PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Świętują dzielnice. Ciekawe wystawy, teatralne premiery, dobre kino

Świętują dzielnice. Ciekawe wystawy, teatralne premiery, dobre kino
Piątek, sobota i niedziela, 10-12 września, będą dobrą okazją, by wyjść z domu. Ciekawe atrakcje czekają m.in. na Górze Gradowej i na ulicy Garncarskiej. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i instytucjach współpracujących trwa Tydzień Chorwacki. Wyjątkowy film poświęcony twórczości dwóch wybitnych pisarzy zobaczymy w Ratuszu Staromiejskim.
średniej wielkości dmuchany ekran filmowy na tle blokowiska, słońce zachodzi
Ciekawe tytuły filmowe w interesujących miejskich przestrzeniach to wyróżnik Gdańskiej Fali Filmowej
mat. organizatora

 

 

W piątek, 10 września, rozpoczyna się trzecia edycja „Gdańskiej Fali Filmowej” - organizowanego przez Kino Plener projektu, który ma przede wszystkim aktywizować lokalne społeczności oraz eksponować i przypominać o najciekawszych przestrzeniach Gdańska, w których można organizować seanse kina plenerowego z wartościowymi produkcjami.

- Pierwsze dwie edycje „Gdańskiej Fali Filmowej” okazały się wielkim frekwencyjnym sukcesem. Kolejna edycja imprezy ma kontynuować promocję dobrego kina w kolejnych ciekawych miejscach Gdańska i popularyzować wśród mieszkańców Gdańska ideę spędzania wspólnie czasu na pokazach filmowych - zapraszają organizatorzy.

W ten weekend zobaczymy trzy filmy: w piątek „Sound of metal” zobaczymy na Przymorzu Wielkim, w Parku Reagana (skrzyżowanie ul. Lecha Kaczyńskiego i Czarny Dwór). W sobotę organizatorzy przyszykowali propozycję dla dzieci i młodzieży: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” na Chełmie, na Placu Styp-Rekowskiego. Natomiast w niedzielę, wyświetlony zostanie film „Praziomek” na Ujeścisku-Łostowicach - na terenie zielonym obok zbiornika retencyjnego Świętokrzyska 1 (dojście od ul. K. Guderskiego).

Początek seansów o godzinie 19.30. Wstęp wolny. Opisy filmów: Gdańska Fala Filmowa 2021.

 

aktor w zielonym płaszczu i brązowym kapeluszu ma szeroko otwarte usta i rozpostarte ramiona, przed nim aktorka w brązowej marynarce i czapce, w podobnej pozycji
W ramach Tygodnia Chorwackiego zobaczymy m.in. nagradzany spektakl „Czarna Matka Ziemia” Teatru Młodych w Zagrzebiu
mat. prasowe

 

Trwa Tydzień Chorwacki, organizowany w ramach cyklu Teatry Europy i Świata przez Gdański Teatr Szekspirowski, Fundację Theatrum Gedanense i Ministerstwo Kultury Chorwacji w partnerstwie z Ambasadą Chorwacji w Polsce. Bogaty program wydarzenia obejmuje koncerty, spektakle dramatyczne, spotkania z literaturą i filmem.

Wydarzenia odbywają się stacjonarnie, ale w programie znalazła się też jedna propozycja online - to spektakl „Trzy zimy” na podstawie sztuki nagradzanej chorwackiej dramatopisarki Teny Štivičić, w reżyserii Ivicy Buljana, z Chorwackiego Teatru Narodowego w Zagrzebiu. To inspirowana prawdziwą historią epicka tragedia rodzinna, przedstawiająca cztery pokolenia chorwackiej rodziny Kos, której losy przeplatają się z losami ich kraju w obliczu politycznego przewrotu - od zwycięstwa zwolenników komunistycznej partii Tito, przez rozpad Jugosławii w 1990, do podpisania traktatu o wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2011. Spektakl zostanie zaprezentowany z napisami w języku polskim i angielskim na platformie VOD Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 10 września, o godzinie 19.00. Bilety: 25 zł.

Współpracujący z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przy tym projekcie Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na pokaz filmowy - w piątek, o godzinie 17:30 wyświetlona zostanie oparta na książce „Kratki izlet” Antuna Šoljana. produkcja „Mała wycieczka” z 2017 roku, w reżyserii Igora Bezinovića. To opowieść o letnim festiwalu muzycznym, podczas którego młodzież szaleje i zapomina o całym świecie, aż nagle pewien dziwak rzuca pomysł, by odwiedzić pobliski klasztor. Prowadzona przez niego drużyna idzie przez lasy, pola i miasteczka, które wyglądają, jakby ominęła je rewolucja przemysłowa. Stopniowo kolejne osoby odłączają się od pochodu, porwane przez bieg wydarzeń i wchłonięte przez świat. „Mała wycieczka“ jest lekko surrealistyczną przypowieścią o dojrzewaniu, o tej pogoni za widmowym celem, w którą wyrusza się w doborowym towarzystwie, a kończy z narastającym poczuciem osamotnienia. Wstęp wolny.

W sobotę, 11 września, już na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) zobaczymy natomiast spektakl „Czarna Matka Ziemia”, na podstawie powieści Kristiana Novaka, z Teatru Młodych w Zagrzebiu (adaptacja: Tomislav Zajec, reżyseria: Dora Ruždjak Podolski). To osadzona w latach 90. historia odnoszącego sukcesy młodego pisarza Matiji Dolenčeca, który starając się przezwyciężyć swój twórczy i emocjonalny kryzys, odkrywa własną historię, stłumioną w zapomnieniu i zastąpioną dziesiątkami przez siebie wymyślonych. Opowieść o codziennych kłamstwach, poczuciu winy, okrucieństwu, odosobnieniu i miłości, przeniesiona na scenę, nie tylko zachwyciła widzów, ale i zdobyła najwięcej nagród w historii chorwackiego teatru (m.in. za adaptację, reżyserię i kostiumy) i została uznana za najlepszy spektakl teatralny sezonu 2016/2017. Spektakl będzie prezentowany z napisami w języku polskim i angielskim. Rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety: 40 - 60 zł. Po spektaklu, o godz. 21.40 odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz artystami Teatru Młodych w Zagrzebiu oraz Krystianem Novakiem, autorem książki „Czarna Matka Ziemia”.

Piękno Chorwacji w filmowym kadrze w sobotę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przybliży natomiast dr Agnieszka Puszczewicz - dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. Przypomni, że to właśnie w tym pięknym kraju kręcono takie światowe produkcje, jak: „Gra o tron”, „Mamma mia II” czy „Gwiezdne wojny”, a także wiele innych. Będzie to okazja, by poznać mniej znane oblicze Chorwacji i ciekawostki, dotyczące zarówno najnowszych produkcji filmowych, jak i nieśmiertelnej klasyki. Spotkaniu towarzyszyć będzie degustacja znakomitego chorwackiego wina. Początek o godzinie 17:00. Bilety: 15 zł.

W niedzielę, 12 września, „Bajkę o obłoczku” zaprezentuje Teatr Mała Scena w Zagrzebiu. Spektakl w reżyserii Ivicy Šimić zobaczymy na deskach Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 15), przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 1,5 roku do 5 lat. Został tak zaprojektowany, by był łatwy do zrozumienia dla najmłodszych i by od początku wprowadzał ich w magię teatru, zabierając widzów w fascynującą teatralną podróż. Opowiadana za pomocą kukiełek historia opisuje losy pewnego chłopca, którego unosi z łąki miękka biała chmura, zabierając go ze sobą. Razem oglądają pustynie, lasy deszczowe, morza i góry, podczas podróży zwiedzając świat, poznając piękno i tajemnice naszej planety. Spektakl został nagrodzony na Festiwalu ASSITEJ w 2003 roku, a Ivica Simic zdobyła tytuł najlepszej aktorki. Pokazany zostanie dwukrotnie - o godzinie 11:00 i 15:00. Bilety: 15-20 zł.

Także w niedzielę, o godzinie 18:00, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się spotkanie wokół książki „Pokolenie przerwanej młodości. Antologia współczesnego dramatu chorwackiego”, które poprowadzi prof. Snježana Banović. W dyskusji udział wezmą: dr Ana Kodrić Gagro, Starszy Doradca w Dyrekcji ds. Rozwoju Kultury i Sztuki, Ministerstwo Kultury i Mediów Chorwacji, redaktorka antologii „Pokolenie przerwanej młodości“, prof. Boris Senker z Instytutu Komparatystyki na Uniwersytecie w Zagrzebiu, prof. Patrycjusz Pajak, Dyrektor Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, oraz autorzy sztuk: Tomislav Zajec i Kristian Novak, a także Dora Ruždjak Podolski - reżyserka spektaklu „Czarna Matka Ziemia“. Wstęp wolny.

Tydzień Chorwacki trwa do środy, 15 września.

 

futurystyczny duży namiot na polanie, w tle duży ceglany budynek, na polanie leżaki, kilka osób
Na Górze Gradowej, gdzie znajduje się Hevelianum, w sobotę, 11 września, czeka moc atrakcji
fot. Anna Bobrowska / KFP

 

W sobotę, 11 września, pod hasłem „Gradova 2021” na Górze Gradowej odbędzie się spotkanie z gdańskimi legendami. Będzie to m.in. okazja, by dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, kim był Stolem, a kim Hegel i dlaczego gdańskie lwy patrzą w konkretną stronę.

- Na wzór krajów skandynawskich, chcemy wypromować legendy miejskie, które nie są powszechnie znane, a noszą w sobie dużą wartość historyczną i kulturalną dla naszej tożsamości - zapraszają zapraszają inicjatorki i organizatorki wydarzenia: Oliwia Woźnicka, Julia Langowska, Karolina Boniecka i Barbara Grabowska, przedstawicielki stowarzyszenie Babizna.

Atrakcje potrwają od godziny 10:30 do późnych godzin popołudniowych, i podzielone będą na trzy strefy: artystyczną, społeczną i warsztatową. W strefie artystycznej będzie znajdować się wystawa sztuki, obejmująca tematykę Gdańska oraz gdańskich legend. Wszystkie prace na wystawie sztuki będą autorstwa lokalnych artystów i studentów ASP. W tej strefie będzie można wysłuchać także legend czytanych przez aktora. Finałem całego wydarzenia będzie spektakl teatralny przygotowany przez grupę El Trupa Kabra. Druga strefa - społeczna - będzie tworzyć przestrzeń do dyskusji na aktualne, ważne społecznie tematy, także te dotyczące Gdańska, edukacji i historii. Gośćmi strefy społecznej będą m.in. Przemysław Staroń, nauczyciel Roku 2018, strefa druga obejmować będzie także spacer z lokalnym przewodnikiem. W przestrzeni strefy trzeciej, warsztatowej, zaplanowano działania dotyczące ekologii (w ramach akcji „Gdańsk bez plastiku”) - obejmujące szycie toreb ze starych banerów, warsztaty plastyczne, warsztaty pobudzające kreatywność i warsztaty antydyskryminacyjne. Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych mieszkańców.

Wstęp wolny. Na warsztaty i wycieczki obowiązują zapisy. Szczegółowy program i formularz zgłoszeniowy znajdują się na Facebooku: GRADOVA 2021 - Gdańsk na szczycie.

 

ulotki z napisem kolory garncarskiej i programem sfotografowane w otoczeniu różowych wrzosów
„Kolory Garncarskiej” - pod takim hasłem odbędzie się dwudniowe świętowanie dla mieszkańców i odwiedzających
mat. Fundacji Gdańskiej

 

W sobotę i niedzielę, 11-12 września, odbędzie się Święto ul. Garncarskiej, podczas którego będzie można posłuchać setów DJ-skich, zjeść posiłek z przyjaciółmi u garncarskich gastronomów, dać się ponieść emocjom na kameralnym koncercie i zapleść wianki na babie lato, a także odpocząć na leżaku i odwiedzić kino. Ulica zostanie oddana do użytku pieszym.

Pierwszego dnia Święto rozpocznie się od popołudniowego koncertu DJ z okna Rudego Kota, zaś od strony ul. Na Piaski tuż po zmroku ruszy kino plenerowe. Restauracje ulicy Garncarskiej otwarte będą tego dnia do godziny 22.00, a dla gości Kolorów Garncarskiej gastronomowie przygotowali specjalne zniżki. Drugiego dnia w samo południe otwarty zostanie dla zwiedzających budynek Rudego Kota (godziny otwarcia 12.00-16.00), który będzie można obejrzeć w towarzystwie bohaterów warsztatu historii mówionej Magdy Świerczyńskiej-Dolot. O tej samej godzinie rozpocznie się kameralny koncert, który zagrają Marcin Janek (saksofon) i Marek Jurski (fortepian). Organizatorzy zapraszają także na warsztaty ceramiczne i kwietne, animacje dla dzieci oraz big-beat na nowo.

Szczegółowy program: W weekend święto ulicy Garncarskiej, czeka muzyka i liczne atrakcje. Uwaga na zmianę organizacji ruchu.

 

kolorowe rysunki przedstawiające dwóch mężczyzn - lema i mrożka
Film „Lem i Mrożek - reaktywacja” powstał w oparciu o korespondencję dwóch wybitnych pisarzy
mat. prasowe

 

Na pokaz filmu „Lem i Mrożek - reaktywacja”, opowiadający o życiu i twórczości Stanisława Lema i Sławomira Mrożka - jednych z najważniejszych i najbardziej docenionych na świecie polskich pisarzy, zaprasza Fundacja „Transgressive Art”. Premiera odbędzie się w niedzielę, 12 września, o godz. 17.30, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35).

- Dwaj wielcy pisarze, dwie odmienne osobowości, dwa różne temperamenty. Przez wiele lat byli przyjaciółmi i pisali do siebie arcyciekawe listy. Nie tylko o literaturze, nie tylko o wielkiej polityce, ale i o czymś tak przyziemnym jak samochody, których byli wielkimi miłośnikami - opisują twórcy, reżyser Marek Wojtasik, i ilustrator Paweł „Paulus” Mazur. - Korespondencja dwóch świetnych pisarzy jest dokumentem epoki w całym jej nieposkładaniu: wielkość towarzyszy głupstwu, błyskotliwość - absurdom codzienności, którym patronują czujne służby specjalne.

W filmie usłyszymy pieśni w wykonaniu zespołu The Barbershop Quartet pod dyrekcją Grzegorza Zięby, z muzyką Szymona Chylińskiego. Fragmenty listów Stanisława Lema i Sławomira Mrożka czyta Mirosław Baka. Rysunki Pawła „Paulusa” Mazura zobaczymy w poetyckiej, komputerowej wizualizacji - absolwentów Gdańskiej ASP: Marcina Rupiewicza i Julii Porańskiej.

Projekcji filmu towarzyszyć będzie dyskusja na temat wolności w sztuce, w oparciu o życie i twórczość Stanisława Lema i Sławomira Mrożka. Laudację wygłosi prof. Henryk Cześnik, głos zabiorą również: Mirosław Baka i dr Maciej Dajnowski z Instytutu Filologii Polskiej. Do dyspozycji publiczności będą również wszyscy twórcy filmu, który opowiedzą szerzej o koncepcji realizacji filmu i kulisach jego powstania.

Wstęp wolny. Impreza będzie również filmowana i transmitowana w internecie, na Facebooku Nadbałtyckiego Centrum Kultury i stronie poświęconej filmowi: Lem i Mrożek - Reaktywacja.

 

biało-czerwone tło na wzór flagi Polski, po lewej stronie wklejona postać goryla
Piotr Szwabe vel Pisz „Przychodzę Was wyzwolić”; collage akryl; 40x35cm; płyta; 2018
mat. artysty

 

Na nową wystawę gdańskiego malarza Piotra Szwabe, tworzącego pod pseudonimem Pisz, któremu zawdzięczamy m.in. słynny mural Lecha Wałęsy czy Sąd Ostateczny na Zaspie, zaprasza Galeria MAG na Garnizonie (ul. Leśmiana 11). W stanowiącej koncept kreatywnej przestrzeni wystawienniczej galerii, łączącej różne sztuki, zobaczymy najnowsze, ale i nieco starsze prace malarza o rozpoznawalnym stylu, będącego także poetą i animatorem kultury, aktywnym w artystycznym trójmiejskim światku (jest między innymi stypendystą kulturalnym Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego).

- Piotr Szwabe stworzył jeden z najlepszych gdańskich murali - spikselowany portret Lecha Wałęsy (2008) na bloku, w którym noblista mieszkał, oraz wyjątkową interpretację „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga (2017). Z drugiej strony jego obrazy sprawiają wrażenie amatorskich i prymitywnych technicznie. Ta nieliniowość, koegzystencja przebłysków geniuszu i warsztatowych błędów, lub celowych odpuszczeń artysty, to swoista wariacja na temat zasady nieoznaczoności Heisenberga - tłumaczy kurator Przemysław Jędrowski.

Obrazy artysty stanowią zapis przejmujących emocji i dosadnych komentarzy dotyczących niezmiennie od kilku lat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce ze wszystkimi grzechami rządzących i obywateli tego kraju. Wytrawny obserwator dostrzeże też wiele kulturowych symboli i odniesień do innych słynnych artystów i malarzy - m.in. jednego z najsłynniejszych amerykańskich przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego, Jacksona Pollocka.

- Piotr Szwabe przetwarza sceny z codzienności, prywatnego życia, intensywnie przyglądając się najbliższemu otoczeniu. Intryguje go drobnomieszczańska tandeta i polityczna poprawność. Zachwyca sztuka i przestrzeń natury. Niezmiennymi składnikami jego prac są szczerość i nonkonformizm - brak ukłonów wobec świata sztuki i tego wokół nas - zaprasza Przemysław Jędrowski.

Wernisaż wystawy „Smaki Raju Codziennego” odbędzie się w piątek, 10 września. Początek o godzinie 18:00. Wystawę można oglądać do końca września, codziennie, z wyjątkiem niedziel: pn-pt 10:00-18:00, sb 11:00-14:00. Wstęp wolny.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze