• Start
  • Wiadomości
  • W urodziny Moniuszki Akademia Muzyczna w Gdańsku zorganizowała koncert w św. Janie

W urodziny Stanisława Moniuszki Akademia Muzyczna w Gdańsku zorganizowała koncert w św. Janie

5 maja urodziny obchodzi Stanisław Moniuszko - wybitny kompozytor, dyrygent, organista, pedagog i twórca polskiej opery narodowej. Akademia Muzyczna w Gdańsku, której Moniuszko jest patronem, uczciła je w tym roku transmisją z koncertu w kościele św. Jana w Gdańsku. Najpiękniejsze pieśni sakralne kompozytora wykonali studenci, absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Towarzyszyły im dźwięki zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych.
05.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
5 maja 2020 przypada 201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, patrona Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z tej okazji uczelnia zaprasza na koncert
5 maja 2020 przypada 201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, patrona Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z tej okazji uczelnia zaprosiła na koncert
źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa polona.pl

 

To byłyby już 201. urodziny ojca polskiej opery narodowej - Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku. W ubiegłym roku obchodziliśmy w Polsce Rok Moniuszkowski - w Gdańsku upamiętniono wtedy dzień urodzin kompozytora premierą opery „Hrabina” w reżyserii Krystyny Jandy.

 

“Hrabina” Moniuszki w Operze Bałtyckiej. Jak polubić polską sielskość jeszcze bardziej. RECENZJA

 

W tym roku będzie nieco skromniej, z jednej strony dlatego, że nie jest to okrągła, jubileuszowa rocznica, ale przede wszystkim dlatego, że ciężko hucznie świętować w dobie pandemii koronawirusa. Niemniej, Akademia Muzyczna w Gdańsku, której Moniuszko jest patronem, o swoim duchowym ojcu nie zapomina, podobnie jak o miłośnikach jego twórczości, i we wtorek, 5 maja, zaprosiła przed ekrany komputerów na specjalny, okolicznościowy koncert.

 

- Będzie można wysłuchać niecodziennego koncertu z kościoła św. Jana w Gdańsku, składającego się z pieśni sakralnych wykonanych przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych - zapowiadała wydarzenie Sylwia Holeksa z Biura Promocji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W repertuarze znalazły się pieśni, takie jak: „Zgadzanie się z wola boską” („Kiedy ci chmury nad głową się zbiorą)” na baryton i organy, „Modlitwa” („Na skrzydłach pieśni)” na sopran i organy, „Zwiastowanie” („Lśni Gabriel promienną ozdobą”) na mezzosopran i organy, „Modlitwa do Boga Rodzicy” („Głos mój podnoszę do Boga Rodzicy”) na sopran i organy, „Modlitwa Pańska” („W ciężkiej niedoli”) na tenor i organy, „Ad te Domine” na baryton i organy, „Exaudi Deus” („O! racz wysłuchać, wiekuisty Boże”) na tenor, bas i organy, i inne.

- Twórczość sakralna Stanisława Moniuszki obejmuje ponad 100 kompozycji. Do wysłuchania części z nich - wraz z gdańskimi artystami - zapraszamy do dziewiętnastowiecznego Wilna. Dowiemy się, jak współcześnie wybrzmiewają radości i troski ówczesnego artysty - zachęcał Teatr Wielki-Opera Narodowa, inicjator wydarzenia w Gdańsku, poświęconego twórcy polskiej opery narodowej.

Wśród wykonawców są studenci specjalności „śpiew solowy” Akademii Muzycznej w Gdańsku: Nikolina Gąsior (sopran) i Piotr Gryniewicki (tenor), absolwent tejże specjalności Michał Grabczuk (baryton), oraz pedagog dr hab. Andrzej Szadejko (organy).

Więcej na profilu FB Teatr Wielki - Opera Narodowa.

 

Koncert zrealizowany został na zamówienie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej we współpracy z fundacją Trinitas Artis i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Centrum św. Jana w Gdańsku.

 

Instytucje kultury przygotowują się do ponownego otwarcia. Kiedy nastąpi?

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie