PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
W ten weekend: Według Wajdy, targi mody, koncerty na żywo i z odtworzenia
W ten weekend: Według Wajdy, targi mody, koncerty na żywo i z odtworzenia
To weekend powrotów: do Gdańska ponownie przyjeżdża Piotr Machalica śpiewający piosenki Młynarskiego, znów też będzie okazja, by na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczyć amerykańskiego muzyka ukrywającego się pod pseudonimem Nosaj Thing. Będzie to także czas, by - podobnie jak w zeszłym roku, uczcić pamięć Andrzeja Wajdy.

Przed rokiem podczas przeglądu Według Wajdy obecni byli m.in. Agnieszka Holland, Robert Więckiewicz oraz zdobywcy Oscarów - Allan Starski i Ewa Braun
Przed rokiem podczas przeglądu Według Wajdy obecni byli m.in. Agnieszka Holland, Robert Więckiewicz oraz zdobywcy Oscarów - Allan Starski i Ewa Braun
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

O soboty do poniedziałku, 10-12 marca, odbędzie się kolejny przegląd WEDŁUG WAJDY. Na stronie Europejskiego Centrum Solidarności, który jest gospodarzem wydarzenia czytamy m.in.:

Kiedy w marcu 2016 roku obchodzący 90. urodziny Andrzej Wajda gościł w ECS na przeglądzie WEDŁUG WAJDY…, nic nie zapowiadało, że za chwilę Mistrza zabraknie. Planował nowe filmy, energią i poczuciem humoru bił na głowę niejednego pięćdziesięciolatka.

Odszedł w październiku tego samego roku. Nie chcieliśmy się jednak z nim żegnać. Przegląd WEDŁUG WAJDY… wszedł na stałe do kalendarza wydarzeń ECS - czytamy na stronie Europejskiego Centrum Kultury.

W tym roku spotkamy się pod hasłem ANDRZEJ, KRYSTYNA, DOBRZE WYREŻYSEROWANE. W programie: projekcje filmowe, debaty, wystawa czasowa, promocja książki i spacer po wystawie stałej oraz wielu gości, m.in. Krystyna Zachwatowicz, nieoceniona małżonka Mistrza, ale i autorka kostiumów, scenografii oraz aktorka.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT i PROGRAM: Według Wajdy… czyli dobrze wyreżyserowane


Piotr Machalica z projektem 'Mój ulubiony Młynarski' wystąpił w ubiegłym roku m.in. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Piotr Machalica z projektem 'Mój ulubiony Młynarski' wystąpił w ubiegłym roku m.in. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Fot. Piotr Dłubak

W piątek, 9 marca, w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) odbędzie się znany już trójmiejskiej publiczności recital „Mój ulubiony Młynarski” - będący hołdem składanym Mistrzowi przez Piotra Machalicę.

To wyjątkowy koncert, przeplatany osobistą opowieścią, składający się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Wojciecha Młynarskiego. Na program składają się zarówno piosenki autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury. W programie m.in.: „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą”, czy „Blue Tango”.

Piotrowi Machalicy (wokal) na scenie towarzyszyć będą: Krzysztof Niedźwiecki (gitara, walizka vel stopa), Michał Walczak (gitara, tamburyn, aranżacje) oraz Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne).

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 65-85 zł.


Nosaj Thing - elektroniczny producent z Los Angeles po dwóch latach powraca do Gdańska
Nosaj Thing - elektroniczny producent z Los Angeles po dwóch latach powraca do Gdańska
mat. prasowe

Do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1) po ponad dwóch latach powraca natomiast Nosaj Thing.

Nosaj Thing (właśc. Jason Chung) to amerykański muzyk, DJ i producent muzyki elektronicznej. Jego utwory słyną z nastrojowości, liryczności i oniryzmu. Artysta na swoim koncie cztery albumy studyjne. Tworzył muzykę z takimi legendami jak Kendrick Lamar, Flying Lotus, Nocando i Chance the Rappe.

Ci, którzy byli na jego poprzednim koncercie artysty z Los Angeles w Gdańsku nie muszą się obawiać, że usłyszą to samo - muzyk powraca do nas z nowym materiałem. W ciągu dwóch dorobił się kolejnych płyt: EP-ki i longplaya „Parallels” (premiera we wrześniu 2017).

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 50 zł.


Joe Cocker, Festival du Bout du Monde, Francja 2013
Joe Cocker, Festival du Bout du Monde, Francja 2013
Wikipedia

Klub Stary Maneż (Gdańsk, ul. Słowackiego 23) zaprasza natomiast tego wieczoru na ciekawe wydarzenie muzyczne innego rodzaju - „Big Stars on Big Screen”, czyli kolejną odsłonę cyklu prezentującego znakomite nagrania koncertów gwiazd muzyki.

Tym razem bohaterem będzie Joe Cocker, który został przez naturę obdarzony jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych głosów w całej historii rocka, czy też, jak chcą tego inni, białego bluesa i rhythm'n'bluesa. To głos wydobywający się jakby nie z płuc, lecz wprost z samych trzewi i kształtowany nie przez dane każdemu zwyczajne struny głosowe, a filtrowany przez pokłady gruboziarnistego papieru ściernego.

Dzięki temu głosowi i sposobowi i maestrii, z jaką operował nim Cocker, nawet najbardziej banalne piosenki czy ballady, jak „I Can Stand A Little Rain” i „You Are So Beautiful” nabierały zaskakującej głębi egzystencjalnej i emocjonalnej.

Koncert, który zostanie zaprezentowany w Gdańsku, zarejestrowano w Berlinie. Zawiera m.in. takie hity, jak: „You Can Leave Your Hat On”, „Summer in the City”, „Unchain My Heart”, „With a Little Help From My Friends” czy „You Are So Beautiful”.

Pokaz „Big Stars on Big Screen: Joe Cocker” rozpocznie się o godz. 20. Wstęp wolny.


Dominik Lejman specjalizuje się w wideofreskach, które do złudzenia przypominają ruchome dzieła malarskie
Dominik Lejman specjalizuje się w wideofreskach, które do złudzenia przypominają ruchome dzieła malarskie
mat. prasowe

Piątek, 9 marca, to także okazja, żeby sprawdzić, co słychać w gdańskich galeriach sztuki. Tego dnia odbędą się aż dwa wernisaże wystaw ciekawych artystów.

W Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) od 9 marca można oglądać prace Dominika Lejmana - laureata Paszportu „Polityki” i prestiżowej Berlin Art Prize.

„Opatrzenie” to pierwsza przeglądowa wystawa Dominika Lejmana w Gdańsku, prezentująca w ujęciu problemowym ważniejsze prace artysty z ostatniej dekady. Zobaczymy przypominające dzieła malarskie wideofreski, w których specjalizuje się Lejman - m.in. „YoLoVi”, „Basic Training”, „Płot” - projekt prezentowany na Biennale w Wenecji 2017 - jak też i specjalnie przygotowany na wystawę w Gdańsku „Równia pochyła (Inclined Plane)”.

Wernisaż odbędzie się o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 27 maja 2018 r. Można ją oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków: wt-śr oraz pt-niedz w godz. 12-18, i w czw. w godz. 12-20. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, uczniowski 1 zł.

Natomiast w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (Gdańsk, ul. Piwna 27/29) rozpoczyna się wystawa Emilii Bartkowskiej, zatytułowana „Na jagody”.

„Tajemnicza kraina, pełna bogactwa, kolorów, radości i uroków, trudno dostępna ludziom, odkryta przez małego Janka, rządzi się własnymi, leśnymi prawami. Bezinteresowność i szlachetność chłopca zostaje nagrodzona przez przyrodę i mieszkańców baśni borowej. Krajobraz jest pełen tajemnicy i czarów.... - to nie jest opis Puszczy Białowieskiej, ale streszczenie książki Marii Konopnickiej „Na jagody”, napisanej w 1903 roku. I to właśnie ta książka stała pretekstem do stworzenia wystawy rysunków Emilki Bartkowskiej.

Rysunki Emilii przypominają ilustracje dziecięcych fantazji i snów, pokolorowane lub wycięte „nocne mary” - jest tu łagodna kreska i żywe, wesołe kolory, za pomocą których artystka kreowała przestrzenie wypełnione po brzegi naturą, ludźmi i zwierzętami oraz dziwnymi stworami i duchami, które były pełnoprawnymi mieszkańcami tych światów.

Obrazy nakładają się na siebie, kolorowa kartka z rysunkiem przyklejona na wydarty skrawek innej białej z rysunkiem, którą przykrywa przeźroczysta folia, z kolejną warstwą ilustracji. Plamy kolorów, czarne kreski i kontury multiplikują się, krzyżują i łączą, dając poczucie przyjemnego otumanienia..., a może nawet halucynacji.

Wernisaż odbędzie się o godz. 19.30. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 8 kwietnia 2018 r. Można ją oglądać bezpłatnie, codziennie z wyjątkiem poniedziałków: wt-niedz w godz. 12-19.


TARGI MODY W GALERII METROPOLIA:

Tego typu imprezy rzadko gościmy w Gdańsku. W dniach 10-11 marca 2018 (sobota i niedziela) w godzinach 11.00 - 19.00 we Wrzeszczu - na poziomie +1 Galerii Metropolia - odbędą się targi mody CATWALK GDAŃSK FASHION. Organizatorzy zapewniają, że "nie zabraknie projektantów i producentów ubrań zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, a także dzieci". Prezentowane mają być liczne marki oraz duży wybór dodatków, biżuterii i kosmetyków. Przygotowano liczne strefy modowe, wizażu oraz gastronomiczne. Dodatkową atrakcję stanowić mają pokazy mody. Na scenie pojawią się m.in. najnowsze kolekcje Patryka Wojciechowskiego, Michała Starosta, Kariny Kalskiej ale również nowości prosto z butików.

Zobacz:

Targi mody CATWALK GDAŃSK FASHIONAgata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze