Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W Sopocie można się kąpać. Sanepid: Ilość bakterii E. Coli i Enterokoków w normach

W niedzielę, 3 czerwca, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny odwołał rekomendacje nie korzystania z kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej w obszarze Sopotu. Badania wykazały, że obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków odpowiada wymaganiom sanitarnym wody w kąpieliskach.

W Sopocie można się kąpać. Sanepid: Ilość bakterii E. Coli i Enterokoków w normach
A
A
data publikacji: 03 czerwca 2018 r.
Plaża w Sopocie na początku maja. Mieszkańcy Trójmiasta i turyści znowu bez obaw mogą wchodzić do wody w tym miejscu
Plaża w Sopocie na początku maja. Mieszkańcy Trójmiasta i turyści znowu bez obaw mogą wchodzić do wody w tym miejscu
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Komunikat PPWIS w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki Motławy w Gdańsku wydany w niedzielę, 3 czerwca, o godz. 9.03:

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w dniu 1 czerwca 2018 r. pobrane zostały do badań próbki wody z następujących miejsc:

1. Sopot - Hotel Haffner – Esentra
2. Sopot - Park Północny 1
3. Sopot - EKO - Tropikalna Wyspa
4. Sopot - 32A-33
5. Gdynia - Orłowo
6. Gdynia - Śródmieście

Badania próbek wody wykonało akredytowane laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gdyni.

Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z wynikami badań próbek, w których woda odpowiada wymaganiom odwołuje rekomendacje nie korzystania z kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej w obszarze Sopotu.

Jakość wody z rejonu Zatoki Gdańskiej, w miejscach w których planowane jest utworzenie kąpielisk będzie nadal monitorowana. Kolejne próbki wody do badań z pasa nadmorskiego Gdańsk – Sopot – Gdynia zostaną pobrane w dniu jutrzejszym. Wyniki badań wody będą publikowanie w kolejnych komunikatach.

Dodatkowo Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowy Saur Neptun Gdańsk S.A. informuje: 

Saur Neptun Gdańsk, dysponując przeprowadzonymi w swoim akredytowanym laboratorium analizami dla Gdańska i Sopotu, które można na bieżąco śledzić na stronie www.sng.com.pl w specjalnej zakładce: Aktualne badania jakości wody w kąpieliskach, chce jednoznacznie podkreślić, że przekroczenia w Sopocie nie miały związku z awaryjnym zrzutem, który zakończył się 18 maja. Przeżywalność Escherichia coli wodzie jest krótka, m.in. ze względu na brak właściwego pożywienia i działanie promieniowania ultrafioletowego. Populacje tych bakterii znikają w znaczącym stopniu od kilku godzin do 2-3 dni.

Czytaj także:

Po awarii przepompowni na Ołowiance. WIOŚ: coraz lepsza jakość wody w Motławie

Inspektor Sanitarny: woda w gdańskich kąpieliskach dobra, w Sopocie – przekroczone normy

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl