PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kino na Dachu, koncerty, Mobilny Dom Kultury...

Kino na Dachu, koncerty, Mobilny Dom Kultury...
Pierwszy weekend lipca jak co roku upływa pod znakiem Openera. Jednak jeśli ktoś się nie wybiera, nie ma czego żałować - w Gdańsku czekać będzie moc atrakcji.
Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) mieści się w wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny w Gdańsku
Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) mieści się w wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Zaczynamy od propozycji dla miłośników muzyki kameralnej: w piątek, 5 lipca, rozpoczyna się Festiwal EUROPA +/- 1700, w ramach którego w wyjątkowych miejscach Gdańska: Muzeum Nauki Gdańskiej (poddasze kościoła św. Katarzyny), Piwnicy Romańskiej oraz Sali Kolumnowej Muzeum Archeologicznego odbędą się koncerty.

Ideą festiwalu jest prezentacja dzieł wybitnych kompozytorów działających na dworach Europy w XVII i XVIII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem tych mało znanych i rzadko prezentowanych na scenach muzycznych. Utwory wykonywane są na instrumentach historycznych lub ich kopiach, zgodnie z praktyką wykonawczą tamtych czasów.

Festiwal zainauguruje koncert „Krótka historia dobrej muzyki na dwa drewniane flety poprzeczne” w Muzeum Nauki Gdańskiej (ul. Wielkie Młyny 10). Pośród starych zegarów wieżowych zabrzmią jedne z najlepszych utworów napisanych na dwa drewniane flety poprzeczne od epoki renesansu poprzez wieki aż do współczesności, w wykonaniu Mai Miro Wiśniewskiej oraz Elin Olstorpe na siedmiu różnych fletach, każdy odpowiedni do danej epoki. Muzyka okraszona będzie opowieściami o fletowych wynalazkach i o czasie.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 30/20 zł (ulga przysługuje uczniom, studentom, emerytom oraz posiadaczom Karty do Kultury) do nabycia na stronie www.ekobilet.pl lub na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na koncerty w Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) oraz w Piwnicy Romańskiej organizatorzy proszą o rezerwację miejsc: silva.rerum.pl@gmail.com.

Więcej: Festiwal muzyczny „Europa +/- 1700”

 

Chór Kameralny „441 Hz”
Chór Kameralny „441 Hz”
mat. prasowe


Muzyka w piątek zabrzmi także we wnętrzach Bazyliki Mariackiej (ul. Podkramarska 5), gdzie w ramach 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2019 wystąpi Chór 441 Hz pod dyrekcją Agnieszki Długołęckiej oraz Anny Wilczewskiej, wraz Maestro Maciejem Zakrzewskim (organy).

Program:
Nicolaus Bruhns (1665-1697) - Preludium in e
Franz Tunder (1614-1667) - In dich hab. ich gehoffet Herr
Georg Bohm (1667-1733) - Partita Christe, der du bist Tag und Licht
Jacek Sykulski (*1964) - The peace meditation
Sven David Sandstrom (1942-2019) - To see a world
Charles Villiers Stanford (1852-1924) - Beati quorum via
Filip Cieszyński (*1994) - Jezësu bôczë na mie
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i fuga h moll BWV 544
Ola Giejlo (* 1978) - Sanctus
Jake Runestad (*1986) - Let my love be heard
Eriks Esenvalds (*1977) - Only in sleep
Dan Forrest (*1978) - Good night, Dear Heart

Koncert rozpocznie się o godz. 20:15. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

 

Projekt muzyczny Cisowa-Wrzeszcz
Projekt muzyczny Cisowa-Wrzeszcz
mat. prasowe

 

A tych, którzy kochają muzykę alternatywną, na wydarzenie z cyklu Muzyczne Lato, w piątek zaprasza klub Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23). Usłyszymy projekt Cisowa-Wrzeszcz - utworzony przez Tomasza Garstkowiaka (Old Time Radio, Stare Radyjko) i Piotra Salewskiego (Old Time Radio, D.O.M.).

Zaprezentują materiał z debiutanckiego albumu „Krajobraz zniknął”, będącego efektem półtorarocznej wymiany pomysłów i długich późnowieczornych sesji nagraniowych. Krautrockowa repetycyjność spotyka tu ambientową atmosferę, a brzmienia syntezatorów sąsiadują z nowofalowymi gitarami. To melancholijna, nieco odrealniona opowieść - pełna zarówno hałasu, jak i melodii.

Koncert rozpocznie się o godz. 20:00. Wstęp wolny.

 

Mobilny Dom Kultury zapewnia atrakcje małym i dużym. Bogaty program ciekawych aktywności na świeżym powietrzu sprawia, że chętnych nie brakuje
Mobilny Dom Kultury zapewnia atrakcje małym i dużym. Bogaty program ciekawych aktywności na świeżym powietrzu sprawia, że chętnych nie brakuje
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W ten weekend miło spędzimy także czas z Gdańskim Archipelagiem Kultury i jego dobrze znanym już wakacyjnym projektem - Mobilnym Domem Kultury. Atrakcja tym razem w piątek i sobotę odwiedzi Przymorze i tamtejszy Ogródek Jordanowski przy Klubie Bolek i Lolek (ul. Kołobrzeska 57). W programie spektakle i akcje performatywne, warsztaty kreatywne, gry podwórkowe i planszówki, wegetariańskie grillowanie i wiele innych. W piątek Mobilny Dom Kultury będzie działał w godz. 18:30-20:00, a w sobotę - w godz. 12:00-18:00. Wstęp wolny.

Szczegółowy program: Mobilny Dom Kultury w ten weekend na Przymorzu. PROGRAM

 

Kino na Szekspirowskim to znakomita okazja do nadrobienia filmowych braków z ostatnich lat, w niezwykłej lokalizacji
Kino na Szekspirowskim to znakomita okazja do nadrobienia filmowych braków z ostatnich lat, w niezwykłej lokalizacji
mat. organizatora

 

W sobotę kolejna odsłona jedynego w swoim rodzaju Kina na Szekspirowskim - cyklu pokazów kina plenerowego na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

W cyklu prezentowane są najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach. Projekcje odbywają sie w soboty, środy i jeden czwartek, do 31 sierpnia.

W sobotę, 6 lipca, zobaczymy francuski dramat „Ava” z 2017 roku, w reżyserii Léi Mysius. To opowieść o tracącej wzrok młodej dziewczynie, w której dojrzewa bunt. Film został obsypany nagrodami krytyków na festiwalach w Cannes i Toronto.

Początek o godz. 21:30. Bilety: 12 zł, do kupienia online www.interticket.pl: oraz przed pokazem od godz. 20.00 w kasie organizatora wydarzenia, znajdującej się bezpośrednio przed wejściem na taras/dach Teatru Szekspirowskiego.

Program na kolejne dni: Kino na Szekspirowskim, pod gołym niebem. Zobacz, jakie filmy w tegorocznym programie


Przy okazji warto obejrzeć wystawę Grand Press Photo, prezentującą ponad 260 najlepszych zdjęć prasowych z tegorocznej edycji konkursu. Prace można oglądać do 16 lipca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wstęp wolny.

Wiecej: Grand Press Photo. Najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów od 2 lipca w Teatrze Szekspirowskim

W ten weekend też: Baltic Sail Gdańsk 2019 - czego nie wolno przegapić podczas żeglarskiego święta?

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze