PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tydzień Japoński, Organy Plus+, Festiwal Kultur Okno na Świat...

Tydzień Japoński, Organy Plus+, Festiwal Kultur Okno na Świat...
Pierwszy weekend października w Gdańsku upłynie przede wszystkim pod znakiem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, za sprawą Tygodnia Japońskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Nie zabraknie także ciekawych spotkań dotyczących życia na emigracji (Festiwal Kultur Okno na Świat), coś dla siebie znajdą także melomani - w piątek rozpoczyna się festiwal Organy Plus+.
Dramat „Wskazówki dla poddanych” (jap. „Nuhikun”) jest z kolei przez niektórych krytyków japońskich określany mianem najbardziej dojrzałego w dorobku artystycznym Terayamy Shūjiego
Dramat „Wskazówki dla poddanych” (jap. „Nuhikun”) przez krytyków japońskich jest określany mianem najbardziej dojrzałego w dorobku artystycznym Terayamy Shūjiego
mat. prasowe

 

Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Teatry Europy (i Świata), tym razem skupiając się wokół kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Tydzień Japoński zainauguruje w piątek, 4 października, spektakl „Wskazówki dla poddanych (Nuhikun)” Teatru Laboratorium Ban'yū Inryoku z Tokio.

Tytuł jest nawiązaniem do utworu Jonathana Swifta (1731), ale angielskie opowiadanie stało się zaledwie pretekstem do opowiedzenia losów poddanych urzędujących podczas nieobecności ich pana w jego wielkiej posiadłości. Znudzeni codziennym życiem służący postanawiają na zmianę naśladować wlaściciela. Osoba, która w danym momencie odgrywa rolę pana, może wydawać dowolne rozkazy, a pozostałe osoby muszą się im bezwarunkowo podporządkować. Stopniowo bohaterowie zaczynają posuwać się do coraz bardziej drastycznych metod i wydawać rozkazy mające na celu wyłączenie poniżenie drugiej osoby, czerpiąc przy tym sadystyczną przyjemność.

Teatr Laboratorium Ban’yū Inryoku zadaje widzom pytanie, czym jest to, czego ludziom brakuje, czego potrzebują, czym jest prawdziwa wolność, jaki jest związek między władzą, kontrolą drugiego człowieka a seksualnością - w zależności od tego, czy jesteśmy panem czy sługą, ujawniamy przecież drzemiące w nas sadomasochistyczne skłonności.

Spektakl „Wskazówki dla poddanych” zobaczymy w ten weekend dwukrotnie - w piątek oraz w sobotę, o godz. 19:00. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

Program Tygodnia Japońskiego obejmuje nie tylko spektakle teatralne, ale także projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultury, oraz wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego. Wydarzenie zakończy się w środę, 9 października.

Więcej: Gdański Teatr Szekspirowski. Teatr, film, kulinaria - tydzień poświęcony kulturze Japonii od piątku

 

Stephan MacLeod wystąpi podczas pierwszego dnia Festiwalu Organy Plus+, w piątek, 4 października
Stephan MacLeod wystąpi podczas pierwszego dnia Festiwalu Organy Plus+, w piątek, 4 października
mat. organizatora

 

Muzyczną podróż w czasie proponują organizatorzy jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+, który odbędzie się w gdańskim kościele franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 4-13 października.

- Festiwal artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w Polsce i Europie doby renesansu i baroku - zapraszają organizatorzy.

 

Program na ten weekend:

4.10.2019 + Bas | godz. 19.00

Muzyka w Polsce u progu epoki Wazów

Marcin Szelest (Kraków) - organy

Stephan MacLeod (Szwajcaria) - bas

5.10.2019 + Italian Influences | godz. 19.00

Włoskie wpływy w muzyce klawiszowej

Edoardo Bellotti (Włochy/Niemcy) - organy

6.10.2019 + Polonia in Europa | godz. 15.30

Muzyka z polskich źródeł wieku siedemnastego

Krzysztof Urbaniak - organy

Anna Zawisza - sopran

Agnieszka Świątkowska, Agnieszka Krawczyk - skrzypce barokowe

 

Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 10 zł

 

O życiu w innych kulturach opowiedzą Polacy, którzy wyemigrowali
O życiu w innych kulturach opowiedzą Polacy, którzy wyemigrowali, podczas jesiennej odsłony Festiwalu Kultur „Okno na Świat”, zatytułowanej „Raport z emigracji. Spotkania ze Światem”
mat. prasowe

 

Od piątku, 4 października, do wtorku, 8 października, trwać też będzie jesienna odsłona Festiwalu Kultur „Okno na Świat”, zatułowana „Raport z emigracji. Spotkania ze Światem”, obejmująca cykl różnorodnych wydarzeń wokół tego zagadnienia.

W programie debaty, wystawy, spotkania autorskie, warsztaty, filmy i prelekcje dotyczące będą zjawiska migracji - szczególnie doświadczeń polskich i żydowskich w obrębie krajów skandynawskich. Wydarzenia odbywać się będą w historycznych wnętrzach Ratusza Staromiejskiego i Centrum św. Jana, oraz w nowoczesnej przestrzeni Patio na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Uchodźstwo, ucieczka, wygnanie, ciekawość świata - w każdym z tych przypadków to indywidualny ludzki los, osobista historia. Jaki ślad odcisnęło emigracyjne doświadczenie w biografiach poszczególnych osób? Czy więcej stracili czy zyskali? Co wnieśli w społeczeństwo i kulturę kraju, w którym się osiedlili? Co stracił kraj, który opuścili? Zapraszamy na spotkania z emigrantami - wybitnymi osobowościami, żyjącymi na pograniczu kultur z własnego wyboru lub z konieczności historycznej - zachęcają organizatorzy.

 

PROGRAM

WYSTAWY:

"W Danii jestem. Imigranci w obiektywie Piotra Topperzera". Galeria NCK, 4-31 października 2019

"Duński design. Fotografie ikon wzornictwa Piotra Topperzera". Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Patio, 5-31 października 2019

"Chleb i kanelbulle. Portrety polskich imigrantów w Szwecji". Centrum św. Jana, 8-24 października 2019

PIĄTEK - 4.10.2019

NCK - Ratusz Staromiejski

18:00-19:30 dyskusja "Życie i twórczość na emigracji". Bogusława Sochańska, Włodzimierz Herman, Piotr Topperzer i Maciej Zaremba-Bielawski w rozmowie z Martą Perchuć-Burzyńską

19:30-20:30 pokaz filmu "Statek" (1970), reż. Marian Marzyński

20:30 wernisaż wystawy "W Danii jestem. Imigranci w obiektywie Piotra Topperzera"

SOBOTA - 5.10.2019

NCK - Ratusz Staromiejski

14:00-15:15 spotkanie z Piotrem Mikołajczakiem, autorem książki "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii". Prowadzenie: Aleksandra Kozłowska

15:30-16:45 opowieść o życiu Polaków w Szwecji: Krystyna Romanowska i Tomasz Drapella. Prowadzenie: Maja Chacińska

17:00-18:30 spotkanie z Maciejem Zarembą-Bielawskim autorem książki "Dom z dwiema wieżami". Prowadzenie: Aleksandra Kozłowska

18:30-20:00 opowieść o życiu poza krajem, duńskiej emigracji i Janinie Katz: Bogusława Sochańska i Włodzimierz Herman

20:00-20:45 pokaz filmu "Kredens" (2007) reż. Jacob Dammas

NIEDZIELA - 6.10.2019

Akademia Sztuk Pięknych, Patio

18:00-19:00 Piotr Topperzer i Włodzimierz Herman w rozmowie z Bogusławą Sochańską o tworzeniu na emigracji

19:00 wernisaż wystawy "Duński design". Ikony wzornictwa - fotografie Piotra Topperzera"

PONIEDZIAŁEK - 7.10.2019

Centrum św. Jana

18:00 pokaz filmu "Keep Frozen" (2016) reż. Hulda Ros Gudnadottir i Karolina Bogusławska

20:00 dyskusja po filmie: Karolina Bogusławska i Piotr Mikołajczak. Prowadzenie: Sebastian Jakub Konefał

WTOREK - 8.10.2019

Centrum św. Jana

18:00 pokaz filmu "Isoland" (2017) reż. Kuba Witek

20:00 dyskusja po filmie: Sebastian Jakub Konefał i Magdalena Kalisz

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 4-5.10.2019

kiermasz literatury reportażowej i związanej z wzornictwem

kiermasz wzornictwa skandynawskiego - Szvedka Design

 

 

Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę, 5 października, w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku
Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę, 5 października, w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku
Fot. Pixabay

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku (al. Gen. Józefa Hallera 14) w sobotę, 5 października, zaprasza na Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja nietypowego wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

- Czekamy na wszystkich zainteresowanych nocnych marków bibliotecznych od godz. 17:00. Zapraszamy całe rodziny: dzieci, rodzicówi, dziadków - każdy znajdzie coś dla siebie - zachęcają organizatorzy.

W programie wiele atrakcji, m.in. zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai oraz elementów muzyki; zajęcia plastyczne dla dzieci; „Tajemnicza biblioteka” - gra biblioteczna dla ciekawskich uczniów w wieku 8-12 lat; „Co można znaleźć w tornistrze szkolnym?”- zwiedzanie Muzeum Oświaty Pomorskiej z bibliotekarzem; wirtualna wycieczka w świat bibliotek cyfrowych; projekcja filmu „Ptyś i Bill” (reż. Franck Magnier, Alexandr Charlot); „Napisz do mnie chociaż krótki list” - warsztaty kaligrafii dla tych, którzy przyzwyczajeni są do klawiatury, i „Przynieś książkę - weź książkę”, czyli bookcrossing w bibliotece.

Wstęp wolny.

 

Wśród dzieł, które można zobaczyć, jest kalendarz Dana Reisingera, zaprojektowany dla słynnego Museum of Modern Art w Nowym Jorku
Wśród dzieł, które można zobaczyć na wystawie „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas”, jest kalendarz Dana Reisingera, zaprojektowany dla słynnego Museum of Modern Art w Nowym Jorku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W ten weekend warto też bliżej zapoznać się ze sztuką współczesną. Przypominamy, że Gdańska Galeria Miejska świętuje jubileusz 10-lecia istnienia- z tej okazji, w oddziale GGM2 (ul. Powroźnicza 13/15) oglądać można interdyscyplinarną wystawę z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych twórców, m.in. Romana Opałki czy Dana Reisingera.

Celem wystawy, zatytułowanej „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas”, który przyświecał jej kuratorowi i pomysłodawcy - Pawłowi Sosnowskiemu z warszawskiej galerii sztuki współczesnej Propaganda, jest pokazanie różnorodnego i wnikliwego podejścia do kategorii przemijania, odliczania czasu i trwania, poprzez zestawienie ze sobą dzieł polskich oraz światowej sławy, zagranicznych artystów.

Prace, które na nią trafiły, doskonale wpisują się w tematykę upływającego czasu. Jest to przy tym rodzaj eksperymentu - wybrane na ekspozycję dzieła sztuki współczesnej, wykonane w różnych technikach i za pomocą różnych środków, służą jako narzędzia do zapamiętywania i dokumentowania aktualnych zagadnień społecznych. „Ale czy to wystarczy, by zapewnić im ponadczasowość?” - zdają się zastanawiać twórcy.

Wystawa potrwa do 10 listopada 2019 r. Galeria jest czynna codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 12:00 - 18:00. Wstęp wolny.

Więcej: „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas” - wystawa na 10-lecie Gdańskiej Galerii Miejskiej

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze