PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W ten weekend ostatni koncert w Parku Oruńskim. Wystąpi Natasza Urbańska

W ten weekend ostatni koncert w Parku Oruńskim. Wystąpi Natasza Urbańska
Ostatni weekend - piątek-sobota, 25-27 września - przyniesie m.in. 7. Festiwal Filmowy Kino Dzieci, jesienną edycję targów modowych i przedmiotów vintage Bakalie i ostatni koncert w Parku Oruńskim w ramach organizowanego przez Scenę Muzyczną Gdański Archipelag Kultury cyklu piosenki aktorskiej. Wystąpi Natasza Urbańska.
Skrzypaczka Agata Szymczewska, laureatka Konkursu Wieniawskiego w 2006 roku, wystąpi w piątek w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance
Skrzypaczka Agata Szymczewska, laureatka Konkursu Wieniawskiego w 2006 roku, wystąpi w piątek w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance 
fot. Bartek Barczyk

 

„Współczesność i klasyka” - koncert pod takim tytułem odbędzie się w piątek, 25 września, w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Tego wieczoru twórczość Mikołaja Góreckiego, syna wielkiego Henryka Mikołaja Góreckiego, udowodni, że muzyka współczesna nie musi być trudna dla odbiorcy - wręcz przeciwnie. Muzycy, którzy wykonają skomponowany przez niego utwór pokażą, że Mikołaj Górecki potrafi umiejętnie łączyć delikatny liryzm z umiarkowanie współczesnym językiem. A przy tym potrafi stworzyć dzieło atrakcyjne nie tylko dla słuchaczy, ale i solistów - jego utwory koncertujące są bardzo chętnie wykonywane przez czołowych solistów polskich i nie tylko.

Concerto op. 13 na skrzypce Góreckiego będzie wstępem do arcydzieła wszechczasów, jakim jest Symfonia Jowiszowa Mozarta. Napisana w 1788 roku symfonia jest ostatnim dziełem orkiestrowym Mozarta, w którym słychać już zapowiedzi pierwszych symfonii Beethovena, a jednocześnie wykorzystana jest wyrafinowana technika polifoniczna. Mistrzostwo, z jakim różne żywioły łączy w tym dziele Mozart w pełni uzasadniają boski przydomek - Jowiszowa, jaki po wielu latach potomni nadali temu dziełu.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą zwycięzcy Konkursu im. Fitelberga w 2012, australijskiego dyrygenta Daniela Smitha, a solistką będzie laureatka Konkursu Wieniawskiego w 2006 roku - skrzypaczka Agata Szymczewska.

W programie utwór Gioacchino Rossiniego - Uwertura do opery „Cyrulik sewilski”, oraz kompozycje Mikołaja Góreckiego - Concerto-Notturno op. 13 na skrzypce i orkiestrę smyczkową, i Wolfganga Amadeusza Mozarta - Symfonia nr 41 C-dur KV 551 Jowiszowa.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Bilety: 22-75 zł.

 

Główną bohaterką kosmicznej opowieści jest Pia (w tej roli Zofia Bartoś) - kapitanka promu kosmicznego. Razem z dorastającą córką (znakomita Marta Franciszkiewicz), starzejącą się mamą i niestabilnym emocjonalnie androidem starają się zarobić na życie, organizując wycieczki po galaktyce
Główną bohaterką kosmicznej opowieści jest Pia (w tej roli Zofia Bartoś) - kapitanka promu kosmicznego. Razem z dorastającą córką (znakomita Marta Franciszkiewicz), starzejącą się mamą i niestabilnym emocjonalnie androidem starają się zarobić na życie, organizując wycieczki po galaktyce
fot. Piotr Pędziszewski

 

A może teatr? Mamy ciekawą propozycję dla młodszych widzów i ich rodziców - familijną opowieść „Kosmici” w Miejskim Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16), na podstawie sztuki Marii Wojtyszko, w reżyserii Jakuba Krofty. To spektakl dla widzów od 9. roku życia o życiu w kosmosie, zrealizowany przez jeden z najczęściej nagradzanych duetów w polskim teatrze dla dzieci i młodzieży.

- Pia jest kapitanką promu kosmicznego. Razem z dorastającą córką, starzejącą się mamą i niestabilnym emocjonalnie androidem starają się zarobić na życie, organizując wycieczki po galaktyce. Pewnego dnia ich statek zostaje zaatakowany przez kosmitów. Czy nasi bohaterowie zostaną zjedzeni przez przedstawicieli obcej cywilizacji? I czy pasażerowie promu jeszcze kiedykolwiek wybiorą się z nimi na wycieczkę? - opisują twórcy.

Nie brakuje humoru, imponującej scenografii i kosmicznych kostiumów. Są też bilety - spektakl zobaczymy w ten weekend w sobotę, 26 września, o godzinie 12:00 i 15:00, oraz w niedzielę, 27 września, o godzinie 15:00. Bilety: 30 zł.

 

 

„Halvdan prawie Wiking” - jedna z propozycji 7. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci na ten weekend
„Halvdan prawie Wiking” - jedna z propozycji 7. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci na ten weekend
mat. prasowe

 

Także w sobotę, 26 września, w klubie Żak (al. Grunwaldzka 195/197) rozpocznie się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci, organizowany przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. W ramach wydarzenia zaprezentowanych zostanie dziewięć filmów z Konkursu Głównego, a publiczność kinowa będzie mogła zagłosować na swój ulubiony film. Wszystkie filmy zostaną pokazane premierowo.

 

Program 7. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci na ten weekend:

Sobota, 26 września

  • godzina 10:00 - „Ella Bella Bingo” („Elleville Elfrid”), reż. Frank Mosvold, Atle Solberg Blakseth, Norwegia 2020 r. Czas trwania: 75 min., kategoria wiekowa: 4+;
  • godzina 11:40 - „Halvdan prawie Wiking” („Halvdan Viking”), reż. Gustaf Akerblom, Szwecja 2018 r. Czas trwania: 97 min., kategoria wiekowa: 6+;
  • godzina 13:30 - „Wszyscy za jednego” („Flukten over grensen”), reż. Johanne Helgeland, Norwegia 2020 r. Czas trwania: 96 min., kategoria wiekowa: 9+.

Niedziela, 27 września

  • godz. 10:00 - „Filonek bezogonek” („Pelle Svanslös”), reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2020. Czas trwania: 67 min., kategoria wiekowa: 4+;
  • godzina 11:30 - „Szczęściara” („H Is for Happiness”), reż. John Sheedy, Australia 2019 r. Czas trwania: 98 min., kategoria wiekowa: 9+.

 

Bilety na jeden film: normalny 14 zł, ulgowy 12 zł. Pokazy kolejnych tytułów odbędą się 3 i 4 października.

 

W pracowni Marka Rogali ESKAEM w Gdańsku odbędzie się pierwsza wystawa. Wernisaż w sobotę, zobaczymy prace trzech artystek z Trójmiasta
W pracowni Marka Rogali ESKAEM w Gdańsku odbędzie się pierwsza wystawa. Wernisaż w sobotę, zobaczymy prace trzech artystek z Trójmiasta
mat. prasowe

 

Gdańska pracownia ESKAEM Marka Rogali (ul. Gdyńskich Kosynierów 10) rozpoczyna swoją działalność galeryjną. W tę sobotę, 26 września, odbędzie się tam wernisaż wystawy „Znajome. Gadomska, Król, Nagórska”, podczas której zobaczyć będzie można prace trzech trójmiejskich artystek.

- Wystawą „Znajome. Gadomska, Król, Nagórska” rozpoczynam kolejny rozdział kulturalnych działań pod tytułem „galeria” - mówi Marek Rogala. - Dziewczyny, których prace będzie można zobaczyć podczas pierwszej wystawy w galerii ESKAEM, to kobiety wyjątkowe, obserwowane i podziwiane przeze mnie od dawna. Cenię ich energię, pracowitość, warsztat i umiejętności. Każda z nich jest inna i każda jednakowo mocno mnie przyciąga i intryguje. Właśnie dlatego postanowiłem je zaprosić.

Wernisaż odbędzie się w sobotę, o godzinie 18:00. Wystawa potrwa do 16 października. Wstęp wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach programu Gdańskie Otwarte Pracownie.

 

Bakalie 2020 edycja jesienna - targi młodej sztuki, mody i designu ponownie odbywają się w Plenum
Bakalie 2020 edycja jesienna - targi młodej sztuki, mody i designu ponownie odbywają się w Plenum
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Natomiast w niedzielę, 27 września, w Plenum - kreatywnej przestrzeni położonej na stoczni, na ulicy Elektryków - odbędzie się kolejna, jesienna edycja Bakalii. Polskie marki wracają z nową energią i świeżymi produktami - kilkudziesięciu projektantów przedstawi swoje jesienne kolekcje ubrań i dodatków, biżuterię, ceramikę, tekstylia do wnętrz, zabawki i ubranka dla dzieci, znaleziska vintage i dużo więcej. Nie zabraknie nowych marek, które przyjadą na bakaliową niedzielę z całej Polski, by pokazać swoje dzieła. Organizatorzy zapewnią bezpieczne odległości między wystawcami, ciepłą kawę, smakołyki i strefę do odpoczynku. Bakalie to świetna okazja, by wesprzeć polskie marki i upolować wyjątkowe trofea made in Poland.

 

Wystawcy:

Moda & Vintage: Swetromania by Magda, Katarzyna Olas, Talia Fashion, Kieca & Tu Morska, Yes to Dress, BezAle, Kombokolor, Aurelia, Zakład, że 3miasto, Coolawoola i Magoku, Magda Montwiłł, BAMBA. Concept, Mijo Line, On You, Luckywool, Prulla, Memola, Noza, Nova, McCathy, Nologo, Studio761, Pracownia Fio, VintageKarol, Vintage For Ever.

Biżuteria / Akcesoria / Dodatki: Nago, Lootbag, Ficelle, Sznurovana, Juszka Handmade, Blogshop, MoodY handicraft, geometria nudy, Alicja Getka Lab, Miszek, Mętlik, a si, Kabak.

Dom / Sztuka / Ceramika / Plakat / Rośliny / Książki / Dzieci: Zatoka, Waytech, Wydawnictwo Zakamarki, Milk & Sun, Angielskie języczki książki dla dzieci, Boms, Tatami, bee eco, paradis. the mood company., Edyta Draus, ZOA concept, maddragon.

Beauty / Zdrowie: Bydgoska Wytwórnia Mydła, MO61, Skin Team.


Bakalie rozpoczną się o godzinie 11:00. Wstęp wolny.

 

Natasza Urbańska wystąpi w niedzielę w Amfiteatrze Orana na zakończenie sezonu koncertów piosenki aktorskiej
Natasza Urbańska wystąpi w niedzielę w Amfiteatrze Orana na zakończenie sezonu koncertów piosenki aktorskiej
mat. prasowe

 

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury jak co niedzielę, także 27 września zaprasza na koncert piosenki aktorskiej w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim (ul. Raduńska). O godz. 18:00 na plenerowej scenie otoczonej zielenią wystąpi Natasza Urbańska - piosenkarka, tancerka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralno-musicalowa oraz prezenterka telewizyjna.

Od 1993 roku jest związana z teatrem muzycznym Studio Buffo, w którym wystąpiła w licznych spektaklach i widowiskach muzycznych. Wydała dwa albumy studyjne: „Hity Buffo vol. 1„ - Natasza Urbańska” (2009) i „One” (2014). Na ekranie wystąpiła m.in. w serialu „Fala zbrodni” i w filmie „1920 Bitwa warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana, gdzie zagrała główną rolę. Była także prowadzącą, trenerką i uczestniczką wielu telewizyjnych programów rozrywkowych: finalistką „Jak oni śpiewają” (2007) i „Tańca z gwiazdami” (2009), trenerką zespołu wokalnego w „Bitwie na głosy” (2011), prowadzącą 13. edycji „Tańca z gwiazdami” (2011) i programu „Make Me Over” (2018). Jest laureatką nagrody Akademii Telewizyjnej „Wiktory” i „Viva! Najpiękniejsi”. Znalazła się na liście 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu według magazynu „Forbes”.

Wstęp wolny. To ostatni koncert w ramach cyklu piosenki aktorskiej w Amfiteatrze Oruńskim w tym sezonie.

 

W ten weekend też: Biskupia Górka bliżej natury. Przyjdź w sobotę na warsztaty i wykład poświęcony pszczołom

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze