• Start
  • Wiadomości
  • W ten weekend: koniec Jarmarku św. Dominika, Soundrive, spektakle w plenerze...

W ten weekend: koniec Jarmarku św. Dominika, Soundrive, spektakle w plenerze...

Dobiega niestety końca 761. Jarmark św. Dominika, kuszący smakami, zapachami, produktami i atrakcjami, ale finisz będzie imponujący - czeka nas m.in. Baltic Sail Gdańsk. Ostatnie koncerty odbędą się w ten weekend także w ramach festiwalu Soundrive. Tradycyjnie nie zabraknie też muzycznych wrażeń i teatralnych propozycji w Parku Oruńskim.
13.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Parada żaglowców na Motławie, najbardziej widowiskowa atrakcja Baltic Sail Gdańsk, odbędzie się także i w tym roku
Parada żaglowców na Motławie, najbardziej widowiskowa atrakcja Baltic Sail Gdańsk, odbędzie się także i w tym roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

 

W ostatni weekend Jarmarku św. Dominika odbędzie się w Gdańsku prawdziwe żeglarskie święto - Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail. Przez cztery dni, od piątku, 13 sierpnia, do poniedziałku, 16 sierpnia, trwać będzie niezwykłe wydarzenie, integrujące środowiska żeglarskie i propagujące marynistyczne dziedzictwo Gdańska. W programie m.in. pokaz tradycyjnych żaglowców, festiwal Szanty pod Żurawiem, zabawy w strefie edukacyjnej dla dzieci, Parada Żaglowców po wodach Motławy i scenki historyczne z udziałem gdańskich rekonstruktorów.

Impreza tradycyjnie będzie otwarta dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Jachty, przybywające na Zlot z całej Polski i Europy, zacumują w marinie, w samym centrum miasta, przy ulicy Szafarnia. Natomiast cumujące u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym żaglowce zostaną udostępnione każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu.

Podczas Baltic Sail Gdańsk będzie też niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie. Na swoje pokłady zapraszają S/Y Bonawentura, Generał Zaruski, Bryza H, Antica czy Sailing ship Libava. Każdy rejs trwa około 3 godziny i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu - w trakcie pierwszej części rejsu obserwować można życie portowe, wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską.

Bilety i więcej informacji: balticsail.pl.

 

9. Soundrive Festival trwa od 10 do 15 sierpnia. Tradycyjnie zapewni wiele koncertowych emocji w industrialnych przestrzeniach na terenie byłej Stoczni Gdańskiej
9. Soundrive Festival trwa od 10 do 15 sierpnia. Tradycyjnie zapewni wiele koncertowych emocji w industrialnych przestrzeniach na terenie byłej Stoczni Gdańskiej
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Do niedzieli 15 sierpnia trwa tegoroczna edycja Soundrive Festival - wielkiego muzycznego wydarzenia, w ramach którego na aż 6. scenach w B90 i Drizzly Grizzly, a także sekretnych miejscach, odbędzie się w sumie 100 koncertów, z takich gatunków, jak hip-hop, metal, elektronika, rock'n'roll, jazz, pop i wszystko to, co pomiędzy nimi.

W piątek, 13 sierpnia, wystąpią: Bled, Enchanted Hunters, Erith, Kurkiewicz, Llovage, Lonker See, Marta Bijan, Mord'A'Stigmata, Nath, Rat Kru, Skøv, Whalesong, Woska/Khris, Zamilska i Zdechły Osa, a także HRV, Pokusa i The Pau. Dzień później, w sobotę, 14 sierpnia na scenie staną: 80tribe, Deadly Firend, Favorit89, Frett, Hanako, Kaśka Sochacka, Królówczana Smuga, MIN t, Nightrun87, Rafael, Rosa Vertov, Siksa, Spoiwo, Syndrom Paryski, WaluśKraksaKryzys, oraz Air Hunger & New Rome, Chryste Panie i Katarina Gryvul.

Niedziela, 15 sierpnia, to prezent od organizatorów - wstęp jest darmowy. Scena należeć będzie do takich zespołów, jak: Backhand Slap, Bastard Disco, Future, Helter Skater, Love Glove, Pavement Pizza, Stay Nowhere, Terrordome, The Bullseyes i Vermona Kids. W sumie od południa do wieczora na scenie w Plener 33 wystąpi 10 energetycznych kapel, a w nawiązaniu do korzeni, czyli pierwszej edycji Soundrive Fest, która odbyła się w gdyńskich Kolibkach, obok sceny staną rampy, na których popisywać się będą lokalni skaterzy.

 

Gości urodzin króla Jana III Sobieskiego przywita przewodnik w prawdziwym szlacheckim stroju
Gości urodzin króla Jana III Sobieskiego przywita przewodnik w prawdziwym szlacheckim stroju
mat. GIWK


W sobotę i niedzielę, 14 i 15 sierpnia, miłośników gdańskiej historii i spacerów czeka prawdziwa gratka: urodziny króla Jana III Sobieskiego, organizowane przez Gdański Szlak Wodociągowy. Z tej okazji czeka dwudniowa impreza, której głównym punktem programu będzie zwiedzanie gdańskiego Zbiornika Wody Stary Sobieski, wraz z przewodnikiem. Przywita on gości w prawdziwym szlacheckim stroju.

Podczas zwiedzania będzie można poznać nie tylko tajemnicę gdańskich wodociągów, ale również historię Parku Królewskiej Doliny czy szczegóły słynnej wizyty króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku w 1677 roku. Będzie można zgłębić tajemnicę nazwy zbiornika i obejrzeć z bliska obiekt, zbudowany w 1911 roku w formie żelbetowego monolitu - co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem. Do dziś nie wybudowano w Gdańsku zbiornika podziemnego, który mógłby równać się rozmachem architektonicznym i konstrukcyjnym, a swą budową i akustyką przypominałby podziemny amfiteatr - dźwięk tutaj roznosi się na odległość do 200 m i powraca w formie echa nawet przez 7 sekund.

Niecodzienne zwiedzanie odbywa się kilkukrotnie w sobotę: wejście o godz. 10:00, 11:30, 13:00, 14:30; i w niedzielę - wejścia o godz. 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 i 16:00. Bilet indywidualny na zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 9 zł. Liczba miejsc jest ograniczona (grupa zwiedzających liczy 15 osób), dlatego najbezpieczniejszą formą zdobycia biletu jest rezerwacja on-line, przez stronę Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Na zakończenie wizyty każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy królewski długopis.

 

W ramach cyklu „Teatr w samo południe” Teatr Miniatura pokaże także „Bajki robotów”, nietypową inscenizację na podstawie prozy Stanisława Lema, w której artyści wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę
W ramach cyklu „Teatr w samo południe” Teatr Miniatura pokaże także „Bajki robotów”, nietypową inscenizację na podstawie prozy Stanisława Lema, w której artyści wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę
mat. Teatru Miniatura

 

Niedzielę warto spędzić w pięknym Parku Oruńskim. W położonym tam Amfiteatrze Orana jak co tydzień czekają bezpłatne atrakcje teatralno-muzyczne. Na początek, o godzinie 12:00, w ramach cyklu „Teatr w samo południe", Miejski Teatr Miniatura zagra swoje „Bajki robotów” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. To nietypowa inscenizacja na podstawie prozy Stanisława Lema, w której artyści wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Przygody głównych bohaterów, opowiadane są za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz sięgają po kosmiczny instrument muzyczny - theremin - jedyny instrument, na którym gra się bez dotykania go. Oprócz tych atrakcji jest też ciekawa fabuła z pozytywnym przesłaniem - „Bajki robotów” opowiadają o tym, że najważniejszymi siłami działającymi w kosmosie są uczucia, a najsilniejszym z nich jest miłość, a także, że nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka.

 

Cykl koncertów w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim trwa w najlepsze. Rozpoczął go koncert Krystyny Stańko i Edyty Herbuś, a 15 sierpnia na scenie stanie ceniony aktor młodego pokolenia Maciej Musiałowski
Cykl koncertów w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim trwa w najlepsze. Rozpoczął go koncert Krystyny Stańko i Edyty Herbuś, a 15 sierpnia na scenie stanie ceniony aktor młodego pokolenia Maciej Musiałowski
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

W niedzielę wieczorem, o godzinie 18:00, na scenie Amfiteatru Orana stanie Maciej Musiałowski - śpiewający aktor, nominowany do Orła za najlepszą główną rolę męską w filmie „Sala samobójców. Hejter”. Jest także laureatem Grand Prix - Złotego Tukana - i Tukana Dziennikarzy w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Widowie mogą go kojarzyć również ze szklanego ekranu, gdzie debiutował rolą Ksawerego Kryńskiego w serialu TVN „Druga szansa”, za co był nominowany do Telekamery 2017 w kategorii Nadzieja telewizji. Występował ponadto w serialach „Ultraviolet” i „Kod genetyczny”.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy