PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
W ten weekend: spacery z przewodnikiem, pokaz mody, wystawy... i oczywiście targi książki
W ten weekend: spacery z przewodnikiem, pokaz mody, wystawy... i oczywiście targi książki
W ten weekend jedną z największych atrakcji będą długo wyczekiwane Gdańskie Targi Książki. II edycja targów odbywa się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance od 29 do 31 marca. Poza tym jak co tydzień zapraszamy na ciekawe wystawy i wydarzenia dla dzieci.
Duet Paprocki & Brzozowski
Duet Paprocki & Brzozowski - projektantów zobaczyliśmy podczas ubiegłorocznej edycji Fashion Forum Gdańsk. W tym roku gwiazdą będzie Maciej Zień
mat. prasowe
 
W piątek, 29 marca, rusza kolejna edycja Fashion Forum Gdańsk - tym razem pod hasłem „FOR EKO”. Trzydniowe święto dla wszystkich pasjonatów mody i eco-lifestyle'u, to nie tylko pokazy mody marek Forum Gdańsk (Gdańsk, Targ Sienny 7), ale też warsztaty kreatywne oraz panele tematyczne.
 
- Będziemy dyskutować o modzie, ekologii i recyklingu, będzie też możliwość spotkania się ze znanymi osobowościami z branży modowej. Gwiazdą pokazów będzie Maciej Zień, który w Forum Gdańsk zaprezentuje niezwykłą kolekcję „The Beatles”. Całość imprezy poprowadzą Agnieszka Cegielska i Paulina Sykut Jeżyna - zapraszają organizatorzy.
 
Wstęp wolny. Program: Fashion Forum Gdańsk For EKO.
 
 
Spacery po Gdańsku pod okiem przewodników to obecnie bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu
Spacery po Gdańsku pod okiem przewodników to obecnie bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Jak w każdą ostatnią sobotę miesiąca, Galeria Handlowa Madison (Gdańsk, ul. Rajska 10) zaprasza na spotkanie w ramach bezpłatnego cyklu miejskich spacerów z historią w tle pod hasłem: „Śladem Gdańskich Tajemnic”. Spacery prowadzą przewodnicy PTTK, którzy dla uczestników przygotowują ciekawe historie, ale nie te znane z przewodników czy ze szkoły.
 
- Dla spacerowych uczestników wybraliśmy 11 inspirujących tematów i historii, które zachwycają, zadziwiają i niezwykle kształcą. To idealna alternatywa na rodzinne, sobotnie przedpołudnie - zachęcają przewodnicy.
 
Podczas marcowego spaceru dowiemy się „Jak w dawnym Gdańsku medycynę stosowano - o szpitalach, kościołach, medykach, chirurgach, balwierzach i gdańskim kacie”. Na uczestników spaceru czekają miłe prezenty - niespodzianki.
 
Początek o godz. 11:00. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, obowiązuje lista zgłoszeń - zapisy odbywają się pod numerem telefonu 58 766 75 75 lub w Punkcie Informacji Obiektowej, zlokalizowanej na parterze Galerii Madison.
 
 
„Wspólnoteka” to cykl wartościowych spotkań dla dzieci i ich opiekunów organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności
„Wspólnoteka” to cykl wartościowych spotkań dla dzieci i ich opiekunów organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring Archiwum ECS
 
Atrakcję na ostatnią sobotę miesiąca, dla dzieci, przygotowało także Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1). W sobotę, 30 marca, w Wydziale Zabaw ECS odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Wspólnoteka”.
 
- Zapraszamy dzieci z opiekunami, którzy wierzą, że książki przenoszą w magiczny świat, rozwijają i pobudzają wyobraźnię. Raz w miesiącu, w sobotę, spotykamy się po to, aby przeczytać jedną książeczkę i poszukać w niej różnorodności świata i nas samych, a przy tym doskonale się bawić. Podobno w bajce prawda jest ukryta, a kto chce, ten bajkę czyta! - zapraszają organizatorzy.
 
Najbliższe spotkanie, zatytułowane „Wróblowa wyliczanka”, poświęcone będzie książce Józef Wilkoń „Wróble na kuble”. 
 
- Zabawimy się w tropicieli i obserwatorów. Poszukamy ptasich śladów. Policzymy wróbelki i sprawdzimy, gdzie lubią się spotykać - dodają organizatorzy.
 
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00. Przeznaczone jest dla dzieci w wieku 3-5 lat z opiekunami. Zbiórka w ogrodzie zimowym przed wejściem do Wydziału Zabaw ECS.
 
Wstęp: 9 zł / opiekun + nie więcej niż dwoje dzieci, każde kolejne dziecko 9 zł (bilet należy kupić w kasach ECS przed warsztatami). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze rezerwacje online: ecs.gda.pl/Formularz.
 
 
Marek Rogulus, instalacja do projektu „Dochodzenie...”
Marek Rogulus, instalacja do projektu „Dochodzenie...”
mat. CSW Łaźnia
 
W ten weekend po raz ostatni w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) można będzie oglądać projekt Marka „Rogulusa” Rogulskiego, zatytułowany „Dochodzenie. Ślady pamięciowe w dochodzeniu do koncepcji dzieła artystycznego poprzez pracę z modelem kulturowym”.
 
Artysta w swojej najnowszej realizacji proponuje publiczności rozważania nad metodą dochodzenia do koncepcji dzieła sztuki. Bada uniwersum zdarzeń prowadzących do powstania dzieła, bierze pod uwagę lokalne uwarunkowania, potrzeby oraz siłę i upór twórcy w procesie realizacji. Ukazuje w ten sposób zależność pomiędzy formą i rozumieniem sztuki, a panującym modelem kulturowym.
 
- Centralny punkt wystawy stanowi ogromna instalacja skonstruowana z metalu, złożona z wielu różnych elementów. Jako obiekt materialny stanie się przyczynkiem do stawiania pytań o założenia związane z powstawaniem kolejnych dzieł - mówi Kinga Jarocka, kuratorka wystawy. - Struktura ta ma być polem możliwości i przestrzeni dla przejawiania się wielorakich, poza performansami samego artysty, działań: ocen, krytyki, interakcji widzów. Element materialny i sytuacje, które zaistnieją wokół niego wpiszą się w całokształt pracy, by nawet wówczas, gdy instalacja zostanie rozebrana, zapewnić jej zdolność kontynuacji w wymiarze sprawczym.
 
Wystawę można zobaczyć codziennie do niedzieli, w godz. 12.00-20:00. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.
 
 
Magdalena Sadłowska jedna z prac na wystawie „EMKA”
Magdalena Sadłowska jedna z prac na wystawie „EMKA”
mat. prasowe
 
To także ostatnie dni, by w Nadbałtyckim Centrum Kultury obejrzeć wystawę „EMKA. Magdalena Sadłowska - malarstwo, Mateusz Pęk - instalacja”.
 
- Tytułowa „EMKA” to potocznie rozmiar średni, ale też „typ” powszechnie akceptowalny. Przewidywalność, modułowość i elastyczność to cechy pożądane we współczesnym świecie - mówi kurator wystawy. - Funkcjonujemy w ramach uśrednionych przedmiotów, ubrań, ale również cech osobowościowych. Pragniemy od nich uciec, gdyż budzą w nas dwuznaczne uczucia. Tę ambiwalencję eksploruje Mateusz Pęk w cyklu prac „Życie jako problem”, poddając rzeźbiarskiej transformacji fotele biurowe. Magdalena Sadłowska w swoim cyklu „Ćwiczka-ćwicząca”, poprzez powtarzalność motywu malarskiego pragnie natomiast ukazać groteskę nieustannego dopasowywania się jednostki wobec wymogów, jakie stawia przed nią świat.
 
O artystach:
 
Magdalena Sadłowska (ur. 1993) - mieszka i pracuje w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy obiekty przestrzenne. Absolwentka Wydziału Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Baucia na ASP w Gdańsku (2018). Stypendystka MKiDN (2017/2018). Brała udział w licznych wystawach i przeglądach sztuki. Otrzymała m.in. wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. Wojciecha Fangora w Gdańsku (2018).
 
Mateusz Pęk (ur. 1978) - pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Gdańsku. Zajmuje się instalacją multimedialną oraz grafiką użytkową. Studiował w ASP w Gdańsku oraz Instytucie Sztuk Wizualnych w Orleanie. Dyplom w pracowni intermediów uzyskał u prof. Witosława Czerwonki (2002). Zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie „Baltic goes digital” oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla młodego twórcy. Brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą, m.in.: Kunsthalle St. Annen w Lubece, galeria Atelier w Berlinie, Zendai MoMA w Szanghaju, Goethe Instytut w Atenach.
 
Wystawa czynna jest do codziennie, do 2 kwietnia. Prace można oglądać w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny.
 
 
 
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze