PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
W sobotę ponowny pogrzeb Arkadiusza Rybickiego "Arama"
W sobotę ponowny pogrzeb Arkadiusza Rybickiego "Arama"
14 maja wbrew woli rodziny odbyła się ekshumacja szczątków Arkadiusza “Arama” Rybickiego, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Teraz zostanie ponownie pochowany w swoim grobie na Cmentarzy Srebrzysko.
Grób Arkadiusza Arama Rybickiego na Cmentarzu Srebrzysko
Grób Arkadiusza Arama Rybickiego na Cmentarzu Srebrzysko
zdj. Jerzy Bartkowski/KFP

Ponowny pogrzeb Arkadiusz „Arama” Rybickiego odbędzie się w sobotę 9 czerwca o godz. 12.00 na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Wcześniej o godz. 9.00 w kaplicy Św. Jacka w kościele Św. Mikołaja przy ul. Świętojańskiej 72 odprawiona zostanie msza św.

Wszystkie ekshumacje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej prowadzone są w związku ze śledztwem Prokuratury Krajowej w Warszawie. Uznała ona, że wyjęcie zwłok jest niezbędne, aby ustalić, czy na pokładzie samolotu doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, łatwopalnych lub innego gwałtownego wyzwolenia energii. Biegli mają też wnioskować, czy w chwili zderzenia z ziemią samolot był w pozycji odwróconej.

14 maja 2018 r. ekshumacji Arkadiusza Arama  Rybickiego towarzyszyły zwiększone siły porządkowe
14 maja 2018 r. ekshumacji Arkadiusza "Arama" Rybickiego towarzyszyły zwiększone siły porządkowe
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Ekshumacji szczątków Arkadiusza „Arama” Rybickiego 14 maja towarzyszyły tłumy osób niezadowolnych z działań prokuratury. Na cmentarzu obecni byli przyjaciele rodziny Rybickich, dawni działacze opozycji demokratycznej a także pomorscy politycy, działacze KOD i mieszkańcy. Wcześniej w Polsce głośne protesty rodzin wywołały ekshumacje m.in. Jolanty Szymanek-Deresz, Joanny Agackiej-Indeckiej i Sebastiana Karpiniuka. 

Arkadiusz „Aram” Rybicki to osoba zasłużona dla Gdańska i mająca swój wkład w walce z komunizmem. To on jest współautorem słynnych tablic z 21 postulatami strajkujących załóg w sierpniu 1980 r. W wolnej Polsce był m.in. gdańskim radnym, dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, parlamentarzystą i wiceministrem kultury. Jest patronem Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Kokoszkach. Jego imię nosi też jeden z gdańskich tramwajów.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl