• Start
  • Wiadomości
  • Koncert Krystyny Stańko i Edyty Herbuś, spektakle, urodziny na Westerplatte

Koncert Krystyny Stańko i Edyty Herbuś, spektakle, urodziny na Westerplatte

To będzie weekend pełen kulturalnych atrakcji w Gdańsku: ruszają aż dwa cykle popularnych imprez plenerowych w Parku Oruńskim - koncertowy i teatralny, jeden z oddziałów Muzeum Gdańska obchodzi urodziny, do uczczenia których zaprasza wszystkich chętnych, nie zabraknie też okazji do sąsiedzkiej integracji i wzięcia udziału w miejskiej grze.
02.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najstarsze muzeum na Westerplatte zaprasza do wspólnego świętowania urodzin z wieloma atrakcjami - w sobotę, 3 lipca
Najstarsze muzeum na Westerplatte zaprasza do wspólnego świętowania urodzin z wieloma atrakcjami - w sobotę, 3 lipca
fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska

 

Miłośników historii naszego miasta i zabytkowych pojazdów w sobotę, 3 lipca, na Westerplatte zaprasza Wartownia nr 1 - oddział Muzeum Gdańska, który obchodzi 47-lecie istnienia.

W programie bezpłatne warsztaty konserwatorskie z czyszczenia przedmiotów przy pomocy lasera, a także zadania związane z arkanami przedwojennej motoryzacji. Warsztaty będą się odbywać w godzinach 10:00-14:00. W każdej chwili będzie można dołączyć do zajęć.

- Dzięki specjalistycznemu laserowi, służącemu do usuwania rdzy, patyny czy zbędnych warstw farby pozbędziemy się ich z muzealnych eksponatów, ale to także świetna okazja do przyniesienia różnych rodzinnych skarbów na urodziny Wartowni nr 1. Podczas warsztatów, pod okiem fachowca, odzyskają dawny blask - mówi Mateusz Jasik, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

W tym samym czasie nie zabraknie także ciekawostek dla fanów motoryzacji. Oprócz dawnego Fiata i armaty z kolekcji Joanny i Wojciecha Minczykow po raz pierwszy na Westerplatte zostanie zaprezentowany Citroen C4 z 1931 roku, nowy pojazd z kolekcji Sebastiana Dragi. Prezentacja to także okazja do zajrzenia pod maskę automobili.

- Kolekcjonerzy podzielą się nie tylko wiedzą i swoją pasją. Na wszystkich śmiałków będzie czekał historyczny silnik, przedwojenne narzędzia i… związane z nimi zadania, przy których - niczym każdy mechanik - możemy nieco się ubrudzić. O ile pracę z laserem można wykonać w białych rękawiczkach, to w przypadku pracy z sercem automobilu będzie się trzeba liczyć z bliskim kontaktem z różnymi smarami - dodaje Mateusz Jasik.

Dodatkowo, o godz. 11:00 na placu przed Wartownią pojawi się urodzinowy tort. Oddział Muzeum Gdańska będzie czynny w godz. 10:00-16:00 (ostatnie wejście będzie możliwe na 30 minut przed zamknięciem), i udostępniony zwiedzającym za symboliczną złotówkę. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zwiedzić obiekt bezpłatnie zgodnie z zasadami programu Karty Mieszkańca.

 

W ten weekend złapcie lekturę na lato w miejskiej grze Książka Go Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
W ten weekend złapcie lekturę na lato w miejskiej grze Książka Go Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
źródło: Pixabay

 

Czy są tu miłośnicy książek i miejskich gier? Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ten weekend przygotowała dla czytelników kolejną odsłonę swojej popularnej akcji literackiej „Książka Go” w miejskiej przestrzeni, pod hasłem: Złap lekturę na lato!

- Zasady są proste. Punktualnie o godzinie 12:00 w sobotę i niedzielę opublikujemy rymowanki na naszych profilach na Facebooku i Instagramie oraz na stronie internetowej biblioteki. Będą to wskazówki do miejsc ukrycia książek w różnych punktach Gdańska. Kto pierwszy rozwiąże zgadywankę i znajdzie zakamuflowaną książkę, zdobywa ją na własność - informuje Marcin Dybuk z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Warto wziąć udział, bo w tym roku dla uczestników detektywistycznej zabawy WiMBP Gdańsk zarezerwowała aż 40 różnorodnych pozycji. Są to tytuły dla dorosłych, ale także dla młodzieży oraz dzieci, a część pozycji będzie miała nawet autografy autorów! Wśród książek do zdobycia są m.in. takie tytuły, jak „Nikt nie musi wiedzieć” - najnowszy kryminał Katarzyny Bondy, „Autobiografia” Sebastiana Milii, „Wotum” Macieja Siembiedy, książka o kabarecie: „HRABI. Duszkiem tak!”, „Wrzeszcz!” Mikołaja Trzaski, „Cios kończący” Mariusza Czubaja, „Szklanki żydowskiej krwi” Dariusza Filara, „Pan Profesor” Andrzeja Przybyszewskiego, czy też „Talita” Pawła Huelle. Będą również tytuły z Wydawnictwa Literatura, Wydawnictwa Muza, Wydawnictwa Foksal oraz Domu Wydawniczego Rebis, którzy są partnerami zabawy miejskiej WiMBP Gdańsk. Pełna lista książek do wyszukania jest opublikowana na stronie internetowej biblioteki - TUTAJ.

W grze Książka Go może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu. Znalazcy powinni umieścić zdjęcie publikacji, którą odnaleźli, w komentarzu posta z zagadkami. Dzięki temu pozostali uczestnicy zabawy dowiedzą się, że tytuł, na który polowali znalazł już właściciela. Obowiązuje zasada: „kto pierwszy, ten lepszy”, więc do domu można zabrać więcej, niż jedną pozycję. Zabawa trwa od soboty do niedzieli, 3-4 lipca. Udział jest bezpłatny.

 

Krystyna Stańko, jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, zainauguruje cykl koncertowy w Amfiteatrze Orana
Krystyna Stańko, jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, zainauguruje cykl koncertowy w Amfiteatrze Orana
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Scena Muzyczna GAK zaprasza wraz z pierwszym weekendem lipca zaprasza natomiast na cykl tradycyjnych, letnich koncertów aktorów w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim, który potrwa do końca sierpnia. Jak zawsze będzie to okazja, by zobaczyć i posłuchać na scenie popularnych aktorów, znanych z desek teatralnych oraz ze szklanego ekranu.

Tegoroczny program Amfiteatru Orana otwierają w niedzielę, 4 lipca, Krystyna Stańko - znana polska jazzmanka, dziennikarka radiowa i gitarzystka, oraz Edyta Herbuś - aktorka i tancerka, która zwyciężyła wiele międzynarodowych konkursów tanecznych, w tym 2. Konkurs Tańca Eurowizji (2008).

O artystkach:

Krystyna Stańko to jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, laureatka wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis; autorka tekstów, kompozytorka, obdarzona oryginalnym kontraltem. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od kilkunastu lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrała 10 albumów, zarówno z muzyką autorską jak i we współpracy z innymi twórcami. Od ponad 7 lat prowadzi swoją autorską audycję w Radiu Gdańsk.

Edyta Herbuś to polska tancerka, aktorka, prezenterka i osobowość telewizyjna. Trzykrotna mistrzyni Polski formacji tanecznych. Półfinalistka drugiej i czwartej edycji programu Taniec z gwiazdami (2005, 2006). Zwyciężczyni (z Marcinem Mroczkiem) 2. Konkursu Tańca Eurowizji (2008). Równolegle z działalnością taneczną, występowała w serialach telewizyjnych: m.in. w Plebanii, Kryminalnych, Klanie, Samym Życiu i Pierwszej miłości. Zagrała główną rolę Małgosi w filmie Małgosia contra Małgosia (2008) oraz rolę pani Agi w filmie Marka Koterskiego 7 uczuć (2018). 30 maja 2015 zadebiutowała w głównej roli podczas premiery spektaklu Diwa. Jej występ zebrał bardzo dobre recenzje i zapewnił jej nominację do nagrody Gwiazd Plejady 2016 w kategorii „debiut roku”.

Początek o godzinie. 18:00. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że na wydarzeniach obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa.

 

„Baśń o rycerzu bez konia” to przedstawienie familijne skierowane do widzów przedszkolnych i wczesnoszkolnych, zrealizowane przez czołowych artystów sceny lalkowej
„Baśń o rycerzu bez konia” to przedstawienie familijne skierowane do widzów przedszkolnych i wczesnoszkolnych, zrealizowane przez czołowych artystów sceny lalkowej
mat. Białostockiego Teatru Lalek

 

Scena Muzyczna GAK nie zapomina też o dzieciach i ich rodzinach - z myślą o nich w Amfiteatrze Orana rusza znany już cykl „Teatr w samo południe”. Pierwszy spektakl zobaczymy w niedzielę, 4 lipca, o godzinie 12:00. Wystąpi Białostocki Teatr Lalek z przedstawieniem „Baśń o rycerzu bez konia”.

- Dawno, dawno temu, był sobie Rycerz bez Konia. I był z tego powodu bardzo nieszczęśliwy. Wszyscy waleczni Rycerze mieli przecież swoje Konie - On jeden jedyny nie miał. Gdybyż tylko wiedział, że gdzieś tam, w świecie, jest Koń w sam raz dla Niego - taki Koń bez Rycerza - na pewno byłoby Mu lżej. Na szczęście my już to wiemy. Nie wiemy tylko, czy się spotkają - i jakie będą mieć po drodze przygody. Zapraszamy na pełną humoru, rozśpiewaną opowieść o sile marzeń i wielkiej przyjaźni, zdolnej pokonać wszelkie przeciwności losu - zapraszają twórcy spektaklu.

Wstęp wolny.

 

Pchle targi cieszą się dużym zainteresowaniem m.in. w Oliwie
Pchle targi cieszą się dużym zainteresowaniem m.in. w Oliwie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Niedzielę, 4 lipca, warto również spędzić na Siedlach, gdzie tego dnia będzie znakomita okazja do tego, by się zintegrować, poznać sąsiadów, ale także sprzedać lub wymienić używane i niepotrzebne rzeczy. Wszystko to za sprawą imprezy plenerowej „Pchli targ - Siedlce na wieszaku”, która odbędzie się godz. od 11:00 do 13:00 na skwerze przy ul. Zakopiańskiej 40 w Gdańsku.

Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do mieszkanek i mieszkańców tej gdańskiej dzielnicy. Uczestnicy będą mogli się lepiej poznać, zaprzyjaźnić oraz m.in. dowiedzieć o ofercie zajęć i aktywności Domu Sąsiedzkiego „Zakopianka”. Mogą też sprzedać, wymienić lub oddać rzeczy, które są im niepotrzebne, za to być może przydadzą się innej osobie - ubrania, książki, drobne sprzęty domowe czy przedmioty retro będzie można wystawić na pchlim targu podczas niedzielnej imprezy. Każdy uczestnik targu musi samodzielnie przygotować swoje wystawiennicze stanowisko.

- Zachęcamy do społecznej aktywności i do angażowania się w działania na rzecz dzielnic oraz lokalnych społeczności - zaprasza Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Staramy się poprzez to wydarzenie upowszechniać też wśród mieszkanek i mieszkańców zasady ekologii, poszanowania dla środowiska. Przypominamy, że rzeczy używanych nie trzeba wyrzucać - można je na przykład z kimś wymienić lub ofiarować osobom potrzebującym.

Do udziału w niedzielnym, plenerowym spotkaniu zapraszają jego organizatorzy: animatorzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Stowarzyszenie Dla Siedlec, Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz”, Rada Dzielnicy Siedlce oraz wszyscy zaangażowani mieszkańcy. Wstęp wolny.

TV

Światowa stolica bursztynu