany Szekspir" Lee Halla w reż. Pawła Aignera. Będzie można oglądać go przez całe lato w GTS. A dla zapracowanych? Mobilna kultura! GAK przygotował spektakle, koncerty i warsztaty i zawiezie to wszystko do Nowego Portu. Kto jednak ceni spokój galerii powinien wpaść do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa i obejrzeć wczesne prace artysty. A z rodziną? Na pszczeli festyn w Centrum Hewelianum.
30.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zakochany Szekspir

Zakochany Szekspir w Teatrze Szekspirowskim

Jakiś czas temu żegnaliśmy, niepocieszeni, “Wesołe kumoszki z Windsoru”, ale już dziś, w piątek 30 czerwca, odbędzie się premiera “Zakochanego Szekspira” Lee Halla na deskach Teatru Szekspirowskiego i zanosi się na kolejne wielkie komediowe widowisko z wartką akcją, mnóstwem brawurowych pojedynków i dynamiczną zmianą ról.

Będziemy wraz z aktorami przeżywać miłość i burzliwe losy kochanków, kłótnie między teatrami i walczyć z przeznaczeniem. Piękna Viola de Lesseps, córka bogatego kupca i narzeczona Lorda Wessex, musi dokonać wyboru: spełnić swoje marzenie o aktorstwie i pójść za głosem serca, czy zgodzić się na los zgodny z wolą ojca. A William? Młody, ambitny dramaturg i aktor, obiecuje nową sztukę dyrektorowi Teatru Rose, ale cierpi na niemoc twórczą.

Co lub kto będzie jego natchnieniem, dowiemy już dziś o godzinie 19, na scenie GTS. "Zakochanego Szekspira" wyreżyserował Paweł Aigner, znany z “Kumoszek” i wielu innych błyskotliwych realizacji, m. in. w 2012 roku na deskach Teatru Wybrzeże zrealizował znakomitą “Arabelę” Maliny Prześlugi.

W spektaklu w głównych rolach występują: Michał Jaros - Will Szekspir, Marta Herman - Viola de Lesseps, Marek Tynda - Kit Marlowe, Grzegorz Gzyl - Philip Henslowe, Cezary Rybiński - Hugh Fennyman, Robert Ninkiewicz - Richard Burbage, Małgorzata Brajner - Królowa Elżbieta, Grzegorz Otrębski - Lord Wessex, Piotr Biedroń - Ned Alleyn, Piotr Łukawski - Edmund Tilney, Marcin Miodek - Sam Gosse, Małgorzata Oracz – Niania, Agata Bykowska – Rozalinda. No i pies - Tuma.

Kolejne spektakle do końca lipca: 1, 2, 4, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 23 oraz 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31 sierpnia oraz 1, 2 i 3 września.

GTS, ul. W. Bogusławskiego 1. Bilety 60 zł.


Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego

Do Szekspirowskiego warto też wybrać się na film, ale inaczej, bo z fantastyczną perspektywą na całe miasto. To druga edycja cyklu "Kino na dachu" TS. Biorąc udział w seansie poczujemy się trochę jak nowojorczycy, bo inspiracją imprezy były słynne projekcje „Rooftop cinema”, które odbywają się na dachach budynków Nowego Jorku. Co w programie? Filmy, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak: Sundance, Berlinale, Cannes czy Wenecja. Będzie to też kino dla mieszczuchów, bo pojawią się produkcje, których akcja rozgrywa się w metropoliach.

Cykl rozpocznie się w sobotę 1 lipca 2017 o godz. 21.30, włoskim filmem ”Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, w reż. Paolo Genovese, o tym jak to siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji i dla urozmaicenia wieczoru postanawiają dzielić się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Co wyniknie z pozornie niewinnej zabawy?

Bilety kosztują 10 zł i można je kupić bezpośrednio przed pokazami w teatrze. W przypadku deszczu pokazy będą przekładane na kolejną środę tygodnia.

Nie masz czasu na kulturę? Ona przyjedzie do ciebie

Jeśli jesteś mieszkańcem Nowego Portu, kultura przyjedzie do ciebie w ten weekend. A to za sprawą nowego projektu GAK pt. Mobilny Dom Kultury. To propozycja na wakacje, podczas których w cztery letnie weekendy w kolejnych dzielnicach Gdańska: Nowym Porcie, Chełmie, Jasieniu i Przeróbce organizowane będą rozmaite wydarzenia kulturalne dla dzieci i dorosłych: koncerty, warsztaty, przedstawienia teatralne, spotkania z podróżnikami czy wystawy.

- Mobilny Dom Kultury to wspólny pomysł naszych placówek - mówi Katarzyna Andrulonis, animator kultury z Domu Sztuki Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Chcemy na chwilę przenieść nasze instytucje do dzielnic, w których na co dzień nie działamy.

Zespół Almost Jazz Group

W pierwszą podróż Mobilny Dom Kultury wyrusza do Nowego Portu i zaparkuje z namiotem na Placu Gustkowicza, gdzie od godz. 12 do późnych godzin wieczornych atrakcji nie zabraknie, m. in. od godz. 16 Adrian „Lipskee” Lipiński, instruktor zajęć poppingu w Scenie Muzycznej GAK, prezentować będzie swoje umiejętności taneczne, a o godz. 20 posłuchamy muzyki Almost Jazz Group - zespół przedpremierowo przedstawi materiał, który pojawi się na ich nowej, planowanej na jesień, płycie. Na zaimprowizowanej scenie godzinę wcześniej wystąpi też koncertowo Teatr Poza Sztuką.

Natomiast w niedzielę 2 lipca zobaczyć będzie można nowy spektakl jednego z najbardziej oryginalnych, gdańskim widzom znanego z corocznej FETY, polskich teatrów ulicznych - Teatru Snów. Ich „Wyspa” na podstawie dramatu „Burza” Williama Szekspira będzie pomorską premierą sztuki.

W Nowym Porcie po raz pierwszy zobaczymy też mobilną wystawę przygotowaną przez GAK z okazji 50-lecia istnienia Archipelagu pt. Co z Was wyrośnie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy pod nr telefonu 58 307 31 44 lub pod adresem e-mail: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl.

Mobilny Dom Kultury zjawi się też na Chełmie (8, 9 lipca), na Jasieniu (29, 30 lipca) i na Przeróbce (5, 6 sierpnia).

PROGRAM

Nowy Port, Plac Gustkowicza

Sobota, 1 lipca

Wydarzenia:

- godz. 12- 12.30 - Otwarcie wystawy pt. „Co z Was wyrośnie?”;

- godz. 12- 14 - Spacer po Nowym Porcie z Przewodnikiem Lokalnym (organizator: IKM);

- godz. 12.30-15 - „Czarno na białym” - mobilny plener malarski (obowiązują zapisy);

- godz. 13-14 - Teatr Qfer przedstawia: spektakl „Legendy znad morza”

- godz. 16- 16.15- Adrian „Lipskee” Lipiński - prezentacja taneczna cz. 1;

- godz. 16.45-17 - Adrian „Lipskee” Lipiński - prezentacja taneczna cz. 2;

- godz. 18- 20 - „Nakręć się!” - pokazy filmów krótkometrażowych (w namiocie);

- godz. 18.15 -18.50 - For Young - młodzi artyści ze Stowarzyszenia 180 stopni - KONCERT;

- godz. 19-19.45 - Teatr Poza Sztuką - KONCERT;

- godz. 20-21 - Almost Jazz Group - KONCERT.

Warsztaty:

- godz. 12-16 - Cyjanotypia - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku);

- godz. 12-16 - Ceramika - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku);

- godz. 14-16 - Warsztaty bębniarskie - nauka gry na bębnach djembe (obowiązują zapisy);

- godz. 16-18 - Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym;

- godz. 16-17.30 - Breakdance dla dzieci.

Ponadto:

- godz. 12-16 - Stowarzyszenie 180 stopni - Animacje dla dzieci;

- godz. 12-18 - „MOPR na wakacjach” - malowanie buziek, konkursy i gry planszowe;

- godz. 12-18 - Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!

Niedziela, 2 lipca

Wydarzenia:

- godz. 12-14 - Spacer z przewodnikiem (organizator: IKM);

- godz. 14-15 - Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki - „Opowieści z morza” cz. 1;

- godz. 15-16 - Recital Pianina: muzyka hiszpańska, francuska oraz filmowa;

- godz. 16-17 - Łowcy słów, czyli baśnio-opowiadaczki - „Opowieści z morza” cz. 2;

- godz. 17-19 - Indonezja - spotkanie z podróżniczką Eweliną Wajgert;

- godz. 19-20 - Teatr Snów przedstawia: spektakl „Wyspa”.

Warsztaty:

- godz. 12-14 - Warsztaty Haiku (dla dzieci, obowiązują zapisy);

- godz. 12-14 - Warsztaty bębniarskie - nauka gry na bębnach djembe (obowiązują zapisy);

- godz. 12.15-14 - „Kostiugawędy - warsztaty kostiumograficzne" (dzieci od lat 6., obowiązują zapisy. Organizator: CSW);

- godz. 12-15 - „Atlas podwodny” - kreatywne warsztaty plastyczne;

- godz. 14-16 - Warsztaty kreatywnego pisania (dla młodzieży, obowiązują zapisy);

- godz. 15-17 - Improwizacja teatralna dla dzieci (dla dzieci w wieku szkolnym);

- godz. 16-18 - Ceramika - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku);

- godz. 17-19 - Warsztaty gier podwórkowych (dla dzieci w wieku szkolnym).

Ponadto:

- godz. 12-16 - „Łaźnia w terenie” - punkt animacyjny Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”;

- godz. 12-18 - „MOPR na wakacjach” - malowanie buziek, konkursy i gry planszowe;

- godz. 12-18 - Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!

Muzyka w Parku Oliwskim

W każdą sobotę lata, aż do 12 sierpnia, w samo południe, Polski Chór Kameralny zapraszać będzie rozmaitych gości, w ramach 21. odsłony cyklu koncertów Muzyka w Altanie. W tę sobotę, 1 lipca o godz. 12  w Altanie Parku Oliwskiego zagra zespół Fractus Sextet.  

Fractus Sextet to w dużym skrócie po prostu fuzja. Fuzja różnych gatunków muzycznych, ale też odmiennych muzycznych temperamentów. To kombinacja dwóch grup instrumentów. Z jednej strony trio klasyczne: skrzypce, wiolonczela i fortepian. Z drugiej zaś trio jazzowe: saksofon, gitara basowa i perkusja. Pierwszy projekt zespołu to “Piosenki bez słów”, czyli instrumentalna interpretacja wokalnej ekspresji.

Usłyszymy utwory Beniamina Baczewskiego, kompozytora, lidera i basisty zespołu Fractus Sextet. Młody artysta, który urodził się w Gdańsku i jest absolwentem tutejszej Akademii Muzycznej, w 2015 roku wygrał w plebiscycie Młodych Twórców Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Przed kilkoma dniami zaś został finalistą Festiwalu Muzyki Filmowej Young Talent Award 2017 w Krakowie. Zespół Fractus Sextet zagra w składzie: Dawid Głowacki – klarnet, saksofon tenorowy, Andrzej Kacprzak – skrzypce, Karol Sokołowski – wiolonczela, Tomasz Jocz – fortepian, Beniamin Baczewski – gitara basowa i Grzegorz Lewandowski – perkusja.

Altana Parku Oliwskiego, ul. Opata Jacka Rybińskiego. Wstęp wolny.

Młode lata Grassa

W Gdańskiej Galerii Güntera Grassa oglądać możemy unikatowe prace tego artysty. Wystawa powstała dzięki uprzejmości Domu Güntera Grassa w Lubece oraz Fundacji Güntera i Ute Grass i zatytułowana jest DON’T FENCE ME IN – WCZESNE PRACE GÜNTERA GRASSA.

Skąd słowa znanej jazzowej piosenki w tytule? Po wojnie muzyka Roya Rogersa, jak wszystko co amerykańskie, była bardzo popularna w Niemczech. Kojarzono ją z wolnością. Zniszczony kraj, niepewna przyszłość, głód i brak perspektyw, a jednak młodzi mieli nadzieję. I tak zapamiętał to Grass, który w tym czasie rozpoczynał studia graficzne i rzeźbiarskie na Akademii Sztuki w Düsseldorfie. Wypróbował wówczas wielu różnych form artystycznych, malował, tworzył poezję, podróżował do Włoch i Francji.

Marta Wróblewska, kurator wystawy

Dopiero jednak w 2013 roku udało się odnaleźć i zabezpieczyć najwcześniejsze prace artysty - około 150 prac było ukrytych pod schodami w jego mieszkaniu w Düsseldorfie. Wśród nich: niepokazywane wcześniej rysunki, akwarele, rzeźby, jak również niepublikowane wiersze, czy fragmenty wówczas nowo powstających powieści, na przykład "Blaszanego bębenka".

Na gdańskiej wystawie zobaczymy właśnie dzieła pochodzące z lat 1948-52, wraz z materiałami z Medienarchiv w Bremie, Muzeum Miejskiego w Düsseldorfie i Akademii Sztuki w Düsseldorfie.

- Są to prace, które powstały podczas studiów na Akademii w Düsseldorfie, pod koniec lat 40. i na początku lat 50. Sztuka, która przez czasy przedwojenne i wojenne była określana jako „sztuka zdegenerowana”, z powrotem zaczęła być ogólnodostępna i można było na nowo się nią inspirować i otwarcie ją podziwiać. Grass tę sztukę jako młody artysta chłonął. To widać w pracach, które robił podczas studiów. Tam są bardzo różne inspiracje - i Picasso, i Ceazanne, i inni artyści, którzy byli przez nazistów bardzo niemile widziani. W Gdańsku będziemy pokazywać jego akwarele i rysunki tuszem, w których widać także ten zachwyt wolnością - opowiada Marta Wróblewska, kuratorka wystawy.

Gdańska Galeria Güntera Grassa, oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej (ul. Szeroka 34/35-37, ul. Grobla I 1/2).

Prace można oglądać do 29 października 2017 r., codziennie od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00 (poniedziałki galeria jest nieczynna). Wstęp wolny.

Pszczoła - bohaterka wystawy i festynu w Centrum Hewelianum

Poznaj małych pszczelich pracusiów

W niedzielę Centrum Hewelianum zaprasza na (jak to określa) “mały festyn poświęcony pszczołom”. Podczas wydarzenia trwającego od godz. 10 do 18 wysłuchać będzie można m.in pasjonujących opowieści Grzegorza Stańczyka z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy. Pszczelarz opowie (i pokaże) "O pszczołach" (o godz. 12) oraz "O właściwościach leczniczych miodu, pyłku oraz mleczka pszczelego" (o godz. 13).

Na festynie będzie można rozsmakować się w różnych gatunkach miodów, przymierzyć strój pszczelarski i podejrzeć, co robią pszczoły w swoim domu - ulu. Zaplanowano również warsztaty budowania domków dla owadów i robienia świec z pszczelego wosku.

Przez cały czas też będzie można zwiedzać wystawę czasową „O pszczołach”, która gościć będzie w Centrum Hewelianum do 6 sierpnia (od wtorku do niedzieli, w godz.10 - 18. Wystawa w całości poświęcona jest małym pożytecznym pracusiom - pszczołom, bez pomocy których 80 proc. roślin z naszej szerokości geograficznej nie mogłyby wytwarzać nasion. Na wystawie można dowiedzieć się nie tylko wielu ciekawostek o życiu i zwyczajach pszczół, ale spojrzeć na świat ich oczami, dowiedzieć się jak każdy z nas może chronić te wspaniałe owady m.in. budując proste domki dla owadów lub sadząc na balkonie odpowiednie rośliny.

 Wstęp na wystawę "O pszczołach" i na festyn jest wolny; Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim