• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Szekspirowski, Jarmark św. Dominika, muzyka i teatr w Amfiteatrze Orana...

Festiwal Szekspirowski, Jarmark św. Dominika, muzyka i teatr w Amfiteatrze Orana...

W piątek, 30 lipca, rozpoczyna się 25. Festiwal Szekspirowski - wydarzenie ściągające do Gdańska najznakomitszych twórców teatralnych z całego świata. Wiele atrakcji kulturalnych czeka także w ramach 761. Jarmarku św. Dominika. Koncerty i spektakle odbywać się będą pod chmurką w Amfiteatrze Orana i Teatrze Leśnym we Wrzeszczu.
30.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jubileuszową odsłonę wielkiego święta teatru, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense Festiwalu Szekspirowskiego, zainauguruje pokaz „Burzy” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka - nagradzanego twórcy „Kupca weneckiego”
Jubileuszową odsłonę wielkiego święta teatru, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense Festiwalu Szekspirowskiego, zainauguruje pokaz „Burzy” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka - nagradzanego twórcy „Kupca weneckiego”
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

 

 

Tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w dniach 30 lipca - 8 sierpnia, będzie szczególna. Po pierwsze dlatego, że inaczej niż w ubiegłym roku, wszystkie spektakle odbywają się stacjonarnie, z udziałem publiczności. Będą to m.in. tytułu uznanych twórców z Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. W programie głównym 25. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy 9 spektakli, zaś w nurcie SzekspirOFF - 13 wydarzeń teatralnych. Bogaty program wydarzeń stacjonarnych, odbywających się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Operze Bałtyckiej, Teatrze Miniatura, Teatrze w Oknie i innych przestrzeniach, uzupełnią prezentacje spektakli na dużym ekranie i online. Festiwal zainauguruje w piątek, 30 lipca, o godzinie 19:00, własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego: „Burza” w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Po raz pierwszy też wyjątkowe święto teatralne odbędzie się bez jego pomysłodawcy i twórcy - zmarłego w marcu tego roku prof. Jerzego Limona. Spektaklom towarzyszyć będzie specjalne wydarzenie upamiętniające tę wyjątkową postać. Program całego festiwalu został zbudowany także zgodnie z jego wytycznymi.

- Po pierwsze wracamy do Konkursu o Złotego Yoricka, na najlepsze wystawienie polskiej sztuki, udało nam się zgromadzić wszystkich naszych dotychczasowych selekcjonerów - mówiła Joanna Śnieżko-Misterek. - Budowanie programu zagranicznego było szczególnie trudne i obarczone niepewnością, ale wszyscy zaproszeni przez nas twórcy zgodzili się na udział. Będziemy mieli okazję zobaczyć dzieło Tiago Rodrigues, który został właśnie nominowany dyrektorem artystycznym Festiwalu Teatralnego w Awinionie, będącego jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Będzie to „Antoniusz i Kleopatra” - sztukę wspólnie z Władysławem Zawistowskim tłumaczył prof. Limon. Kolejny wybitny twórca, Oskaras Koršunovas, gościł wielokrotnie na naszym festiwalu - tym razem zaprezentujemy jego najnowszy spektakl „Otello”, którego premiera odbyła się w Wilnie 20 lipca, więc jest to międzynarodowa premiera. Nie możemy zapomnieć o zaprzyjaźnionych z nami tancerzach z grupy ImPerfect Dancers - w Operze Bałtyckiej zaprezentujemy światową premierę tego zespołu, specjalnie dla nas przygotowaną.

Więcej: 25. Festiwal Szekspirowski od piątku w Gdańsku. Najważniejsi europejscy twórcy, głośne polskie nazwiska.

 

761. Jarmark św. Dominika kusi smakami, zapachami, kolorami i bogatym programem kulturalnym
761. Jarmark św. Dominika kusi smakami, zapachami, kolorami i bogatym programem kulturalnym
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Trwa Jarmark św. Dominika - ściągająca do Gdańska turystów z Polski i zagranicy jedna z największych imprez plenerowych handlowo-rozrywkowych w Europie. Oprócz stoisk z produktami regionalnymi, rękodziełem i innymi cieszącymi oko i serce produktami, znajdziemy w programie wydarzenia liczne imprezy kulturalne i atrakcje dla najmłodszych.

Sobotni wieczór na Ołowiance, od godziny 20:15 upłynie przy funkowo-jazzowych rytmach gdańskiej formacji DownTown Brass. Dzień później, goście jarmarku będą mogli wziąć udział w pikniku motoryzacyjnym, na którym nie zabraknie strefy animacji dla najmłodszych (godz. 10:00-18:00).

W sobotę w godzinach 15:00-17:00 najmłodszych gości Jarmarku organizatorzy zapraszają natomiast na Skwer Świętopełka, gdzie zostanie zagrany spektakl „Być jak Doktor D”, pod okiem animatora odbędą się też zabawy „Para buch-psoty w ruch”. Ponadto w sobotę i niedzielę na Przystanku Targ Rybny spotkać będzie się można z tytułowymi bohaterami komiksu „Kajko i Kokosz”, a jarmarkowymi uliczkami przejdą parady maskotek - w roli głównej wystąpi Kogut Dominikański.

Z kolei fanów siatkówki, których w kraju siatkarskich Mistrzów Świata nie brakuje, zainteresować powinna propozycja na niedzielne popołudnie - na Przystanku Targ Rybny od godziny 16:00 będzie okazja poznać siatkarskie podstawy z młodzieżowymi zawodnikami Trefla Gdańsk. Żółto-czarni młodzicy wraz z trenerem Pawłem Deguciem będą zachęcać do aktywności fizycznej, pokazywać siatkarskie ćwiczenia i zaszczepiać w młodych gdańszczankach i gdańszczanach, a także wszystkich odwiedzających Jarmark miłość do jednej z najpiękniejszych dyscyplin sportu.

Więcej: Kultura na Jarmarku św. Dominika. Koncerty w plenerze, kino z zapierającym dech widokiem, pokaz mody.

 

Teatr Leśny jest miejscem ciekawych koncertów, ale i spektakli dla najmłodszych - na sobotni pokaz zaprasza Teatr Czwarte Miasto
Teatr Leśny jest miejscem ciekawych koncertów, ale i spektakli dla najmłodszych - na sobotni pokaz zaprasza Teatr Czwarte Miasto
fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

W przepięknej zielonej scenerii Teatru Leśnego we Wrzeszczu (ul. Jaśkowa Dolina 45) jak co sobotę, także i 31 lipca, będzie można zobaczyć spektakl gościnny w ramach cyklu organizowanego przez Fundację Teatr Czwarte Miasto. Tym razem na najmłodszych - już od 1. roku życia - i ich rodziny czeka spektakl „Kosz”, w reżyserii Piotra Srebrowskiego, znanego m.in. z ról w Teatrze Miniatura.

Na przedstawienie może przyjść każdy, językiem jest ruch, muzyka i to, co znajduje się w koszu. Dzieci podczas spektaklu będą się uczyć, jak dbać o naszą Ziemię, uruchamiając przy tym wszystkie swoje zmysły. Przedstawienie, prezentowane już wcześniej, jest świetnie odbierane przez małych widzów, ale i towarzyszących im dorosłych, bawiąc abstrakcyjnym humorem przy wykorzystaniu m.in. przedmiotów codziennego użytku.

Występują: Dorota Sadowska, Martyna Janczewska i Jakub Piprowski / Piotr Sadkowski. Kostiumy: Magdalena Kurek, muzyka: John Bartmann.

Początek o godzinie 12:00. Bilety: 10 zł.

 

Tegoroczny program Amfiteatru Orana otworzyły 4 lipca Krystyna Stańko - znana polska jazzmanka, oraz Edyta Herbuś - aktorka i tancerka. W niedzielę, 25 lipca, scenę przejmie aktor Jacek Kawalec
Tegoroczny program Amfiteatru Orana otworzyły 4 lipca Krystyna Stańko - znana polska jazzmanka, oraz Edyta Herbuś - aktorka i tancerka. W niedzielę, 25 lipca, scenę przejmie aktor Jacek Kawalec
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Gwiazdą kolejnego koncertu w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim, organizowanego w niedzielę, 1 sierpnia, przez Scenę Muzyczną GAK, będzie Artur Gotz - urodzony w Krakowie wokalista i aktor młodego pokolenia, prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie, producent, autor tekstów i muzyki. Jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu. Występuje na scenie od 11. roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech premierach. Po studiach związany był ze scenami Warszawy (Teatr Współczesny, Teatr Kamienica, Teatr 6. piętro, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury, Teatr Piosenki im. Romana Kołakowskiego), Łodzi (Teatr Nowy im. K. Dejmka) i Chorzowa (Teatr Rozrywki). Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym.

Początek koncertu o godzinie. 18:00. Wstęp wolny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa.

 

Teatr Qfer w niedzielę pokaże swoje „Legendy znad morza” w Amfiteatrze Orana
Teatr Qfer w niedzielę pokaże swoje „Legendy znad morza” w Amfiteatrze Orana
mat. prasowe

 

Także najmłodsi wraz z rodzinami w Amfiteatrze Orana znajdą coś dla siebie jak co tydzień - w niedzielę, 1 sierpnia, w ramach cyklu „Teatr w samo południe”, będzie okazja, by zobaczyć spektakl „Legendy znad morza” dobrze znanego trójmieszczanom Teatru Qfer. Będzie to pełna humoru uniwersalna, rozśpiewana historia, która nauczy, rozweseli i zaciekawi.

- Dyl Sowizdrzał, trefniś, błazen i szelma, proponuje Kramarce Barbarce główną rolę w swoim przedstawieniu w zamian za rumiane jabłuszko ze straganu. Barbarka daje się namówić i oboje opowiadają historie znad morza: „O krasnoludkach z Cygańskiej Górki”, „O Flądrze - dobrej i złej sławie” i „Dlaczego morze jest słone?”. Nieoczekiwanie pojawia się góral ze stadem owiec… - zapowiadają twórcy spektaklu.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy