PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W wakacje każda sobota i niedziela. Rusza Tram Tour 2016

W wakacje każda sobota i niedziela. Rusza Tram Tour 2016
Z ilu płytek poliwęglanowych w odcieniach bursztynu składa się Stadion Energa Gdańsk, ile lip rośnie wzdłuż Wielkiej Alei, gdzie urodziło się najwięcej gdańszczan, co teraz stoi na terenie jeziora Zaspa i gdzie jest najwyższy komin w mieście - tego wszystkiego można się dowiedzieć podczas nietypowych wycieczek po Gdańsku.

Zabytkowy Ring z 1930 roku i tramwaj współczesny
Zabytkowy Ring z 1930 roku i tramwaj współczesny
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Wakacyjne przejazdy zabytkowymi tramwajami odbywają się w Gdańsku każdego lata. Frekwencja jest ogromna, a wszystko to za sprawą nie tylko klimatycznego wnętrza tramwaju, ale także dzięki przewodnikom miejskim PTTK, którzy opowiadają o wszystkich mijanych po drodze atrakcjach.

Aby wszyscy chętni mogli obejrzeć jedną z atrakcji Latarni Morskiej, czyli „spadającą kulę czasu” w tym roku, w odróżnieniu od lat poprzednich, na trasy o określonych porach, wyjedzie nie jeden, a dwa zabytkowe tramwaje.

Na trasie przejazdu w każdą sobotę i niedzielę lata - od 25 czerwca do 28 sierpnia - między innymi Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk, plaża w Brzeźnie, Opera Bałtycka i Wielka Aleja. Odjazdy obu tramwajów z przystanku Hucisko o godz.: 11:10 i 13:10.
 

Ring w środku
Ring w środku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Przejazdy będą prowadzone m.in. zabytkowymi pojazdami Ring z 1930 roku oraz Bergmann z 1927 roku.

Oba wyjątkowe, bo wyprodukowane w Gdańskiej Fabryce Wagonów. Od współczesnych tramwajów różnią się nie tylko rozmiarami i wyglądem, ale przede wszystkim malowaniem. Są w kolorach kremowo-niebieskich, jakie miały pojazdy w latach międzywojennych. Linie będzie również obsługiwała czerwona N-ka.

Na przejazdy obowiązują specjalne bilety, które można kupić u motorniczego bezpośrednio przed odjazdem, w cenie:

  • 4,50 zł bilet dla dzieci (4-16 lat)
  • 6 zł bilet normalny
  • 15 zł bilet rodzinny (maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłe)

Posiadacze Karty Turysty „Gdańsk – Gdynia – Sopot – Plus” mogą zamiast biletu normalnego zakupić ulgowy.