• Start
  • Wiadomości
  • Polecamy: koncert grupy Mocarta, tribute to Grzegorz Ciechowski, spacer śladami gdańskich lwów...

Polecamy: koncert grupy Mocarta, tribute to Grzegorz Ciechowski, spacer śladami gdańskich lwów...

Ostatni piątek, sobotę i niedzielę czerwca spędźmy na świeżym powietrzu - atrakcji w plenerze nie zabraknie dla małych i dużych. Wnętrza gdańskich instytucji kultury też kuszą ciekawymi wydarzeniami - znajdziemy je m.in. w Stacji Orunia.
25.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Orkiestra Kameralna Progress to młody zespół, który tworzą utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów
Orkiestra Kameralna Progress to młody zespół, który tworzą utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów
mat. zespołu

 

 

W sobotę, 26 czerwca, Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane zapraszają do Stacji Orunia GAK (ul. Dworcowa 9) na koncert promujący najnowszy album Orkiestry Kameralnej Progress, poświęconej jednemu z najważniejszych twórców współczesnej muzyki polskiej - Obywatelowi G.C, znanemu także jako Grzegorz z Ciechowa, czyli - Grzegorzowi Ciechowskiemu.

- Zdajemy sobie sprawę, jak wielka moc utworów Grzegorza Ciechowskiego tkwi w warstwie słownej, jednak zdecydowaliśmy się cały materiał zarejestrować w wersji czysto instrumentalnej - mówi Szymon Morus, pomysłodawca projektu, dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress i dyrygent, który poprowadzi muzyków podczas sobotniego koncertu. - W piosenkach lidera Republiki drzemie potężny ładunek emocjonalny, odnaleźć w nich można nostalgię, smutek, miłość i bunt, których nie zdołają opisać w pełni słowa. Stąd odważna idea, by to co niewyrażalne wyrazić poprzez głębię i ekspresję instrumentów smyczkowych - w przestrzeni dźwiękowej, w której czujemy się najswobodniej.

Jak podkreśla, przy nagrywaniu utworów, muzykom zaangażowanym w projekt przyświecał szczególny cel - by poprzez „klasyczny” pryzmat wykształconych doświadczeń artystycznych, ukazać ponadczasowość twórczości Obywatela G.C.” Muzyczna spuścizna Ciechowskiego ukazywana jest w oryginalnej odsłonie. Czy to dobry pomysł? Trzeba się przekonać. Na koncercie zabrzmią takie przeboje Republiki, jak „Mamona”, „Śmierć w bikini”, „Biała flaga”, „Telefony”, „Odchodząc” czy „Nie pokonasz miłości”.

Początek koncertu o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

Podstawą repertuaru Grupy MoCarta są dowcipy muzyczne oraz sytuacyjne, zazwyczaj oparte na skojarzeniach muzycznych
Podstawą repertuaru Grupy MoCarta są dowcipy muzyczne oraz sytuacyjne, zazwyczaj oparte na skojarzeniach muzycznych
fot. Paweł Matyka

 

Z kolei na Letni Dzień Babci i Dziadka do Amfiteatru Orana w Parku Oruńskim w niedzielę, 27 czerwca, zaprasza Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury.

- Przez obostrzenia związane z COViD-19 nie mogliśmy hucznie obchodzić święta seniorów w styczniu. Dlatego w 2021 roku uczcimy zdrowie naszych dziadków specjalnym wydarzeniem na początku lata - mówi Marcin Szeląg, specjalista ds. organizacji imprez i promocji w Scenie Muzycznej GAK, która organizuje wydarzenie.

Imprezę o godz. 17:15 otworzy występ saksofonowy Franciszka Paciorka - ucznia zlokalizowanej na Oruni Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego. Młodemu muzykowi na scenie będzie towarzyszyć jego tata - znany muzyk i wirtuoz Cezary Paciorek, pomorski akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer oraz pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. Cezary Paciorek wystąpił na wielu koncertach w Polsce i poza jej granicami oraz otrzymał liczne nagrody. Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem - Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim czy Leszkiem Możdżerem. Cztery płyty z udziałem Paciorka otrzymały nominacje do prestiżowej nagrody ,,Fryderyka".

Natomiast o godz. 18:00 na scenie pojawi się Grupa MoCarta - wyjątkowy kwartet smyczkowy, mający charakter kabaretu. Zespół, dobrze znany, zarówno w Polsce, jak i za granicą, sam o sobie mówi tak: kwartet smyczkowy to zespół składający się z czterech muzyków, grających na skrzypcach, altówce i wiolonczeli. Jeżeli dodać do tego humor o wysokiej kulturze, który działa na ludzi bez względu na wiek, narodowość czy poglądy polityczne - jako wynik otrzymamy Grupę MoCarta. Wszystkie utwory w programie kwartetu to dobrze dobrane utwory muzyki rozrywkowej i klasycznej, które połączone z rekwizytami i humorem, stworzą niezapominany występ - nie inaczej będzie i w oruńskim amfiteatrze.

Wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatne, nie trzeba także rezerwować miejsc. Będą jednak obowiązywać wszystkie aktualne obostrzenia sanitarne.

 

Zespół Tubicinatores Gedanenses propaguje powracającą modę na wykonywanie muzyki dawnej na instrumentach historycznych
Zespół Tubicinatores Gedanenses propaguje powracającą modę na wykonywanie muzyki dawnej na instrumentach historycznych
mat. zespołu

 

Także w niedzielę odbędzie się pierwszy z trzech koncertów w ramach cyklu „Muzyczne niedziele na Strzyży” w Archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku (ul. Mikołaja Gomółki 9). Zgromadzonej publiczności zaprezentują się organista - Maestro Maurizio Conca oraz znakomity gdański zespół Tubicinatores Gedanenses, który tworzą muzycy grający na kopiach instrumentów historycznych: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk oraz Wojciech Brzozowski (baroque trumpet), i Paweł Szewczyk (timpani, tamburo militare, gran casa, tambourine, timsha).

Przed rozpoczęciem koncertu słuchacze będą mieli okazję poznania fascynującej budowy niezwykłego instrumentu, jakim są organy. Podczas prezentacji będzie możliwość zajrzenia do wnętrza szafy organowej, dotknięcia klawiatury instrumentu - również tej przeznaczonej do gry nogami. Po koncercie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych artystów, podczas której będzie możliwość zadania pytań dotyczących ich pracy twórczej.

Początek o godz. 16:15. Wstęp wolny.

 

Spacery z przewodnikiem „Śladami lwów w Gdańsku” to świetna zabawa dla najmłodszych
Spacery z przewodnikiem „Śladami lwów w Gdańsku” to świetna zabawa dla najmłodszych
mat. GOT

 

A może na spacer? Wracają miejskie wędrówki z przewodnikiem "Śladami lwów w Gdańsku". To przeznaczone dla dzieci w wieku 5-9 lat wydarzenie łączące świetną zabawę i sporą dawkę wiedzy. Pierwszy spacer tego sezonu odbędzie się w niedzielę, 27 czerwca, i rozpocznie się od wizyty u Gdańskiego Lwa Heweliona w Bramie Wyżynnej (tu też będzie miejsce zbiórki), a następnymi punktami na trasie będą m.in. Wielka Zbrojownia, Stara Apteka, Plac Kobzdeja i Wielki Młyn. Koniec trasy zaplanowano przy Galerii Handlowej Madison, u kolejnego Heweliona. Każdy z uczestników otrzyma lwie upominki.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Na wszystkie spacery obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona - liczy się kolejność zgłoszeń. Formularz rezerwacji, wraz z listą przewodników oraz szczegółowym planem spacerów znajdują się na stronie Spacerem przez Gdańsk. Podczas spaceru obowiązują zasady reżimu sanitarnego.

 

Czy rozmawianie o stracie jest potrzebne? A jeśli tak, to jak o niej rozmawiać? Odpowiedz poszukamy wspólnie z Teatrem Miniatura w trzecim odcinku z cyklu „E-mocje”
Czy rozmawianie o stracie jest potrzebne? A jeśli tak, to jak o niej rozmawiać? Odpowiedz poszukamy wspólnie z Teatrem Miniatura w trzecim odcinku z cyklu „E-mocje”
fot. Piotr Pędziszewski

 

Jeśli natomiast musimy lub chcemy zostać w domu - ciekawe i ważne wydarzenie online przygotował Teatr Miniatura, który zaprasza na premierę trzeciego odcinka cyklu edukacyjnego „E-mocje”. Będzie on poświęcony szeroko rozumianej stracie.

Odcinek współtworzą pracownicy Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja, którzy na co dzień zajmują się stratą, i wiedzą, jak ważne jest móc o emocjach z nią związanych rozmawiać. W łagodny i służący rozwojowi najmłodszych sposób wspólnie przyjrzą się temu tematowi, wykorzystując dobrą literaturę dla dzieci i teatr.

Jak zawsze odcinek E-mocji będzie złożony z trzech części: krótkiego spektaklu na podstawie wydanej przez Wydawnictwo Mamania książki „Dom, który się przebudził” Martina Widmarka i Emilii Dziubak w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich, warsztatów dla dzieci „Jakie emocje Larson chował w szafie?” prowadzonych przez pedagożkę teatru Monikę Tomczyk, oraz rozmowy o stracie dla dorosłych dwóch psycholożek: Magdaleny Mikulskiej z Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja i Joanny Trzaski, która współpracuje przy tym cyklu od początku.

Cykl „E-mocje” to multidyscyplinarny projekt Teatru Miniatura, stworzony z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Realizowane w jego ramach minispektakle na podstawie współczesnych książek dla dzieci, wzbogacone warsztatami spotkaniem z psychologiem, wspomagają rodziców w procesie wychowania, a dzieci uczą i bawią.

Premiera trzeciego odcinka odbędzie się w sobotę, 26 czerwca, o godzinie 12:00 na kanale YouTube teatru.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim