PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kino na Ołowiance, treningi biegowe, spektakle dla najmłodszych

Kino na Ołowiance, treningi biegowe, spektakle dla najmłodszych
Weekend 24-26 lipca upłynie przede wszystkim pod znakiem 760. Jarmarku św. Dominika, który rozpoczyna się w sobotę. Tam, w okolicach Głównego i Starego Miasta czekać będzie moc atrakcji, ale znajdziemy je również w innych dzielnicach Gdańska. Sprawdźcie sami.
Kino pod chmurką z niezwykłym tłem znajdziemy podczas Jarmarku na Ołowiance. Seanse są bezpłatne
Kino pod chmurką z niezwykłym tłem znajdziemy podczas Jarmarku na Ołowiance. Seanse są bezpłatne
mat. AmberSky Gdańsk

 

W sobotę, 25 lipca, rozpoczyna się 760. Jarmark św. Dominika - wraz z nim Kino na Ołowiance - artystyczna inicjatywa organizowana w ramach corocznego święta handlu, oferujące seanse pod chmurką z podświetlonym kołem widokowym AmberSky w tle.

Pierwsza projekcja odbędzie się w sobotę, 25 lipca, ostatnia - w piątek, 14 sierpnia. W repertuarze znajdziemy filmy kulinarne, oscarowe i muzyczne. W tę sobotę, o godzinie 21:15 wyświetlony zostanie dramat/romans muzyczny „Narodziny gwiazdy” w reżyserii Bradleya Coopera, z nim samym oraz piosenkarką Lady Gagą w głównych rolach.

To opowieść o Jacksonie Mainie, gwiazdorze muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi - wtedy jednak odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally. Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Ale gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą.

Film przeznaczony jest dla widzów od lat 15. Wstęp wolny.

 

Więcej: Jarmark św. Dominika już od soboty. Nie tylko handel - nie przegap koncertów i kina

 

W Oliwskim Ratuszu Kultury w sobotę, 25 lipca, wystąpi aktorka i wokalistka Magdalena Daniel
W Oliwskim Ratuszu Kultury w sobotę, 25 lipca, wystąpi aktorka i wokalistka Magdalena Daniel
mat. prasowe

 

Oliwski Ratusz Kultury Gdańsk (Opata Jacka Rybińskiego 25) w sobotę, 25 lipca, zaprasza na recital aktorki i wokalistki Magdaleny Daniel, zatytułowany „Natural Woman”. Koncert będzie powrotem do klasyki muzyki rozrywkowej takich kompozytorów jak George Gershwin oraz Cole Porter. Usłyszeć będzie można piosenki rozrywkowe w klasycznej aranżacji oraz piosenki w pięknych polskich tłumaczeniach między innymi „Cheek to cheek”, „What a wonderful world”, „A natural woman”, „Ain't she sweet”, „How deep is your love”, „Body and soul” czy „Proszę sądu”.

O artystce: Magdalena Daniel - aktorka, wokalistka, lalkarka i organistka. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Pierwszej Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. na Wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa w Klasie Wokalistyka, oraz Music Laboratory w Warszawie. W 2018 roku wydała debiutancka płytę „Poetic Syntetic”, na koncie ma też drugi album, zatytułowany „KONOPADAKOPA”. Na co dzień współpracuje z kieleckim Teatrem TeTaTeT.

Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety: 30-35 zł.

 

The Flash! to polskie trio z Krakowa. Muzycy wystąpią w klubie Żak w sobotę, 25 lipca
The Flash! to polskie trio z Krakowa. Muzycy wystąpią w klubie Żak w sobotę, 25 lipca
fot. Marlena Faerber

 

Natomiast w klubie Żak (aleja Grunwaldzka 195/197) w sobotę odbędzie się kolejny koncert w ramach letniej odsłony całorocznego już cyklu Jazz Jantar.

Wystąpi formacja The Flash!, którą założył w 2014 roku w Krakowie saksofonista Sławek Pezda wraz z gitarzystą Kubą Dworakiem i perkusistą Maxem Olszewskim. W swojej muzyce łączą różne gatunki jak rock, drum'n'bass, punk, jazz czy noise. W 2015 roku wystąpili w Żaku pod szyldem #jazzjantar (Młoda Scena Jazzowa).
W 2019 roku w krakowskim klubie Alchemia zespół zarejestrował materiał na nowy album „Bujaka w gumiakach”, który ma ukazać się jesienią w wytwórni Hevhetia.

Na gdańskim koncercie Kubę Dworaka zastąpi Alan Wykpisz. Na scenie muzycy pojawią się o godzinie 20:00. Bilety: normalny 30 zł, zniżka na Kartę do Kultury 20 zł, ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów 10 zł.

 

Weekendowa Strefa Aktywności przy Stadionie Energa Gdańsk to wakacyjna propozycja na spędzenie czasu na świeżym powietrzu
Weekendowa Strefa Aktywności przy Stadionie Energa Gdańsk to wakacyjna propozycja na spędzenie czasu na świeżym powietrzu
mat. prasowe

 

Sobotę i niedzielę, 24-25 lipca, warto spędzić na świeżym powietrzu przy Stadionie Energa Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1), gdzie odbędzie się druga odsłona Weekendowej Strefy Aktywności - część akcji #CzasNaGdańsk - przeznaczonej dla rodzin, grupy przyjaciół i wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas oraz odpocząć na świeżym powietrzu.

Ten weekend upłynie pod znakiem treningów biegowych z Martą Kawczyńską - medalistką mistrzostw Polski w biegach. Jest także znakomitą trenerką - jej umiejętnościom zaufali piłkarze, tenisiści, a nawet zawodnicy sportów motorowych. Treningi z nią to frajda dla ciała i dla ducha - okazja, by się o tym przekonać będzie w sobotę i niedzielę, 25-26 lipca, w godzinach 12:00-14:00, pod FUN ARENĄ (wjazd od strony parkingu P5 przy ulicy Marynarki Polskiej).

Ponadto każdego dnia od godziny 11:00 do 17:00 będą odbywały się stałe punkty programu - gry, zabawy i konkursy, pokazy latawców i baniek mydlanych, dmuchańce oraz zajęcia sportowe. O godzinie 11:00 pod FUN ARENĄ rozpoczną się warsztaty rolkarskie z Roll4All, a zabawę urozmaici wóz strażacki w stylu retro. Na głodnych czekają foodtrucki i drobne przekąski, w tym wata cukrowa i lody.

Wstęp do Weekendowej Strefy Aktywności jest bezpłatny.

 

„Karmelek” to pełna ciepła i przyjaznych postaci opowieść o tym, co jest w życiu najważniejsze. Spektakl przeznaczony jest dla najmłodszych widzów
„Karmelek” to pełna ciepła i przyjaznych postaci opowieść o tym, co jest w życiu najważniejsze. Spektakl przeznaczony jest dla najmłodszych widzów
mat. Białostockiego Teatru Lalek

 

Teatralną propozycję dla najmłodszych jak co niedzielę znajdziemy w Amfiteatrze Orana, położonym w samym sercu Parku Oruńskiego, przy ulicy Raduńskiej. Miejsce powróciło do działalności w nowej, podyktowanej koronawirusem rzeczywistości, zapraszając w tym sezonie nie na koncerty piosenki aktorskiej, jak było to w poprzednich latach, a spektakle dla całych rodzin. W każdą niedzielę, w ramach plenerowego teatru dla dzieci - „Teatr w samo południe” zobaczymy przedstawienia Teatru Miniatura, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”.

W tę niedzielę Białostocki Teatr Lalek zaprezentuje spektakl „Karmelek”. Opowiada o najmniejszej wiosce na świecie, w której mieści się najmniejsza zagródka na świecie, a tam - cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: krowa daje mleko, owca wełnę, kura jajka, a kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc tytułowemu Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie. To ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co - jak się wraz z Karmelkiem dowiemy - jest całkowicie niematerialne. Całość okraszona jest piękną muzyką i radosnymi piosenkami, nie brakuje też zabawy i interakcji z publicznością.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

 

Plama co niedzielę zaprasza na spektakle dla dzieci prezentowane w ramach cyklu Teatr w Blokowisku. To znakomita okazja, by bezpiecznie cieszyć się latem i teatrem
Plama co niedzielę zaprasza na spektakle dla dzieci prezentowane w ramach cyklu Teatr w Blokowisku. To znakomita okazja, by bezpiecznie cieszyć się latem i teatrem
mat. Plama GAK

 

Plama - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury na Zaspie (Gdańsk, ul. Pilotów 11) - w niedzielę, 26 lipca, zaprasza najmłodszych widzów wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami, na spektakl w plenerze - tym razem na trawniku przed Plamą zobaczymy familijne przedstawienie „Byczek Fernando” Teatru Klapa, czyli Koperek i Kminek.

Spektakl powstał na podstawie znanego wiersza w przekładzie Ireny Tuwim. Opowiada o tym, że gdyby wszystkie byki, byczki i byczątka na świecie były takie jak tytułowy bohater Fernando, świat byłby inny - nie byłoby wojen, konfliktów, wszyscy kochaliby się i żyli w przyjaźni. Czy to możliwe? Przekonajcie się - odpowiedzi udzielą aktorzy i animowane przez nich barwne lalki, które przeniosą widzów do gorącej Hiszpanii.

Scenariusz, reżyseria i obsada: Leon Krzycki i Eugeniusz Sienkiewicz. Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku: 3-12 lat. Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

 

Dorota Miroszniczenko tworzy w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Malowanie jest jej pasją
Dorota Miroszniczenko tworzy w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Malowanie jest jej pasją
mat. artystki

 

To ostatni weekend, by miłośnicy malarstwa w mieszczącej się w Oliwskim Ratuszu Kultury Galerii Sztuki Nowy Warzywniak (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) mogli zobaczyć wystawę „My Soul. Dorota Miroszniczenko”. Prezentowane tam obrazy ukazują ekspresjonizm abstrakcyjny jako nośnik emocji.

- Malowanie jest moją pasją i sposobem wyrażania siebie. Każdy mój obraz odwołuje się do mojej podświadomości, a każdy spontaniczny ruch pędzla przekazuje moje emocje, które prezentowane są w pracach. To jest mój autentyczny sposób tworzenia. Moimi mistrzami są Jackson Pollock oraz Mark Rothko - mówi artystka o swojej twórczości.

Dorota Miroszniczenko urodziła się w Gdańsku w 1987 roku. Tu mieszka, pracuje i tworzy. Jej pasją jest ekspresjonizm abstrakcyjny, a specjalnością obrazy malowane według szkoły nowojorskiej, przeplatające jej dwa główne nurty: action art, gdzie autorka opiera się na przypadkowości i spontanicznym akcie podczas tworzenia oraz color field painting.

Wystawa trwa do wtorku, 28 lipca, czynna jest codziennie w godzinach 10:00-18:00. Wstęp wolny.

 

40-lecie Sierpnia. Z tej okazji Gdańsk planuje kilkudniowe Święto Wolności i Demokracji

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze