Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W ten weekend w AmberExpo - 1001 pomysłów jak spędzić wolny czas

W sobotę i niedzielę 1-2 kwietnia w AmberExpo odbędzie się Free Time Festiwal - olbrzymia impreza, podczas której zaprezentuje się ponad 250 wystawców. Ich oferta to istny bank recept na udane spędzenie wolnych chwil i ciekawych pomysłów na wakacje.

W ten weekend w AmberExpo - 1001 pomysłów jak spędzić wolny czas
A
A
data publikacji: 30 marca 2017 r.

Oferty wystawców uczestniczących w Free Time Festiwal są często przedstawiane w efektowny sposób. Tak było w zeszłym roku
Oferty wystawców uczestniczących w Free Time Festiwal są często przedstawiane w efektowny sposób. Tak było w zeszłym roku
Free Time Festiwal 2016

Od liczby propozycji, atrakcji dodatkowych i wydarzeń towarzyszących Free Time Festiwal może się zakręcić w głowie!

- Festiwalowe wydarzenia łączy wspólna idea. Pokazujemy wszystkie możliwe formy aktywnego spędzania wolnego czasu, promujemy aktywny styl życia - podkreśla Dorota Solochewicz dyrektor projektu Free Time Festiwal z Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Proponujemy 1001 jeden pomysłów na spędzenie wolnego czasu, ale zapewniam, że dzięki podziałowi wydarzenia na strefy, każdy się u nas odnajdzie, wystarczy kierować się swoimi zainteresowaniami.

Festiwalowych stref jest w tym roku osiem:

  • TURYSTYKI I CZASU WOLNEGO (dla turystów i podróżników)
  • SPORTU I AKTYWNEGO STYLU ŻYCIA
  • BIKE FESTIWAL - oczywiście dla rowerzystów
  • KAJAK EXPO I SPORTÓW WODNYCH - dla wodniaków
  • KULTURY I NAUKI dla dużych i małych
  • „ŚWIAT ZABAW” dla najmłodszych
  • OGRODOWE KREACJE dla wielbicieli ogrodów
  • FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW dla smakoszy posiłków pod chmurką

Każdy zwiedzający przy wejściu na festiwal otrzyma folder z planem festiwalu, spisem uczestników, mapką rozmieszczenia stoisk i atrakcji. W tym roku po raz pierwszy będzie można zwiedzać targi także z pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej Eventory, dostępnej zarówno na smartfony jak i iPhon`y. Dzięki niej można będzie np. łatwo znaleźć poszukiwanego wystawcę i dowiedzieć się, co dokładnie w danym momencie dzieje się podczas festiwalu.

Zapoznać się będzie można z ofertą wycieczek w bliższe i dalsze okolice - swoje propozycje zaprezentują m.in.: Kaszuby, Kociewie, województwa kujawsko-pomorskie i lubelskie, Dolny Śląsk, czy też Okręg Środkowej Frankonii (Niemcy), Okręg Lwowski (Ukraina) i słynąca z zamków i pałaców Skania (Szwecja).

Przez halę targową, podczas edycji 2016, przewinęło sie 22 tys. gości. Każdy znalazł coś interesującego. Rowery? Czemu nie
Przez halę targową, podczas edycji 2016, przewinęło sie 22 tys. gości. Każdy znalazł coś interesującego. Rowery? Czemu nie
Free Time Festiwal 2016

Ale równie ważnym elementem festiwalu będą pomysły na ciekawe spędzanie wolnych chwil… w Gdańsku.

- W naszym mieście nie sposób się nudzić, jest tu bezmiar miejsc, umożliwiających aktywne i różnorodne spędzanie czasu wolnego - tłumaczy Dorota Solochewicz. - Gdańsk z roku na rok rozwija swoją ofertę.

W ramach najbliższych atrakcji swoją ofertę przedstawi np. Gdański Ośrodek Sportu. Mało kto wie, że oddany w zeszłym roku do użytku Gdański Stadion Lekkoatletyczny nie jest przeznaczony tylko dla “prawdziwych” sportowców - każdy gdańszczan może przyjść tu pobiegać. Jak to zrobić - dowiedzieć się można właśnie podczas festiwalu na stoisku GOS. Ośrodek promować będzie także gdański żaglowiec “Generał Zaruski”, przedstawiając ofertę najbliższych rejsów na “Generale”, z udziałem w regatach “The Tall Ships Races” na czele. Wydział Programów Rozwojowych gdańskiego magistratu przybliży z kolei ofertę gdańskich siłowni pod chmurką - dowiemy się tu również, gdzie w najbliższym czasie można się spodziewać tego typu inwestycji.

Warto zwrócić uwagę na OGRODOWE KREACJE. Jak zapewniają organizatorzy: "wystawcami i animatorami będą m.in. architekci krajobrazu i osoby związane z branżą ogrodniczą, właściciele firm wykonawczych, sklepów ogrodniczych, producenci urządzeń ogrodowych, mebli wypoczynkowych, grilli i palenisk ogrodowych. W trakcie Ogrodowych Kreacji edukatorzy poprowadzą warsztaty i konsultacje podczas, których pokażą, że w mieście także możemy uprawiać zdrowe warzywa i owoce, nawet na najmniejszej przestrzeni". I jeszcze dodatkowa atrakcja: gościem specjalnym będzie Maja Popielarska, gospodyni programu Maja w Ogrodzie.

Który to już raz?

Free Time Festiwal odbędzie się w tym roku już po raz trzeci. W zeszłym roku przyciągnął ponad 22 tys. zwiedzających, którzy spokojnie mogą powtórzyć swoją wizytę w tym roku - bez obawy o brak nowości.

Po pierwsze dlatego, że instytucje wystawiające się podczas wydarzenia od początku, co roku zmieniają swoją ofertę. Centrum Hewelianum ostatnio pokazało mobilne planetarium - w tym roku przyjedzie do AmberExpo z fragmentem wystawy “Zdrowie” (prezentowane będą np. interaktywne modele organów ludzkich w dużej skali).

A poza tym przybywa także nowych stoisk, jak np. dotyczące planowanej budowy centrum rozrywki przy Stadionie Energa w Letnicy. Będzie można tutaj nie tylko dowiedzieć się “co i kiedy” wydarzy się w tym temacie, ale także przekazać swoje propozycje, jakie atrakcje i możliwości powinny być w tym miejscu dostępne.

Wnętrze hali AmberExpo podczas ubiegłorocznych targów
Wnętrze hali AmberExpo podczas ubiegłorocznych targów
Free Time Festiwal 2016

Festiwalowy debiut w 2017 r. będzie miało także Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które skupi się na przybliżeniu tegorocznych atrakcji w Twierdzy Wisłoujście, oraz Gdański Ogród Zoologiczny - będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat mieszkających w nim zwierząt.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy na targach pojawi się także reprezentacja Portu Lotniczego Gdańsk. Osoby, którzy odwiedzą stoisko lotniska będą mogły wziąć udział w losowaniu biletów do Amsterdamu ufundowanych przez linię lotniczą KLM.

W ciągu dwóch dni trwania festiwalu możliwości udziału w konkursach z cennymi nagrodami będzie znacznie więcej. Do wygrania będą m.in.: rejsy wycieczkowe promem, rowery, wycieczki kajakowe, pakiety startowe w AmberExpo Półmaraton Gdańsk, bilety wstępu do zoo w Gdańsku i Wrocławiu, weekendy w leśniczówkach i gospodarstwach agroturystycznych, tandemowe loty motoparalotnią z wicemistrzem Świata Norbertem Nowickim….

Festiwalowi towarzyszyć będą również Debiuty i Mistrzostwa Polski: FIT-KID & FITNESS AEROBIC. Podczas dwóch dni podziwiać będzie można ponad 200 dziecięcych występów w kategoriach: taneczny układ fitness z elementami show oraz akrobatyczny duet i roztańczona mini-formacja. Mistrzostwa są eliminacjami do Mistrzostw Europy 2017 w Niemczech. Organizatorem imprezy jest Akademia Fitness Sportowego oraz Aleksandra Kobielak - Mistrzyni Świata Fitness, prezes Federacji WFF Poland (World Fitness Federation). Zachęcamy do kibicowania młodym zawodnikom.

Na hamburgera - lepiej rowerem

Warto przyjechać na FTF na rowerze. Nie tylko dlatego, że za zaparkowanie samochodu zapłacimy 20 zł - podczas Bike Festiwal będzie można za darmo zrobić przegląd naszego jednośladu i wykonać oznakowanie przeciwkradzieżowe. Najmłodsi gdańscy rowerzyści zaś będą mogli wziąć udział w pierwszych w Polsce Mistrzostwach Strider Races (zawodach na rowerkach biegowych dla maluchów).

A po zwiedzaniu - czas na posiłek na Festiwalu Smaków Foodtrucków. Do wyboru posiłki serwowane przez 35 starannie wybranych “mobilnych kuchni” z całej Polski, reprezentujących kuchnie całego świata plus - moc, nie tylko kulinarnych - atrakcji: od gotowania na scenie, poprzez kulinarne opowieści po giełdę winyli.

Na parkingu po drugiej stronie ulicy, przy Stadionie Energa Gdańsk - oczywiście tłumy w kolejkach po hamburgery, frytki i inne dania z food trucków
Na parkingu po drugiej stronie ulicy, przy Stadionie Energa Gdańsk - oczywiście tłumy w kolejkach po hamburgery, frytki i inne dania z food trucków
Free Time Festiwal 2016

Każdy zwiedzający może także wziąć udział w jednej z siedmiu konferencji towarzyszących festiwalowi, np. na temat dziedzictwa Hanzy i turystyki w Europie, turystyki rowerowej w Polsce, czy też zająć stanowisko w debacie na temat Systemu Roweru Metropolitalnego, który obejmie wkrótce Trójmiasto i 11 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu znaleźć można na stronie internetowej organizatora - Międzynarodowych Targów Gdańskich. Godziny otwarcia: sobota (1 kwietnia) 10-18; niedziela (2 kwietnia) 10-17. Wstęp wolny.

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora