PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
W ten weekend w Gdańsku: nie tylko Jarmark św. Dominika. Sztuka, teatr, fotografia
W ten weekend w Gdańsku: nie tylko Jarmark św. Dominika. Sztuka, teatr, fotografia
Upalna pogoda idzie w parze z gorącymi atrakcjami w Gdańsku - w ten weekend rozpoczynają się aż dwie duże imprezy: Jarmark św. Dominika i Festiwal Szekspirowski. Nudno nie będzie też w galeriach sztuki.
 Hamlet - Komentarz w reżyserii Grzegorza Brala - jeden ze spektakli, który zobaczymy podczas tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego
"Hamlet - Komentarz" w reżyserii Grzegorza Brala - jeden ze spektakli, który zobaczymy podczas tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego
mat. prasowe

W piątek, 27 lipca rusza święto teatru: międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. W nurcie głównym tegorocznej edycji zobaczymy spektakle z Argentyny, Iranu, Niemiec, Czech, Włoch i z Polski. Festiwal zainauguruje musical - polska adaptacja „Romea i Julii” w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Stokłosy.

Więcej: 22. Festiwal Szekspirowski: Klata, Liber, Duda-Gracz i inni. Są już bilety

 Autoportret. Właściwa strona podwójnych drzwi , z cyklu Psyche Diary , 1967 r.
"Autoportret. Właściwa strona podwójnych drzwi", z cyklu "Psyche Diary", 1967 r.
mat. Gdańskiej Galerii Fotografii

Nudno w ten weekend nie będzie także w miejskich galeriach sztuki. Gdańska Galeria Fotografii - mieszczący się w Zielonej Bramie oddział Muzeum Narodowego (ul. Długi Targ 24) zaprasza na najnowszą wystawę: „W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w.”. Ekspozycja jest prezentacją fotografii nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, eksperymentującej z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem zmian społecznych lat 60. i 70. XX wieku.

Więcej: Jacqueline Livingston: fotografka, która podpadła amerykańskiej cenzurze i FBI

Prace można oglądać do 28 października - codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 10-17. Bilety: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

Ewa Juszkiewicz: Maria , olej na płótnie, 2013 r.
Ewa Juszkiewicz: "Maria", olej na płótnie, 2013 r.
mat. artystki

W dwóch oddziałach: Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) i Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35-37) trwa wystawa „Kościotrupy muszą wstawać”.

Ekspozycja jest okazją, by zastanowić się nad zagadnieniem tradycyjnej, muzealnej formy prezentacji sztuki. Wystawa zgromadziła prace wielu znanych i cenionych artystów, m.in. Doroty Nieznalskiej, Elvina Flamingo, Olafa Brzeskiego czy Pawła Althamera, którzy za pomocą swoich dzieł, odrębnych wizji, różnych technik, dyskutują na temat sytuacji sztuki, artystów i instytucji muzealnych w dzisiejszym świecie.

Prace można oglądać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-19. Wstęp wolny.

Więcej: „Kościotrupy muszą wstawać”, czyli jak artyści ożywiają sztukę muzealną

Ekspozycja zatytułowana „Król jedzie!” prezentuje dokumenty i ślady wizyt władców polskich w Gdańsku XV-XVIII wieku
Ekspozycja zatytułowana „Król jedzie!” prezentuje dokumenty i ślady wizyt władców polskich w Gdańsku XV-XVIII wieku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W Ratuszu Głównego Miasta (Gdańsk, ul. Długa 46/47) można natomiast oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Gdańska, pt. „Król jedzie”. Ekspozycja opowiada o wjazdach monarchów do dawnego Gdańska. Obejmująca 1000 m2 narracja w 7. odsłonach będzie pokazywana do 30 października 2018 r. Wystawę można oglądać codziennie: w poniedziałki w godz. 10-13, wt-sb - w godz. 10-18, niedziele - godz. 11-18. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, w poniedziałki wstęp wolny. 

Więcej: Potomek Stanisława Augusta Poniatowskiego otworzył wystawę „Król jedzie!”

 Wodowanie sztuk - wodne widowisko z dźwiękami carillonu w tle
"Wodowanie sztuk" - wodne widowisko z dźwiękami carillonu w tle
mat. prasowe

Ponadto przez cały weekend - w piątek, sobotę i niedzielę, około godz. 21.45 zachęcamy do udania się pod Fontannę Heweliusza i na skwer przy Wielkim Młynie - miejsca spotkań w ramach trwającej kolejnej odsłony muzyczno-wizualnego projektu „Wodowanie Sztuk”.

- To już trzeci sezon niezwykłych wieczornych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu kościoła św. Katarzyny - przypomina Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, realizującej projekt. - Motywem przewodnim „Wodowania sztuk” jest specjalny program fontanny oraz skomponowany przez Kamila Cieślika utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”. Kompozycja zwyciężyła w 2016 roku w konkursie „Fontannie bije ten dzwon”, organizowanym przez spółkę GIWK - dodaje.

Wstęp wolny.

Nie przegap też: Jarmark św. Dominika. Moc dobrze znanych atrakcji i nowości. Zobacz program

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze