PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
W Sztuce Wyboru aukcja dla wrażliwych - na sztukę i los zwierząt. W niedzielę
W Sztuce Wyboru aukcja dla wrażliwych - na sztukę i los zwierząt. W niedzielę
To wydarzenie, które uzmysławia, że można połączyć społeczną wrażliwość, artystyczny talent i zasady wolnego rynku: wystarczy zrobić aukcję swoich prac - jak studenci gdańskiego ASP, a pieniądze przeznaczyć na schronisko dla zwierząt w Ciapkowie. Przy wsparciu życzliwych twórców Sztuki Wyboru, to się musi udać. Początek aukcji niedziela, 20 maja, o godz. 17.00.
Praca Agaty Bujnickiej
Praca Agaty Bujnickiej
Marta Kovalska

Kto chciałby mieć w domu nie tylko wartościowy, artystyczny przedmiot, ale jest też wrażliwy na los zwierząt i chce pomagać, powinien przyjść w niedzielę do Sztuki Wyboru we Wrzeszczu przy ul. Słowackiego 19. Dlaczego?

Znana z ciekawych inicjatyw galerio-kawiarnio-księgarnia tym razem “użyczyła domu” szlachetnej inicjatywie - studenci z koła naukowego SPAW, z wydziału rzeźby i intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, postanowili zorganizować tu aukcję swoich prac, a zebrany w ten sposób dochód przeznaczyć na gdyńskie schronisko dla zwierząt “Ciapkowo”.

Młodych ludzi do akcji Biało/Czarne Zwierzę zachęciła prowadząca koło, prof. Małgorzata Krecka Rozen-Kranz, wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP.

- Wszyscy jesteśmy miłośnikami zwierząt - tłumaczy Dominika Karc, studentka ASP. -  Większość z moich szkolnych kolegów ma zwierzęta, często ze schroniska, więc kiedy pojawiła się taka inicjatywa entuzjastycznie zgłosiliśmy się do zadania. To był też temat pracy na zajęciach u prof. Rozen, która prowadzi Koło Naukowe. Prace przeznaczone na licytację wykonaliśmy na zajęciach u pani profesor, a wcześniejsze roczniki, które już nie mają zajęć z wykładowczynią, nieco wcześniej.

Praca Dominiki Karc
Praca Dominiki Karc
Marta Kovalska

W akcję zaangażowało się blisko 20 studentów. Niektóre prace są multiplikowane, jak łabędzie Gilberta Sierotzkiego, które zobaczymy w różnych kolorach. W sumie do wylicytowania pozyskano ok. 50 rzeźb, a do każdej z nich dołączony będzie rysunek - podpowiedź do koncepcji pracy. O koncepcjach i twórcach opowiadać też będą podczas licytacji jej prowadzący - Wiktor i Emila, studenci gdańskiej ASP.

- Tematem głównym licytowanych rzeźb jest “zwierzę” - tłumaczy Dominika Karc. - Wszystkie prace zachowane są w kolorystyce czarno-białej, jak poprzednie projekty koła naukowego. Nie zawsze są to jednak obiekty wprost. Czasem tylko ich interpretacje, wariacje na temat, formą odpowiadające zwierzęciu, a wywołujące namysł i pobudzające wyobraźnię.  

Na zdjęciu rzeźba by Sarna Sarnina. Ta nie jest na sprzedaż
Na zdjęciu rzeźba by Sarna Sarnina. Ta nie jest na sprzedaż
Marta Kovalska

Wszystkie licytowane przedmioty będziemy mogli przed aukcją obejrzeć na wystawie w przestrzeni Sztuki Wyboru. Sala wystawowa znajduje się na parterze, a sama aukcja odbędzie się na piętrze.

Aukcja, która jest pierwszą tego typu inicjatywą koła naukowego, rozpocznie się w galerii Sztuka Wyboru w niedzielę, 20 maja, o godz. 17 krótkim wykładem. Wygłoszą go przedstawiciele schroniska OTOZ Animals Ciapkowo, do którego trafią zebrane w ten sposób pieniądze.

A co z tymi, którzy nie zdążą do Sztuki Wyboru w niedzielę? - Taka aukcja ma szansę się powtórzyć - zapewniają o tym organizatorzy.

- Jeśli teraz będzie fajny odzew, to będziemy myśleć o podobnych akcjach w przyszłości - mówi Kranc. Wtóruje jej Magdalena Kalisz ze Sztuki Wyboru: - Planujemy takie wydarzenia organizować częściej.

Praca Małgorzaty Sarneckiej
Praca Małgorzaty Sarneckiej
Marta Kovalska

Ceny wywoławcze biało-czarnych gipsowych rzeźb ustalono na około 30 zł. Tyle będą kosztować te najmniejsze.

- Zapraszamy wszystkich serdecznie ze swoimi psami - mówi Kalisz.

Można też pomóc w inny sposób - schronisko w czasie licytacji prowadzić będzie zbiórkę jedzenia i koców dla zwierząt.

20 maja, godz. 17:00 | Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, Gdańsk.

Agata Bujnicka
Agata Bujnicka
Marta Kovalska
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze