PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
W ten weekend: Brodka, Kayah, Noc Świątyń i wiele innych
W ten weekend: Brodka, Kayah, Noc Świątyń i wiele innych
Przed nami ostatni weekend lata. Warto spędzić te dni na świeżym powietrzu - np. na wielkim, międzypokoleniowym festynie rodzinnym na terenie Centrum Hewelianum. Atrakcji nie zabraknie również w gdańskich teatrach i galeriach.
 Party to zabawny i trzymający w napięciu komediodramat z gwiazdorską obsadą
"Party" to zabawny i trzymający w napięciu komediodramat z gwiazdorską obsadą
mat. dystrybutora

Powoli dobiegają końca plenerowe pokazy filmowe na gdańskich trawnikach.

Zobacz: Kino w Blokowisku - plenerowe pokazy filmowe we wrześniu przed „Plamą” i „Projektornią”. PROGRAM

W piątek, 21 września, na trawniku przed „Projektornią” GAK (ul. Dworska 29A) zobaczymy film „Party” w reżyserii Sally Potter (Wielka Brytania 2017, 71 min.).

Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April (Patricia Clarkson) i jej mąż Gottfried (Bruno Ganz), zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha (Cherry Jones) oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny (Emily Mortimer); dziwnie podenerwowany bankier Tom (Cillian Murphy), który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni, Bill (Timothy Spall), zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta...

Seans rozpocznie się o godz. 19:30. Wstęp wolny.

Spektakl Wieloryb  zachwyca m.in. scenografią i kostiumami. Przygotowała je Małgorzata Bulanda, laureatka nagród w ogólnopolskich konkursach i na festiwalach (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy)
Spektakl "Wieloryb" zachwyca m.in. scenografią i kostiumami. Przygotowała je Małgorzata Bulanda, laureatka nagród w ogólnopolskich konkursach i na festiwalach (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy)
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


W Teatrze Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) można oglądać nowy spektakl dla widzów dorosłych, zatytułowany „Wieloryb”. Pierwszą w tym sezonie teatralnym premierę przygotował Jacek Głomb, znakomity reżyser i dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, w tym roku uhonorowany Nagrodą im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru”. Wspólnie z autorem scenariusza, Romualdem Wiczą-Pokojskim zrobili wariację na temat powieści Jerzego Limona o tym samym tytule. Efekt? Znakomity.

Zobacz: Jak korektorzy zmieniają historię. Recenzja „Wieloryba” Jacka Głomba.

W ten weekend „Wieloryba” można zobaczyć w piątek i sobotę, 21-22 września, o godz. 19. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 16 zł. Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16. roku życia.

Parkowisko to wydarzenie dla całych rodzin, odbywające się cyklicznie w różnych miejskich parkach. W ten weekend będzie ostatnia okazja, by w tym sezonie wziąć udział w tym wydarzeniu
Parkowisko to wydarzenie dla całych rodzin, odbywające się cyklicznie w różnych miejskich parkach. W ten weekend będzie ostatnia okazja, by w tym sezonie wziąć udział w tym wydarzeniu
mat. organizatorów


„Parkowisko - Family&Friends Festival” to propozycja na rodzinne spędzenie soboty, 22 września, na świeżym powietrzu, na terenie Centrum Hewelianum (Gdańsk, ul. Gradowa 6).

- Zapraszamy wszystkie rodziny, by spędzić ze sobą dzień pełen wrażeń, poświęcając sobie całą uwagę - mówią organizatorzy, Maria i Kuba Kadłubowscy.

W programie część muzyczna - zaśpiewają: Gosia Wińska i Megi Mint Band, Yulka Warnel, Ola Mazur - OM Heart, Kubański artysta - SONY el Cuba, Pan Biedronka i Dj Kaktus. Wieczorem usłyszymy Formację Yester Day, WORKERS, Tayka Band oraz 30 TON i Kacpra Fułka. Scena będzie działała w godz. 12-21.

Ponadto, Parkowisko odwiedzi wielu ludzi z różnymi ciekawymi pasjami, stowarzyszenia i ciekawe projekty miejskie. O godz. 11:00 odbędzie się „śniadanie na trawie” (warto zabrać własny koc i przekąski), a o godz. 12:00 rozpocznie pokoleniowa gra parkowa - ParkWalk. Aby wziąć udział w tym rodzinnym spacerze, należy zgłosić międzypokoleniowy zespół, odebrać kartę patrolu z biura Parkowiska (które znajdzie się przy scenie), zebrać potwierdzenia na punktach i do godz. 16:45 oddać wypełnione karty do biura Parkowiska. O godz. 17:00 odbędzie się rozdanie nagród. Liczba kart rodzinnych jest ograniczona (50 szt).

Atrakcji nie zabraknie również w strefach tematycznych. Będzie Strefa Kids, której patronuje Centrum Hewelianum ze swoimi mega klockami, kołem fortuny i wystawami interaktywnymi. W strefie czekać będzie Koziołek Matołek z którym będzie można nagrywać księgi Koziołka Matołka wraz z fundacją Kreatywnie Pokoleniom, a Justyna Dąbrowska upamiętni te chwile, robiąc chętnym rodzinne zdjęcia. Możliwość pogrania w gry planszowe zapewni Strefa Mind wraz z TREFL S.A. A w Strefie Zdrowie, organizowanej wraz z Copernicusem i Gdańskimi Amazonkami, będzie można zapisać się na badania profilaktyczne oraz USG piersi, mammografię, cytologię, czy kolonoskopię. Na miejscu będzie można sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem cukru.

Dla fanów aktywności fizycznej przygotowano Strefę Active, gdzie można będzie zagrać w piłkę nożną z Pomorskim ZPN, w unihokeja ze Stoczniowcem, a Gdańska Szkoła Fechtunku pokaże różne rodzaje broni dawnej. Odbędą się również warsztaty dla początkujących, z postawy i kroku szermierczego oraz jednego ataku i zasłony. Ponadto dzieciaki będą mogły się wyskakać na dmuchanym stadionie Energa, a Fundacja „Sprawni Inaczej” oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku. Oddział Etnografii pokaże, co można zrobić z gliny i jak robi się latawce. Znajdzie się również Strefa Art, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy obrazów malowanych przez Ann z RAW ART i Davide Canepa.

Ponieważ to piknik międzypokoleniowy, to na atrakcje zaprasza też Siedlecki Klub Brydżowy, który w Strefie Sąsiedzi przeprowadzi turniej brydżowy (zapisy do godz. 11:40, start turnieju godz. 12:00, zakończenie godz. 16:00), a Stowarzyszenie „Dla Siedlec” opowie o projektach obywatelskich na terenie sąsiedniej dzielnicy.

Początek Parkowiska o godz. 10. Wstęp wolny.

Gdański meczet przy przy ulicy Abrahama - jedna ze świątyń, którą będzie można zwiedzić w sobotę
Gdański meczet przy przy ulicy Abrahama - jedna ze świątyń, którą będzie można zwiedzić w sobotę
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


O tym jak wielką popularnością cieszy się co roku Noc Muzeów, nie trzeba, zdaje się, nikomu przypominać. W sobotę, 22 września, odbędzie się druga edycja siostrzanej imprezy: Nocy Świątyń.

Mieszkańcy Trójmiasta będę mieli okazję do odwiedzenia synagogi, meczetu, zboru, Kościoła Polskokatolickiego i innych miejsc wyznaniowych. Wspólnoty biorące udział w wydarzeniu przygotowały prelekcje, dyskusje, koncerty, warsztaty taneczne, a nawet imprezę przy grillu, do udziału w których serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych rozmową i spotkaniem - wierzących i niewierzących, zainteresowanych religią i ciekawych architektury i historii.

Wraz z przewodnikiem, którym często będzie osoba duchowna, będzie można poznać różne wyznania obecne w Gdańsku, zwiedzić niezwykłe budowle, a także swobodnie porozmawiać z członkami i członkiniami wspólnot religijnych, zadając pytania, których na co dzień nie mamy możliwości zadania.

Początek o godz. 18. Wstęp wolny. Szczegółowy program spotkań i adresy świątyń tutaj: Noc Świątyń 22 września 2018 roku w Gdańsku - nie przegap

Brodka, Kayah, Paulina Przybysz i Daria Zawiałow - cztery silne kobiece głosy zabrzmią ze sceny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w ten weekend
Brodka, Kayah, Paulina Przybysz i Daria Zawiałow - cztery silne kobiece głosy zabrzmią ze sceny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w ten weekend
mat. prasowe

A w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Wojciecha Bogusławskiego 1) w sobotę, 22 września, zabrzmią najpiękniejsze kobiece głosy podczas koncertu „Women's Voices”. Wystąpią m.in.: Daria Zawiałow, Brodka, Kayah i Paulina Przybysz i inne gwiazdy muzyki alternatywnej, pop oraz rockowej.

- „Women's Voices” to impreza przeznaczona dla tych, którzy cenią ambitny pop z ponadczasowymi tekstami. W rolach głównych wystąpią artystki reprezentujące różne pokolenia, odmienne podejście do tworzenia i różnorodną wrażliwość muzyczną. Mimo, że są związane z szeroko pojętą muzyką popularną, wypracowały własne nisze - zapraszają organizatorzy.

Artystki wykonają znane utwory w nowych aranżacjach, a ponadto jedna z nich da cały autorski koncert. Do tego publiczność czekają pokazy filmowe, stand-up o tematyce kobiecej i inne atrakcje.

- To pierwsza edycja trasy „Women's Voices”, która celebruje nie tylko doskonałą muzykę popularną, ale też pokazuje jak silna i różnorodna, a czasami nieustępliwa i zjednoczona jest kobieca scena artystyczna. Ta edycja będzie również wyjątkową okazją do świętowania razem z artystkami stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce. Wokalistki będą świętować w stylu girl power oraz rozważać, co jeszcze można zrobić, by głos kobiecy był bardziej słyszalny - dodają organizatorzy.

Bilety: 129 zł.


Program wydarzenia:

- godz. 16.30 - otwarcie drzwi;

- godz. 17.00 - 17.30 - film „Hard lovin' Woman” - dokument o Juliette Lewis w ramach projektu Kino Perła - zaprasza Redbull TV;

- godz. 17.30 - 18.15 - monodram „Co modna Pani wiedzieć powinna” - zaprasza Klub Komediowy;

- godz. 18.20 - 18.50 - WIĘCEJ INFORMACJI WKRÓTCE;

- godz. 19.00 - 20.00 - koncert: Paulina Przybysz;

- godz. 20.15 - 20.30 - power speech - zaprasza marka Oriflame;

- godz. 20.30 - 22.00 - koncert coverowy „Women's Voices”;

- godz. 22.30 - koniec imprezy.

Zobacz też: Nowa wystawa Muzeum Narodowego - "Włochy w Gdańsku"

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze