PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W sobotę “Srebrny Gdańsk” opanuje miasto - II Parada Seniorów z piknikiem

W sobotę “Srebrny Gdańsk” opanuje miasto - II Parada Seniorów z piknikiem
Rok temu nieco ponad tysiąc, a tym razem nawet 1,5 tysiąca osób przejdzie 15 czerwca (w sobotę) w II Paradzie Seniorów manifestując swoją obecność i aktywność w mieście. Pochód spod Fontanny Neptuna zakończy się w Parku św. Barbary na Pikniku Seniorów z atrakcjami międzypokoleniowymi. Oba wydarzenia są otwarte dla wszystkich chętnych.
I Parada Seniorów w Gdańsku w 2018 r.
I Parada Seniorów w Gdańsku w 2018 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Podczas Parady prezentować się będą zorganizowane kluby seniora działające w Gdańsku i osoby indywidualne - gdańszczanie i gdańszczanki w wieku 60 plus. Przyjmowanie zgłoszeń już się zakończyło, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spontanicznie przyłączyć się do barwnego wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 11 (w sobotę, 15 czerwca) u stóp Fontanny Neptuna (zbiórka od godz. 10.15).

Każdy klub seniora biorący udział w Paradzie otrzyma od organizatorów indywidualny transparent z nazwą, ale i tak większość klubowiczów zadbało o dodatkowe emblematy wyróżniające ich w maszerującym tłumie.

- Parada przyjęła się w środowisku seniorów. Niektórzy szykują się do kolejnej edycji od kilku miesięcy. Jedni założą kapelusze, inni jednorodne koszulki, a inni wręcz całe stroje, by podkreślić przynależność do swojej grupy - mówi Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które wraz z Fundacją Pomorze i Miastem Gdańsk organizuje wydarzenie. - Seniorzy w Gdańsku to szerokie, różnorodne, młode duchem grono, które żyje pełnią życia i chcą się tym dzielić, zamanifestować swoją obecność. Co ciekawe, po ubiegłorocznej paradzie dzwonili do nas ludzie, którzy się jej przyglądali, pytali gdzie mogą zacząć działać. Wydarzenie ma więc także wymiar promocyjny.

 

Meta przemarszu rozpoczynającego się pod Fontanną Neptuna to Park św. Barbary i przygotowany w nim międzypokoleniowy Piknik Seniora
Meta przemarszu rozpoczynającego się pod Fontanną Neptuna to Park św. Barbary i przygotowany w nim międzypokoleniowy Piknik Seniora
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zanim Parada wymaszeruje spod Fontanny Neptuna przy dźwiękach Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska, zaśpiewa chór Klubu Seniorek Motława.

Grupa przejdzie przez Zieloną Bramę, ul. Stągiewną i Długimi Ogrodami, i stamtąd uda się do Parku św. Barbary (na tyłach kościoła tej patronki) na międzypokoleniowy Piknik Seniora (rozpocznie się ok. godz. 11.30). Zaplanowano tu wiele atrakcji dla całych rodzin, będą koncerty, występy, pokazy, zajęcia warsztatowe oraz wiele innych niespodzianek. W jednym z namiotów kluby seniora chwalić się będą swoją działalnością.

- Park św. Barbary to wciąż mało znana gdańszczanom przestrzeń rekreacji, obszerny teren zielony z boiskiem i placem zabaw. Zapraszamy wnuki i dzieci uczestników parady - mówi Agnieszka Buczyńska. - Rok temu rodziny dołączały do seniorów właśnie na pikniku.

 

Piknik Seniora w 2018 r. odbył się w tym samym miejscu
Piknik Seniora w 2018 r. odbył się w tym samym miejscu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gościem specjalnym będzie Halina Kunicka, artystka szczególnie popularna w latach 60. i 70.tych ubiegłego wieku, znana z takich przebojów jak: „Orkiestry dęte”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Lato, lato czeka”, „Od nocy do nocy”, „To były piękne dni”.

Do tańca grać będzie także zespół Volter.

Dariusz Wiliński z Fundacji Sztuka Życia Niepokonani zaproponuje uczestnikom “Dzień niszczenia złych wspomnień”, których będzie można pozbyć się za pomocą rytualnie tłuczonych… talerzy. Dla najmłodszych przewidziano słodki poczęstunek: watę cukrową, lody i popcorn.

 

I w tym roku z pewnością nie zabraknie okazji do tańca
I w tym roku z pewnością nie zabraknie okazji do tańca
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Piknik zakończy się o godz. 15

Termin gdańskiej Parady Seniora nie jest przypadkowy - wiąże się ze Światowym Dniem Praw Osób Starszych, który obchodzony jest 15 czerwca.


Bezpieczeństwo ekonomiczne na Pikniku Seniora

W godz. 10 -15 na terenie pikniku skorzystać będzie można z bezpłatnych porad m.in. prawnych, socjalnych, zawodowych, finansowych oraz specjalistycznych.

Do dyspozycji będą w tym czasie eksperci: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańskich Nieruchomości, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Pomorskiej Izby Adwokackiej oraz Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Poradnictwo odbywa się w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego (TBE) w Gdańsku. Tegoroczna oferta akcji adresowana jest szczególnie do seniorów, młodzieży i dzieci oraz osób chętnie korzystających z oferty internetowej, dokonujących rozmaitych operacji finansowych drogą elektroniczną. Chodzi nie tylko o konkretną pomoc prawną oraz poradniczą, ale także podniesienie społecznej świadomości, edukację m.in. w zakresie szeroko rozumianego „bezpieczeństwa ekonomicznego w sieci”.

 

 

A tak było rok temu:

Przez Gdańsk przeszła pierwsza Parada Seniorów i Seniorek. Przyszły tłumy [ZDJĘCIA]

 

 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze