PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jazz Jantar, koncerty w Amfiteatrze Orana, inauguracja sezonu w Filharmonii

Jazz Jantar, koncerty w Amfiteatrze Orana, inauguracja sezonu w Filharmonii
Ostatni weekend przed nadejściem astronomicznej i kalendarzowej jesieni - 18-20 września upłynie w Gdańsku pod znakiem wydarzeń muzycznych. W Parku Oruńskim swoje interpretacje piosenki aktorskiej zaprezentuje Zbigniew Zamachowski, w Żaku trójmiejscy artyści będą grać szeroko pojęty jazz, a Filharmonia zaprasza na wyjątkowy koncert inaugurujący sezon artystyczny 2020/2021.
Hanna Pozorska
Hanna Pozorska
mat. prasowe

 

Inauguracja 75. sezonu artystycznego 2020/2021 Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie miała miejsce w piątek, 18 września, w siedzibie instytucji - na Ołowiance.

Z tej okazji w Sali Koncertowej odbędzie się jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających koncertów skrzypcowych - dzieło Jeana Sibeliusa zabrzmi pod palcami szesnastoletniej skrzypaczki z Gdańska – Hanny Pozorskiej. W drugiej części koncertu zabrzmi natomiast inspirowana północnymi pejzażami Szkocji symfonia Mendelssohna, a na początku - słynna uwertura Beethovena. Koncert poprzedzi gala wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, dla zasłużonych pracowników Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą George'a Tchitchinadze, oraz Hanna Pozorska (skrzypce). Koncert poprowadzi Konrad Mielnik.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 22-70 zł.

 

Downtown Bras
Downtown Brass
mat. prasowe

 

Także w piątek, na scenie plenerowej na tyłach klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197) obok parkingu odbędzie się jeden z koncertów w ramach wrześniowej odsłony festiwalu Jazz Jantar.

Wystąpi Downtown Brass - zespół, który tworzą młodzi, żywiołowi instrumentaliści związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym, studenci i absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Do prezentowania swojej twórczości i muzykalności używają blaszanych instrumentów dętych: tuby, trąbki, trąbki sygnałowe, puzony, waltornie i suzafony. Stali się sensacją letniego sezonu 2019 w Gdańsku, teraz nadszedł czas na przedstawienie ich publiczności Festiwalu Jazz Jantar. Początek o godzinie 20:00. Bilety: 20-30 zł.

W sobotę, 19 września, w Żaku zabrzmi natomiast materiał z płytowej premiery „Red Ice” duetu profesorskiego: Leszek Kułakowski & Maciej Sikała. O ich twórczości krytyk muzyczny Dionizy Piątkowski pisał, że to „jakieś tajemne budowanie nowego jazzu, brzmienia powyżej ciszy oraz pięknych utworów, zagranych z gracją godną mistrzów europejskiej sceny jazzowej”. Tego samego wieczoru materiał z albumu zatytułowanego „I love you SDSS J124043.01+671034.68” zagra trio Strycharski, Kacperczyk i Szpura. Będzie intrygująco. Początek o godzinie 20:00. Bilety: 40-60 zł.

W niedzielę, 20 września, w Sali Suwnicowej Żaka pojawi się Tubis Trio, pierwszy raz z materiałem ze swojego najnowszego albumu „So Us”, na którym muzycy łączą jazz z bardziej nowoczesnymi formami. Początek o godzinie 19:00. Bilety: 20-30 zł.

 

Więcej: 23. Festiwal Jazz Jantar: prezentacja polskiej sceny jazzowej od 17 września PROGRAM

 

Agnieszka Stulgińska
Agnieszka Stulgińska
mat. prasowe

 

Na wyjątkowy koncert w ramach cyklu „Św. Jan Od-Nowa. 1995-2020”, do Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) w sobotę, 19 września, zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury. Będzie to niezapomniane muzyczne wydarzenie, w którego programie znalazło się specjalnie zamówione na tę okoliczność dzieło wybitnej kompozytorki młodego pokolenia - Agnieszki Stulgińskiej: „Polichromie Świętojańskie” - utwór na organy, orkiestrę kameralną i zespół śpiewaczy.

Jednym z głównych filarów tych „dźwiękowych malowideł” są staropolskie pieśni ze śpiewnika pelplińskiego, przekazywane w tradycji ustnej, wykonane podczas premiery dzieła przez Adama Struga i zespół śpiewaczy Monodia Polska, z zachowaniem dawnego stroju, emisji i manier wykonawczych, w surowej niezmienionej formie. To pieśni do rdzenia prawdziwe i piękne. To ich warstwa muzyczna i tekstowa stanowi podstawę formotwórczą „Polichromii”.

Artystce w Centrum św. Jana towarzyszyć będą artyści z Trójmiasta i całej Polski: Andrzej Szadejko (organy), Adam Strug i zespół śpiewaczy Monodia Polska, Orkiestra kameralna stworzona na potrzeby projektu, złożona z członków zespołów NeoQuartet i BalticAlians; Łukasz Maciejewski (perkusja), Maja Miro Wiśniewska i Natalia Wojdyła (flety), Katarzyna Czubek i Katarzyna Pilipiuk (oboje), Beniamin Lewi (fagot), Milena Tobor (waltornia) oraz Paweł Hulisz i Piotr Kowalkowski (trąbki). Całością pokieruje dyrygent Rafał Janiak.

Początek o godzinie 18:00. Bilety: 20-30 zł, do kupienia online: nck.interticket.pl.

 

Zbigniew Zamachowski
Zbigniew Zamachowski
mat. prasowe


Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury na niedzielę, 20 września, przygotowała kolejny w ramach cyklu koncert piosenki aktorskiej w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim (ul. Raduńska). O godz. 18:00 na plenerowej scenie otoczonej zielenią zaśpiewa Zbigniew Zamachowski - popularny aktor filmowy i teatralny, lektor, piosenkarz, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek.

W filmie debiutował w 1981 rolą w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego. Dwa lata później otrzymał nagrodę za rolę Pianisty w przedstawieniu „Syn marnotrawny”. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za „osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie” oraz Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 1992/1993 przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”. Zdobył liczne nagrody krajowe, dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jest wykładowcą piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej. W 2012 zasiadł w jury drugiej edycji programu rozrywkowego „Bitwa na głosy” na antenie TVP2, gdzie współprowadził także poranny program „Pytanie na śniadanie”.

Wstęp wolny.

 

W ten weekend też: Międzynarodowy Festiwal „Rzeczy Istność”. Spektakle i warsztaty w Parku Oliwskim od piątku do niedzieli

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze