PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ciekawe propozycje na weekend dla każdego. Teatr, nocne zwiedzanie fortów, Noc Naukowców

Ciekawe propozycje na weekend dla każdego. Teatr, nocne zwiedzanie fortów, Noc Naukowców
Pogoda nas nie rozpieszcza, ale w ten weekend warto się ciepło ubrać i wyruszyć np. na nocne zwiedzanie fortu na Górze Gradowej. W razie deszczu, można natomiast poznać historię i zakamarki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego lub udać się do Teatru Wybrzeże na spektakl, albo na Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów w KinoPorcie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Europejska Noc Naukowców w Hevelianum ma już swoją kilkuletnią tradycję (nz. edycja z 2018 roku)
Europejska Noc Naukowców w Hevelianum ma już swoją kilkuletnią tradycję (nz. edycja z 2018 roku)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Ostatnie dni Narodowego Spisu Powszechnego - w sobotę „NOC SPISOWA” w Gdańsku

 

Hevelianum (ul. Gradowa 6) w piątek, 24 września, zaprasza na wydarzenie „Europejska Noc Naukowców. Konstruktornia”, podczas którego będzie można wcielić się w Jana Heweliusza, i tak jak on badać niebo.

Na głównym placu Fortu Góry Gradowej będzie można podziwiać widowiskowe pokazy naukowe, wziąć udział w warsztatach konstrukcyjnych i pokazach astronomicznych. Wszystkiemu będzie się przyglądał... nie kto inny, jak właśnie Jan Heweliusz, słynny gdański astronom, który sam konstruował swoje przyrządy do obserwacji nieba.

Początek o godzinie 18:00, atrakcje potrwają do 22:00. Wstęp wolny. Dodatkowo, podczas Europejskiej Nocy Naukowców, bilety na wystawy interaktywne - Dookoła Świata, Łamigłówka i Z Energią! - będzie można kupić w cenie promocyjnej: 5 zł każda.

Program Europejskiej Nocy Naukowców w Hevelianum:

 • godz. 18:30, 20:30 | scena na głównym placu - SCIENCE SHOW HEWELIUSZE NAUKI. Niech zabrzmi MUZYKA! Widowiskowe doświadczenia naukowe, w których łączą się ogień i muzyka. Podczas interaktywnego show, widzowie dowiedzą się, co łączy fizykę i muzykę. Na koniec zamienimy się w orkiestrę, grającą na kolorowych rurkach.
 • godz. 19:30, 21:30 | scena na głównym placu - SCIENCE SHOW THE BEST OF HEVELIANUM. Zimno, gorąco, wystrzałowo, czyli najlepsze eksperymenty Hevelianum! Podczas pokazu poskromimy płomienie i ekstremalne zimno. Przeprowadzimy też wystrzałowe reakcje chemiczne.
 • godz. 19:00-22:00 | punkt widokowy na Wysokim Skrzydle Kurkowym - OBSERWACJE ASTRONOMICZNE. Najważniejszym zadaniem Heweliusza były obserwacje nieba. Poczuj się jak słynny astronom i podczas Nocy Naukowców zobacz z nami księżyce Jowisza i podejrzyj władcę pierścieni Saturna! Atrakcja uzależniona od warunków pogodowych.
 • godz. 18:00, 18:45, 19:30, 20:15, 21:00 | sala Skłodowskiej-Curie - WARSZTATY ROBOTYCZNE. Zajęcia prezentujące arsenał robotyczny Hevelianum. Zmienimy salę warsztatową w robotyczną autostradę! Obowiązują wejściówki (do odbioru w punkcie informacyjnym w trakcie wydarzenia).
 • godz. 18:00-22:00, tryb ciągły | główny plac - WARSZTATY KONSTRUKCYJNE - ASTRONOMICZNE. Idąc śladem Heweliusza, zamienimy się w konstruktorów, którzy zbudują przyrząd do obserwacji nieba.
 • godz. 18:00-22:00, tryb ciągły | główny plac - WARSZTATY KONSTRUKCYJNE - SZCZOTKOBOTY. Silnik, szczotka i kreatywność to elementy niezbędne do zbudowania prostego robota, który weźmie udział w wyścigu!
 • godz. 18:00-22:00, tryb ciągły | główny plac - WARSZTATY KONSTRUKCYJNE - SAMOLOTY. Na tych warsztatach konstrukcje sięgną nieba! Wspólnie zbudujemy samoloty z wystrzałowym napędem!
 • dla dzieci: godz. 19:00, 20:00; dla dorosłych: 21:00 | ściana Wozowni Artyleryjskiej - PROJEKCJE FILMOWE. Obejrzyj z dziećmi kosmiczne animacje, a potem sam wybierz się w filmową podróż po zagadkach Wszechświata. Atrakcja uzależniona od warunków pogodowych.
 • godz. 18:00-22:00 | przed Koszarami Schronowymi - WYSTAWA ZODIAK HEWELIUSZA. Czy na pewno znasz swój znak zodiaku? Zapraszamy w podróż po ekliptyce widzianej oczami Jana Heweliusza: Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia.

 

Podczas nocnej wędrówki przewodnik (nz. Krzysztof Kucharski ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk) oprowadzi zwiedzających przez niedostępne na co dzień zakamarki Hevelianum
Podczas nocnej wędrówki przewodnik (nz. Krzysztof Kucharski ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk) oprowadzi zwiedzających przez niedostępne na co dzień zakamarki Hevelianum
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Piątek będzie również ostatnią okazją, by zwiedzić fort nocą i spotkać się z duchami Góry Gradowej. To ciesząca się dużą popularnością atrakcja Hevelianum, w ramach której przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi uczestników po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu, labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób od 12. roku życia. Początek o godzinie 21:00, czas trwania dwie godziny. Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł.

 

KinoPort w ten weekend zaprasza III Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów Rising of Lusitania
KinoPort w ten weekend zaprasza III Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów Rising of Lusitania
mat. CSW ŁaźniaW piątek, 24 września, w KinoPorcie (ul. Strajku Dokerów 5) rozpoczyna się bezpłatny, trzydniowy III Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów Rising of Lusitania. Na program trwającego do niedzieli wydarzenia złożą się: konkurs krótkometrażowych animowanych dokumentów z nagrodą publiczności (52 filmy z 31 krajów), międzynarodowa konferencja naukowa online/offline, specjalny program pandemicznych animacji, oraz polska premiera pełnometrażowego animowanego dokumentu z Indonezji - Kosong.

Uwaga, wszystkie filmy prezentowane będę tylko z angielskimi napisami.

PROGRAM:

24.09.21 (PIĄTEK)

 • godz. 18:00 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM I (01:15:44)
 • godz. 20:00 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM II (01:18:47)

25.09.21 (SOBOTA)

 • godz. 18:00 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM III (01:09:49)
 • godz. 20:00 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM IV (01:19:59)

26.09.21 (NIEDZIELA)

 • godz. 16:30 PANDEMICZNE ANIMACJE (01:02:46)
 • godz. 18:00 ZAKOŃCZENIE FESTIWALU, PROJEKCJA FILMÓW NAGRODZONYCH
 • godz. 20:00 KOSONG (Indonezja 2020, 01:16:34), Scenariusz i reżyseria: Chonie Prysilia, Hizkia Subiyantoro - POLSKA PREMIERA!

Szczegółowe informacje o filmach można znaleźć na stronie festiwalu: www.animadoc.pl. Partnerem RISING OF LUSITANIA 2021 jest Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, KinoPort i Miasto Gdańsk.

 

„Tajemnicza Irma Vep” to jedna z bardziej popularnych komedii Teatru Wybrzeże. Nz. Piotr Łukawski i Maciej Konopiński
„Tajemnicza Irma Vep” to jedna z bardziej popularnych komedii Teatru Wybrzeże. Nz. Piotr Łukawski i Maciej Konopiński
mat. Teatru Wybrzeże

 

Miłośnicy teatru mają rzadką okazję, by dostać na weekend bilety do Teatru Wybrzeże - ostatnie wolne miejsca upolujemy na „Tajemniczą Irmę Vep” w reżyserii Adama Orzechowskiego, z Maciejem Konopińskim i Piotrem Łukawskim w obsadzie.

Ta pełna absurdalnego humoru i niespodziewanych zwrotów akcji komedia Charlesa Ludlama powstała w latach 80. i natychmiast stała się prawdziwym przebojem teatrów off-broadwayowskich. Nic dziwnego: to znakomicie napisana, dowcipna, ostra satyra żywiąca się teatralnymi i filmowymi gatunkami. Rozpisana na zaledwie dwóch aktorów, którzy w niedługim czasie wcielić się muszą w serię postaci, żongluje niezliczonymi motywami zaczerpniętymi z teatru, filmu i pop-kultury.

- Bawimy się konwencją, techniką aktorską, teatrem. Ale grając tym wszystkim dotykamy spraw wykraczających poza scenę. Pytamy o potrzebę kreacji, o siłę wzorców kulturowych, konieczność przyjmowania ról w życiu. Pytamy o granice tożsamości w ogóle - mówi reżyser Adam Orzechowski.

Spektakl w ten weekend zobaczymy w piątek oraz w niedzielę, o godzinie 19:00, na scenie Starej Apteki (ul. Teatralna 4). Bilety: 40-50 zł.

 

Zdjęcie z próby spektaklu „To tu to dom” Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, na dalszym planie Jakub Ehrlich - pomysłodawca i reżyser przedstawienia; z przodu Piotr Srebrowski
Zdjęcie z próby spektaklu „To tu to dom” Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, na dalszym planie Jakub Ehrlich - pomysłodawca i reżyser przedstawienia; z przodu Piotr Srebrowski
mat. Teatru Miniatura

 

Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) zaprasza natomiast w ten weekend na najnowszą premierę dla Najnajów - dzieci 1+ i bliskich im dorosłych, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Jakuba Ehrlicha: „To tu to dom”.

To przedstawienie inspirowane założeniami integracji sensorycznej. Autorką tej metody jest amerykańska terapeutka Jean Ayres, która zauważyła, że aby dziecko dobrze funkcjonowało, ważne jest dobre funkcjonowanie każdego zmysłu: wzroku, słuchu, węchu, ale też dotyku, czucia ciała i równowagi. Sensoryka to przekładanie informacji czerpanych ze zmysłów na działanie. Nie wszystkie dzieci mają od początku rozwinięte wszystkie zmysły i czasem warto im pomóc - temu właśnie służy integracja sensoryczna.

Artyści tworzący „To tu to dom” - aktorzy Jakub Ehrlich i Edyta Janusz-Ehrlich - opowiadają maluchom prostą historię, ale jednocześnie zapraszają do teatralnego świata, który mogą odkrywać same. Razem z dziećmi budują dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów. W ten sposób teatr staje się bezpośrednim doświadczeniem, gdzie zaangażowane są nie tylko zmysły wzroku i słuchu, ale także dotyku, węchu, poczucia ciała. Może też być przydatnym narzędziem w rozwoju małych widzów.

Muzykę do spektaklu skomponowała Jowita Cieślikiewicz, pianistka i kompozytorka, założycielka zespołu Oczi Cziorne, autorka muzyki filmowej i teatralnej, która z Miniaturą współpracuje regularnie od 2015 roku. Scenografię zaprojektowała Edyta Janusz-Ehrlich. Występują: Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski/Edyta Janusz-Ehrlich.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 25 września, o godzinie 18:00. W ten weekend spektakl zobaczyć też można w niedzielę, 26 września - o godzinie 10:00. Bilety: 27-30 zł.

 

Gdański Teatr Szekspirowski jest jedynym teatrem w Polsce, dedykowanym temu genialnemu dramaturgowi. Zachwyca wnętrzem oraz nietypową bryłą, wielokrotnie nagradzaną w konkursach architektonicznych
Gdański Teatr Szekspirowski jest jedynym teatrem w Polsce, dedykowanym temu genialnemu dramaturgowi. Zachwyca wnętrzem oraz nietypową bryłą, wielokrotnie nagradzaną w konkursach architektonicznych
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

W ten weekend można też udać się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), który organizuje cykliczne zwiedzanie z przewodnikiem, który oprowadza po zakamarkach nietypowej bryły i opowiada o sięgającej XVII wieku historii tego niezwykłego w skali Polski, a nawet Europy obiektu.

W programie zwiedzania opowieść o historii gdańskiego teatru i oglądanie makiety Szkoły Fechtunku, zwiedzanie sali głównej i galerii, przejście po ścieżce spacerowej na murze otaczającym teatr - z widokiem na zabytkową część miasta (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych) i spacer po zewnętrznych dziedzińcach. Zwiedzanie trwa 60 minut, dostępne jest w języku polskim, oraz - po wcześniejszej rezerwacji - w języku angielskim. Organizowane jest w piątek i sobotę, 24-25 września. Początek o godzinie 15:00.

Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 10 zł (dzieci do lat 4. wstęp wolny) - dostępne w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w godzinach 13:00-19:00 oraz online na stronie www.BILETY.TeatrSzekspirowski.pl.

Kultura, nauka i biznes. Tydzień Niemiecki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim od 28 września

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze